Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Sabatul, origine si valabilitate

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4998 replies to this topic

#91
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
il las pe zexe sa-ti raspunda .....ca are rabdare mai multa ca mine ...

mereu scoti din context .....citeste  si Galat si Colos si Romani ...si Evrei ...

#92
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
El are ca autoritae pe scarba aia nerusinata, coana mare si de aceea nu poate intelege ce scrie, pt ca filtreaza prin prisma scrierilor imbecilei respective.

#93
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postjeremiah, on Mar 15 2009, 18:29, said:

il las pe zexe sa-ti raspunda .....ca are rabdare mai multa ca mine ...

mereu scoti din context .....citeste  si Galat si Colos si Romani ...si Evrei ...

.......nu stiu cine scoate din context......eu in nici un caz.......versetele sunt prea
clare......asadar neavand ce sa mai zici.......te dai pe mana unora ca zexe.....din
nou se adevereste proverbul.......cine se aseamana........ ;)

View Postzexelica, on Mar 16 2009, 01:56, said:

El are ca autoritae pe scarba aia nerusinata, coana mare si de aceea nu poate intelege ce scrie, pt ca filtreaza prin prisma scrierilor imbecilei respective.

.......,,minunat,, limbaj la adresa unei persoane de o inalta tinuta morala.......dar
la ce ne putem altceva astepta din partea ta....... ;)

#94
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on Mar 16 2009, 08:11, said:

.......,,minunat,, limbaj la adresa unei persoane de o inalta tinuta morala.......dar
la ce ne putem altceva astepta din partea ta....... ;)
Lioliuk, nemernica aia ti-am aratat ca nu are nicio dovada. "Am vazut", "mi s-a aratat", etc. Numai prostii d-astea. Cum s-o crezi? E doar o nebuna, serios! Contrazice Scriptura, nu are ce sa fie crezuta in veci.

#95
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postzexelica, on Mar 16 2009, 11:38, said:

Lioliuk, nemernica aia ti-am aratat ca nu are nicio dovada. "Am vazut", "mi s-a aratat", etc. Numai prostii d-astea. Cum s-o crezi? E doar o nebuna, serios! Contrazice Scriptura, nu are ce sa fie crezuta in veci.
zexe, ma repet citeste si tu tot ceea ce a scris ea in paralel cu Biblia si dupa aia sa mai vb despre EGW, pana atunci
CIOCU MIC SI JOC DE GLEZNE CA MAI AI DE INVATAT SAU  AI FACUT BUNELE MANIERE CU FEMEIA DE SERVICIU?

#96
floryn_1249

floryn_1249

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 08.09.2008
Zexelica ia  aratmi cum sau cu ce  contrazice Biblia?

Edited by floryn_1249, 16 March 2009 - 16:06.


#97
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007
Exista topic pentru EGW.
fi-ti on topic nu off.

#98
Gabbes

Gabbes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.03.2009

View Postjeremiah, on Mar 13 2009, 18:50, said:

Dar cine a zis ca nu scrie de SABAT ..in biblie ?

...scrie ca SABATUL ...sa-l respecte israelitii...desigur !

arat-mi un verset din NT ...in care se cere respectarea SABATULUI //PTR NEAMURI !

Sabat =zi de odihna ptr trup !

Har = odihna vesnica ptr suflet !

Eu pot sa-mi aleg ce zi vreau ...ptr mine prima zi este miercurea....si sabatul il tin martea...ai tu ceva impotriva ?

Da, eu am!!! nu stii oare ca ziua sabatului s-a schimbat k sa fie Duminica, si nu Sambata, deoarece Iisus a fost rastignit (de catre evrei, desigur) in ajunul Sabatului??? El a inviat a 3-a zi cum e scris, adik DUMINICA... de aceea s-a luat Darul de la iudei prin craparea catepeteasmei bisericii lor, si s-a dat Neamurilor... iar la Cinzecime, care a fost DUMINICA, s-a hotarat a se tine Duminica, ca zi de odihna... daca nu crezi, e treaba ta... eu doar ti-am explicat...

#99
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View PostGabbes, on Mar 20 2009, 15:30, said:

Da, eu am!!! nu stii oare ca ziua sabatului s-a schimbat k sa fie Duminica, si nu Sambata, deoarece Iisus a fost rastignit (de catre evrei, desigur) in ajunul Sabatului??? El a inviat a 3-a zi cum e scris, adik DUMINICA... de aceea s-a luat Darul de la iudei prin craparea catepeteasmei bisericii lor, si s-a dat Neamurilor... iar la Cinzecime, care a fost DUMINICA, s-a hotarat a se tine Duminica, ca zi de odihna... daca nu crezi, e treaba ta... eu doar ti-am explicat...
Mai omule tu iti dai seama ce spui?  
Mai citeste Noul Testament si vezi ce zi de odihna aveau apostolii, care erau crestini.
Hai ca am mai auzit una.
Da-mi si mie textul biblic unde scrie asa ceva!

Edited by ktulu22, 20 March 2009 - 17:48.


#100
cyb3rmann

cyb3rmann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.02.2009

View Postoverseas, on Mar 2 2009, 19:10, said:

ia citeste tu a doua dare a Legii, cum li se explica israelitilor ca ei trebuie sa tina Sabatul fiindca au fost scosi din tara Egiptului; a fost neamul tau scos din Egipt ? nu cred
numai pe prea-fericitul prof. Cristescu l-am auzit live la o conferinta cum i-a multumit lui Dumnezeu ca 'ne-a scos din tara Egiptului', normal ca dom profesor se crede urmasul lui Israel, in curand o sa descopere taierea imprejur...

unde scrie?!
sabatul trebuie tinut pentru ca Dumnezeu s-a odihnit in ziua aceea si a sfintit-o
si a zis asa in cele 10 porunci care sunt valabile vesnic :"Cerurile si pamantul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece"
"Sabatul a fost facut pentru om si nu omul pentru Sabat"
de ce nu a scris "Sabatul a fost facut pentru evreu si nu evreul pentru Sabat"

@overseas, argumenteaza cu versete biblice!
sabatul a fost in timp inlocuit cu duminica deoarece, dupa inatarea lui Isus, multi pagani au venit la paganism
acestora, fiindu-le greu sa schimbe ziua lor(sunday, ziua soarelui, duminca=totuna), au tinut si sambata si duminica
apoi, pentru a fi iar o singura zi, Alexandru Macedon a oficializat duminica ca fiind zi de odihna

Edited by cyb3rmann, 22 April 2009 - 10:41.


#101
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008
Cred, ca ai vrut sa zici Constantin cel Mare. Acesta a dat o lege la Roma prin care accentul se punea pe serbarea zilei intai, Dies Solis, Sabatul fiind facut o zi lucratoare.
Biserica Rasariteana a tinut in paralel ziua a saptea si ziua intai foarte mult timp. La Marea Schisma, rasaritenii ii acuzau pe catolici ca au facut din Sabat o zi de intristare, de post, in loc una de bucurie.
Primele centre crestine unde ziua intai prevala, erau Roma si Alexandria, aceasta preferinta fiind destul de timpurie (secolul II).
In Biserica Etiopiana, Sabatul zilei a saptea a fost tinut pana pe la 1900, atunci cand puterea politica, influentata de anumite grupari religioase duminicaliste, a intervenit schimband ziua de odihna, dupa o traditie de aproximativ 1900 de ani (famenul etiopian din Fapte, trezorierul Etiopei de religie iudaica, care a fost convertit de Filip, a fost primul misionar crestin in aceasta tara).

#102
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostGabbes, on Mar 20 2009, 16:30, said:

Da, eu am!!! nu stii oare ca ziua sabatului s-a schimbat k sa fie Duminica, si nu Sambata, deoarece Iisus a fost rastignit (de catre evrei, desigur) in ajunul Sabatului??? El a inviat a 3-a zi cum e scris, adik DUMINICA... de aceea s-a luat Darul de la iudei prin craparea catepeteasmei bisericii lor, si s-a dat Neamurilor... iar la Cinzecime, care a fost DUMINICA, s-a hotarat a se tine Duminica, ca zi de odihna... daca nu crezi, e treaba ta... eu doar ti-am explicat...
Uite si proba biblica, in care frangerea painii in adunare, deci conceptul de biserica, se facea DUMINICA nu sambata:

Faptele Apostolilor 20

7În ziua dintîi a săptămînii, eram adunați laolaltă ca să frîngem pînea. Pavel, care trebuia să plece a doua zi, vorbea ucenicilor, și și -a lungit vorbirea pînă la miezul nopții.

Mai mult, este mentionat "sfarsitul sabatelor" in duminica in care Hristos a inviat:

Matei 28

1La sfîrșitul zilei Sabatului, cînd începea să se lumineze în spre ziua dintîi a săptămînii, Maria Magdalina și cealaltă Marie au venit să vadă mormîntul.

In koine este "sabatelor", plural, deci, SFARSITUL SABATELOR

ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ 28

1οψε δε σαββατων τη επιφωσκουση εις μιαν σαββατων ηλθεν μαρια η μαγδαληνη και η αλλη μαρια θεωρησαι τον ταφον

σαββατων=sabbatwn
sabbaton
n_ Gen Pl n
OF-SABBATHS

AICI este analiza gramaticala completa.

Insa, adventistii ignora Scriptura pt ca ei o au ca autoritate pe nebuna baba cloanta cotoroanta :lol: , femeia lovita la cap ce se da profeteasa. Proba Scripturii nu o trece mincinoasa notorie, dupa cum se vede si mai sus.

#103
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008

View Postzexelica, on Apr 22 2009, 20:04, said:

AICI este analiza gramaticala completa.

Insa, adventistii ignora Scriptura pt ca ei o au ca autoritate pe nebuna baba cloanta cotoroanta :lol: , femeia lovita la cap ce se da profeteasa. Proba Scripturii nu o trece mincinoasa notorie, dupa cum se vede si mai sus.

Cei care au facut analiza gramaticala ( http://www.scripture...NTpdf/mat28.pdf ), au tradus astfel, asemeni tuturor traducerilor importante ale Bibliei:

1. "In the end of the sabbath, as
it began to dawn toward the
first [day] of the week, came
Mary Magdalene and the other
Mary to see the sepulchre."

(Pentru cei care nu stiu greaca koine si clasica: Cuvintele la genul neutru plural se traduc la singular.)

Edited by CatunStelian, 22 April 2009 - 19:35.


#104
cyb3rmann

cyb3rmann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.02.2009
da, scuzati eroarea
era Constatin cel Mare

@zexelica: dupa cum ai aratat boldat, erau acolo ca sa franga painea = impartasania sau sfanta cina la adventisti
nicidecum nu tineau un program bisericesc
Pavel, care trebuia sa plece, vorbea ucenicilor, care erau prietenii lui,  pentru ca urma o despartire
te rog sa observi ca nu vorbea enoriasilor
pastorul cand predica la biserica nu le predica prietenilor lui, ci multimii

"After the Sabbath, at dawn on the first day of the week, Mary Magdalene and the other Mary went to look at the tomb. "
==>New International Version

"Now after the Sabbath, as it began to dawn toward the first day of the week, Mary Magdalene and the other Mary came to look at the grave. "
==>New American Standard Bible

"After the Sabbath, as the first light of the new week dawned, Mary Magdalene and the other Mary came to keep vigil at the tomb."
==>The Message

"In the end of the sabbath, as it began to dawn toward the first day of the week, came Mary Magdalene and the other Mary to see the sepulchre."
==>KJV

"Now after the Sabbath, as the first day of the week began to dawn, Mary Magdalene and the other Mary came to see the tomb."
==>new KJV

"La sfîrșitul zilei Sabatului, cînd începea să se lumineze în spre ziua dintîi a săptămînii, Maria Magdalina și cealaltă Marie au venit să vadă mormîntul. "
==>Cornilescu



vezi definitia la sabbaton: original link: http://www.studyligh...cgi?number=4521

Quote

Original Word Word Origin
sa/bbaton of Hebrew origin (07676)
Transliterated Word Phonetic Spelling
Sabbaton sab'-bat-on  
Parts of Speech TDNT
Noun Neuter 7:1,989
Definition


   1. the seventh day (nu days) of each week which was a sacred festival on which the Israelites were required to abstain from all work
         1. the institution of the sabbath, the law for keeping holy every seventh day of the week
         2. a single sabbath, sabbath day
   2. seven days, a week

Translated Words
KJV (68) - sabbath, 22; sabbath day, 37; week, 9;

NAS (68) - Sabbath, 58; Sabbaths(e un posibil sens), 1; week, 9;


#105
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostCatunStelian, on Apr 22 2009, 20:34, said:

Cei care au facut analiza gramaticala ( http://www.scripture...NTpdf/mat28.pdf ), au tradus astfel, asemeni tuturor traducerilor importante ale Bibliei:

1. "In the end of the sabbath, as
it began to dawn toward the
first [day] of the week, came
Mary Magdalene and the other
Mary to see the sepulchre."

(Pentru cei care nu stiu greaca koine si clasica: Cuvintele la genul neutru plural se traduc la singular.)
Aha, dar in Evrei 4:9 stii imediat ca au gresit acei oameni, nu, ca aveti mantra adventista care asta va invata? Ca sa-i dai dreptate lu nebuna aia........ faci orice :lol:

Evrei 4

8Căci, dacă le-ar fi dat Iosua odihna, n'ar mai vorbi Dumnezeu după aceea de o altă zi.

9Rămîne dar o odihnă ca cea de Sabat pentru poporul lui Dumnezeu.

Partea proaste e ca ai ghinion si nu esti la biserica la tine sau la filozofie, unde esti priceput.

ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ 12

2οι δε φαρισαιοι ιδοντες ειπον αυτω ιδου οι μαθηται σου ποιουσιν ο ουκ εξεστιν ποιειν εν σαββατω

sabbatw = n_ Dat Sg n SABBATH

Exista, of course, si substantivul singular, cum se vede mai sus, numai ca nu este inclus in studiul lu' coana mare.

#106
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on Apr 23 2009, 00:35, said:

Aha, dar in Evrei 4:9 stii imediat ca au gresit acei oameni, nu, ca aveti mantra adventista care asta va invata? Ca sa-i dai dreptate lu nebuna aia........ faci orice :lol:

Evrei 4

8Căci, dacă le-ar fi dat Iosua odihna, n'ar mai vorbi Dumnezeu după aceea de o altă zi.

9Rămîne dar o odihnă ca cea de Sabat pentru poporul lui Dumnezeu.

Partea proaste e ca ai ghinion si nu esti la biserica la tine sau la filozofie, unde esti priceput.

ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ 12

2οι δε φαρισαιοι ιδοντες ειπον αυτω ιδου οι μαθηται σου ποιουσιν ο ουκ εξεστιν ποιειν εν σαββατω

sabbatw = n_ Dat Sg n SABBATH

Exista, of course, si substantivul singular, cum se vede mai sus, numai ca nu este inclus in studiul lu' coana mare.

......iar minti.....nu exista in original...ca cea de sabat.....iar bibliile ortodoxe
vechi....traduc  f. bine......cu ......ramane odihna sambetei pt. poporul lui
D-zeu...... :rolleyes:

http://www.sfantascr...biblia_1688.php

http://blog.360.yaho...IAJ2AD6i?p=1219

#107
cyb3rmann

cyb3rmann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.02.2009

View Postzexelica, on Apr 23 2009, 00:35, said:

Aha, dar in Evrei 4:9 stii imediat ca au gresit acei oameni, nu, ca aveti mantra adventista care asta va invata? Ca sa-i dai dreptate lu nebuna aia........ faci orice :lol:

Evrei 4

8Căci, dacă le-ar fi dat Iosua odihna, n'ar mai vorbi Dumnezeu după aceea de o altă zi.

9Rămîne dar o odihnă ca cea de Sabat pentru poporul lui Dumnezeu.

Partea proaste e ca ai ghinion si nu esti la biserica la tine sau la filozofie, unde esti priceput.

ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ 12

2οι δε φαρισαιοι ιδοντες ειπον αυτω ιδου οι μαθηται σου ποιουσιν ο ουκ εξεστιν ποιειν εν σαββατω

sabbatw = n_ Dat Sg n SABBATH

Exista, of course, si substantivul singular, cum se vede mai sus, numai ca nu este inclus in studiul lu' coana mare.


acolo se refera la ziua mantuirii, nu la duminica

#108
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postcyb3rmann, on Apr 23 2009, 09:04, said:

acolo se refera la ziua mantuirii, nu la duminica
Si cum sustii tu CU SCRIPTURA ca SE REFERA? Pe cuvantul lu' coana mare, sau cum?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate