Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sabatul, origine si valabilitate

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4998 replies to this topic

#73
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postzexelica, on Mar 12 2009, 00:28, said:

Eu nu-mi permit sa-ti spun ciocu mic, pt ca ai putea fi jignit. Daca vorbesc ce vreau despre coana mare, nu inseamna ca jignesc vreun adventist, iar, daca vreunul se simte jignit cand vorbesc despre nemernica aia mincinoasa, ma bucur, e tipic celor cu idoli.

Vad ca te alaturi celuilalt adventist care raspunde cu "vaca e ma-ta". Succes!!!
Si mie imi place sa te jignesc. Hai sane jignim recioproc.  :D :D  
Vezi ca nu gandesti?
Esti foarte nesimtiti din cate vad.

#74
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

View Postleoluke, on Mar 11 2009, 16:33, said:

......,,turnuletzu,,  e de la martori ....daca chiar nu stiai......oricum ne bazam pe scripturi.....asadar.....

Isaia, 56

1 "Așa vorbește Domnul: ,Păziți ce este drept, și faceți ce este bine; căci mântuirea Mea este aproape să vină, și neprihănirea Mea este aproape să se arate.
2 Ferice de omul care face lucrul acesta, și de fiul omului care rămâne statornic în el, păzind Sabatul, ca să nu-l pângărească, și stăpânindu-și mâna, ca să nu facă nici un rău!
3 Străinul care se alipește de Domnul, să nu zică: ,Domnul mă va despărți de poporul Său!' Și famenul să nu zică: ,Iată, eu sunt un copac uscat!'
4 Căci așa vorbește Domnul: ,Famenilor, care vor păzi Sabatele Mele, care vor alege ce-Mi este plăcut, și vor stărui în legământul Meu,
5 le voi da în Casa Mea și înăuntrul zidurilor Mele un loc și un nume mai bune decât fii și fiice; le voi da un nume veșnic, care nu se va stinge.
6 Și pe străinii, care se vor lipi de Domnul ca să-I slujească, și să iubească Numele Domnului, pentru ca să fie slujitorii Lui, și pe toți cei ce vor păzi Sabatul, ca să nu-l pângărească, și vor stărui în legământul Meu,
7 îi voi aduce la muntele Meu cel sfânt, și-i voi umple de veselie în Casa Mea de rugăciune. Arderile lor de tot și jertfele lor vor fi primite pe altarul Meu, căci Casa Mea se va numi o casă de rugăciune pentru toate popoarele."
8 Așa vorbește Domnul Dumnezeu, care strânge pe cei risipiți ai lui Israel: "Voi mai strânge și alte popoare la cei strânși acum din el
."

este un mesaj adresat neamurilor..

....iar Isus spunea ca Sabatul e pt. om nu doar pt. evreu.....oricum e absurd sa
spui ca vreuna din cele 10 porunci se poate anula sau modifica.......altfel nu
mai era nevoie de Jertfa lui Hristos......daca se pot calca sau anula fara ,,penalizari,,..... ;)


mesajul era adresat neamurilor convertite la religia mozaica ...nu ptr crestini ...caci nici nu erau in vremea lui ISAIAH ...

daca vrei sa tii sabatul ..atunci treci la mozaici ...si faci exact ce fac si ei ...nu Talmes -Balmes ...

NU confunda Harul cu Legea...

#75
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on Mar 12 2009, 08:04, said:

......ia citeste in pagina de mai jos cine a inceput cu ,,poreclele,,......
http://forum.softped...p;#entry6119016
Lioliuk, de cand discutam noi in contradictoriu, si pe ROPORTAL si aici, te-am jignit vreodata? Fac misto de tine ca o crezi pe nebuna aia, insa nu la modul idiot al acestui individ agramat, sa o injur pe mama ta sau altceva. Ktulu ii urmeaza, probabil asta ii invata la "studiile" :lol: :lol: biblice la biserica :lol:

Pe coana mare, desigur, cu placere. Insa, acest nesimtit agramat isi permite sa o faca vaca pe mama si la fel face si cu OVERSEAS.

Edited by zexelica, 12 March 2009 - 15:13.


#76
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postjeremiah, on Mar 12 2009, 15:46, said:

mesajul era adresat neamurilor convertite la religia mozaica ...nu ptr crestini ...caci nici nu erau in vremea lui ISAIAH ...

daca vrei sa tii sabatul ..atunci treci la mozaici ...si faci exact ce fac si ei ...nu Talmes -Balmes ...

NU confunda Harul cu Legea...

.....Harul si Legea scrisa de D-zeu .... nu se pot desparti......cine invatza altfel nu e
de la D-zeu....... :rolleyes:

#77
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postzexelica, on Mar 12 2009, 15:10, said:

Lioliuk, de cand discutam noi in contradictoriu, si pe ROPORTAL si aici, te-am jignit vreodata? Fac misto de tine ca o crezi pe nebuna aia, insa nu la modul idiot al acestui individ agramat, sa o injur pe mama ta sau altceva. Ktulu ii urmeaza, probabil asta ii invata la "studiile" :lol: :lol: biblice la biserica :lol:

Pe coana mare, desigur, cu placere. Insa, acest nesimtit agramat isi permite sa o faca vaca pe mama si la fel face si cu OVERSEAS.
Nu-ti convine? Nici mie nu imi convine cand faci pe cine vrei tu nebun si cum iti mai trece prin cap. Poate asa inveti si tu cum e... Si agramat nu cred ca sunt atata timp cat scriu corect romaneste plus.... alte cateva limbi. Asa ca vezi-ti in lungul nasului si mai citeste bunele maniere ca vad ca stai foarte prost la capitolul asta. Nu te mai considera ceea ce nu esti.
La revedere!

Edited by ktulu22, 12 March 2009 - 16:30.


#78
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

Quote

.....Harul si Legea scrisa de D-zeu .... nu se pot desparti......cine invatza altfel nu e
de la D-zeu....

daca esti inca sub lege ...esti sub blestemul ei ....!

Nimeni nu poate implinii legea ...decat ISUS !

13. Și oricine nu se hrănește decât cu lapte, nu este obișnuit cu cuvântul despre neprihănire, căci este un prunc.
14. Dar hrana tare este pentru oamenii mari, pentru aceia a căror judecată s-a deprins, prin întrebuințare, să deosebească binele și răul.

2. Iată numai ce voiesc să știu de la voi: prin faptele Legii ați primit voi Duhul, ori prin auzirea credinței?
3. Sunteți așa de nechibzuiți? După ce ați început prin Duhul, vreți acum să sfârșiți prin firea pământească?

#79
AdCrys20

AdCrys20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 01.05.2007
Rolul acestui topic a fost sa va certati nu? nu exista atatea topicuri unde lumea se cearta? la ce mai este nevoie de inca unul?

Va simtit bine, va excita cand va certati?

Care e mai inteligent dintre voi il rog sa inceteze a mai posta aici.

Iar daca unul dintre voi nu vrea sa accepte ce spune celalalt, de ce nu ii faceti operatie pe creier ca sa-i implantati ideile ?!

Hai ... pace be with you!

#80
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postjeremiah, on Mar 13 2009, 09:22, said:

daca esti inca sub lege ...esti sub blestemul ei ....!

Nimeni nu poate implinii legea ...decat ISUS !

13. Și oricine nu se hrănește decât cu lapte, nu este obișnuit cu cuvântul despre neprihănire, căci este un prunc.
14. Dar hrana tare este pentru oamenii mari, pentru aceia a căror judecată s-a deprins, prin întrebuințare, să deosebească binele și răul.

2. Iată numai ce voiesc să știu de la voi: prin faptele Legii ați primit voi Duhul, ori prin auzirea credinței?
3. Sunteți așa de nechibzuiți? După ce ați început prin Duhul, vreți acum să sfârșiți prin firea pământească?

.......Voi pune Legea Mea in inimile lor........deci prin credinta vom calca Lgea ?......NICIDECUM.....
parca spunea Hristos si apostolii......da pentru unii intra pe-o ureche si iasa pe-aialta...... ;)

.......normal ca Legea nu te poate mantui.......nu asta e rolul ei......este doar o ,,oglinda,, in
care te vezi permanent cum esti
.......dar asta nu inseamna ca o arunci si-o spargi.....ca sa
nu-ti mai arate ,,petele,,......ci tocmai ca Adevaratul Duh primit in inima te transforma zilnic....
desavarsindu-ti caracterul......la fel cum i-a transformat pe apostoli si ceilalti ucenici....... :rolleyes:

.....p.s.......tare ma minunez cum a reusit necuratu sa prosteasca atata lume.......auzi Legea
lui D-zeu......s-o arunci la ,,gunoi,,......pai pt. ce oare ne-a facut D-nul 10 degete.....pt. ce a
tinut ,,mortis,, sa scrie Personal cele 10 porunci pe table de Piatra ?...... :rolleyes:

Edited by leoluke, 13 March 2009 - 10:09.


#81
Dimineata100

Dimineata100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 27.11.2008
Ce cred adventistii despre arhanghelul Mihail?

Edited by Dimineata100, 13 March 2009 - 10:36.


#82
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View PostDimineata100, on Mar 13 2009, 10:26, said:

Ce cred adventistii despre arhanghelul Mihail?
Fa un topic pe acest subiect, caci aici se discuta de spre Sabat.
Uite unde sunt convingerile BIsericii Adventiste.

http://www.adventist...ndamentale.html

#83
floryn_1249

floryn_1249

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 08.09.2008
Mah adicrys20 eu am cam renuntat de ceva timp ca astia nu stiu si eu sa puna intebari cand primesc raspunsuri dac sunt adevarate sa le accepte dac nu sunt adevarate sa zica ca au gresit si sa vina ei cu altele mai bune si sa ne intelegem.

Ei decat intreaba cand li se aduce raspunsul devieaza cu alte intrebari sau se leaga de altii..SAU INCEP SA SE CERTE.

DE EX: CAND LI SAU ADUS PROBE CA SCRIE IN BIBLIE DESPRE SABAT  AU  VENIT CU INTREBARI CA DAC MOISE SI ALTII TINEAU SABATAUL. PAI CE TREABA AU EI CU ALTII EI FAC CE FACE SI APROAPELE LOR??SAU FAC CE FACE ALTII?

SABATA FERICIT!!!

#84
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

Quote

DE EX: CAND LI SAU ADUS PROBE CA SCRIE IN BIBLIE DESPRE SABAT AU VENIT CU INTREBARI CA DAC MOISE SI ALTII TINEAU SABATAUL. PAI CE TREABA AU EI CU ALTII EI FAC CE FACE SI APROAPELE LOR??SAU FAC CE FACE ALTII?

Dar cine a zis ca nu scrie de SABAT ..in biblie ?

...scrie ca SABATUL ...sa-l respecte israelitii...desigur !

arat-mi un verset din NT ...in care se cere respectarea SABATULUI //PTR NEAMURI !

Sabat =zi de odihna ptr trup !

Har = odihna vesnica ptr suflet !

Eu pot sa-mi aleg ce zi vreau ...ptr mine prima zi este miercurea....si sabatul il tin martea...ai tu ceva impotriva ?

#85
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postjeremiah, on Mar 13 2009, 19:50, said:

Dar cine a zis ca nu scrie de SABAT ..in biblie ?

...scrie ca SABATUL ...sa-l respecte israelitii...desigur !

arat-mi un verset din NT ...in care se cere respectarea SABATULUI //PTR NEAMURI !

Sabat =zi de odihna ptr trup !

Har = odihna vesnica ptr suflet !

Eu pot sa-mi aleg ce zi vreau ...ptr mine prima zi este miercurea....si sabatul il tin martea...ai tu ceva impotriva ?

........apostolii si neamurile carora le faceau cunoscuta Evanghelia respectau ziua a 7 a.....cum poti
sa crezi ca vreuna din cele 10 porunci poate fi exclusa sau modificata de Hristos ?......Biblia arata
clar........Legea lui D-zeu.....nu are rol de mantuire......ea este doar oglinda in care iti vezi ,,petele,,.....dar
nu e intelept sa ,,spargi,, oglinda ca sa nu-ti mai vezi ,,scaparile,,.....ci apelezi la Adevaratul Duh Sfant pt.
a te transforma.....si a trai cu placere dupa Legea Sa ...pusa de acum in inima.....transformare pe care au
avut-o si apostolii si alti ucenici..... :rolleyes:

#86
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

View Postleoluke, on Mar 13 2009, 23:29, said:

........apostolii si neamurile carora le faceau cunoscuta Evanghelia respectau ziua a 7 a.....cum poti
sa crezi ca vreuna din cele 10 porunci poate fi exclusa sau modificata de Hristos ?......Biblia arata
clar........Legea lui D-zeu.....nu are rol de mantuire......ea este doar oglinda in care iti vezi ,,petele,,.....dar
nu e intelept sa ,,spargi,, oglinda ca sa nu-ti mai vezi ,,scaparile,,.....ci apelezi la Adevaratul Duh Sfant pt.
a te transforma.....si a trai cu placere dupa Legea Sa ...pusa de acum in inima.....transformare pe care au
avut-o si apostolii si alti ucenici..... :rolleyes:


unde scrie ca respectau ...?

da-mi macar un singur verset ...nu inchipuiri si alte fantezii...

citeste de 1000 de ori epistola catre Galateni ...si catre Coloseni ...

caci si acei crestini ..au incercat sa tina legea ...dupa ce au crezut in Isus Hristos ..care le-a adus HARUL !

Tragico-comedia voastra ....e ca nu tineti nici legea ...si nici nu acceptati HARUL ...caci doar HARUL poate implinii toata Legea .....va lasati manipulati de invatatorii vostrii eretici !

#87
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postjeremiah, on Mar 14 2009, 13:06, said:

unde scrie ca respectau ...?

da-mi macar un singur verset ...nu inchipuiri si alte fantezii...

citeste de 1000 de ori epistola catre Galateni ...si catre Coloseni ...

caci si acei crestini ..au incercat sa tina legea ...dupa ce au crezut in Isus Hristos ..care le-a adus HARUL !

Tragico-comedia voastra ....e ca nu tineti nici legea ...si nici nu acceptati HARUL ...caci doar HARUL poate implinii toata Legea .....va lasati manipulati de invatatorii vostrii eretici !
Tii locul lui zexelica?

#88
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

View Postktulu22, on Mar 14 2009, 15:48, said:

Tii locul lui zexelica?


:rolleyes: ....el il tine pe al meu .. B)

#89
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postjeremiah, on Mar 14 2009, 20:27, said:

:rolleyes: ....el il tine pe al meu .. B)
Era o gluma. Sper ca nu te-ai suparat.  :rolleyes: B)

#90
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postjeremiah, on Mar 14 2009, 14:06, said:

unde scrie ca respectau ...?

da-mi macar un singur verset ...nu inchipuiri si alte fantezii...

citeste de 1000 de ori epistola catre Galateni ...si catre Coloseni ...

caci si acei crestini ..au incercat sa tina legea ...dupa ce au crezut in Isus Hristos ..care le-a adus HARUL !

Tragico-comedia voastra ....e ca nu tineti nici legea ...si nici nu acceptati HARUL ...caci doar HARUL poate implinii toata Legea .....va lasati manipulati de invatatorii vostrii eretici !

........am citit-o.....si din prima am inteles ca nici una din cele 10 porunci nu poate fi schimbata.......noi
trebuie sa ne schimbam ca sa le tinem cu placere...... :D
.........despre Lege....scrie clar......si se face tot clar distinctie intre cele 10 porunci si legea lui Moise.....

Faptele Sfinților Apostoli
Cap. 13
38. Cunoscut deci să vă fie vouă, bărbați frați, că prin Acesta vi se vestește iertarea păcatelor și că, de toate câte n-ați putut să vă îndreptați în Legea lui Moise,

Cap. 15
5. Dar unii din eresul fariseilor, care trecuseră la credință, s-au ridicat zicând că trebuie să-i taie împrejur și să le poruncească a păzi Legea lui Moise.

Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 1
18. Căci mânia lui Dumnezeu se descoperă din cer peste toată fărădelegea și peste toată nedreptatea oamenilor care țin nedreptatea drept adevăr.
Cap. 2
13. Fiindcă nu cei ce aud legea sunt drepți la Dumnezeu, ci cei ce împlinesc legea vor fi îndreptați.
Cap. 3
31. Desființăm deci noi Legea prin credință? Nicidecum! Dimpotrivă, întărim Legea.

7. Ce vom zice deci? Au doară Legea este păcat? Nicidecum. Dar eu n-am cunoscut păcatul,  decât prin Lege. Căci n-aș fi știut pofta, dacă Legea n-ar fi zis: Să nu poftești!
12. Deci, Legea e sfântă și porunca e sfântă și dreaptă și bună.
14. Căci știm că Legea e duhovnicească; dar eu sunt trupesc, vândut sub păcat.
16. Iar dacă fac ceea ce nu voiesc, recunosc că Legea este bună.
21. Găsesc deci în mine, care voiesc să fac bine, legea că răul este legat de mine.
22. Că, după omul cel lăuntric, mă bucur de legea lui Dumnezeu;

Cap. 8
2. Căci legea duhului vieții în Hristos Iisus m-a eliberat de legea păcatului și a morții,
Cap. 13
8. Nimănui cu nimic nu fiți datori, decât cu iubirea unuia față de altul; că cel care iubește pe aproapele a împlinit legea.  
Epistola soborniceasca a Sfantului Apostol Iacov
Cap. 2
10. Pentru că cine va păzi toată legea, dar va greși într-o singură poruncă, s-a făcut vinovat față de toate poruncile.  
Întâia epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan
Cap. 2
4. Cel ce zice: L-am cunoscut, dar poruncile Lui nu le păzește, mincinos este și întru el adevărul nu se află.  

......iar despre respectarea sabatului in continuare de catre apostoli.....din nou NT este f. clar........

Faptele Sfinților Apostoli
Cap. 1
12. Atunci ei s-au întors la Ierusalim de la muntele ce se cheamă al Măslinilor, care este aproape de Ierusalim, cale de o sâmbătă.
Cap. 13
14. Iar ei, trecând de la Perga, au ajuns la Antiohia Pisidiei și, intrând în sinagogă, într-o zi de sâmbătă, au șezut.
27. Căci cei ce locuiesc în Ierusalim și căpeteniile lor, necunoscându-L și osândindu-L, au împlinit glasurile proorocilor care se citesc în fiecare sâmbătă.
42. Și ieșind ei din sinagoga iudeilor, îi rugau neamurile ca sâmbăta viitoare să li se grăiască cuvintele acestea.
44. Iar în sâmbăta următoare, mai toată cetatea s-a adunat ca să audă cuvântul lui Dumnezeu.
cap 16
12.   Și de acolo la Filipi, care este cea dintâi cetate a acestei părți a Macedoniei și colonie romană. Iar în această cetate am rămas câteva zile.
13. Și în ziua sâmbetei am ieșit în afara porții, lângă râu, unde credeam că este loc de rugăciune și, șezând, vorbeam femeilor care se adunaseră.
14. Și o femeie, cu numele Lidia, vânzătoare de porfiră, din cetatea Tiatirelor, temătoare de Dumnezeu, asculta. Acesteia Dumnezeu i-a deschis inima ca să ia aminte la cele grăite de Pavel.  
http://www.bibliaort...hp?id=26&cap=16
Cap. 18
4. Și vorbea în sinagogă în fiecare sâmbătă și aducea la credință iudei și elini.  

Edited by leoluke, 15 March 2009 - 11:53.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate