Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

are loc de parcare platit si parcheaza in alta parte

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
fly_jump

fly_jump

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 24.09.2008
Salut,

ma ajutati va rog cu o problema care a devenit destul de neplacuta in ultimul timp.

In fata blocului meu sunt cateva locuri de parcare inchiriate de la ADP sector2. Cativa vecini, chiriasi ai locurilor de parcare, nu-si parcheaza masinile pe locurile acestea - ci prefera sa le parcheze pe locurile publice. Pe locul inchiriat parcheaza a doua masina din familie (pentru care nu au loc platit) sau masina unui prieten (inclusiv de la alt bloc).

Eu ma trezesc in situatia in care vin seara si nu am unde parca, toate locurile publice fiind ocupate inclusiv de masinile care au loc de parcare inchiriat (in timp ce locul acestora e liber).

Ce pot face in situatia asta? Cu vorba buna nu ma pot intelege cu ei ... nu sunt oameni cu care sa te poti intelege.

Multumesc.

#2
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
ma indoiesc ca poti face ceva.. si , fara ofensa , inclin sa le dau dreptate dansilor ..

#3
fly_jump

fly_jump

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 24.09.2008

 Campers, on Feb 1 2009, 02:17, said:

ma indoiesc ca poti face ceva.. si , fara ofensa , inclin sa le dau dreptate dansilor ..
de ce? nu inteleg

#4
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Nu poti sa le dai dreptate unora sau altora fara sa analizam logica, acolo de fapt trebuie sa actioneze o regula simpla: in locurile publice se parcheaza in ordinea de sosire... Nu cred ca poti sa ai pretentia sa ti se opreasca tie loc special care sa-l gasesti liber, asa dupa cum se cere la un loc platit.
Pe de alta parte, daca eu o sa am doua masini si doar un singur loc platit, trebuie sa tin cont ce masina parchez eu acolo? Nu vad logica si nu inteleg ce anume ii incurca pe vecini ce fac eu cu locul meu de parcare...

#5
fly_jump

fly_jump

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 24.09.2008

 mister_rf, on Feb 1 2009, 02:27, said:

Nu poti sa le dai dreptate unora sau altora fara sa analizam logica, acolo de fapt trebuie sa actioneze o regula simpla: in locurile publice se parcheaza in ordinea de sosire... Nu cred ca poti sa ai pretentia sa ti se opreasca tie loc special care sa-l gasesti liber, asa dupa cum se cere la un loc platit.
Pe de alta parte, daca eu o sa am doua masini si doar un singur loc platit, trebuie sa tin cont ce masina parchez eu acolo? Nu vad logica si nu inteleg ce anume ii incurca pe vecini ce fac eu cu locul meu de parcare...
mister_rf, inteleg ce spui.

insa locul de parcare este atribuit pe masina (pe baza certificatului de inmatriculare) si nu pe apartament. si, sincer, ma incurca sa nu gasesc niciun loc de parcare liber (oricare ar fi el) in conditiile in care trei din cele 10 locuri publice sunt ocupate de masini care au deja un loc de parcate (si care atunci e liber). Si ma incurca si mai mult cand sotia mea e obligata astfel sa parcheze pe la alte blocuri si sa se trezeasca dimineata cu doua roti taiate - tocmai in saptamana in care eu sunt plecat in delegatie si nu o pot ajuta sa le schimbe.

#6
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
pai , indiferent pe ce numar plateste chiria locului , plateste aceasi familie , nu ? mi se pare normal sa parcheze ce masina vor ei ..
iar referitor la cel public ..e legea primului venit ,nu ?

nu o zic deloc cu aciditate sau mai stiu eu ce , ci doar "dezbatem" subiectu' :D

#7
fly_jump

fly_jump

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 24.09.2008

 Campers, on Feb 1 2009, 02:45, said:

pai , indiferent pe ce numar plateste chiria locului , plateste aceasi familie , nu ? mi se pare normal sa parcheze ce masina vor ei ..
iar referitor la cel public ..e legea primului venit ,nu ?

nu o zic deloc cu aciditate sau mai stiu eu ce , ci doar "dezbatem" subiectu' :D

ca sa "dezbatem" in continuare ... locul de parcare se atribuie pe numar de inmatriculare (pe baza certificatului de inmatriculare). nu inteleg de ce spui ca e normal fiindca plateste aceeasi familie.

#8
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
ok , si daca ar parca masina pe numarul caruia e , iar cealalta ar pune-o pe locul public , ai avea loc de parcare?

#9
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007

 Campers, on Feb 1 2009, 03:03, said:

ok , si daca ar parca masina pe numarul caruia e , iar cealalta ar pune-o pe locul public , ai avea loc de parcare?
''Eu ma trezesc in situatia in care vin seara si nu am unde parca, toate locurile publice fiind ocupate inclusiv de masinile care au loc de parcare inchiriat (in timp ce locul acestora e liber).''
  Deci, nu are loc de parcare... :nonobad:

#10
fly_jump

fly_jump

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 24.09.2008

 Campers, on Feb 1 2009, 03:03, said:

ok , si daca ar parca masina pe numarul caruia e , iar cealalta ar pune-o pe locul public , ai avea loc de parcare?
da. masina cu loc de parcare vine la 18, eu la ora 19, iar cea de-a doua masina la 19.30

#11
geo775

geo775

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 03.09.2008
Nu ai ce sa faci !...Si eu am fost in situatia ta ...aveam loc platit si 2 masini ...Evident trebuiau amandoua parcate !  Uneori tineam un loc in parcarea publica pana aparea sotia cu masina !..Nu vad care e problema !.Mai rau e cand au ambii soti masina de la firma si una personala  :D

Cam asta e situatia in Buc !..Nu ai cum sa reclami ca altcineva decat  masina din contract parcheaza in acel loc ..cert e ca tu nu poti intra pe locul lui ..In schimb el in parcarea publca DA! ...Succes!..

Edited by geo775, 01 February 2009 - 10:40.


#12
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

 geo775, on Feb 1 2009, 10:38, said:

Nu ai ce sa faci !...Si eu am fost in situatia ta ...aveam loc platit si 2 masini ...Evident trebuiau amandoua parcate !  Uneori tineam un loc in parcarea publica pana aparea sotia cu masina !..Nu vad care e problema !.Mai rau e cand au ambii soti masina de la firma si una personala  :D

Cam asta e situatia in Buc !..Nu ai cum sa reclami ca altcineva decat  masina din contract parcheaza in acel loc ..cert e ca tu nu poti intra pe locul lui ..In schimb el in parcarea publca DA! ...Succes!..


de ce nu ar putea parca in locul respectivului? eu as reclama la politie ca cineva ocupa abuziv un loc de parcare ce imi apartine... ia sa suni tu frumos la Politie cand e alta masina decat cea din contract parcata pe locul respectiv si sa reclami ca ti s-a ocupat locul... macar il faci pe ala sa vorbeasca cu politaiul o juma de ora si sa ii si explice ca e locul lui dar de fapt el nu parcheaza acolo :) daca ai 2 masini eventual lasa una pe locul lui ala de parcare si mergeti numai cu 1 masina 1-2 saptamani si sa vedem ce mai zice...

#13
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
asta e ca si aia care au garaj in spatele blocului, dar prefera sa lase masina afara in fata blocului!!!

#14
fly_jump

fly_jump

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 24.09.2008

 akajohn, on Feb 1 2009, 11:07, said:

de ce nu ar putea parca in locul respectivului? eu as reclama la politie ca cineva ocupa abuziv un loc de parcare ce imi apartine... ia sa suni tu frumos la Politie cand e alta masina decat cea din contract parcata pe locul respectiv si sa reclami ca ti s-a ocupat locul... macar il faci pe ala sa vorbeasca cu politaiul o juma de ora si sa ii si explice ca e locul lui dar de fapt el nu parcheaza acolo :) daca ai 2 masini eventual lasa una pe locul lui ala de parcare si mergeti numai cu 1 masina 1-2 saptamani si sa vedem ce mai zice...
mersi mult, akajohn, pentru sfat. cred ca e cea mai buna solutie.

#15
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
La mine in contractul de inchiriere (sector 6) scrie ca trebuie sa o parchez pe locul dat, eu si numai eu, altfel se anuleaza contractul (o sa fac o copie sa vezi formularea).
Asa ca teoretic poti sa faci plangere la ADP (cu poze ceva ) prin care sa anunti situatia, dar nu stiu daca se rezolva, poti incerca.

Edited by melcu79, 02 February 2009 - 08:45.


#16
fly_jump

fly_jump

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 24.09.2008

 melcu79, on Feb 2 2009, 08:43, said:

La mine in contractul de inchiriere (sector 6) scrie ca trebuie sa o parchez pe locul dat, eu si numai eu, altfel se anuleaza contractul (o sa fac o copie sa vezi formularea).
Asa ca teoretic poti sa faci plangere la ADP (cu poze ceva ) prin care sa anunti situatia, dar nu stiu daca se rezolva, poti incerca.
mersi mult, melcu79. m-ar ajuta sa stiu formularea - apoi va trebui sa vad si daca la sectorul doi e o formulare similara.

#17
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
Ce mai pierzi vremea cu alte sectoare?
Intreaba la ADP S2, e vorba de o informatie de interes public, sunt obligati sa iti raspunda in 30 zile.

#18
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,570
  • Înscris: 31.12.2006

 fly_jump, on Feb 2 2009, 08:31, said:

mersi mult, akajohn, pentru sfat. cred ca e cea mai buna solutie.
Vezi ca mai era un topic pe aici cu unu' de-a facut asa, si apoi era foarte suparat cand a aflat "the hard way" ca amenda minima pt parcat pe locul altuia e 15 milioane.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate