Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Sabatul, origine si valabilitate

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4998 replies to this topic

#55
Dimineata100

Dimineata100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 27.11.2008
Din cate stiu eu sabath inseamna sarbatoare.

"Coloseni 2
"6. Deci, precum ați primit pe Hristos Iisus, Domnul, așa să umblați întru El.
7. Înrădăcinați și zidiți fiind într-Însul, întăriți în credință, după cum ați fost învățați, și prisosind în ea cu mulțumire.
8. Luați aminte să nu vă fure mințile cineva cu filozofia și cu deșarta înșelăciune din predania omenească, după înțelesurile cele slabe ale lumii și nu după Hristos.
9. Căci întru El locuiește, trupește, toată plinătatea Dumnezeirii,
10. Și sunteți deplini întru El, Care este cap a toată domnia și stăpânirea.
11. În El ați și fost tăiați împrejur, cu tăiere împrejur nefăcută de mână, prin dezbrăcarea de trupul cărnii, întru tăierea împrejur a lui Hristos.
12. Îngropați fiind împreună cu El prin botez, cu El ați și înviat prin credința în lucrarea lui Dumnezeu, Cel ce L-a înviat pe El din morți.
13. Iar pe voi care erați morți, în fărădelegile și în netăierea împrejur a trupului vostru, v-a făcut vii, împreună cu Sine, iertându-ne toate greșealele;
14. Ștergând zapisul ce era asupra noastră, care ne era potrivnic cu rânduielile lui, și l-a luat din mijloc, pironindu-l pe cruce.
15. Dezbrăcând (de putere) începătoriile și stăpâniile, le-a dat de ocară în văzul tuturor, biruind asupra lor prin cruce.
16. Nimeni deci să nu vă judece pentru mâncare sau băutură, sau cu privire la vreo sărbătoare, sau lună nouă, sau la sâmbete, "

Tu de ce judeci pe altii cu privire la sambete?

Apostolii indrumati de Dumnezeu au stabilit ca circumicisiunea nu mai trebuie ca si alte aspecte din legea cea veche nu mai trebuie tinute.

Se vede si aici ca protestantii unii mai mult sau altii mai putin se intorc spre LEGEA CEA VECHE  cand preocuparea lor ar trebui sa fie mai mult spre LEGEA CEA NOUA, spovedire, etc... caci LEGEA CEA NOUA  E MULT MAI BUNA PENTRU OAMENI DATORITA JERTFEI LUI IISUS DUMNEZEU INCARNAT.

Sfanta Comuniune ce se da la Biserica Ortodoxa e extraordinar de importanta:
Ioan 6:54
"
54. Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu are viață veșnică, și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi. "

Edited by Dimineata100, 09 March 2009 - 20:35.


#56
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View PostDimineata100, on Mar 9 2009, 21:22, said:

Din cate stiu eu sabath inseamna sarbatoare.

"Coloseni 2
"6. Deci, precum ați primit pe Hristos Iisus, Domnul, așa să umblați întru El.
7. Înrădăcinați și zidiți fiind într-Însul, întăriți în credință, după cum ați fost învățați, și prisosind în ea cu mulțumire.
8. Luați aminte să nu vă fure mințile cineva cu filozofia și cu deșarta înșelăciune din predania omenească, după înțelesurile cele slabe ale lumii și nu după Hristos.
9. Căci întru El locuiește, trupește, toată plinătatea Dumnezeirii,
10. Și sunteți deplini întru El, Care este cap a toată domnia și stăpânirea.
11. În El ați și fost tăiați împrejur, cu tăiere împrejur nefăcută de mână, prin dezbrăcarea de trupul cărnii, întru tăierea împrejur a lui Hristos.
12. Îngropați fiind împreună cu El prin botez, cu El ați și înviat prin credința în lucrarea lui Dumnezeu, Cel ce L-a înviat pe El din morți.
13. Iar pe voi care erați morți, în fărădelegile și în netăierea împrejur a trupului vostru, v-a făcut vii, împreună cu Sine, iertându-ne toate greșealele;
14. Ștergând zapisul ce era asupra noastră, care ne era potrivnic cu rânduielile lui, și l-a luat din mijloc, pironindu-l pe cruce.
15. Dezbrăcând (de putere) începătoriile și stăpâniile, le-a dat de ocară în văzul tuturor, biruind asupra lor prin cruce.
16. Nimeni deci să nu vă judece pentru mâncare sau băutură, sau cu privire la vreo sărbătoare, sau lună nouă, sau la sâmbete, "

Tu de ce judeci pe altii cu privire la sambete?

Apostolii indrumati de Dumnezeu au stabilit ca circumicisiunea nu mai trebuie ca si alte aspecte din legea cea veche nu mai trebuie tinute.

Se vede si aici ca protestantii unii mai mult sau altii mai putin se intorc spre LEGEA CEA VECHE  cand preocuparea lor ar trebui sa fie mai mult spre LEGEA CEA NOUA, spovedire, etc... caci LEGEA CEA NOUA  E MULT MAI BUNA PENTRU OAMENI DATORITA JERTFEI LUI IISUS DUMNEZEU INCARNAT.

Sfanta Comuniune ce se da la Biserica Ortodoxa e extraordinar de importanta:
Ioan 6:54
"
54. Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu are viață veșnică, și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi. "

......citeste mai atent NT......faci confuzie intre legea lui Moise care era pe zapis si Legea
lui D-zeu......pe table de piatra ...despre care ap. Pavel concluzioneaza ca este sfanta si dreapta......

Fapte
Cap. 13

38. Cunoscut deci să vă fie vouă, bărbați frați, că prin Acesta vi se vestește iertarea păcatelor și că, de toate câte n-ați putut să vă îndreptați în Legea lui Moise,  

......sabatul zilei a 7 a e intre cele 10 porunci vesnice......daca sa nu furi nu se poate schimba...
sau sa nu te inchini la idoli......cum poti sa crezi ca porunca a 4 a e schimbatoare ..... :rolleyes:

Edited by leoluke, 10 March 2009 - 08:08.


#57
Dimineata100

Dimineata100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 27.11.2008
Multe documente crestine din primele secole vrobesc de tinerea zilei de Duminica ca zi de odihna.

Edited by Dimineata100, 10 March 2009 - 09:17.


#58
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View PostDimineata100, on Mar 10 2009, 09:11, said:

Multe documente crestine din primele secole vrobesc de tinerea zilei de Duminica ca zi de odihna.
Asta nu inseamna ca si trebuie tinuta desi Biblia vorbeste clar ce zi de odihna au tinut apostolii si mai ales Domnul Isus.

#59
Shaazyz

Shaazyz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 17.12.2008
..toate sunt a' noastre,si pentru noi facute;sa le luam cu multumiri si bucurie,deoarece  Isus e Domn chiar si peste...sahbatyah.

#60
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

View Postktulu22, on Mar 9 2009, 09:01, said:

Nu e denominationala. Asta e concluzia logica la care se ajunge.
Am mai spus si in alt forum.
Exista un premiu dat de Vatican de 1000$ de acum vreo 100 de ani care se da celui sau celei care demonstreaza cu biblia ca SAbatul a fost schimbat in duminica de Dumnezeu. Permiul este si acum in visteria Vaticanului.
Greseste EGW dar oare gresesc si atatia teologi care sustin ca sabatul este sambata?
Apreciez onestitatea si convingerile tale chiar daca nu sunt de acord cu ele.
Studiaza problema daca te intereseaza si cand o sa ai o concluzie sa imi spui si mie.
:huh: :huh:


pai uite tu poti sa ma convingi ...aratandu-mi din Biblie ..ca ADAM ,ENOH ,AVRAAM ...tine-au SABATUL ...precum il tine-au evreii!

deci cu parerea ta sau a altora nu ma poti convinge ...Biblia spune ca SABATUL este doar ptr pop evreu !Daca vrei sa-l tii ...tine-l ...treaba ta ...dar nu incerca sa convingi pe altii ca e ptr neamuri !

Edited by jeremiah, 10 March 2009 - 11:00.


#61
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postjeremiah, on Mar 10 2009, 10:59, said:

pai uite tu poti sa ma convingi ...aratandu-mi din Biblie ..ca ADAM ,ENOH ,AVRAAM ...tine-au SABATUL ...precum il tine-au evreii!

deci cu parerea ta sau a altora nu ma poti convinge ...Biblia spune ca SABATUL este doar ptr pop evreu !Daca vrei sa-l tii ...tine-l ...treaba ta ...dar nu incerca sa convingi pe altii ca e ptr neamuri !
Unde spune ca Sabatul este pentru popru evreu?
Ia arata-mi si mie unde spune asa ceva.
Is tare curios.  :huh: :huh:

#62
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View PostDimineata100, on Mar 10 2009, 10:11, said:

Multe documente crestine din primele secole vrobesc de tinerea zilei de Duminica ca zi de odihna.

......tocmai ca acele documente spun clar ca schimbarea a fost facuta de oameni.....in
speta de c-tin cel mare......lucru unanim recunoscut de istorici si marile biserici...... B)

View PostShaazyz, on Mar 10 2009, 11:00, said:

..toate sunt a' noastre,si pentru noi facute;sa le luam cu multumiri si bucurie,deoarece  Isus e Domn chiar si peste...sahbatyah.

......ca e Domn al Sabatului....nicidecum nu inseamna ca il desfiinteaza...... :rolleyes:
......sabatul zilei a 7 a e intre cele 10 porunci vesnice......daca sa nu furi nu se poate schimba...
sau sa nu te inchini la idoli......cum poti sa crezi ca porunca a 4 a e schimbatoare ..... :rolleyes:

Edited by leoluke, 10 March 2009 - 23:01.


#63
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postktulu22, on Mar 10 2009, 13:05, said:

Unde spune ca Sabatul este pentru popru evreu?
Ia arata-mi si mie unde spune asa ceva.
Is tare curios.  :huh: :huh:
In Exod 16 li se spune sa nu gateasca nimic sambata. Tie ti se spune? Nu erau evreii in desert? Erau adventistii? :lol: :lol:   Esti tare, zau!!! Numai ca s-o crezi pe nemernica aia faci atata idolatrie........

#64
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on Mar 11 2009, 01:16, said:

In Exod 16 li se spune sa nu gateasca nimic sambata. Tie ti se spune? Nu erau evreii in desert? Erau adventistii? :lol: :lol:   Esti tare, zau!!! Numai ca s-o crezi pe nemernica aia faci atata idolatrie........

......ai uitat ce misiune avea poporul evreu intre neamuri ?..... :rolleyes:

#65
Dimineata100

Dimineata100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 27.11.2008
Unde zice in Biblie SPECIFIC sa tii sambata. Sabath= sarbatoare.

Edited by Dimineata100, 11 March 2009 - 11:07.


#66
RevengeOfTheShit

RevengeOfTheShit

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 188
  • Înscris: 02.03.2009

View Postktulu22, on Mar 10 2009, 13:05, said:

Unde spune ca Sabatul este pentru popru evreu?
Ia arata-mi si mie unde spune asa ceva.
Is tare curios.  :huh: :huh:
Conform vesiunii ortodoxe:

Psalmul 147

8. Cel ce vestește cuvântul Său lui Iacob, îndreptările și judecățile Sale lui Israel.
9. N-a făcut așa oricărui neam și judecările Sale nu le-a arătat lor.  

Sau după Cornilescu revizuit:

19 El descopere lui Iacov Cuvîntul Său,lui Israel legile și poruncile Sale.
20 El n-a lucrat așa cu toate neamurile, și ele nu cunosc poruncile Lui. Lăudați pe Domnul!

În fond, nu asta e problema, dacă ții sau nu Sabatul.
Israelul nominal și etnic nu mai există ca popor ales, altfel degeaba a mai murit Cristos pentru toți handicapații, indiferent de rasă sau etnie.

Degeaba nu mănânci sarmale, dacă mănânci rahat, degeaba nu mănânci porc, dacă ești porc.
Scopul Legii divine nu era și nu este să interzică, ci să reglementeze prostia umană.
Cu rezultatele de rigoare, care este.

Proștii își fac probleme nu pentru Cristos sau Dumnezeu, ci pentru moș crăciun, iepurași sau măcinici.

Nu există creștinism, nici creștini. Există doar etichetă autoadezivă care prinde muște.

Edited by RevengeOfTheShit, 11 March 2009 - 11:24.


#67
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

View Postktulu22, on Mar 10 2009, 13:05, said:

Unde spune ca Sabatul este pentru popru evreu?
Ia arata-mi si mie unde spune asa ceva.
Is tare curios.  :huh: :huh:

12. Domnul a vorbit lui Moise(nu i-a vorbit lui EGW), și a zis:
13. „Vorbește copiilor lui Israel,(NU ADVENTISTILOR...NICI NEAMURILOR) și spune-le: ,Să nu care cumva să nu țineți sabatele Mele, căci acesta va fi între Mine și voi, și urmașii voștri, un semn după care se va cunoaște că Eu sunt Domnul, care vă sfințesc. :D :D :D :D    
14. Să țineți Sabatul, căci el va fi pentru voi ceva sfânt. Cine îl va călca, va fi pedepsit cu moartea; cine va face vreo lucrare în ziua aceasta, va fi nimicit din mijlocul poporului său. Exod 31.

Voi cititi Biblia ...sau tot TURNUL MAGURELE ...pardon de VEGHE ?

Edited by jeremiah, 11 March 2009 - 15:53.


#68
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postjeremiah, on Mar 11 2009, 16:52, said:

12. Domnul a vorbit lui Moise(nu i-a vorbit lui EGW), și a zis:
13. „Vorbește copiilor lui Israel,(NU ADVENTISTILOR...NICI NEAMURILOR) și spune-le: ,Să nu care cumva să nu țineți sabatele Mele, căci acesta va fi între Mine și voi, și urmașii voștri, un semn după care se va cunoaște că Eu sunt Domnul, care vă sfințesc. :D :D :D :D    
14. Să țineți Sabatul, căci el va fi pentru voi ceva sfânt. Cine îl va călca, va fi pedepsit cu moartea; cine va face vreo lucrare în ziua aceasta, va fi nimicit din mijlocul poporului său. Exod 31.

Voi cititi Biblia ...sau tot TURNUL MAGURELE ...pardon de VEGHE ?

......,,turnuletzu,,  e de la martori ....daca chiar nu stiai......oricum ne bazam pe scripturi.....asadar.....

Isaia, 56

1 "Așa vorbește Domnul: ,Păziți ce este drept, și faceți ce este bine; căci mântuirea Mea este aproape să vină, și neprihănirea Mea este aproape să se arate.
2 Ferice de omul care face lucrul acesta, și de fiul omului care rămâne statornic în el, păzind Sabatul, ca să nu-l pângărească, și stăpânindu-și mâna, ca să nu facă nici un rău!
3 Străinul care se alipește de Domnul, să nu zică: ,Domnul mă va despărți de poporul Său!' Și famenul să nu zică: ,Iată, eu sunt un copac uscat!'
4 Căci așa vorbește Domnul: ,Famenilor, care vor păzi Sabatele Mele, care vor alege ce-Mi este plăcut, și vor stărui în legământul Meu,
5 le voi da în Casa Mea și înăuntrul zidurilor Mele un loc și un nume mai bune decât fii și fiice; le voi da un nume veșnic, care nu se va stinge.
6 Și pe străinii, care se vor lipi de Domnul ca să-I slujească, și să iubească Numele Domnului, pentru ca să fie slujitorii Lui, și pe toți cei ce vor păzi Sabatul, ca să nu-l pângărească, și vor stărui în legământul Meu,
7 îi voi aduce la muntele Meu cel sfânt, și-i voi umple de veselie în Casa Mea de rugăciune. Arderile lor de tot și jertfele lor vor fi primite pe altarul Meu, căci Casa Mea se va numi o casă de rugăciune pentru toate popoarele."
8 Așa vorbește Domnul Dumnezeu, care strânge pe cei risipiți ai lui Israel: "Voi mai strânge și alte popoare la cei strânși acum din el
."

este un mesaj adresat neamurilor..

....iar Isus spunea ca Sabatul e pt. om nu doar pt. evreu.....oricum e absurd sa
spui ca vreuna din cele 10 porunci se poate anula sau modifica.......altfel nu
mai era nevoie de Jertfa lui Hristos......daca se pot calca sau anula fara ,,penalizari,,..... ;)

#69
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on Mar 11 2009, 08:16, said:

......ai uitat ce misiune avea poporul evreu intre neamuri ?..... :rolleyes:
Nu asta era discutia. Discutia era despre poporul evreu caruia i s-a spus sa nu gateasca nimic sambata. Nu tie ti s-a spus. Nici mie.

#70
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postzexelica, on Mar 11 2009, 19:09, said:

Nu asta era discutia. Discutia era despre poporul evreu caruia i s-a spus sa nu gateasca nimic sambata. Nu tie ti s-a spus. Nici mie.
Mai citeste odata ceea ce a scris leoluke si comenteaza ceea ce a scris ea daca ai ceva de comentat. Daca nu, ciocu mic, caci vorba multa prostie pe masura.
In foarte multe topicuri esti off mai citeste titlul inainte sa postezi si sa vorbesti urat.

leoluke, on Mar 11 2009, 16:33, said:

Isaia, 56

1 "Așa vorbește Domnul: ,Păziți ce este drept, și faceți ce este bine; căci mântuirea Mea este aproape să vină, și neprihănirea Mea este aproape să se arate.
2 Ferice de omul care face lucrul acesta, și de fiul omului care rămâne statornic în el, păzind Sabatul, ca să nu-l pângărească, și stăpânindu-și mâna, ca să nu facă nici un rău!
3 Străinul care se alipește de Domnul, să nu zică: ,Domnul mă va despărți de poporul Său!' Și famenul să nu zică: ,Iată, eu sunt un copac uscat!'
4 Căci așa vorbește Domnul: ,Famenilor, care vor păzi Sabatele Mele, care vor alege ce-Mi este plăcut, și vor stărui în legământul Meu,
5 le voi da în Casa Mea și înăuntrul zidurilor Mele un loc și un nume mai bune decât fii și fiice; le voi da un nume veșnic, care nu se va stinge.
6 Și pe străinii, care se vor lipi de Domnul ca să-I slujească, și să iubească Numele Domnului, pentru ca să fie slujitorii Lui, și pe toți cei ce vor păzi Sabatul, ca să nu-l pângărească, și vor stărui în legământul Meu,
7 îi voi aduce la muntele Meu cel sfânt, și-i voi umple de veselie în Casa Mea de rugăciune. Arderile lor de tot și jertfele lor vor fi primite pe altarul Meu, căci Casa Mea se va numi o casă de rugăciune pentru toate popoarele."
8 Așa vorbește Domnul Dumnezeu, care strânge pe cei risipiți ai lui Israel: "Voi mai strânge și alte popoare la cei strânși acum din el."

este un mesaj adresat neamurilor..

....iar Isus spunea ca Sabatul e pt. om nu doar pt. evreu.....oricum e absurd sa
spui ca vreuna din cele 10 porunci se poate anula sau modifica.......altfel nu
mai era nevoie de Jertfa lui Hristos......daca se pot calca sau anula fara ,,penalizari,,..... wink.gif


#71
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Eu nu-mi permit sa-ti spun ciocu mic, pt ca ai putea fi jignit. Daca vorbesc ce vreau despre coana mare, nu inseamna ca jignesc vreun adventist, iar, daca vreunul se simte jignit cand vorbesc despre nemernica aia mincinoasa, ma bucur, e tipic celor cu idoli.

Vad ca te alaturi celuilalt adventist care raspunde cu "vaca e ma-ta". Succes!!!

Edited by zexelica, 12 March 2009 - 00:30.


#72
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on Mar 12 2009, 01:28, said:

, iar, daca vreunul se simte jignit cand vorbesc despre nemernica aia mincinoasa, ma bucur, e tipic celor cu idoli.

Vad ca te alaturi celuilalt adventist care raspunde cu "vaca e ma-ta". Succes!!!

......ia citeste in pagina de mai jos cine a inceput cu ,,poreclele,,......
http://forum.softped...p;#entry6119016

Edited by leoluke, 12 March 2009 - 08:05.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate