Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...
 Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna
 Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare
 Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...

Instalarea mobilei prea scumpa?
 

Sabatul, origine si valabilitate

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
4998 răspunsuri în acest subiect

#145
yo8tyn

yo8tyn

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 387
  • Înscris: 17.10.2006

View Postsapientia, on 24th February 2010, 20:32, said:

Cele zece porunci circulau de la Adam si Eva dovada ca Biblia vorbeste de pacat (notiune pe care a invatat-o Cain de la parintii lui) ca fiind calcarea Legii morale (dupa textul din Romani 7.7, 1Ioan 4.3). Avraam stia de porunci (Geneza 26.5) de la inaintasii lui. Astfel ca toti au tinut sabatul (porunca a patra a Decalogului). Moise n-a facut decat sa primeasca in scris (pe cele doua table )de la Dumnezeu Decalogul.
    Porunca tinerii Sabatului e vesnica (Isaia 66.22-23, pe noul pamant; e caracteristica poporului lui Dumnezeu-Evrei 4.9) intrucat si legea lui Dumnezeu e vesnica (Matei 5.17-18= cat timp va tine cerul si pamantul).

am o intrebare:
important e sa tinem o zi ? daca tinem duminica.. (fara sa muncim) tot nu e bine? pana la urma noi calculam si tot e a saptea zi.
stiu cand s'a incercat sa se faca saptamana de 8-10zile, si au fost dati peste cap muncitorii, dar asa...daca tot a saptea zi..

#146
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 921
  • Înscris: 11.02.2010
Toate zilele au 24 h ,de unde stii care este ziua 1 -a sau a 7-a ?Mergi in Alaska fara calendar,fara ceas rupt de realitatea cotidiana ,de unde stii care este luni sau sambata ...?

#147
yo8tyn

yo8tyn

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 387
  • Înscris: 17.10.2006

View Postmizerabilu, on 24th February 2010, 22:32, said:

Toate zilele au 24 h ,de unde stii care este ziua 1 -a sau a 7-a ?Mergi in Alaska fara calendar,fara ceas rupt de realitatea cotidiana ,de unde stii care este luni sau sambata ...?

ai zis bine ce ai zis, dar nu stiu care ar fi prost sa mearga tocmai in alasca fara ceas, si rupt de realitate :))... ar ingheta pe acolo :)) ...

de unde stim care e luni sau sambata? asta da intrebare. ca pe glob, acuma aici e o zi, mai incolo, unde e trecut de 12, dupa fus orar, e alta zi... eu cred ca acest lucru, e o conventie. cine stie...

update: conventie de cateva sute de ani... ca nu sta nimeni acuma, sa anunte tot globu: stiti oameni buni, azi schimbam numele zilei, dam zilele mai incolo.. in loc de luni, sa fie miercuri... cred ca s'a luat si s'a calculat cumva, si de atunci tot se tin zilele unele dupa altele :P

update 2: in alasca e nasol daca nu ai ceas :)) .. cand jumate de an e soare, si jumatate intuneric... acolo chiar nedumerire... (nu stiu cum ar fi acolo faza cu "apusul soarelui, pana la apus.")

Editat de yo8tyn, 24 februarie 2010 - 22:57.


#148
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.233
  • Înscris: 09.01.2007

View Postyo8tyn, on 24th February 2010, 18:58, said:

adventistii au sambata, si nu muncesc. macar se odihnesc :D ...
noi nu avem nimic, muncim non stom si nu ne mai saturam nici de bani, si nici odihniti nu suntem.

Ete ca eu m-am saturat cu cati bani am, iar cand ma enervez imi iau joia libera si o fac zi de inchinare. Deci de ce m-as face adventist !?

#149
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postyo8tyn, on 24th February 2010, 19:58, said:

oameni buni...faza cu "tinutul zilei a 7" ... sa nu muncesti sambata sau nu stiu mai cand... nu stiu care e faza cu ea.
cert e:

adventistii au sambata, si nu muncesc. macar se odihnesc :D ...
noi nu avem nimic, muncim non stom si nu ne mai saturam nici de bani, si nici odihniti nu suntem.

si corpul uman, dupa 5, 6 zile de munca e terminat. A stiut Dumnezeu de ce sa faca o zi libera.
Adventistii o au, si stau degeaba... noi care "tinem" duminica (fiind a saptea zi) ... o tinem ? la job esti chemat si duminica.

oricum , e o chestie grea tare.... eu ma contrazic singur si nu stiu ce sa cred.

Daca sa zicem, prin absurd, toti ar fi adventisti, pai salvarea nu ar lucra sambata, curent nu am avea, apa nu.. si toate alea de care avem nevoie.

.....Isus a aratat personal CUM se tine sambata.....si a spus....daca-ti cade oaia
in groapa sambata ..nu o scoti de-acolo ?....tot asa daca toti ar fi azs bineinteles ca
punctele ,,strategice,, ale industriei, spitalele, etc...ar functiona....
....in alta ordine de idei biblia spune clar cand incepe si se termina ziua de odihna
indiferent de locul de pe glob....chiar si la poli..... :rolleyes:

#150
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.482
  • Înscris: 31.01.2010

View Postoverseas, on 25th February 2010, 10:07, said:

Ete ca eu m-am saturat cu cati bani am, iar cand ma enervez imi iau joia libera si o fac zi de inchinare. Deci de ce m-as face adventist !?

Trebuie sa tii cele 10 porunci si sa crezi in Isus Hristos.

Tii 9 porunci si crezi in Isus Hristos - contrazici Biblia

1 Ioan 3:8 - Cine păcătuiește, este de la diavolul, căci diavolul păcătuiește de la început. Fiul lui Dumnezeu S-a arătat ca să nimicească lucrările diavolului.

Editat de CMVD, 25 februarie 2010 - 11:41.


#151
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.233
  • Înscris: 09.01.2007

View PostCMVD, on 25th February 2010, 11:41, said:

Trebuie sa tii cele 10 porunci si sa crezi in Isus Hristos.

Tii 9 porunci si crezi in Isus Hristos - contrazici Biblia

1 Ioan 3:8 - Cine păcătuiește, este de la diavolul, căci diavolul păcătuiește de la început. Fiul lui Dumnezeu S-a arătat ca să nimicească lucrările diavolului.

Voi cati din astia care tin toate 10 poruncile aveti pe la adventisti ? Vreau sa-i cunosc.
Doi la mana, de ce va opriti la cele 10 porunci. Nesocotiti ce a spus Isus in Predica de pe Munte ? NUmai daca te uiti la o femeie ai si pacatuit. Deci revin cu intrebarea, cati din astia care tin cele 10 porunci in forma expusa de Isus aveti ???

Tineam odata un studiu biblic intr-un camin studentesc in Regie. Era prezent si un student adventist. Sigur ca omul facea opinie separata la studiul evangheliilor. Teza lui era 'Isus a tinut toata Legea ca sa fie modelul nostru in tinerea Legii'. Raspunsul meu a fost 'Isus a tinut Legea exact ca sa ne demonstreze ca numai unul ca El poate tine Legea, pe cand noi  nu avem nici o sansa'. CAci "El a fost făcut de Dumnezeu pentru noi înțelepciune, neprihănire, sfințire și răscumpărare, 31pentruca, după cum este scris: ,,Cine se laudă, să se laude în Domnul" - 1 Cor 1:30.

#152
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.482
  • Înscris: 31.01.2010

View Postoverseas, on 25th February 2010, 11:53, said:

Voi cati din astia care tin toate 10 poruncile aveti pe la adventisti ? Vreau sa-i cunosc.
Doi la mana, de ce va opriti la cele 10 porunci. Nesocotiti ce a spus Isus in Predica de pe Munte ? NUmai daca te uiti la o femeie ai si pacatuit. Deci revin cu intrebarea, cati din astia care tin cele 10 porunci in forma expusa de Isus aveti ???

Tineam odata un studiu biblic intr-un camin studentesc in Regie. Era prezent si un student adventist. Sigur ca omul facea opinie separata la studiul evangheliilor. Teza lui era 'Isus a tinut toata Legea ca sa fie modelul nostru in tinerea Legii'. Raspunsul meu a fost 'Isus a tinut Legea exact ca sa ne demonstreze ca numai unul ca El poate tine Legea, pe cand noi  nu avem nici o sansa'. CAci "El a fost făcut de Dumnezeu pentru noi înțelepciune, neprihănire, sfințire și răscumpărare, 31pentruca, după cum este scris: ,,Cine se laudă, să se laude în Domnul" - 1 Cor 1:30.

Eu nu mi-am asumat nici o religie, nu am scris nicaieri asta.

Sa fim mai obiectivi: ai auzit de satana? cum crezi ca el pacaleste lumea? oare cand te inchini la o imagine pictata nu ai citit Biblia unde scrie ca satana e mester la inselaciune? adica poti sa nu fii salvat de Isus doar pentru ca te-ai inchinat lui satana. De ce? fiindca asa a fost impartit: tot ce nu este scris in Biblie, apartine lui satana.

Editat de CMVD, 25 februarie 2010 - 12:05.


#153
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.233
  • Înscris: 09.01.2007

View PostCMVD, on 25th February 2010, 12:03, said:

Eu nu mi-am asumat nici o religie, nu am scris nicaieri asta.

Sa fim mai obiectivi: ai auzit de satana? cum crezi ca el pacaleste lumea? oare cand te inchini la o imagine pictata nu ai citit Biblia unde scrie ca satana e mester la inselaciune? adica poti sa nu fii salvat de Isus doar pentru ca te-ai inchinat lui satana.

Nu sunt ortodox. Sau vrei sa omori discutia luand-o pe aratura ?

#154
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.482
  • Înscris: 31.01.2010

View Postoverseas, on 25th February 2010, 12:05, said:

Nu sunt ortodox. Sau vrei sa omori discutia luand-o pe aratura ?

Nu te-am considerat ortodox. Poti sa-mi dai exemple de religii care indeplinesc criteriile din Biblie?

#155
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.233
  • Înscris: 09.01.2007
Aici vorbim de adventisti si felul in care ei isi bat joc de Biblie.
Daca vrei sa bagi fum cu 'alte religii' vezi alte topice.

#156
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.482
  • Înscris: 31.01.2010

View Postoverseas, on 25th February 2010, 12:14, said:

Aici vorbim de adventisti si felul in care ei isi bat joc de Biblie.
Daca vrei sa bagi fum cu 'alte religii' vezi alte topice.

Adventistii indeplinesc toate criteriile religiei adevarate si doar o doctrina poate fi adevarata!

#157
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.233
  • Înscris: 09.01.2007

View PostCMVD, on 25th February 2010, 12:17, said:

Adventistii indeplinesc toate criteriile religiei adevarate si doar o doctrina poate fi adevarata!

Pai atunci e clar  :coolspeak:
Dar nu conteaza oare ca doctrina adventista de ieri nu e la fel ca doctrina adventista de azi ? Care sunt infailibili, adventistii non trinitari sau aia trinitari ?
Imi place, superb, ati scos talibanii la inaintare  :naughty:

#158
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.482
  • Înscris: 31.01.2010

View Postoverseas, on 25th February 2010, 12:33, said:

Pai atunci e clar  :coolspeak:
Dar nu conteaza oare ca doctrina adventista de ieri nu e la fel ca doctrina adventista de azi ? Care sunt infailibili, adventistii non trinitari sau aia trinitari ?
Imi place, superb, ati scos talibanii la inaintare  :naughty:

http://www.adventist.org/

Recomandat doar pentru cine stie sa citeasca.

Editat de CMVD, 25 februarie 2010 - 12:36.


#159
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postoverseas, on 25th February 2010, 13:33, said:

Pai atunci e clar  :coolspeak:
Dar nu conteaza oare ca doctrina adventista de ieri nu e la fel ca doctrina adventista de azi ? Care sunt infailibili, adventistii non trinitari sau aia trinitari ?
Imi place, superb, ati scos talibanii la inaintare  :naughty:

.....imagineaza-ti ca nimeni nu s-a nascut atoatestiutor....insa pionierii
azs macar au dorit sa inteleaga corect scripturile.....asta e diferenta.... :coolspeak:

#160
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.233
  • Înscris: 09.01.2007

View PostCMVD, on 25th February 2010, 12:35, said:

http://www.adventist.org/

Recomandat doar pentru cine stie sa citeasca.

Perfect, ia uite ce citim pe site-ul singurei religii corecte si adevarate. Organizatia centrala a sectei garanteaza neconditionat pentru membrii adventisti prin articolul 'Your adventist neighbour'. Este o caracteristica sectanta sa aperi neconditionat reputatia oricarui membru al unei organizatii, fara sa-i cunosti pe toti. fara sa-i controlezi pe toti. Eu am avut vecini adventisti si nu erau asa: nu stiu despre dragostea lor pentru Dumnezeu ca stateau inchisi in casa; nu le-am scotocit niciodata gunoiul, dar copiii lor mancau niste salam din cand in cand; nu pareau prietenosi; ii durea in basca de cum arata imprejurimile blocului; nu m-au intrebat niciodata ce ma face fericit.

Este un site de propaganda nenorocita pe principii catolice (sediul central da tonul si exista o ierarhie stricta).

http://www.adventist...hbor/index.html

Watch your neighbors closely, and you'll probably notice (at least) the following:

Their love for God supersedes everything else in their lives
They worship on Saturday instead of Friday or Sunday
No beer cans or wine bottles dot their trash
They value their health
They appear upbeat and friendly
They work hard to make the community look great
They want to hear what makes you and your family happy


View Postleoluke, on 25th February 2010, 12:50, said:

.....imagineaza-ti ca nimeni nu s-a nascut atoatestiutor....insa pionierii
azs macar au dorit sa inteleaga corect scripturile.....asta e diferenta.... :coolspeak:

N-ai tu treaba cu imaginatia mea. Eu am treaba cu ereziile voastre.
Sa inteleg ca pionierii altor 'religii' au nimerit-o din prima cu Trinitatea (oricum, un concept secundar in crestinism, o bagatela...), pe cand pionierii vostri au zbarcit-o, dar sinceritatea ii califica drept cea mai tare religie din toate timpurile ? Superb. Sa nu dispareti cumva pentru ca as avea o viata anosta.

#161
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.482
  • Înscris: 31.01.2010

View Postoverseas, on 25th February 2010, 13:56, said:

Perfect, ia uite ce citim pe site-ul singurei religii corecte si adevarate. Organizatia centrala a sectei garanteaza neconditionat pentru membrii adventisti prin articolul 'Your adventist neighbour'. Este o caracteristica sectanta sa aperi neconditionat reputatia oricarui membru al unei organizatii, fara sa-i cunosti pe toti. fara sa-i controlezi pe toti. Eu am avut vecini adventisti si nu erau asa: nu stiu despre dragostea lor pentru Dumnezeu ca stateau inchisi in casa; nu le-am scotocit niciodata gunoiul, dar copiii lor mancau niste salam din cand in cand; nu pareau prietenosi; ii durea in basca de cum arata imprejurimile blocului; nu m-au intrebat niciodata ce ma face fericit.

Este un site de propaganda nenorocita pe principii catolice (sediul central da tonul si exista o ierarhie stricta).

http://www.adventist...hbor/index.html

Watch your neighbors closely, and you'll probably notice (at least) the following:

Their love for God supersedes everything else in their lives
They worship on Saturday instead of Friday or Sunday
No beer cans or wine bottles dot their trash
They value their health
They appear upbeat and friendly
They work hard to make the community look great
They want to hear what makes you and your family happy




N-ai tu treaba cu imaginatia mea. Eu am treaba cu ereziile voastre.
Sa inteleg ca pionierii altor 'religii' au nimerit-o din prima cu Trinitatea (oricum, un concept secundar in crestinism, o bagatela...), pe cand pionierii vostri au zbarcit-o, dar sinceritatea ii califica drept cea mai tare religie din toate timpurile ? Superb. Sa nu dispareti cumva pentru ca as avea o viata anosta.


Cine traieste cu si in prezenta lui Dumnezeu se evedentiaza si Dumnezeu cere implicit ca fiecare sa salveze alti oameni de la pierzanie. Este o religie universala si indeplineste vointa lui Dumnezeu de a raspandi adevarul peste tot in lume.

Editat de CMVD, 25 februarie 2010 - 13:03.


#162
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postoverseas, on 25th February 2010, 13:56, said:

Perfect, ia uite ce citim pe site-ul singurei religii corecte si adevarate. Organizatia centrala a sectei garanteaza neconditionat pentru membrii adventisti prin articolul 'Your adventist neighbour'. Este o caracteristica sectanta sa aperi neconditionat reputatia oricarui membru al unei organizatii, fara sa-i cunosti pe toti. fara sa-i controlezi pe toti. Eu am avut vecini adventisti si nu erau asa: nu stiu despre dragostea lor pentru Dumnezeu ca stateau inchisi in casa; nu le-am scotocit niciodata gunoiul, dar copiii lor mancau niste salam din cand in cand; nu pareau prietenosi; ii durea in basca de cum arata imprejurimile blocului; nu m-au intrebat niciodata ce ma face fericit.

Este un site de propaganda nenorocita pe principii catolice (sediul central da tonul si exista o ierarhie stricta).

http://www.adventist...hbor/index.html

Watch your neighbors closely, and you'll probably notice (at least) the following:

Their love for God supersedes everything else in their lives
They worship on Saturday instead of Friday or Sunday
No beer cans or wine bottles dot their trash
They value their health
They appear upbeat and friendly
They work hard to make the community look great
They want to hear what makes you and your family happy




N-ai tu treaba cu imaginatia mea. Eu am treaba cu ereziile voastre.
Sa inteleg ca pionierii altor 'religii' au nimerit-o din prima cu Trinitatea (oricum, un concept secundar in crestinism, o bagatela...), pe cand pionierii vostri au zbarcit-o, dar sinceritatea ii califica drept cea mai tare religie din toate timpurile ? Superb. Sa nu dispareti cumva pentru ca as avea o viata anosta.

.....a fi din familie de azs nu e totuna cu a fi membru azs.....dar chiar
si un membru azs are libertatea de a alege.....nimeni nu-l tine cu forta daca
vrea sa traiasca altfel decat asa  cum recomanda Hristos....in ce priveste
pionierii azs afla....daca nu stiai... ca aveau opinii diferite cu privire la unele
puncte doctrinare....prin studiu si rugaciune insa D-zeu ia calauzit in parte,  spre o
apropiere continua de Adevarul Biblic....si mai afla...ca nici acum nu sunt
100 % exacti fata de invatatura lui Hristos..... :coolspeak:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate