Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
metoda constantelor de scurtcircuit

video file info

Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website
 Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch
 Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...
 Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 

Energie electrica "gratis"

- - - - -
  • Please log in to reply
158 replies to this topic

#73
azzz

azzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.09.2007

View Postperus, on 7th June 2009, 07:07, said:

intentionez sa folosesc toroidalul si circuitul ala ca inversor si sa fie pus in functiune de cutentul generat de antena aia


incearca asa: (+) conectezi teava de cupru iar (-) pe cea de Zinc sau plumb sau aluminiu

Attached Files



#74
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Toate experimentele astea trebuie sa tina cont de un factor de baza  =Randamentul.
Un montaj  convertor de acest tip, fie ca este realizat cu un tranzistor sau cu  alte dispozitive mai complicate nu face altceva decat sa transforme o energie de la intrare cu anumiti parametri in mai putina energie la iesire, este adevarat la alti parametri dar nu creeaza nimic in plus, doar consuma.


Energia culeasa din aer nu poate fi folosita in acest mod. Exista un potential mare dar nu asigura un curent suficient. Noi reinventam  experientele pe care le faceau fizicienii acum mai bine de 200 de ani.
Pe de alta parte  potentialul este foarte periculos deoarece se discuta de zeci de mii de volti, socurile sunt foarte periculoase pentru om, izolatia clasica utilizata nu este suficienta pentru protectie. Asa ca aveti grija, un fir care culege energie statica va fi un excelent captator de fulgere si de aici pericolul imens la electrocutare. Chiar daca initial se verifca ca nu prezinta tensiune, exista sanse mari sa capteze potentiale statice  imense care sa duca la electrocutare. Toata lumea se straduieste sa canalizeze aceasta enegie catre pamant prin instalatii de protectie la descarcari-empiric ''paratrasnete'', numai voi considerati  a face experimente pe furtuna este o joca nevinovata...
Riscati sa ajungeti in statisticile cu persoanele electrocutate.

#75
azzz

azzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.09.2007

View Postmister_rf, on 7th June 2009, 14:50, said:

Energia culeasa din aer nu poate fi folosita in acest mod. Exista un potential mare dar nu asigura un curent suficient. Noi reinventam  experientele pe care le faceau fizicienii acum mai bine de 200 de ani.
Pe de alta parte  potentialul este foarte periculos deoarece se discuta de zeci de mii de volti, socurile sunt foarte periculoase pentru om, izolatia clasica utilizata nu este suficienta pentru protectie. Asa ca aveti grija, un fir care culege energie statica va fi un excelent captator de fulgere si de aici pericolul imens la electrocutare. Chiar daca initial se verifca ca nu prezinta tensiune, exista sanse mari sa capteze potentiale statice  imense care sa duca la electrocutare.

se pare ca esti indoctrinat ca nu se poate,...adevarat spun ca e periculos, dar pe timp senin functioneaza constant:) va spun din proprie experienta,....iar puterea este data de lungimea firului bineinteles.una e sa ai 60m si alta e cu 200m

Edited by azzz, 07 June 2009 - 18:48.


#76
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,128
  • Înscris: 25.02.2007
Si cum intentionezi sa transformi din.. sa zicem, 10KV (cc - curent continuu ?) in ceva utilizabil (like.. 12V or 220V c.a.) ?

#77
azzz

azzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.09.2007

View Postmister_rf, on 7th June 2009, 14:50, said:

Toate experimentele astea trebuie sa tina cont de un factor de baza  =Randamentul.
Un montaj  convertor de acest tip, fie ca este realizat cu un tranzistor sau cu  alte dispozitive mai complicate nu face altceva decat sa transforme o energie de la intrare cu anumiti parametri in mai putina energie la iesire, este adevarat la alti parametri dar nu creeaza nimic in plus, doar consuma.

nu eu am inventat "bateria de pamant" sau cum se numeste,...dar se pare ca da constant 0.56V la un element (Cu-Pb),  fac tot posibilul sa construiesc montajul mai sus prezentat numit Joule Thief si sa-l alimentez in acest fel.

View PosttheMisuser, on 7th June 2009, 17:00, said:

Si cum intentionezi sa transformi din.. sa zicem, 10KV (cc - curent continuu ?) in ceva utilizabil (like.. 12V or 220V c.a.) ?


pai de intrebarea asta m-am lovit si eu:D....de asta intreb aici daca se poate face una mai mica. un punct de plecare ar fi radioul fara baterii : dar in loc sa auzim postul de radio sa avem un bec/led/neon care sa ne lumineze


radio fara baterii http://www.mikroe.co...3/chapter3b.htm

Edited by azzz, 07 June 2009 - 19:09.


#78
perus

perus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 01.06.2007

View PosttheMisuser, on 7th June 2009, 19:00, said:

Si cum intentionezi sa transformi din.. sa zicem, 10KV (cc - curent continuu ?) in ceva utilizabil (like.. 12V or 220V c.a.) ?

Cu o dioda de inalte de la un tv transform in curent continuu dar sa transformi pana la 220 e greu
Din cate stiu eu un neon se aprinde pe la 10kv

#79
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,128
  • Înscris: 25.02.2007
Se aprinde el si pe la 1000V. Oricum, de obicei, tensiunile din zona electrostatica (mai bine zis sarcinile) prefera o singura polaritate.
Deci, sa zicem ca avem o sursa de sarcini si acestea au o polaritate oarecare. Cum le transformam in ceva utilizabil ?
Ma intreb daca un 'spark tube' ar merge utilizat. Cu un transformator (cum ar fi o bobina de inductie dacie folosita invers) dus la rezonanta. Apoi redresare, filtrare etc.
Randamentul nu ne intereseaza neaparat ca oricum e 'free energy', conteaza sa fie cat mai ieftina instalatia.
O sa fac o mica schema daca e careva curios sa incerce :)

#80
perus

perus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 01.06.2007
Asa ceva ar merge in teorie nu stiu in practica
As incerca dar nu am bobina de inductir
P.S scuzati claritatea desenului e facut in paint

Attached Files

  • Attached File  FREE.JPG   48.19K   166 downloads


#81
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,128
  • Înscris: 25.02.2007
Hehe, perfect :) Cam asa ceva ma gandeam.. Si am facut o mica modificare. Condensatorul ala tre' sa se descarce pe bobina cand se depaseste tensiunea de strapungere dintre electrozi.
Pana la bobina de dacie, se poate testa si fara, daca un astfel de circuit (antena pamantare condensator si electrozi) poate produce scantei multe. Cand obtii ceva din asta, te gandesti la sute/mii de scantei/secunda. Eventual, pentru a nu se distruge condensatorul, se poate inseria (adica in loc de bobina) cu o rezistenta de cateva sute/mii de omi.

edit - condensatorul tre' sa aiba 1..2..3..4 mii de volti, oricum peste tensiunea de strapungere dintre electrozi

Attached Files


Edited by theMisuser, 08 June 2009 - 17:29.


#82
perus

perus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 01.06.2007
Am testat azi cu un fir de lita tras din podul blocului pana jos IAR ca impamantare am luat un gard de fier din apropiere
Rezultatul este: IT WORKS!! face o scandeie de aprox 1cm care curenteaza de rupe.Ce distractiv a fost pana a venit un bosorog si mi-a rupt lita
trebuie sa gasesc o modalitate sa micsorez curentul fara bobina de dacie si sa fac cumva sa micsorez distanta firului pana la mine in balcon ca-sa nu mai rupa __________ bosorogul ala
cred ca o antena cat mai solida ar fi buna pentru macar 1000v sa fac sa stea aprins continuu un neon din balcon(cu impamantare desigur nu vreau sa mi dau foc la casa cu ocazia primei furtuni serioase)

#83
azzz

azzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.09.2007

View Postperus, on 8th June 2009, 15:51, said:

Am testat azi cu un fir de lita tras din podul blocului pana jos IAR ca impamantare am luat un gard de fier din apropiere
Rezultatul este: IT WORKS!! face o scandeie de aprox 1cm care curenteaza de rupe.Ce distractiv a fost pana a venit un bosorog si mi-a rupt lita
trebuie sa gasesc o modalitate sa micsorez curentul fara bobina de dacie si sa fac cumva sa micsorez distanta firului pana la mine in balcon ca-sa nu mai rupa __________ bosorogul ala
cred ca o antena cat mai solida ar fi buna pentru macar 1000v sa fac sa stea aprins continuu un neon din balcon(cu impamantare desigur nu vreau sa mi dau foc la casa cu ocazia primei furtuni serioase)


i-a trage tu un fir de pe un bloc din apropiere pe blocul in care locuiesti bineinteles izolat la capete printr-o piesa de ceramica, (vrei desen??)apoi leaga un fir (izolat) pe care sa-l cobori in apartamentul tau. astfel vei obtine o antena, ...in loc de electrozi incearca cu o bujie, daca curenteaza prea tare micsoreaza firul de cupru prin combinarea lui cu nylon astfel vei avea o antena mai scurta si mai putini Volti.

daca ai fir disponibil poti incerca de la dimensiuni mici la mari, astfel vei putea calcula volti raportati la lungimea firului

1cm?! :( la mine avea 8cm:))

Attached Files

  • Attached File  12a.gif   3.84K   109 downloads

Edited by azzz, 08 June 2009 - 18:59.


#84
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,128
  • Înscris: 25.02.2007
Hm.. cugetand-o eu.. mai trebuie o bobina. Si vad ca cineva s-a gandit la bobina asta inaintea mea. Anyway.. noua varianta de schema, da' bobina tre' sa ma gandesc cam ce valori tre' sa aiba..

edit - ar merge oarecum si fara bobina asta la intrare, da' mai bine ar fi cu.. mai cuget oricum

Attached Files


Edited by theMisuser, 08 June 2009 - 19:11.


#85
azzz

azzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.09.2007

View PosttheMisuser, on 8th June 2009, 15:27, said:

Hehe, perfect :) Cam asa ceva ma gandeam.. Si am facut o mica modificare. Condensatorul ala tre' sa se descarce pe bobina cand se depaseste tensiunea de strapungere dintre electrozi.
Pana la bobina de dacie, se poate testa si fara, daca un astfel de circuit (antena pamantare condensator si electrozi) poate produce scantei multe. Cand obtii ceva din asta, te gandesti la sute/mii de scantei/secunda.

imagineaza-ti un arc electric continuu de o anumita lungime (cm), care pe deasupra mai face si zgomot. de unde fac rost de un condensator din ala ce sute de mii de v?

View PosttheMisuser, on 8th June 2009, 17:09, said:

Hm.. cugetand-o eu.. mai trebuie o bobina. Si vad ca cineva s-a gandit la bobina asta inaintea mea. Anyway.. noua varianta de schema, da' bobina tre' sa ma gandesc cam ce valori tre' sa aiba..

da! Tesla s-a gandit la ea:) vezi ca bobina aia mareste antena si e posibil sa obtii mai multi volti de cat ai nevoie.trebuie calculata

daca merge chiar la cateva mii de volti cred ca as putea alimenta o celula de electroliza fara nici o problema si astfel voi obtine gaz

Edited by azzz, 08 June 2009 - 19:14.


#86
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,128
  • Înscris: 25.02.2007
Numa sa nu va curentati :) Umblati cu grija.
Eu nu stiu de unde culege antena asta altceva decat ori unde radio ori sarcini electrice si presupun ca e vb de sarcini si pentru asta omor eu schemuta asta.
Daca ai arc electric continuu asta inseamna ca dupa initierea arcului, ai un curent suficient cat sa mentina arcul, adica ai o tensiune mai mica. Asta este perfect (desi eu n-am auzit de asa ceva pana acum).
Bobina aia vrea sa 'protejeze' elementul care culege sarcini pentru a avea pe el o sarcina cu cat mai putine variatii (e si sarma aia cuplata capacitiv in atmosfera). Pana la a o calcula sau a gasi o metoda de aproximare a ei, se poate inlocui cu o rezistenta. De la 100k in sus (1Mega.. cativa mega).
Nu ne trebuie condensatoare de sute de mii de volti (ele se pot face si dintr-o sticla cu apa sarata si pe deasupra cu foita de aluminiu), cateva mii sunt suficiente iar electrozii pot sta la cativa mm (milimetri). Condensatoare de mii V se gasesc prin tv-uri sau pe la magazine de profil. Si in surse de comp se mai gasesc asa condensatoare, intre firele de alimentare si pamantarea compului.
Daca zici ca ai tu asa arc electric, cu un condensator de 2kv si electrozii in aer la 2..4 mm, cu o rezistenta (optionala deocamdata) de 100k vedem ce iese. Daca ai macar un fel de bazait de scantei WE ARE IN BUSINESS :)

#87
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.10.2008

View PosttheMisuser, on 8th June 2009, 08:09, said:

Hm.. cugetand-o eu.. mai trebuie o bobina. Si vad ca cineva s-a gandit la bobina asta inaintea mea. Anyway.. noua varianta de schema, da' bobina tre' sa ma gandesc cam ce valori tre' sa aiba..

edit - ar merge oarecum si fara bobina asta la intrare, da' mai bine ar fi cu.. mai cuget oricum
Sunt sigur ca chestia aia nu v-a functiona ... DC? Pentru ca e un curent continu ... + ar fi sarma iar - e pamantul... Cat timp trece curent continu prin secundarul bobinei la primar nu vei obtine nimic !   Nu poti alimenta un transformator cu curent continu  -_-  !!!!Defapt poti ...dar nu va functiona :lol:

Edited by 1Q-D3xT3r, 08 June 2009 - 20:35.


#88
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,128
  • Înscris: 25.02.2007
Si eu sunt sigur ca nu intelegi rolul electrozilor :)
Chiar asa, ce rol au acei electrozi desenati de petrus ?
(intre timp m-am orientat despre alegerea bobinei, dar mai vine un condensator - o sa fac o schema)

#89
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.10.2008
Tot nu imi dau seama ce`i cu electrozi ...Face ca curentul sa fie "in valuri" alternativ?

#90
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,128
  • Înscris: 25.02.2007
Intuiesti bine. Ideea cu care ne muncim acum foloseste variatia de rezistenta a unui mediu dupa ionizare. Sau, rezistenta scazuta a unui arc electric.
Cum pentru ionizare ne trebuie o tensiune mare, putem crea un circuit in care un condensator sa se incarce pana la punctul de initiere al arcului, moment in care rezistenta dintre electrozi scade si energia se transfera.. transformatorului. Cum ar veni, merge in impulsuri. Deci nu e curent alternativ, sunt impulsuri cu aceiasi polaritate (si cam aceiasi intensitate/emergie).
Dilema e.. cum facem acest transfer cat mai ieftin si la un randament cat mai bun.
(momentan cochetam cu ideea de a folosi un blitz dintr-un aparat foto pe post de intrerupator comandat - ceva gen tiristor :) )

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate