Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof

Problema card reader Sandisk
 Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 

DM800 + antena - Recomandare pt canale HD in Bucuresti

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
59 răspunsuri în acest subiect

#1
zargan1

zargan1

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 29.05.2007
Salut,

sint deja ametiti de atatea informatii, sfaturi si documentatii. Ma dumiriti si pe mine cu un sfat, va rog?


am o singura cunoscuta intr-o ecuatie cu mai multe necunoscute.

Cunoscute:

- Locatia mea: Bucuresti - Bloc
- Am cumparat DM800 HD ca sa receptionez canale HD ( in share , free , cu abonament ... nu stiu vad dupa )


Scop ( receptionare canale HD )

Necunoscute:

1) Antena

- Offset 1,2 / 1,4 / 1,6  + montura H-H   ??

sau

- Parabolica - preme focus 1,8-1,9m

Unii spun ca antena Triax 1.1m Aluminiu montata/reglata  bine cu montura H-H si motor bun bate tot si antene de 1,6 altii ca ca nu

LNB daca se poate o sa iau inverto


Please help avand in vedere locatia si ca nu stiu daca pot sa o pun pe bloc

#2
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.035
  • Înscris: 20.12.2007

Vizualizare mesajzargan1, pe Jan 24 2009, 01:44, a scris:

Salut,

sint deja ametiti de atatea informatii, sfaturi si documentatii. Ma dumiriti si pe mine cu un sfat, va rog?


am o singura cunoscuta intr-o ecuatie cu mai multe necunoscute.

Cunoscute:

- Locatia mea: Bucuresti - Bloc
- Am cumparat DM800 HD ca sa receptionez canale HD ( in share , free , cu abonament ... nu stiu vad dupa )


Scop ( receptionare canale HD )

Necunoscute:

1) Antena

- Offset 1,2 / 1,4 / 1,6  + montura H-H   ??

sau

- Parabolica - preme focus 1,8-1,9m

Unii spun ca antena Triax 1.1m Aluminiu montata/reglata  bine cu montura H-H si motor bun bate tot si antene de 1,6 altii ca ca nu

LNB daca se poate o sa iau inverto


Please help avand in vedere locatia si ca nu stiu daca pot sa o pun pe bloc
Pentru locatia ta un TRIAX de 110cm Fe/Al  + H-H strong dm 2100 sau opticum 2800,  este suficienta,  ! Oricum o antena mai mare iti asigura un confort mai ridicat si o siguranta a receptiei in orice conditii meteo---recomandabil un Prime focus de 150cm Aluminiu!
Pentru ati face o ideea asupra canalelor HD care exista pe satelitii receptionabili in Europa iti dau aici un link : http://www.flysat.com/hdtv.php

P.S. Un Triax de 110 cm este comparabil cu o antena parabolica de 140cm daca este montata fix----in conditii de H-H exista pierderi de cca 5-10%---in niciun caz nu este la fel de performanta ca una de 160cm !  Succes !

#3
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.650
  • Înscris: 08.09.2003
cate programe HD... numai pt History, Ngeo si Doscovey HD si merita investitia.

#4
zargan1

zargan1

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 29.05.2007

Vizualizare mesajbog4u, pe Jan 24 2009, 11:46, a scris:

Pentru locatia ta un TRIAX de 110cm Fe/Al  + H-H strong dm 2100 sau opticum 2800,  este suficienta,  ! Oricum o antena mai mare iti asigura un confort mai ridicat si o siguranta a receptiei in orice conditii meteo---recomandabil un Prime focus de 150cm Aluminiu!
Pentru ati face o ideea asupra canalelor HD care exista pe satelitii receptionabili in Europa iti dau aici un link : http://www.flysat.com/hdtv.php

P.S. Un Triax de 110 cm este comparabil cu o antena parabolica de 140cm daca este montata fix----in conditii de H-H exista pierderi de cca 5-10%---in niciun caz nu este la fel de performanta ca una de 160cm !  Succes !


In concluzie DM800 HD ( il am deja ) si Prime Focus de 1.5m ar fi o solutie optima, nu? Nu iau totusi un monstru mai mare de 1.8 ( in Bucuresti cica asta ar fi o dimensiune rezonabila ) ca sa ma injure babele din vecini ca le gauresc plafonul sau ca le cade in cap.Din ce am vazut discutandu-se cu Triax 1.1m sint oameni nemultumuti prin Bucuresti dar este apreciata mai in vestul tarii unde receptia e mai buna.Multumesc.

#5
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.901
  • Înscris: 04.04.2008
@zargan1

Precum spunea Acid Man cu cateva postari mai sus canalele HD de calitate le gasesti pe 1w.DM800 avand un tunner slab iti
trebuie evident o antena mare.Trebuie sa te interesezi daca cu o antena de 150cm si DM800 se poate receptiona in bucale
Thor5T1 .Oricum canalele HD de la telenor se gasesc mai ales Thor5T2 care acopera bine si capitala dar ar fi pacat sa pierzi pe cele sd


THOR5T1
[ http://thumbnails.imajr.com/t1-commercial.png-small-1346819.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

THOR5T2
[ http://thumbnails.imajr.com/t2-t3-commercial.png-small-1346820.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Motorizarea unei antena mari necesita actuator de minim 18" si pozitioner :)

#6
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.198
  • Înscris: 06.07.2003
Ca sa nu mai deschid un nou topic intreb aici (sper sa nu se supere zargan1). Aceleasi necunoscute le am si eu numai ca sunt din Galati. Daca m-ar ajuta si pe mine cineva cu o informatie as fi recunoscator sau macar niste linkuri pentru incepatori...1sn.

#7
spany

spany

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 387
  • Înscris: 05.10.2008

Vizualizare mesajdiesel, pe Jan 24 2009, 23:21, a scris:

Ca sa nu mai deschid un nou topic intreb aici (sper sa nu se supere zargan1). Aceleasi necunoscute le am si eu numai ca sunt din Galati. Daca m-ar ajuta si pe mine cineva cu o informatie as fi recunoscator sau macar niste linkuri pentru incepatori...1sn.
Pentru zona ta un  sistem mobil minim 1,5m antena!

#8
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.035
  • Înscris: 20.12.2007

Vizualizare mesajzargan1, pe Jan 24 2009, 19:13, a scris:

In concluzie DM800 HD ( il am deja ) si Prime Focus de 1.5m ar fi o solutie optima, nu? Nu iau totusi un monstru mai mare de 1.8 ( in Bucuresti cica asta ar fi o dimensiune rezonabila ) ca sa ma injure babele din vecini ca le gauresc plafonul sau ca le cade in cap.Din ce am vazut discutandu-se cu Triax 1.1m sint oameni nemultumuti prin Bucuresti dar este apreciata mai in vestul tarii unde receptia e mai buna.Multumesc.
Eu consider ca este suficient Prime Focus Aluminiu+Actuator(de 18 inci)+Pozitioner+LNB---montata si aleasa de un profesionist(antena este partea cea mai importanta a sistemului) ! Toate echipamente te-ar costa cca 600ron(in afara de montaj)!
Din cate spune dreamquest la rubrica de ,,stiri satelit"--se pare ca si spoturile nordice ale Thor 1west se receptioneaza bine in Bucuresti cu antene mult mai mici !
Ideea este sa cauti o antena de calitate--multe antene sunt usor deformabile, aluminul este de proasta calitate..etc.---din acest motiv iti recomand sa mergi cu cineva priceput cand alegi echipamentul ---si nu iti recomand sa comanzi prin curierat antena ---eu am returnat chiar un Triax de 110cm -_-  care a ajuns intr-o stare deplorabila de la Oradea prin funcurier--care nu-si asuma nicio responsabilitate cand transporta astfel de echipamente!

#9
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.198
  • Înscris: 06.07.2003

Vizualizare mesajspany, pe Jan 24 2009, 21:29, a scris:

Pentru zona ta un  sistem mobil minim 1,5m antena!

Cu una de 90cm nu prind nika? Sau nu prind canale HD? Daca as renunta la HD si as reveni la canalele clasice este suficienta una mai mica? Nu am loc de una mare de 1,5 m. Asta ar fi problema.

#10
spany

spany

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 387
  • Înscris: 05.10.2008

Vizualizare mesajdiesel, pe Jan 25 2009, 10:37, a scris:

Cu una de 90cm nu prind nika? Sau nu prind canale HD? Daca as renunta la HD si as reveni la canalele clasice este suficienta una mai mica? Nu am loc de una mare de 1,5 m. Asta ar fi problema.
Poti opta pentru una de 1,1m ca cea de aici;
http://www.elstar.ro...bfbc034343e19c9
acum depinde si pe ce satelit te uiti la HD,pe hotbird 13E intra sigur dar...pe astra 19E e cam problematic,in rest receptie ok pe ceilalti sateliti!

#11
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.901
  • Înscris: 04.04.2008

Vizualizare mesajspany, pe Jan 25 2009, 10:02, a scris:

Poti opta pentru una de 1,1m ca cea de aici;
http://www.elstar.ro...bfbc034343e19c9
acum depinde si pe ce satelit te uiti la HD,pe hotbird 13E intra sigur dar...pe astra 19E e cam problematic,in rest receptie ok pe ceilalti sateliti!

antena de 1,25m de la suceava merge mai bine decat triaxul am facut eu un test .ce sa mai vorbim ca antena mi-a sosit fara nici cea mai mica zgaraietura  :) defapt tot aceeasi model are si bog4u si din cate aminteles e multumit!

#12
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.198
  • Înscris: 06.07.2003

Vizualizare mesajspany, pe Jan 25 2009, 10:02, a scris:

Poti opta pentru una de 1,1m ca cea de aici;
http://www.elstar.ro...bfbc034343e19c9
acum depinde si pe ce satelit te uiti la HD,pe hotbird 13E intra sigur dar...pe astra 19E e cam problematic,in rest receptie ok pe ceilalti sateliti!
Si un LNB ce mi-ai putea recomanda? Sa pun unul cu 2 iesiri sa prind 2 sateliti odata??
Toate antenele trebuie indreptate spre sud sau acolo sunt satelitii pe care gasim programele romanesti?

#13
zargan1

zargan1

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 29.05.2007

Vizualizare mesajbog4u, pe Jan 24 2009, 22:25, a scris:

Eu consider ca este suficient Prime Focus Aluminiu+Actuator(de 18 inci)+Pozitioner+LNB---montata si aleasa de un profesionist(antena este partea cea mai importanta a sistemului) ! Toate echipamente te-ar costa cca 600ron(in afara de montaj)!
Din cate spune dreamquest la rubrica de ,,stiri satelit"--se pare ca si spoturile nordice ale Thor 1west se receptioneaza bine in Bucuresti cu antene mult mai mici !
Ideea este sa cauti o antena de calitate--multe antene sunt usor deformabile, aluminul este de proasta calitate..etc.---din acest motiv iti recomand sa mergi cu cineva priceput cand alegi echipamentul ---si nu iti recomand sa comanzi prin curierat antena ---eu am returnat chiar un Triax de 110cm -_-  care a ajuns intr-o stare deplorabila de la Oradea prin funcurier--care nu-si asuma nicio responsabilitate cand transporta astfel de echipamente!


Oferta de antene e cam slaba in Bucuresti nu vad nimic de 1.8m ...

Singurele pe care le-as putea lua din Bucuresti sint

- Peruvision ( antene mai mari de 1.5 deja ajung la 10 mil ) cea de 1.5m e 350 Ron
- Teledigital - TRIAX 1.1m aluminiu - 516 RON
- Tehnic B cu PARABOLA 1,50 m  otel - 251 RON

NU prea as vrea sa o comand din alt oras decat Bucuresti din considerente de transport.

Editat de zargan1, 25 ianuarie 2009 - 14:54.


#14
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.175
  • Înscris: 05.05.2003
Antena de 1.5M (in realitate 1.4M) de la Peruvision are cel mai bun raport pret/calitate... rar am vazut o antena atat de buna tinand cont de dimensiunea ei
Merge perfect (ca si deschidere) cu un actuator de 18''... poti avea o deschidere de la 30'W la 90'E chiar si mai mult!

#15
zargan1

zargan1

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 29.05.2007

Vizualizare mesajrz, pe Jan 25 2009, 20:16, a scris:

Antena de 1.5M (in realitate 1.4M) de la Peruvision are cel mai bun raport pret/calitate... rar am vazut o antena atat de buna tinand cont de dimensiunea ei
Merge perfect (ca si deschidere) cu un actuator de 18''... poti avea o deschidere de la 30'W la 90'E chiar si mai mult!


Deci intre Triax 1.1m cu motor OPTICUM DM 3800 - Montura H-H si cea de 1.5m de la Peruvision cu un actuator de 18'' sa aleg varianta 2 ?

#16
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.175
  • Înscris: 05.05.2003
Un Triax de 1.1M niciodata nu o sa ajunga la performantele acelei antene prime focus de 1.4M... daca vrei sa ai cat mai putine probleme cu semnalul, atunci alege 1.4M
Desigur, ideal e sa ai antena de 2M daca vrei sa prinzi aproape tot de pe orbita... 1.4M face fata si pe satelitii arabasti, acolo unde gasesti multe canale faine si chiar free!

#17
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.231
  • Înscris: 09.05.2006
"Tehnic B cu PARABOLA 1,50 m otel - 251 RON" - Nu cumpara de la Tehnic B aceasta antena. O sa-ti para rau.

#18
zargan1

zargan1

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 29.05.2007

Vizualizare mesajzappaf, pe Jan 25 2009, 22:25, a scris:

"Tehnic B cu PARABOLA 1,50 m otel - 251 RON" - Nu cumpara de la Tehnic B aceasta antena. O sa-ti para rau.


Mda banuiam eu ... si MST vad ca are una care arata a teapa.   http://www.mst.ro/antene.html

se pare ca ramane doar

Peruvision 1.4 sau http://www.mondoplas...US-pg_satelit-2  ( dar nu au preturile afisate )

Editat de zargan1, 25 ianuarie 2009 - 22:40.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate