Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 

Energie electrica "gratis"

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
158 răspunsuri în acest subiect

#109
azzz

azzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 13.09.2007

 perus, on 14th June 2009, 06:27, said:

Energia electrica din pamant nu este rentabila  
Am facut una ce scotea 2v si vreo 4 ma(miliamperi).Nu am avut la ce sa o folosesc
Energia din aer este cool dar pentru mine este foarte greu sa o captez
Cea mai buna sursa de energie gratis este cea eoliana.Am inceput deja un priect cu care vreau sa obtin energie gratuita cu un alternator de dacie conectat la o turbina home made (de vant nu duc lipsa) O sa pun o schema cu ceea ce vreau eu sa fac


am vazut ca nu ai luat fisierul sa te uiti pe el, macar da-i o sansa :)) zice ca poti scoate 12v
si m-am chinuit atat de mult sa fac rost de fisierele astea:( mai ales cu energia din aer,..m-am curentat de 4 ori.hmm,...da! in cazul tau e simplu cu eoliana, am studiat si eu problema,...e simpla, vant sa ai
dar la mine daca nu bate vantu 3 zile ce fac?

#110
perus

perus

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 500
  • Înscris: 01.06.2007
m-am uitat in ducument dar pentru mine este aproape imposibil sa incerc asa ceva pentru ca  nu am unde

#111
azzz

azzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 13.09.2007

 perus, on 14th June 2009, 18:40, said:

m-am uitat in ducument dar pentru mine este aproape imposibil sa incerc asa ceva pentru ca  nu am unde
3 scheme interesante

Fișiere atașate



#112
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.084
  • Înscris: 31.07.2007

 1Q-D3xT3r, on 6th May 2009, 21:39, said:

am legat multimetrul in paralel , si am obtinut 250 mA bateria era mai mare putin ;)

Ampermetrul in legi in serie cu un consumator pt. a masura consumul, eventual voltmetrul il legi in paralel.

#113
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 373
  • Înscris: 11.10.2008

 edy_wheazel, on 3rd July 2009, 22:53, said:

Ampermetrul in legi in serie cu un consumator pt. a masura consumul, eventual voltmetrul il legi in paralel.
La 0,6 V nu prea ai ce sa pui ca si consumator :)

#114
azzz

azzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 13.09.2007

 perus, on 19th May 2009, 17:53, said:

Ceva aproape free energy ar fi joule thief [nu stiu cum se traduce]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xvJzbcv2nac?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
asta s-ar alimenta la 0.6v dar nustiu la cati mA, poate la 100mA sau mai mult

#115
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.991
  • Înscris: 07.02.2003

 kriket, on 1st March 2009, 22:57, said:

Si daca cineva cu ceva cunostinte in electricitate stie despre ce este vorba sa ma ajute si pe mine sa construiesc un asemenea dispozitiv.
Nu are sens decat daca esti foarte aproape de un emitator puternic, energia e foarte mica, statiile radio au circuite de amplificare ca sa "citeasca" mesajul din eter.

 perus, on 19th May 2009, 20:53, said:

Ceva aproape free energy ar fi joule thief [nu stiu cum se traduce]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xvJzbcv2nac?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
E redescoperirea apei calde, balastul magnetic care se folosesete la orice neon clasic :)

Editat de andreic, 07 iulie 2009 - 05:07.


#116
azzz

azzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 13.09.2007

 andreic, on 7th July 2009, 04:05, said:

Nu are sens decat daca esti foarte aproape de un emitator puternic, energia e foarte mica, statiile radio au circuite de amplificare ca sa "citeasca" mesajul din eter.


E redescoperirea apei calde, balastul magnetic care se folosesete la orice neon clasic :)
Dom'le andreic daca ai citit postarea mea, cu firul intins care e alta poveste. Nu e chiar cum zici dumneata ca nu merge. Am inteles ca pe aici prin Romania se interzice astfel de practici. Prin Brasov se intindeau fire si se aprindeau becuri, dar "baietii destepti" au interzis astfel de practici. Poate vrei sa devii si tu unul din ei, sau nu? Daca nu vino cu ceva interesant, explica-ne sa intelegem anumite lucruri. Ce inseamna antena de unde medii care sa capteze 10kV? Poate ca e prea mult dar una care sa capteze 380V cum arata? Dupa cum am inteles eu antena asta capteaza sute sau mii de volti, explica-mi cum sa transform voltii in Amperi etc

#117
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.991
  • Înscris: 07.02.2003

 azzz, on 2nd August 2009, 18:53, said:

Nu e chiar cum zici dumneata ca nu merge.
Ce sa nu mearga, sa nu poti capta energie de la RF ? Ba merge problema e ca energia campului scade cu patratul distantei fata de antene si numai daca esti foarte aproape iei ceva energie utila, altfel doar aprinzi leduri :)

 azzz, on 2nd August 2009, 18:53, said:

Am inteles ca pe aici prin Romania se interzice astfel de practici. Prin Brasov se intindeau fire si se aprindeau becuri, dar "baietii destepti" au interzis astfel de practici.
Am indoieli ca cineva poate interzice in democratie ce face omu' in curte, cu exceptii gen bombe atomice si asemenea, fireste.

 azzz, on 2nd August 2009, 18:53, said:

Poate vrei sa devii si tu unul din ei, sau nu?
Adica mai explicit... sa fiu unu care isi capteaza propria energie transmisa in eter... no way, eu vreau ca energia mea sa se duca cat mai departe nu sa-mi pun atenuari langa antena :D

 azzz, on 2nd August 2009, 18:53, said:

Ce inseamna antena de unde medii care sa capteze 10kV? Poate ca e prea mult dar una care sa capteze 380V cum arata?
Eu unul nu am spus asa ceva, poate citezi ce a scris alcineva, antenele nu au cum sa capteze campuri asa mari stai linistit, e sf nimic mai mult. Mai intai ele (campurile) trebuie sa se propage, dupa care e atenuarea per distanta si pierderea la captare.

 azzz, on 2nd August 2009, 18:53, said:

Dupa cum am inteles eu antena asta capteaza sute sau mii de volti, explica-mi cum sa transform voltii in Amperi etc
Voltii in amperi transformi cu un transformator.

Editat de andreic, 02 august 2009 - 18:25.


#118
azzz

azzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 13.09.2007
eu am intins un fir de cupru foarte lung si izolat la o inaltime de max 10m, acesta capta electricitate statica dupa cate am inteles, facea un arc electric de 8cm cu usa metalica ( masa/impamantarea) am pus mana pe el si m-a aruncat inapoi ca si cum ar fi fost 380v. cineva mi-a spus aici pe forum ca am facut o antena de unde medii....

nu am vrut sa te jicnesc cu nimic, iti cer doar sfaturi

#119
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.991
  • Înscris: 07.02.2003
Energia statica n-are treaba cu curentul electric, e energie electrostatica. Fir lung este intr-adevar antena buna de unde medii pt radiourile vechi pe lampi care mergeau cu asemenea antene, modern este sa ai antena de ferita :)
Vantul este suficient de capabil sa creeze energie electrostatica in orice fir intins prin aer dar asta nu te ajuta deloc la curent electric.

Editat de andreic, 02 august 2009 - 20:25.


#120
azzz

azzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 13.09.2007

 andreic, on 2nd August 2009, 17:24, said:

Ce sa nu mearga, sa nu poti capta energie de la RF ? Ba merge problema e ca ... ... iei ceva energie utila, altfel doar aprinzi leduri :)

pai daca merge spune-mi si mie cum sa fac sa captez aceasta energie ca sa aprind becuri sau leduri:)) direct la subiect, nu? daca nu ai voie pe post da-mi un PM.

#121
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.991
  • Înscris: 07.02.2003
Pai nu e clar ? O antena langa un emitator puternic, un detector de radiofreventa cu 2 diode si un condensator si obtii ceva tensiune... daca nu esti aproape de un emitator nu ai facut nimic.
Uite unii care fac misto de speriatii de antenele GSM, principiul e acelasi, captezi radiatie. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gdI_KUc8VkY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de andreic, 02 august 2009 - 20:53.


#122
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.912
  • Înscris: 04.10.2007
Sunt motoare magnetice diverse, de exemplu cel imaginat de mine este un Potentiometru-magneto-gravitic.

Adica avem un ax vertical si doua discuri magnetice ce se resping. Pe discul magnet de deasupra avem o greutate ne-magnetica energie potentiala gravitationala, care cade spre celalalt magnet de jos cand acesta este ecanat si urca la loc cand este dez-ecranat, astfel se actioneaza o tija cu arc producandu-se lucru mecanic.

DECI avem mai mult decat energia magnetilor, avem si o energie potentiala gravitationala care se transforma in energie cinetica resp. lucru mecanic ...

PS: este doar un plan teoretic caci nu l-am construit inca, dar imi pare singura solutie gen perpetum mobile.

ASADAR te joci cu distanta dintre doi magneti ajutat fiind de ecanaj si gravitatie.  ;)

Editat de Cyber-sapiens, 02 august 2009 - 20:57.


#123
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.991
  • Înscris: 07.02.2003
Care e legatura cu subiectul... ? Aici se vorbea de captarea curentilor de la diverse statii ca oricum din magneti nu scoti lucru mecanic.

Editat de andreic, 02 august 2009 - 21:03.


#124
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.912
  • Înscris: 04.10.2007

 azzz, on 2nd August 2009, 21:42, said:

pai daca merge spune-mi si mie cum sa fac sa captez aceasta energie ca sa aprind becuri sau leduri:)) direct la subiect, nu? daca nu ai voie pe post da-mi un PM.

Daca doresti o solutie practica imediata, IAT-O: MOARA ARABA !!!

Moara araba reconstruita si testata de cei de pe Discovery ch functioneaza pe vant slab. Este o moara de vant cu 4 pale pe ax vertical de 2-3 metri, cu iesire doar in directia vantului pe celelalte 4 laturi fiind inchis scaunul de lemn care sustine axul.

Astfel ai avea forta mecanica suficienta pt. a ridica treptat apa la inaltime la un rezervor, de unde aceasta prin cadere sa actioneze o turbina, ...

 andreic, on 2nd August 2009, 22:02, said:

Care e legatura cu subiectul... ? Aici se vorbea de captarea curentilor de la diverse statii ca oricum din magneti nu scoti lucru mecanic.

tocmai ti-am explicat cum poti scoate.  :D

Editat de Cyber-sapiens, 02 august 2009 - 21:49.


#125
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.991
  • Înscris: 07.02.2003

 Cyber-sapiens, on 2nd August 2009, 22:38, said:

tocmai ti-am explicat cum poti scoate.  :D
Eroate totala, ti-a aratat cineva si pe celalalt thread. Ce bagi atata scoti si nimic in plus, valabil si la gravitatie si la magnetism.

Editat de andreic, 02 august 2009 - 23:46.


#126
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.912
  • Înscris: 04.10.2007

 andreic, on 3rd August 2009, 00:46, said:

Eroate totala, ti-a aratat cineva si pe celalalt thread. Ce bagi atata scoti si nimic in plus, valabil si la gravitatie si la magnetism.

Este gravitatie + magnetism, iar ce s-a prezentat se refera doar la magnetism deoarece s-a discutat despre un fel de roti magnetice !  :lol:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate