Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 

Energie electrica "gratis"

- - - - -
  • Please log in to reply
158 replies to this topic

#55
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,240
  • Înscris: 25.11.2003

 azzz, on May 24 2009, 12:06, said:

legat de captarea curentului electric din atmosfera, ... am suspendat la o inaltime de 10m un fir de cupru de lungime 280m izolat la capete, considerat (+). De acesta am legat alt fir izolat pe care l-am coborat in casa, care la atingere cu usa metalica considerata impamantarea (-) facea  un arc electric continuu de aproximativ 3-5cm . am pus mana pe firul izolat si m-am curentat foarte tare... cand era innorat, arcul electric crestea la 8cm. Nu am reusit sa masor curentul pentru ca nu am avut aparatura necesara,...am inteles de pe alte frorumuri ca asa ceva este interzis la noi in tara:(
Pai ti-ai facut o antena clasica de unde medii, 280m ~= 1070 kHz  :rolleyes:  In zona respectiva de frecvente emit probabil destul de multe statii de putere mare, nu numai in Italia ci peste tot in lume; puterea de emisie se traduce intr-un numar destul de mare de miliAmperi pe care ii poti "prinde" si trece prin corpul tau, simtind implicit "problema"  :lol:  Din pacate nu este un curent electric utilizabil din cauza variatiei foarte mari a tensiunilor si a curentilor; dar cine stie, poate cu o punte redresoare si un stabilizator de tensiune se poate obtine ceva cat sa incarci un telefon mobil. Sau chiar sa aprinzi un bec, daca stai in zona Potigrafu sau unde sunt antenele acelea mari  B)

E drept ca la primul fulger toata instalatia se va face scrum, insa asta e, riscurile meseriei!

Edited by DanCld, 25 May 2009 - 20:38.


#56
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
De ce nu facem ceva mai fezabil? E moda cu fitness-u, nuste biciclete din alea cu un dinam (nu de masina, ca are nevoie de multe rotatii) iti incarca telefonul. Scopul nu e sa facem o sursa de energie, ci sa preluam pierderile energetice.
Alta idee. Masinile noi au ventilatorul de la radiator comandat electric de un trisistor (sau ce o fi, ideea e ca e comandat de computer), dar au in spatele lui si axul de la pompa de apa (care invarte ventilatoarele de la masinile vechi). O mica modificare, o fulie pe el si un dinam, si avem incarcator pentru telefon. Sau cu capatul de la arborele cotit.

#57
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.10.2008
Buteti da mai multe detali despre faza aia cu firu lung de 280 m..... ?? adica e de ajuns sa leg un fir de cupru pe un stalp lung de 10m ~  si unde voi avea curent ???la capetele firelor ? .....la un asemenea curent nu poate fi vorba de + sau - , e un cunret altenativ....hmm?

Edited by 1Q-D3xT3r, 25 May 2009 - 21:20.


#58
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Firul e ca o antena. Undele radio, cand sunt captate de ceva metalic, se transforma in curent electric. Astfel formeaza o diferența de potential intre pamant si fir. Ajunge un fir lung agatat de un bat undeva sus. Nu stiu daca merge firul incolacit, adica daca nu trebuie intins pe vreo 10 stalpi.

#59
azzz

azzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.09.2007
.... reiau ce am spus mai sus si anume: un fir de cupru izolalat la capete prin ceramica, sticla, plastic,...legat de 2 puncte cat mai inalte fata de suprafata pamantului (10-15-30m) de pe o cladire pe alta ,...fiecare cum are posibilitatea,...se obtine o antena care capteaza diferite unde [nu intru in amanunte] de acest fir legam un altul acoperit cu izolatie, pe care il coboram in casa, eu am considerat sa-l notez ca fiind pozitiv, ca sa aiba efect ne trebuie si o buna impamantare intre cele doua apare o diferenta de potential care curenteaza rau:)...mai multe detalii nu am.

.... locuiesc in sicilia intr-o zona muntoasa,...

deocamdata nu doresc sa alimentez aparatura, neoane sau becuri, ci doar sa inteleg mai bine principiul de functionare iar in functie de necesitati sa ii micsorez dimensiunile la o antena normala

daca aveti idee despre asa ceva va rog sa veniti cu amanunte.

daca fac o antena pentru unde medii credeti ca va functiona?

The Earth has its own negative electricity, in the soil, and the atmosphere which surrounds the Earth is charged with positive electricity. The electric potential (the voltage) increases with the altitude, so we can say that the electric force is proportional to the atmospheric altitude.

la adresa de mai jos aveti un inventator,...dar asta mi se pare depasita,...eu am nevoie de ceva mai simplu de construit:)
http://www.rexresear...lot/guillot.htm

#60
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.10.2008
Aha .. am facut si eu cv asemanator . Langa mine este o scoala destul de mare...Scoala e "dotata" cu cetarne` (sistem de curgere a apei ) :) ...Sunt facut din metal ... In cazul scoli din apropierea mea ocupa o suprafata ff mare , mai precis roata scoala ... Ok Astea nu fac contact cu pamantul . Si se intampla ca langa o cetarna sa fie un paratrasnet , ne fiind conectate intre ele .. Daca led un led intra paratrasnet si cetarna mi`l aprind , nu foarte tare dar ....Sau daca pun o boxa intre astea doua .... Fara punte redresoare sau altceva ....Dar curentul este foarte mic ... tinand cont ca cetarnile astea ocupa o supreafata extrem de mare ...

Attached Files



#61
azzz

azzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.09.2007

 1Q-D3xT3r, on 21st May 2009, 19:22, said:

Nustiu de ce le numesti free energy .... in primul rand ambele consuma curent electric . Circuitul din schema e avantajos pt faptul ca poti aprinde un led care functioneaza la 3,5 V  cu o baterie normala de 1,5 V , care paote fi aproape descarcata , am incercat si eu practic :D . Iar aia cu becul economic la fel , consuma curent !!!


si daca alimentezi de la o "baterie de pamant"  formata din mai multi elementi ca sa iti dea 1.5v? asta ai incercat?

#62
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.10.2008
Nu stiu ce vrei sa spui prin baterie de pamant ? Adica sa bagi 2 electrozi in pamant? :lol:

#63
azzz

azzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.09.2007

 1Q-D3xT3r, on 4th June 2009, 11:24, said:

Nu stiu ce vrei sa spui prin baterie de pamant ? Adica sa bagi 2 electrozi in pamant? :lol:

da, unul de cupru si unul de zinc,...dar nu iti da mare lucru.

#64
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.10.2008
Stiu ! Nu poti sa ii bagi in aceleasi pamant pe toti si apoi sai legi in serie , numai in paralel... Daca vrei in serie trebe sa iei cate-o gramajoara de pamant si o pui pe o bucatica de lemn , sau plastic, incat sa nu faca contact cu celelalte bucati de pamant ....  :closedeyes:  , nu are rost sa faci asa ceva , curentul va fi de ordinul miliamperilor , si ar trebui ca electrozi sa aibe o suprafata cat mai mare ...

#65
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 Gady_paul, on 25th May 2009, 21:55, said:

De ce nu facem ceva mai fezabil? E moda cu fitness-u, nuste biciclete din alea cu un dinam (nu de masina, ca are nevoie de multe rotatii) iti incarca telefonul. Scopul nu e sa facem o sursa de energie, ci sa preluam pierderile energetice.
Alta idee. Masinile noi au ventilatorul de la radiator comandat electric de un trisistor (sau ce o fi, ideea e ca e comandat de computer), dar au in spatele lui si axul de la pompa de apa (care invarte ventilatoarele de la masinile vechi). O mica modificare, o fulie pe el si un dinam, si avem incarcator pentru telefon. Sau cu capatul de la arborele cotit.
pai nu ai deja alternatorul masinii? de ce sa te mai complici?
la o bicicleta de fitness se poate pune un alternator si sa produci curent.

#66
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Nu mai bine inainte sa stoarcem lamaia in suc ii bagam 2 electrozi si face curent? desi mori mai repede, mori bogat.

Sau pile electrice.

#67
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.10.2008
Da vezi sa nu ... Tot asa mori , curentl de dat de pila cu lamaie e foarte slab , trebe sa faci zeci daca nu sunt de pile sa aprinzi un bec deasta mic de 1 wat .

#68
perus

perus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 01.06.2007

 azzz, on 29th May 2009, 21:49, said:

si daca alimentezi de la o "baterie de pamant"  formata din mai multi elementi ca sa iti dea 1.5v? asta ai incercat?
Buna idee!! nu am incercat dar intentionez sa fac asta zilele urmatoare
cu un toroidal de 0.5 cm in diametru as putea aprinde un led iar cu unul de 7 cm diametru un neon

#69
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.10.2008

 perus, on 6th June 2009, 07:10, said:

Buna idee!! nu am incercat dar intentionez sa fac asta zilele urmatoare
cu un toroidal de 0.5 cm in diametru as putea aprinde un led iar cu unul de 7 cm diametru un neon
Vrei sa fi mai explicit ... u crezi ca din pamant obtii atata curent incant sa aprinzi un neon !!! Iti trebe cateva mii de Volti ! Ca sa aprinzi un led mai ai sanse ... citeste ce am scris mai sus !!! Nu poti face introduce electrozi in acelasi loc ! "Adunatorile de pamant nu trebuie sa fie in acelasi loc"   :rolleyes:  ....Iar toroidalul nu poti sa-lalimentezi de la curent continu .... defapt poti dar nu va funcntiona  :lol:

#70
perus

perus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 01.06.2007
intentionez sa folosesc toroidalul si circuitul ala ca inversor si sa fie pus in functiune de cutentul generat de antena aia

Attached Files



#71
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009
baieti, no ca am gasit si io ceva. amu' intreb ca eu nu's cu energia, sper sa ma luminati voi..

filmulet (sariti la minutul 2, ca pana atunci vorbeste de guverne si vrajeli, ca cica ar fi lucrat in area 51 & stuff)
continuare filmulet (aici e "minunatia", da trebuie vazuta prima parte)

explica foarte frumos, mie parandu'mi'se si detaliat chiar.. eu am ramas pe ganduri (chiar daca, desigur, n'am inteles mare lucru :lol: )

#72
azzz

azzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.09.2007

 perus, on 6th June 2009, 17:10, said:

Buna idee!! nu am incercat dar intentionez sa fac asta zilele urmatoare
cu un toroidal de 0.5 cm in diametru as putea aprinde un led iar cu unul de 7 cm diametru un neon


am observat ca montajul tau se poate alimenta la un curent intre 0.3-1.5V sa aprinda un led sau la 12V un neon ?? in functie de toroidul de ferita, lungimea/grosimea firului?

de ceva timp caut toroizi de ferita pentru a face montajul ala.Am gasit unul foarte mic, de 0.3mm si altul de 3cm,...ca sa pun 60 spire pe cel mic voi folosi un fir foarte subtire. crezi ca cel pe care l-am afisat este bun?

intentionez sa il alimentez la o "baterie de pamant" si sa aprind un led pentru o lampa de gradina. ca tot eu am venit cu ideea, bateria mea de pamant dezvolta un curent continuu de 0.56v( asta numai un element compus din 2 tevi una de Cu si alta de Pb(teava de la canal),...nu am masurat intre Cu-Zn sau Cu-Al). daca as pune la 2-3 elementi sigur as obtine 1,5v curent continuu, dar nu stiu ce amperaj are (mA) cum fac rost de poze vi le prezint:P

 perus, on 7th June 2009, 08:07, said:

intentionez sa folosesc toroidalul si circuitul ala ca inversor si sa fie pus in functiune de cutentul generat de antena aia

ai grija cu antena aia:) in functie de conditiile meteo( cer senin sau innorat) poti avea o direfenta foarte mare de potential intre antena si impamantare.

....eu am facut una de aprox 200m (vezi long wire antenna) numai ca ea functiona numai pe timp innorat, adica capta energia electrostatica din atmosfera care se descarca la atingerea cu impamnatarea formand un arc electric foarte mare. m-a lamurit un electrician si m-am linistit. e riscanta te poti electrocuta.

 1Q-D3xT3r, on 6th June 2009, 22:33, said:

Vrei sa fi mai explicit ... u crezi ca din pamant obtii atata curent incant sa aprinzi un neon !!! Iti trebe cateva mii de Volti ! Ca sa aprinzi un led mai ai sanse ... citeste ce am scris mai sus !!! Nu poti face introduce electrozi in acelasi loc ! "Adunatorile de pamant nu trebuie sa fie in acelasi loc"   :rolleyes:  ....Iar toroidalul nu poti sa-lalimentezi de la curent continu .... defapt poti dar nu va funcntiona  :lol:


eu stau la casa, pot infinge oriunde tevi sau bare de Cupru  cu Zn, Pb, Al

Attached Files


Edited by azzz, 07 June 2009 - 13:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate