Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

incep sa ma las de fumat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4372 replies to this topic

#3889
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
O sa uiti de ele in curand . Sa iti faci de treaba mereu , sa ai o ocupatie la fiecare secunda . O sa iti vina usor .

#3890
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Mai periculos decat acum, va fi peste 2-3 luni. Atunci te incearca necuratul cel mai tare. E de genul....gata....ai SCAPAT de dependenta. Acum iti poti permite o tigara asa de pofta.....ca n-o fi foc (de pofta nu o sa scapi prea repede). Dar e....Nu e foc, e FOCUL. Te reapuci imediat.

#3891
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Confirm fara tagada . Sunt patit anterior acum ceva vreme .

#3892
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Si eu mis patita. Am avut o perioada cand n-am fumat aproape 2 luni. Si m-am plictisit, nu stiu dar mi-a trecut prin cap ca acum pot sa fumez doar seara cu prietenii sau asa din cand in cand ca in filme ii vezi fumand jumate de tigara la 3 zile. Dar n-a mers :(

#3893
themaestrulyoda

themaestrulyoda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.07.2012
Filmele promovează fumatul ca fiind ceva cool. Corporațiile producatoare de tigari plătesc bani vreo pt asta.

grei

#3894
Sweetway

Sweetway

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.04.2017
4 luni fara tigari si ma simt mult mai bine. Intr-adevar poftele cele mai mari au fost intre luna a doua si a treia dar am rezistat. Acum pot spune ca nu ma mai gandesc la tigari si nici pofte nu mai am, ba chiar stau cu fumatori fara sa-mi doresc sa fumez. Gata, nu ma mai apuc de tigari

#3895
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.07.2008
Ține cantarul aproape, să vezi dacă începi să pui kile ! Și vezi să nu compensezi cu beutură ! :)
Eu când m-am lăsat parcă beam mai multe beri că de obicei...

#3896
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
cam o luna de cand nu m-am mai atins de tutun deloc. Si vreo 8 ani de cand nu am mai tras in piept fum :lol: In toti anii astia, cat am mai fumat trabucuri, se pare ca dependenta nu s-a mai instalat nicicum. Am stat fara sa fumez, pur si simplu. Fara pofte, fara stari, fara nimic. Si fara sa imi schimb obiceiurile. Ies la fel la cafea, beau la fel...etc.

#3897
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Din 4  iunie nu mai fumez. De atunci n-am mai fost eu. Azi imi venea sa ma inchid in camera la centrala si sa plang doua ore. Maine plec la mare si trebuie sa conduc o zi. Mi frica sa ma gandesc cum va fi ora dupa ora dupa ora de condus fara fumat.


#3898
Sweetway

Sweetway

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.04.2017
Si eu am fost la mare acum doua saptamani si nu a fost greu deloc fara tigari. Cand imi mai venea cate o pofta de-o tigara, trageam aer curat adanc in piept pana-mi trecea pofta si imi spuneam "gata, am fumat". E mult mai sanatos si e mai usor sa scapi de dependenta. Incet, incet creierul se obisnuieste fara nicotina.

#3899
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postrichelieu, on 06 iulie 2017 - 20:18, said:

Fara pofte, fara stari, fara nimic.
O fi bine?

View PostSweetway, on 06 iulie 2017 - 22:03, said:

trageam aer curat adanc in piept pana-mi trecea pofta si imi spuneam "gata, am fumat".
Atentie mare!  Tu inca esti dependent, psihic.

#3900
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
E perfect! :)

#3901
Sweetway

Sweetway

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.04.2017
Dependenta psihica e cea mai grea de depasit. Pofta de tigara vine si la 10 ani de nefumat, important este sa stii s-o depasesti fara prea mari probleme.
Fiecare reuseste sa se lase de fumat in felul lui. Eu asa am reusit si nu am simtit ca as fi renuntat la ceva, nici macar nu m-am ingrasat.
Pentru altii renuntatul la fumat este un chin.

#3902
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Am consus ieri toata ziua si n-am fumat. :) Prima parte a zilei a fost mai nasoala ca m-am panicat stiind ca nu o sa fumez. Inapoi nu o sa mai am treaba ca am rupt zi obiceiul condusului fumand

#3903
frunz

frunz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.01.2008
Am un an si jumatate fix fara tigari, dupa ce am fumat constant peste 25 de ani.
Pentru oricine se teme ca o sa revina pofta de fumat dupa o perioada: nu confundati pofta fizica de tigari cu automatismul gesturilor legate de fumat sau cu ideea ca poate n-ar strica o tigara, asa pentru destindere, de bucurie, suparare, stres sau pur si simplu nostalgie dupa vremurile cand ati fumat. Pofta fizica dispare natural in timp, ba chiar se poate transforma treptat in scarba de gustul si mirosul tigarii (cum s-a intamplat in cazul meu), celelalte dispar un pic mai greu sau pot sa reapara, desi nu e obligatoriu deloc sa reapara. Daca faceti un mic efort de a distinge motivatia care va impinge sa luati iarasi o tigara dupa multa vreme, o sa va dati seama ca nu mai e vorba de pofta fizica, ci de celelalte si ca de fapt n-aveti nevoie de tigari (nu mai exista niciun fel de dependenta), ci pur si simplu de un mod oarecare de destindere, fara nicio legatura cu fumatul.

#3904
Kosstel

Kosstel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.08.2005

Quote

...si ca de fapt n-aveti nevoie de tigari (nu mai exista niciun fel de dependenta), ci pur si simplu de un mod oarecare de destindere, fara nicio legatura cu fumatul.

cu ceva ani in urma imi povestea o doctorita ce urma un curs de specializare ca i-a fost pusa intrebarea lectorului in cauza cit de daunatoare este masturbarea la baieti ?
cica a stat omul ceva pe ginduri ca intr-un final sa zica, mai periculos este totusi fumatul :D
asa ca in loc sa puneti mina pe tigara, din plictiseala, poate o orientati catre altceva Posted Image

#3905
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.07.2008

View PostSweetway, on 07 iulie 2017 - 13:58, said:

Dependenta psihica e cea mai grea de depasit.

Pentru partea psihică merită încercate aplicații din Google play de genul EasyQuit Stop smoking, nu fac ele chiar toată treaba, dar dau mici recompense la perioade de timp fără tutun, îți calculează câte țigări nu ai fumat , câți bani ai economisit, chestii psihice.

#3906
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015
Tocmai am depasit pragul de 60 de zile fara tigari.

In urma cu ~3 ani m-am lasat pentru o perioada de ~2 ani din cauza ca fumam prea mult, in urma cu ~1 an m-am reapucat ca asa am vrut, nu-mi pare rau, nu consider ca a fost o prostie, asa am putut sa-mi aduc aminte de ce m-am lasat si prima oara.

Am fumat vreo 10 luni cam 1,5 pachete(30 de tigari) pe zi si cand am depasit limita impusa de mine(40buc) pe zi am decis sa ma las din nou, de data asta chiar nu a fost greu deloc, cateva zile m-am ajutat cu niste plasturi si aia a fost.

Acum sunt curios cat o sa treaca pana "uit" iar cat de nasol e sa fumezi si ma voi reapuca.

Succes tuturor! Posted Image

Edited by Wess, 12 July 2017 - 17:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate