Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

incep sa ma las de fumat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4372 replies to this topic

#3907
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Eu nu pot sa merg la wc. :(
Din 4 iunie de cand m-am lasat, cred ca am fost de 6 ori la toaleta. Si aia ca am baut ceai antideponu mai stiu cum. Si ceva de la maicamea ce se numeste detoxicolon.
Si vorbeste gura fara mine de cand nu mai fumez. Parca nu ma pot controla, ies cuvintele si dupaia imi pare rau. Of :(


#3908
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Te adaptezi mai greu la viața fără țigări, aia e. Dar parca după o luna și jumătate de chin, e cam păcat sa renunți...

#3909
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,953
  • Înscris: 12.07.2008

 richelieu, on 12 iulie 2017 - 17:59, said:

Te adaptezi mai greu la viața fără țigări, aia e. Dar parca după o luna și jumătate de chin, e cam păcat sa renunți...

O, ce bine ar fi să ajung și eu la o lună jumate. Eu dacă reușesc 2-3 zile, datorită programului serviciului , apoi iar o iau de la capăt.

Și, mai nou, de când m-am reapucat fumez o serie de 3 țigări una după alta.

#3910
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 milovme, on 12 iulie 2017 - 17:46, said:

Din 4 iunie de cand m-am lasat, cred ca am fost de 6 ori la toaleta...
...si atunci cand ai ajuns ai facut un metru cub?

Vezi ca e nasulie mare... risti sa se cimenteze dansul in tine!
Pune mana si bea apa multa si mananca legume si fructe, manaca combinatii tampite gen: prune/struguri/tomate+apa+iaurt.

#3911
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012

 Quantum, on 12 iulie 2017 - 19:10, said:


...si atunci cand ai ajuns ai facut un metru cub?

Vezi ca e nasulie mare... risti sa se cimenteze dansul in tine!
Pune mana si bea apa multa si mananca legume si fructe, manaca combinatii tampite gen: prune/struguri/tomate+apa+iaurt.

Asa simt, ca am o caramida in intestine. Abia astept sa ajung acasa. Cred ca o sa fac o clisma. :)
Deocamdata sunt la mare. Abia stau pe plaja.

#3912
themaestrulyoda

themaestrulyoda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.07.2012
Am hotărât sa ma las de tigari si cafea (de data asta definitiv). Unicul lucru de care ma tem e ca ma enervez (noaptea) când n-am tigari dar vreau sa fumez. Acuma am fumat ultima tigara din pachet si gata! Nu mai cumpăr niciodată tigari. Asa am decis. Voi vedea cum fac fata momentelor când ma enervez. Când am ce fuma nu ma enervez niciodată. Când n-am tigari ma apuc de turbat.

Voi cum faceți fata acceselor de furie si nervozitate?

#3913
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 milovme, on 12 iulie 2017 - 19:41, said:

Asa simt, ca am o caramida in intestine. Abia astept sa ajung acasa. Cred ca o sa fac o clisma. Posted Image
Deocamdata sunt la mare. Abia stau pe plaja.
Poate ar trebui sa faci vreo doua pe zi, 3 zile.

#3914
n1ceTRY

n1ceTRY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 05.01.2010
Am citit topicul pe sarite, am vazut ca multi s-au lasat si asta ma motiveaza, insa am vazut ca multi nu au reusit, si asta ma motiveaza.

Fumez de vreo 4-5 ani, o data am incercat sa ma las si am rezistat doua saptamani, pana m-am angajat si toti ieseau afara la tigara si atat mi-a fost sa ies si eu.

Acum am tot zis ca ma las, le-am rarit destul de mult de la un pachet pe zi la vreo 7 tigari. Azi mi-am propus sa mai fumez o tigara dupa ce mananc si dupa gata, idee e ca plec si de acasa inapoi unde stau cu chirie si acolo nu cred ca o sa  existe tentatii prea mari, doar magazinul care e jos la parter.
Vreau sa le las dintr-o data si aia e, fara alte prostii gen plasturi sau mai stiu eu ce. Mi-am luat si cartea lui Alan Carr, o sa o citesc si pe aia.

Sa vedem ce o sa iasa, o sa revin cu updates.

#3915
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu inteleg tocmai bine la ce va trebuie carte sa renuntati . E greu o zi doua doar,  la inceput . Eu acum evit pe trotuar fumatorii , raman fie in urma fie ii depasesc . Nu -mi mai place putoarea fumului . Posted Image

Edited by GingisHan2015, 16 July 2017 - 17:06.


#3916
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,953
  • Înscris: 12.07.2008
Am program cu 2-3 zile pauză de la servici, timp in care pot sa nu fumez, dar apoi...

Din ciclul chestiilor motivaţionale, care pot ajuta, un screenshot din aplicatia dedicată de pe Android

[ https://scontent.ftsr1-2.fna.fbcdn.net/v/t34.0-12/20136512_1410324362392331_1245564004_n.png?oh=ba0c1aef08bb2a4867eae7a456eaea0d&oe=596F0C64 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce de bănet... :)

#3917
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu vad cum te poate determina banul sa renunti . Mai repede o radiografie a unui prieten sau coleg cu cancer pulmonar . Brrr , visez si acum bucatica aia ce reprezenta ceea ce mai ramasese dupa un plaman terminat total . Posted Image

#3918
n1ceTRY

n1ceTRY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 05.01.2010
peste 24 de ore de la ultima tigara. azi mi-a venit din reflex sa merg in bucatarie sa fumez, dar na, am rezistat. In rest nu am avut alte simptome.

#3919
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,953
  • Înscris: 12.07.2008

 GingisHan2015, on 17 iulie 2017 - 17:58, said:

Nu vad cum te poate determina banul sa renunti . Mai repede o radiografie a unui prieten sau coleg cu cancer pulmonar . Brrr , visez si acum bucatica aia ce reprezenta ceea ce mai ramasese dupa un plaman terminat total . Posted Image

Fumezi ? Sau vorbeşti după ureche ?!?
Ai văzut măcar cum arată pachetele de ţigări din ziua de azi, pline pe toată suprafaţa pachetului cu mortăciuni ?!?

Eu m-am lăsat acum 10 ani şi m-am reapucat acum câteva luni, aiurea şi nici acum n-am invăţat să recunosc pachetele de ţigări din magazin !
"Daţi-mi, vă rog, un pachet cu ăla pe patu' de moarte în spital şi un pachet cu ăla cu gaură-n gât !"

Edited by ramurel, 17 July 2017 - 20:54.


#3920
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Pe mine ma tot bate gandul sa beau niste beri si sa fumez niste tigari. Si a doua zi sa nu mai fumez. De vreo doua saptamani ma bate gandul asta. Dar mi ca stric tot si nu o sa reusesc din nou sa ma abtin de la fumat.
Ce vremuri... vara, seara, niste beri, o terasa si un pachet de tigari. Ziceti si voi daca nu-i misto.
Eh, dar ma abtin. Nu mai stiu unde am auzit vorba: traiesc deci ma abtin. Ce viata de pocaita am acuma. Of of.

#3921
Kosstel

Kosstel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.08.2005
cineva mi-a spus ca suma viciilor la un om = constanta
buuun, ai scapat de fumat sau inca te chinui sa scapi, de bautura nu cred ca-i cazul sa te apuci, sa te indopi iarasi nu-i o solutie si totusi ca "constanta" sa nu sufere mai cauta alt/alti inlocuitor de vicii  :D

fumatul chiar dauneaza
ps. scuze ca vin cu chestii "moralizatoare", eu nefiind constient de suferinta voastra

#3922
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

 milovme, on 17 iulie 2017 - 22:46, said:

Pe mine ma tot bate gandul sa beau niste beri si sa fumez niste tigari. Si a doua zi sa nu mai fumez. De vreo doua saptamani ma bate gandul asta. Dar mi ca stric tot si nu o sa reusesc din nou sa ma abtin de la fumat.
Ce vremuri... vara, seara, niste beri, o terasa si un pachet de tigari. Ziceti si voi daca nu-i misto.
Eh, dar ma abtin. Nu mai stiu unde am auzit vorba: traiesc deci ma abtin. Ce viata de pocaita am acuma. Of of.
Bineînțeles ca te vei apuca instant :).  Terasa și berile merg la fel de bine și fără pachetul de țigări. Poate chiar mai bine.

#3923
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

 Kosstel, on 18 iulie 2017 - 06:34, said:

cineva mi-a spus ca suma viciilor la un om = constanta
buuun, ai scapat de fumat sau inca te chinui sa scapi, de bautura nu cred ca-i cazul sa te apuci, sa te indopi iarasi nu-i o solutie si totusi ca "constanta" sa nu sufere mai cauta alt/alti inlocuitor de vicii  :D

fumatul chiar dauneaza
ps. scuze ca vin cu chestii "moralizatoare", eu nefiind constient de suferinta voastra
Tradusă științific, chestia asta suna cam așa: ca sa se simtă bine (stare căutată de creier din multe motive), omul are nevoie de dopamina. Aceasta este secretată in urma unor acțiuni, sau mai precis sub acțiunea unor stimuli externi, sau interni. Care sunt aceștia, depinde de la om la om. Așa zisele vicii, exact asta fac: duc la secretie de dopamina. De aceea, atunci când renunțam la unul, avem tendința de a-l înlocui cu altul. Înlocuim fumatul cu băutura, sau mai des cu mâncatul dulciurilor, deși am putea sa înlocuim cu activități mult mai sănătoase: sex, sport, excursii, chiar rugaciune, cu efect similar.
Dar omul are tendința sa aleagă calea ușoară, in defavoarea celei corecte ;)

#3924
n1ceTRY

n1ceTRY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 05.01.2010
s-a terminat si ziua a doua cu bine, dar pana acu n-am interactionat cu fumatori, maine merg acasa unde fumeaza maica-mea, vedem atunci ce si cum.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate