Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Predestinarea

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1433 replies to this topic

#919
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

Quote

1 Corinteni 2
1. Cat despre mine, fratilor, cand am venit la voi, n-am venit sa va vestesc taina lui Dumnezeu cu o vorbire sau intelepciune stralucita.





Asta era citatul ...se pare ca tragi pe alt subiect ...deschide topic cu vorbirea duhovniceasca.

Edited by husand, 07 January 2018 - 22:11.


#920
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 05 ianuarie 2018 - 13:18, said:

Dar sper sa fiu si eu atat de lucid la batranete.


Nu te ingrijora


Enoh a umblat cu Dumnezeu; apoi nu s-a mai vazut, pentru ca l-a luat Dumnezeu. (Fac.5:24)

Edited by husand, 03 March 2018 - 23:24.


#921
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Oricine voieștesă vină după Mine să se lepede de sine, să-și ia crucea și să-Mi urmeze Mie.
35. Căci cine va voi să-și scape sufletul îl va pierde, iar cine va pierde sufletul Său pentru Mine și pentru Evanghelie, acela îl va scăpa.
36. Căci ce-i folosește omului să câștige lumea întreagă, dacă-și pierde sufletul?
37. Sau ce ar putea să dea omul, în schimb, pentru sufletul său?
38. Căci de cel ce se va rușina de Mine și de cuvintele Mele, în neamul acesta desfrânat și păcătos, și Fiul Omului Se va rușina de el, când va veni întru slava Tatălui său cu sfinții îngeri.

Predestinare? Don’t think so

#922
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postrichelieu, on 11 martie 2018 - 19:43, said:

Oricine voieştesă vină după Mine să se lepede de sine, să-şi ia crucea şi să-Mi urmeze Mie.
35. Căci cine va voi să-şi scape sufletul îl va pierde, iar cine va pierde sufletul Său pentru Mine şi pentru Evanghelie, acela îl va scăpa.
36. Căci ce-i foloseşte omului să câştige lumea întreagă, dacă-şi pierde sufletul?
37. Sau ce ar putea să dea omul, în schimb, pentru sufletul său?
38. Căci de cel ce se va ruşina de Mine şi de cuvintele Mele, în neamul acesta desfrânat şi păcătos, şi Fiul Omului Se va ruşina de el, când va veni întru slava Tatălui său cu sfinţii îngeri.

Predestinare? Don’t think so
Oh yes

Caci Dumnezeu este Acela care lucreaza in voi si va da, dupa placerea Lui, si vointa si infaptuirea. (Filip.2:13)


comentarii excluse

Edited by husand, 12 March 2018 - 22:08.


#923
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,116
  • Înscris: 10.09.2008

View Posthusand, on 12 martie 2018 - 22:07, said:

Oh yes

Caci Dumnezeu este Acela care lucreaza in voi si va da, dupa placerea Lui, si vointa si infaptuirea. (Filip.2:13)

comentarii excluse

Respectivii filipeni erau deja creștini pentru că aleseseră. Acum Dumnezeu lucra în ei.

#924
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

View Posthusand, on 12 martie 2018 - 22:07, said:


Oh yes

Caci Dumnezeu este Acela care lucreaza in voi si va da, dupa placerea Lui, si vointa si infaptuirea. (Filip.2:13)


comentarii excluse
Versetul tău, este scos dintr-un context mai larg și se referă la niște oameni care deja au făcut alegerea respectiva. In ei lucrează Dumnezeu, prin Duhul Sau.
Nici nu ar avea logica altfel, ar fi un Argument circular. Adică cine vrea, sa Imi urmeze, dar nimeni nu poate sa voiască, dacă nu ii spun Eu sa voiasca. :)

Edited by richelieu, 13 March 2018 - 10:46.


#925
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postrichelieu, on 13 martie 2018 - 10:45, said:

Adică cine vrea, sa Imi urmeze, dar nimeni nu poate sa voiască, dacă nu ii spun Eu sa voiasca. Posted Image


Exact

Si Isaia merge cu indrazneala pana acolo ca zice: "Am fost gasit de cei ce nu Ma cautau; M-am facut cunoscut celor ce nu intrebau de Mine." (Rom.10:20)


Dupa venirea lor, au adunat biserica si au istorisit tot ce facuse Dumnezeu prin ei si cum deschisese Neamurilor usa credintei. (Fapt.14:27)


Atunci le-a deschis mintea, ca sa inteleaga Scripturile. (Luc.24:45)



Cel ce va da Duhul si face minuni printre voi le face oare prin faptele Legii sau prin auzirea credintei? (Gal.3:5)
Voi pune Duhul Meu in voi si va voi face sa urmati poruncile Mele, si sa paziti, si sa impliniti legile Mele. (Ezec.36:27)

Edited by husand, 13 March 2018 - 22:37.


#926
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Vezi? Când am zis eu ca nu vedeți pădurea din cauza copacilor.....:)
Adică scoateți câte un verset (copac) din pădure (context) și iese varza :)
Deci tu afirmi ca Iisus însuși se contrazice El pe El :)

“Zis-a Domnul pilda aceasta: asemenea este împărăția cerurilor unui om stăpân în casa sa, care a ieșit dis-de-dimineață, ca să tocmească lucrători la via sa; și învoindu-se cu lucrătorii cu câte un dinar pe zi, i-a trimis în via sa. Ieșind apoi pe la ceasul al treilea, a văzut pe alții stând în târg fără lucru și le-a zis și acelora: duceți-vă și voi în vie și ce va fi cu dreptul vă voi da; iar ei s-au dus. Ieșind iarăși pe la ceasul al șaselea și al nouălea, a făcut la fel. Pe la al unsprezecelea ceas, ieșind iarăși, a găsit pe alții stând fără lucru și le-a zis: de ce ați stat aici toată ziua fără lucru? Ei i-au răspuns: pentru că nu ne-a tocmit nimeni. El le-a zis: duceți-vă și voi în via mea și ce va fi cu dreptul veți lua. Iar când s-a făcut seară, stăpânul viei a zis către ispravnicul său: cheamă pe lucrători și le dă plata, începând de la cei de pe urmă până la cei dintâi. Deci, venind cei de la ceasul al unsprezecelea, au luat fiecare câte un dinar. Când au venit cei dintâi, socoteau că vor lua mai mult, dar au luat și ei tot câte un dinar de fiecare. După ce au luat dinarii, cârteau împotriva stăpânului casei, zicând: aceștia de pe urmă au lucrat numai un ceas și la plată î-ai făcut deopotrivă cu noi care am dus greul și zăduful zilei. Dar el, răspunzând, a zis unuia dintre ei: prietene, nu-ți fac nici o nedreptate; oare, nu cu un dinar te-ai învoit mine? Ia-ți ce este al tău și pleacă. Dacă voiesc să-i dau și acestuia de pe urmă ca și ție, oare, nu-mi este îngăduit să fac ce voiesc cu ale mele? Sau ochiul tău este pizmaș, pentru că eu sunt bun? Tot așa vor fi cei de pe urmă întâi și cei dintâi pe urmă, că mulți sunt chemați, dar puțini aleși.”


Adică, niciodată nu ii va face nedreptate cuiva care alege sa facă voia Lui.
Ca El, in infinita Lui cunoaștere și benevolenta, poate sa ii dea oricui mântuirea si împărăția cerurilor, nimic mai adevărat. Dar NICIODATĂ, nu o va face in detrimentul celor care o cauta o viața întreaga, urmând promisiunea Lui.

Deci cucu predestinare.
Exista anumiți trimiși predestinați, dar nicidecum nu e ceva general.

A...și sa nu uit: chiar și in pilda aceasta, Iisus se referă la cei care stăteau in târg, căutând de lucru :)
Adică la cei care cauta

#927
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postrichelieu, on 11 martie 2018 - 19:43, said:

Oricine voieştesă vină după Mine să se lepede de sine, să-şi ia crucea şi să-Mi urmeze Mie.
35. Căci cine va voi să-şi scape sufletul îl va pierde, iar cine va pierde sufletul Său pentru Mine şi pentru Evanghelie, acela îl va scăpa.
36. Căci ce-i foloseşte omului să câştige lumea întreagă, dacă-şi pierde sufletul?
37. Sau ce ar putea să dea omul, în schimb, pentru sufletul său?
38. Căci de cel ce se va ruşina de Mine şi de cuvintele Mele, în neamul acesta desfrânat şi păcătos, şi Fiul Omului Se va ruşina de el, când va veni întru slava Tatălui său cu sfinţii îngeri.

Predestinare? Don’t think so

13. Caci Dumnezeu este Acela care lucreaza in voi si va da, dupa placerea Lui, si vointa si infaptuirea.

#928
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Oooof mai Zexelica :) Fix ca husand și tu :)

Nu citez tot capitolul, ci doar versetul de deasupra:

“12 Astfel dar, preaiubiților, după cum* totdeauna ați fost ascultători , duceți până la capăt mântuirea voastră, cu frică** și cutremur, nu numai când sunt eu de față, ci cu mult mai mult acum, în lipsa mea.
* Fil 1:5; ** Efes 6:5;
13 Căci Dumnezeu* este Acela care lucrează în voi și vă dă, după plăcerea Lui, și voința, și înfăptuirea.”

Vezi ce se întâmpla când scoți din context? Dacă merg mai mult in capitol, deja e și mai evident.
Așa interpretezi tu Scriptura? Pe bucăți?

#929
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Adica nu Dumnezeu da si vointa si infaptuirea, sau cum?

#930
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Adică nu tocmai. Dumnezeu a dat cel mai mare dar omului: capacitatea de a alege. Și i-a dat-o încă din rai. Ca putea foarte bine sa nu pună pomul cunoașterii in mijlocul raiului, ci undeva ferit, nevăzut, de unde omul sa nu poată gusta din el. Și nu mai era necesară nici interdicția de a gusta.
Dar mai eram noi atunci după chip și asemănare?

Edited by richelieu, 15 March 2018 - 13:55.


#931
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postrichelieu, on 15 martie 2018 - 13:52, said:

Adică nu tocmai. Dumnezeu a dat cel mai mare dar omului: capacitatea de a alege. Și i-a dat-o încă din rai. Ca putea foarte bine sa nu pună pomul cunoașterii in mijlocul raiului, ci undeva ferit, nevăzut, de unde omul sa nu poată gusta din el. Și nu mai era necesară nici interdicția de a gusta.
Dar mai eram noi atunci după chip și asemănare?
In vers scrie ca Dumnezeu este Acela care lucreaza in sfinti si LE DA si vointa si infaptuirea. Nu vad unde scrie ca nu Dumnezeu da. Scrie ca El da.

13. Caci Dumnezeu este Acela care lucreaza in voi si va da, dupa placerea Lui, si vointa si infaptuirea.

Scrie ca Dumnezeu da, dupa placerea Lui, nu dupa alegerea nimanui, odata. Si a doua oara scrie ca Dumnezeu da, nu omul.

#932
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Pai ti-ai răspuns singur: in sfinți. Sfinții sunt aceia care s-au lepădat de sine cu ceva timp in urma, iar in ei nu mai sălășluiesc ei, ci Duhul lui Dumnezeu. Sfinții nu mai au alegere proprie, pentru ca nu mai au individualitate, așa cum o percepem noi.
Nu ma pune sa dau probe biblice, le-am dat deja mai sus.

In alta ordine de idei, in perioada asta de post și (mai multă) rugăciune și meditație la Cele Sfinte, Dumnezeu mi-a relevat faptul ca polemicile astea, așa cum se întâmpla ele pe toată aria religioasă, nu au deloc legătura cu El, ci mai degrabă cu Satan. Pentru ca nimeni nu are nimic de câștigat din ele, ci toți, fără excepție avem de pierdut. E imposibil sa nu îți faci păcate activând pe aici, unele destul de serioase, iar asta nu are cum sa ne apropie de Dumnezeu, ci dimpotrivă.
In concluzie, ma rog ca Dumnezeu sa ne lumineze pe toți cu înțelegerea Sfintei Sale Evanghelii și ma retrag din orice polemica de pe arie.
Voi rămâne un simplu arbitru, care asigura respectarea regulilor jocului.

#933
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postrichelieu, on 16 martie 2018 - 06:11, said:

In alta ordine de idei, in perioada asta de post și (mai multă) rugăciune și meditație la Cele Sfinte, Dumnezeu mi-a relevat faptul ca polemicile astea, așa cum se întâmpla ele pe toată aria religioasă, nu au deloc legătura cu El, ci mai degrabă cu Satan.
Îți recomand Lewis-Sfaturile unui diavol bătrân către unul mai tânăr. :)
https://www.carteped...&utm_medium=CPS

Edited by mario_bril, 16 March 2018 - 10:20.


#934
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postrichelieu, on 16 martie 2018 - 06:11, said:

Pai ti-ai răspuns singur: in sfinți. Sfinții sunt aceia care s-au lepădat de sine cu ceva timp in urma, iar in ei nu mai sălășluiesc ei, ci Duhul lui Dumnezeu. Sfinții nu mai au alegere proprie, pentru ca nu mai au individualitate, așa cum o percepem noi.
Nu ma pune sa dau probe biblice, le-am dat deja mai sus.

In alta ordine de idei, in perioada asta de post și (mai multă) rugăciune și meditație la Cele Sfinte, Dumnezeu mi-a relevat faptul ca polemicile astea, așa cum se întâmpla ele pe toată aria religioasă, nu au deloc legătura cu El, ci mai degrabă cu Satan. Pentru ca nimeni nu are nimic de câștigat din ele, ci toți, fără excepție avem de pierdut. E imposibil sa nu îți faci păcate activând pe aici, unele destul de serioase, iar asta nu are cum sa ne apropie de Dumnezeu, ci dimpotrivă.
In concluzie, ma rog ca Dumnezeu sa ne lumineze pe toți cu înțelegerea Sfintei Sale Evanghelii și ma retrag din orice polemica de pe arie.
Voi rămâne un simplu arbitru, care asigura respectarea regulilor jocului.
Sfintii lucreaza mantuirea, stimabile. Restul nu au cum. Sfintilor li se da har si pot birui 100%.
Acuma, daca zici de polemici, da. Cu bisericosii nu ai cum pt ca scrie ca nu vor asculta. Insa eu postez pt cei care nu sunt parte a vreunei denominatiuni sau se declara atei.
Iar polemica ar trebui sa inceteze instantatneu cand exista proba biblica contrara doctrinei bisericii respective. Ceea ce nu se va intampla niciodata, scrie.

#935
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postrichelieu, on 15 martie 2018 - 13:52, said:

Adică nu tocmai. Dumnezeu a dat cel mai mare dar omului: capacitatea de a alege.

Dupa salvare omul alege sa fie credincios Domnului fiindca este un eliberat al Domnului de sub stapanirea lui Satan,

inainte era robul lui satan nu facea ce voia

,De aceea, fratilor, noi nu suntem copiii celei roabe, ci ai femeii slobode. Hristos ne-a izbavit ca sa fim slobozi. (Gal.4:31)
El ne-a izbavit de sub puterea intunericului si ne-a stramutat in Imparatia Fiului dragostei Lui, (Col.1:13)


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vS-Iv2PaV8s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Nu puteau decat striga catre Domnul,,erau fara nici o putere


si a zis: "In stramtorarea mea am chemat pe Domnul, si m-a ascultat; din mijlocul Locuintei mortilor am strigat, si mi-ai auzit glasul. (Iona.2:2)

Edited by husand, 16 March 2018 - 23:53.


#936
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postlogic1, on 12 martie 2018 - 23:35, said:

Respectivii filipeni erau deja creștini pentru că aleseseră.


Inainte de alegerea mea  este alegerea Lui.

sa vorbeste Domnul, care te-a facut si intocmit, si care de la nasterea ta este sprijinul tau: "Nu te teme de nimic, robul Meu Iacov, Israelul Meu pe care l-am ales. (Isa.44:2)sa vorbeste Domnul, care te-a facut si intocmit, si care de la nasterea ta este sprijinul tau: "Nu te teme de nimic, robul Meu Iacov, Israelul Meu pe care l-am ales. (Isa.44:2)

la fel  cu vointa

carora Dumnezeu a voit sa le faca cunoscut care este bogatia slavei tainei acesteia intre Neamuri, si anume: Hristos in voi, nadejdea slavei. (Col.1:27)

28. Pe El Il propovaduim noi, si sfatuim pe orice om, si invatam pe orice om in toata intelepciunea, ca sa infatisam pe orice om desavarsit in Hristos Isus.

Histos in voi =salvare

Propovaduirea  lui Cristos este ca El a  voit inaintea vointei mele ,ainte de capacitatea mea de a discerne..

dand slava nu persoanei ci Domnului,

Propovaduirea voastraa nu este a Domnului.

Edited by husand, 17 March 2018 - 00:43.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate