Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...
 

Sabatul, origine si valabilitate

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4998 replies to this topic

#127
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

 zexelica, on 15th February 2010, 18:07, said:

Asta-i vrajeala lu' arminica......... Nu poti refuza decat odata, ceea ce s-a si intamplat in Adam.

Cum "l-a primit" Ioan pe Hristos, huh?

Luca 1

15Căci va fi mare înaintea Domnului. Nu va bea nici vin, nici băutură amețitoare, și se va umplea de Duhul Sfînt încă din pîntecele maicii sale.

Nu vezi ca ai o doctrina tampita? Pai Dumnezeu face diferenta intre Avram si Ioan? Il salveaza intr-un fel pe Avram si altfel pe Ioan?


Care este diferenta dintre Vechiul Testament si Noul Testament dupa parerea ta? Esti in stare sa argumentezi?

#128
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 15th February 2010, 17:07, said:

Asta-i vrajeala lu' arminica......... Nu poti refuza decat odata, ceea ce s-a si intamplat in Adam.

Cum "l-a primit" Ioan pe Hristos, huh?

Luca 1

15Căci va fi mare înaintea Domnului. Nu va bea nici vin, nici băutură amețitoare, și se va umplea de Duhul Sfînt încă din pîntecele maicii sale.

Nu vezi ca ai o doctrina tampita? Pai Dumnezeu face diferenta intre Avram si Ioan? Il salveaza intr-un fel pe Avram si altfel pe Ioan?


Eu nu tin doctrina. Spun cum scrie si cum parcurge cuvintul in lume pentru a aduna pe copii lui Dumnezeu :

17. Dumnezeu, in adevar, n-a trimis pe Fiul Sau in lume ca sa judece lumea, ci ca lumea sa fie mantuita prin El. Tocmai de aceea limbajul tau nu poate fi al duhului sfant.

18. Oricine crede in El nu este judecat; dar cine nu crede a si fost judecat, pentru ca n-a crezut in Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu.

19. Si judecata aceasta sta in faptul ca, odata venita Lumina in lume, oamenii au iubit mai mult intunericul decat lumina, pentru ca faptele lor erau rele.

20. Caci oricine face raul uraste lumina si nu vine la lumina, ca sa nu i se vadeasca faptele.

21. Dar cine lucreaza dupa adevar vine la lumina, pentru ca sa i se arate faptele, fiindca sunt facute in Dumnezeu

Da ai tu doctrina imprumutata a teologilor cu mintuirea care nu se pierde cu toate exemplele la un loc din biblie. David,Petru,etc..

Edited by husand, 15 February 2010 - 19:08.


#129
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 CMVD, on 15th February 2010, 19:01, said:

Care este diferenta dintre Vechiul Testament si Noul Testament dupa parerea ta? Esti in stare sa argumentezi?
Stimabile, iti fac placerea si recunosc ca eu nu sunt in stare. Insa, am proba biblica directa care spune ca cei salvati in VT la fel sunt si in NT. Spune Scriptura direct, desi putea sa nu o faca, salvarea fiind, de fapt, plata pacatelor.

Faptele Apostolilor 15

10Acum dar, de ce ispitiți pe Dumnezeu, și puneți pe grumazul ucenicilor un jug, pe care nici părinții noștri, nici noi nu l-am putut purta?

11Ci credem că noi, ca și ei, sîntem mîntuiți prin harul Domnului Isus.``

#130
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

 zexelica, on 16th February 2010, 00:02, said:

Stimabile, iti fac placerea si recunosc ca eu nu sunt in stare. Insa, am proba biblica directa care spune ca cei salvati in VT la fel sunt si in NT. Spune Scriptura direct, desi putea sa nu o faca, salvarea fiind, de fapt, plata pacatelor.

Faptele Apostolilor 15

10Acum dar, de ce ispitiți pe Dumnezeu, și puneți pe grumazul ucenicilor un jug, pe care nici părinții noștri, nici noi nu l-am putut purta?

11Ci credem că noi, ca și ei, sîntem mîntuiți prin harul Domnului Isus.``


sa inteleg ca Yahweh al VT este Isus ?

#131
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 mizerabilu, on 16th February 2010, 00:05, said:

sa inteleg ca Yahweh al VT este Isus ?

Isaia 43

11Eu, Eu sînt Domnul, și afară de Mine nu este niciun Mîntuitor!

Luca 2

11astăzi în cetatea lui David, vi s'a născut un Mîntuitor, care este Hristos, Domnul.

Tit 3

6pe care L -a vărsat din belșug peste noi, prin Isus Hristos, Mîntuitorul nostru;

Deci, poti sa intelegi ca YHWH este Isus.

#132
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

Quote

Deci, poti sa intelegi ca YHWH este Isus.

Asta da bomba ptr <martorii mincinosi al lui Yehova >! :thumbup:

#133
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 mizerabilu, on 16th February 2010, 00:22, said:

Asta da bomba ptr <martorii mincinosi al lui Yehova >! :thumbup:

2 Timotei 2

    25să îndrepte cu blîndeță pe potrivnici, în nădejdea că Dumnezeu le va da pocăința, ca să ajungă la cunoștința adevărului;

    26și, venindu-și în fire, să se desprindă din cursa diavolului, de care au fost prinși ca să -i facă voia.

Cam asta e situatia cu bisericile, care nu doresc corectarea doctrinei.

#134
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

Quote

25să îndrepte cu blîndeță pe potrivnici, în nădejdea că Dumnezeu le va da pocăința, ca să ajungă la cunoștința adevărului;

scuze ,dar cam sari peste versetul acesta uneori ,,,,le cam dai in freza ,,,!
fi un pic mai "diplomat "..nu le da cu  Adevarul in "ficat "! :rolleyes:

#135
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 mizerabilu, on 16th February 2010, 00:37, said:

scuze ,dar cam sari peste versetul acesta uneori ,,,,le cam dai in freza ,,,!
fi un pic mai "diplomat "..nu le da cu  Adevarul in "ficat "! :rolleyes:
Frate, eu nu-s perfect, nici nu ma dau. Insa proba biblica ce o aduc conteaza.
Normal, si scrie ca episcopul sa nu fie unul botezat de curand. Cand vezi ca Dumnezeu te ajuta sa gasesti raspuns in Scriptura la aproape orice......te mai ia apa  :peacefingers:
Insa nu am de gand sa conduc vreo adunare vreodata.

#136
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

 zexelica, on 16th February 2010, 00:42, said:

Frate, eu nu-s perfect, nici nu ma dau. Insa proba biblica ce o aduc conteaza.
Normal, si scrie ca episcopul sa nu fie unul botezat de curand. Cand vezi ca Dumnezeu te ajuta sa gasesti raspuns in Scriptura la aproape orice......te mai ia apa  :peacefingers:
Insa nu am de gand sa conduc vreo adunare vreodata.
Mai  bine ai demonstra cum ai spus ca o sa vina Isus in 2011... Ce te faci ca ploua?

Si daca nu te  consideri perfect, de ce crezi ca numai tu ai dreptate, si de ce pui tu etichete oamenilor? Argumenteaza biblic...

#137
sapientia

sapientia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 17.02.2010

 zexelica, on 5th March 2009, 15:35, said:

Daca e din Scriptura, desigur. UNDE SCRIE IN GENEZA CA NU TREBUIE SA MUNCIM SAMBATA?
  

  Nu in Geneza scrie sa nu municm Sambata ci in cartea Exodului 20.8-11.(adu-ti aminte de ziua sabatului, 6 zile sa lucrezi, dar ziua a sptea e zi de odihna, sa nu faci nici o lucrare in ea....)

#138
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 16th February 2010, 00:42, said:

Frate, eu nu-s perfect, nici nu ma dau. Insa proba biblica ce o aduc conteaza.
Normal, si scrie ca episcopul sa nu fie unul botezat de curand. Cand vezi ca Dumnezeu te ajuta sa gasesti raspuns in Scriptura la aproape orice......te mai ia apa  :peacefingers:
Insa nu am de gand sa conduc vreo adunare vreodata.


Totusi multi au spus la fel si au fost trimisi acolo apoi au fost respinsi sau ascultati fiindca au fost in puterea lui Dumnezeu.

Cat au trait au fost ascultati. Scopul lor nu a fost sa mai adune ceva in lumea aceasta ci s-au gandit ca mai bine ar fi sa ajunga la Dumnezeu socotind acestea ca un gunoi si alergand spre adevarata bogatie care este inainte. Eu am vazut.
Alteori aruncati de biserici afara dar primiti de Dumnezeu. Ce va urma pentru aceste biserici acum ?Doamne fereste. Prin puscarii ei vi in Hristos vanduti de cei morti in Duh dar religiosi si cu faima intre oameni de care Domnul spune  : nu-i cunosc:

Daca te trimite ?

 ktulu22, on 16th February 2010, 09:37, said:

Mai  bine ai demonstra cum ai spus ca o sa vina Isus in 2011... Ce te faci ca ploua?

Calitatea omului duhovnicesc este sa fie ingaduitor cu semeni sai si sa-i iubeasca iar despre dragostea zice ca acopere o multime de pacate
Dupa ce ai terminat de judecat nu zabovi locului ci misca mai departe sa nu cumva sa te impietresti.

 sapientia, on 23rd February 2010, 22:03, said:

Nu in Geneza scrie sa nu municm Sambata ci in cartea Exodului 20.8-11.(adu-ti aminte de ziua sabatului, 6 zile sa lucrezi, dar ziua a sptea e zi de odihna, sa nu faci nici o lucrare in ea....)

Daca esti in odihna lui Dumnezeu esti si in sabat daca nu cu totalul sambetelor unei vieti ramai afara de odihna (sabat)

Faptele daca sant facute in Dumnezeu( calauzit de duhul) te poti odihni (intri in sabat) si tu de faptele acelea cum Dumnezeu s-a odihnit  asupra faptelor lui in ziua a saptea fiindca aprivit in urma si a vazut ca tot ce facuse era bine.

Edited by husand, 23 February 2010 - 23:17.


#139
MacBookAir

MacBookAir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 20.02.2010

 sapientia, on 23rd February 2010, 22:03, said:

Nu in Geneza scrie sa nu municm Sambata ci in cartea Exodului 20.8-11.(adu-ti aminte de ziua sabatului, 6 zile sa lucrezi, dar ziua a sptea e zi de odihna, sa nu faci nici o lucrare in ea....)
OK. Deci Avram, Noe, Enoh, Lot nu au tinut sabatul. Foarte bine. A fost o lege temporara pana la venirea adevaratei odihne: Hristos. In Hristos te odihnesti, nu sambata, o zi.

#140
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 sapientia, on 23rd February 2010, 23:03, said:

Nu in Geneza scrie sa nu municm Sambata ci in cartea Exodului 20.8-11.(adu-ti aminte de ziua sabatului, 6 zile sa lucrezi, dar ziua a sptea e zi de odihna, sa nu faci nici o lucrare in ea....)

.....ba scrie....e singura zi binecuvantata si sfintita de D-zeu ....in care
S-a odihnit spre a fi Model.....iar porunca reamintita mai tarziu este...
....adu-ti aminte.....si din trecut si cu privire la viitor....spre a nu uita.... :rolleyes:

#141
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 09.01.2007

 leoluke, on 24th February 2010, 10:29, said:

.....ba scrie....e singura zi binecuvantata si sfintita de D-zeu ....in care
S-a odihnit spre a fi Model.....iar porunca reamintita mai tarziu este...
....adu-ti aminte.....si din trecut si cu privire la viitor....spre a nu uita.... :rolleyes:

nga... ngaa... porunca este reamintita in Deuteronom din cauza ca respectivii erau scosi din Egipt, natiei respective i se aplica porunca Sabatului.
Care este imaginea folosita constant in VT pt a dovedi puterea Domnului ? Raspuns - scoaterea din Egipt.
Care este imaginea folosita constant in NT pt a dovedi puterea Domnului ? Raspuns - invierea lui Isus.
nga...nga... dar pe voi nu v-a invatat asa la adunarea de sabat....

#142
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

 overseas, on 24th February 2010, 17:48, said:

nga... ngaa... porunca este reamintita in Deuteronom din cauza ca respectivii erau scosi din Egipt, natiei respective i se aplica porunca Sabatului.
Care este imaginea folosita constant in VT pt a dovedi puterea Domnului ? Raspuns - scoaterea din Egipt.
Care este imaginea folosita constant in NT pt a dovedi puterea Domnului ? Raspuns - invierea lui Isus.
nga...nga... dar pe voi nu v-a invatat asa la adunarea de sabat....

Isaia 66:22,23 - Căci după cum cerurile cele noi, și pământul cel nou, pe care le voi face, vor dăinui înaintea Mea – zice Domnul – așa va dăinui și sămânța voastră și numele vostru. În fiecare lună nouă și în fiecare Sabat, va veni orice făptură să se închine înaintea Mea, – zice Domnul.

Simt nevoia de a repeta unele lucruri deja scrise si citate din Biblie, caci indoctrinarea este prea puternica in unii..

#143
yo8tyn

yo8tyn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 17.10.2006
oameni buni...faza cu "tinutul zilei a 7" ... sa nu muncesti sambata sau nu stiu mai cand... nu stiu care e faza cu ea.
cert e:

adventistii au sambata, si nu muncesc. macar se odihnesc :D ...
noi nu avem nimic, muncim non stom si nu ne mai saturam nici de bani, si nici odihniti nu suntem.

si corpul uman, dupa 5, 6 zile de munca e terminat. A stiut Dumnezeu de ce sa faca o zi libera.
Adventistii o au, si stau degeaba... noi care "tinem" duminica (fiind a saptea zi) ... o tinem ? la job esti chemat si duminica.

oricum , e o chestie grea tare.... eu ma contrazic singur si nu stiu ce sa cred.

Daca sa zicem, prin absurd, toti ar fi adventisti, pai salvarea nu ar lucra sambata, curent nu am avea, apa nu.. si toate alea de care avem nevoie.

eh... greu...
asta e fain la ei. ca au sambata libera.
la faza cu distractia.. si ce nu au ei voie..asta e alta problema.. cred eu de conceptie. dumnezeu a zis sa te odihnesti. distractia, si alte lucruri, nu produc oboseala.

#144
sapientia

sapientia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 17.02.2010

 MacBookAir, on 23rd February 2010, 23:54, said:

OK. Deci Avram, Noe, Enoh, Lot nu au tinut sabatul. Foarte bine. A fost o lege temporara pana la venirea adevaratei odihne: Hristos. In Hristos te odihnesti, nu sambata, o zi.



    Cele zece porunci circulau de la Adam si Eva dovada ca Biblia vorbeste de pacat (notiune pe care a invatat-o Cain de la parintii lui) ca fiind calcarea Legii morale (dupa textul din Romani 7.7, 1Ioan 4.3). Avraam stia de porunci (Geneza 26.5) de la inaintasii lui. Astfel ca toti au tinut sabatul (porunca a patra a Decalogului). Moise n-a facut decat sa primeasca in scris (pe cele doua table )de la Dumnezeu Decalogul.
    Porunca tinerii Sabatului e vesnica (Isaia 66.22-23, pe noul pamant; e caracteristica poporului lui Dumnezeu-Evrei 4.9) intrucat si legea lui Dumnezeu e vesnica (Matei 5.17-18= cat timp va tine cerul si pamantul).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate