Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

Predestinarea

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1433 replies to this topic

#901
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,114
  • Înscris: 10.09.2008
Te-ai dus departe de la textul în discuție, care vorbește despre creștini la plural, ca și clasă generală. În toate traducerile biblice.

”Înainte de veci” este varianta din Cornilescu, dar ideea este înainte de întemeierea lumii (adică a omenirii/creației prin nașterea de copii), înainte de epocile omenirii.

BTF ”înainte ca lumea să înceapă”
NTIT ”înainte de întemeierea lumii”
GBV2001 ”înainte de timpurile veacurilor19 Pentru că şi creaţia aşteaptă cu dorinţă vie descoperirea fiilor lui Dumnezeu.
21 că şi creaţia însăşi va fi eliberată de robia stricăciunii, pentru a se bucura de libertatea gloriei copiilor lui Dumnezeu.
22 Pentru că ştim că toată creaţia suspină împreună şi este împreună în dureri de naştere până acum.



#902
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Nu voi M-ati ales pe Mine; ci Eu v-am ales pe voi; si v-am randuit sa mergeti si sa aduceti rod, si roada voastra sa ramana, pentru ca orice veti cere de la Tatal, in Numele Meu, sa va dea. (Ioan.15:16)

4.In El, Dumnezeu ne-a ales inainte de intemeierea lumii, ca sa fim sfinti si fara prihana inaintea Lui, dupa ce, in dragostea Lui,
5. ne-a randuit mai dinainte sa fim infiati prin Isus Hristos, dupa buna placere a voii Sale,
(Efes.1:4,5)

Si pe aceia pe care i-a hotarat mai dinainte, i-a si chemat; si pe aceia pe care i-a chemat, i-a si socotit neprihaniti; iar pe aceia pe care i-a socotit neprihaniti, i-a si proslavit. (Rom.8:30)

Edited by zexelica, 17 December 2017 - 00:55.


#903
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,114
  • Înscris: 10.09.2008
Este folosit pluralul: venirea în existență a seminței (bisericii) a fost hotărâtă înainte de întemeierea lumii prezente păcătoase (înainte să se nască copii lui Adam), deci nu este vorba despre predestinarea de persoane individuale.

Mai pe înțeles, după păcat, Dumnezeu în loc să-i omoare pe Adam și Eva, a supus creația (omenirea nenăscută) deșertăciunii pe baza unei speranțe de eliberare viitoare.

Romani 8

20 Creaţia a fost supusă deşertăciunii nu de bunăvoie, ci din cauza celui care a supus-o, în speranţa
21 că şi creaţia însăşi va fi eliberată de robia stricăciunii, pentru a se bucura de libertatea gloriei copiilor lui Dumnezeu.


Acela a fost timpul când ”ne-a ales înainte de întemeierea lumii (=omenirii)” - prin promisiunea profetică a unei semințe în Geneza 3:15.

#904
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Stii ....speranta asta la Dumnezeu e diferita......El zice si se face...si a zis inainte de lume



Romani 1


6. intre care sunteti si voi, cei chemati sa fiti ai lui Isus Hristos.
7. Deci voua tuturor, care sunteti preaiubiti ai lui Dumnezeu in Roma, chemati sa fiti sfinti: Har si pace de la Dumnezeu, Tatal nostru, si de la Domnul Isus Hristos!




concret ..personal

aceia pe care i-a hotarat mai dinainte, i-a si chemat;

Acum, asa vorbeste Domnul care te-a facut, Iacove, si Cel ce te-a intocmit, Israele! "Nu te teme de nimic, caci Eu te izbavesc, te chem pe nume: esti al Meu. (Isa.43:1)

"Te-am randuit sa fii tatal multor neamuri." El, adica, este tatal nostru inaintea lui Dumnezeu in care a crezut, care invie mortii si care cheama lucrurile care nu sunt, ca si cum ar fi. (Rom.4:17)

dupa nume

Fiara pe care ai vazut-o era, si nu mai este. Ea are sa se ridice din Adanc si are sa se duca la pierzare. Si locuitorii pamantului, ale caror nume n-au fost scrise de la intemeierea lumii in Cartea Vietii, se vor mira cand vor vedea ca fiara era, nu mai este, si va veni. - (Apoc.17:8)

personal......  numele = personala   mantuirea este personala (a persoanei)...numelui ei.


logic one unde esti ...sti?

Incotro?

Edited by husand, 17 December 2017 - 20:50.


#905
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,114
  • Înscris: 10.09.2008
Nici un text nu susține predestinarea individuală.

#906
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
stiu

. Si locuitorii pamantului, ale caror nume n-au fost scrise de la intemeierea lumii in Cartea Vietii, se vor mira cand vor vedea ca fiara era, nu mai este, si va veni. - (Apoc.17:8)

Eu te izbavesc, te chem pe nume: esti al Meu. (Isa.43:1)

nici nu zic

A venit un om trimis de Dumnezeu: numele lui era Ioan. (Ioan.1:6)

zice cel ce scrie

trimitere personala


Mi-ai pregatit un trup;

Atunci am zis: "Iata-Ma (in sulul cartii este scris despre Mine), vin sa fac voia Ta, Dumnezeule!" (Evr.10:7)

Edited by husand, 17 December 2017 - 21:20.


#907
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,114
  • Înscris: 10.09.2008
Nici un text nu susține predestinarea individuală. Tu nu vezi? Citează unul singur și te cred!

#908
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 17 decembrie 2017 - 16:51, said:

Este folosit pluralul: venirea în existență a seminței (bisericii) a fost hotărâtă înainte de întemeierea lumii prezente păcătoase (înainte să se nască copii lui Adam), deci nu este vorba despre predestinarea de persoane individuale.

Mai pe înțeles, după păcat, Dumnezeu în loc să-i omoare pe Adam și Eva, a supus creația (omenirea nenăscută) deșertăciunii pe baza unei speranțe de eliberare viitoare.

Romani 8

20 Creaţia a fost supusă deşertăciunii nu de bunăvoie, ci din cauza celui care a supus-o, în speranţa
21 că şi creaţia însăşi va fi eliberată de robia stricăciunii, pentru a se bucura de libertatea gloriei copiilor lui Dumnezeu.


Acela a fost timpul când ”ne-a ales înainte de întemeierea lumii (=omenirii)” - prin promisiunea profetică a unei semințe în Geneza 3:15.

Creatia in discutie....care e? Ai studiat sau gasesti un vers si il comentezi? Creatia in discutie si copii lui Dumnezeu nu sunt una si aceeasi aici.

Edited by zexelica, 18 December 2017 - 14:12.


#909
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postlogic1, on 17 decembrie 2017 - 21:44, said:

Nici un text nu susține predestinarea individuală. Tu nu vezi? Citează unul singur și te cred!

Numele este singular.... eu nu vad...plural  ..... dumneavoastra   ?

Eu te izbavesc, te chem pe nume: esti al Meu. (Isa.43:1)


Si locuitorii pamantului, ale caror nume n-au fost scrise de la intemeierea lumii in Cartea Vietii,



Cartea este scrisa   cam de mult..

Corect  ..uni pot vedea alti nu  .. asta scrie

Edited by husand, 18 December 2017 - 17:31.


#910
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,114
  • Înscris: 10.09.2008
În Isaia 43 nu este vorba despre salvarea veșnică individuală, ci de salvarea din Babilon a Israelului. Deci las-o moartă cu ”văzutul”...
43:3 Căci Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, Sfântul lui Israel, Mântuitorul tău! Eu dau Egiptul ca preţ pentru răscumpărarea ta, Etiopia şi Saba, în locul tău.

Cartea vieții este deschisă ”de la întemeierea lumii, de la Abel”. Acesta fiind primul drept care și-a înscris numele în ea. Deci nu este deschisă din eternitate și nici nu este deja scrisă cu nume. Depinde de noi să ne scriem numele acolo. În final la judecată, oricine nu va avea numele scris acolo, va fi aruncat în moarte.

#911
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Evident ca Dumnezeu n-are nevoie de o carte..este vorbire duhovniceasca  ..



10. pentru ca domniile si stapanirile din locurile ceresti sa cunoasca azi, prin Biserica, intelepciunea nespus de felurita a lui Dumnezeu,
11. dupa planul vesnic pe care l-a facut in Hristos Isus, Domnul nostru.
12. In El avem, prin credinta in El, slobozenia si apropierea de Dumnezeu cu incredere.

De alta parte, stim ca toate lucrurile lucreaza impreuna spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu, si anume spre binele celor ce sunt chemati dupa planul Sau. (Rom.8:28)

Totusi sa nu va bucurati de faptul ca duhurile va sunt supuse; ci bucurati-va ca numele voastre sunt scrise in ceruri." (Luc.10:20)

  in Cartea Vietii, de la intemeierea lumii (Apoc.17:8)

Planul are detali ....NUMELE = singular


Quote

nu este vorba despre salvarea veșnică individuală, ci de salvarea din Babilon

Babilon  in inteles duhovnicesc  ???

Iar salvarea  ...o fi dupa unii de un an doi...zece...

Dar Israel va fi mantuit de Domnul, cu o mantuire vesnica. Voi nu veti fi nici rusinati, nici infruntati, in veci." (Isa.45:17)


Nu mai bine compari  Isa.43:1 cu Isa.45:17  ?

Deci de Cirus si de Babilon sunt salvati nu ?

Pui tu proba cu Babilonul in inteles duhovnicesc??

Edited by husand, 18 December 2017 - 22:30.


#912
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,114
  • Înscris: 10.09.2008
Este vorba despre salvarea unui popor din Babilon. Și a fost salvat. Individual însă nu a fost răsplătit fiecare cu viață veșnică cu acea ocazie. Iar termenul ”veșnic” (olam) are sensul de bază de ”timp lung”. Mai târziu poporul a ajuns să fie vasal altor puteri lumești, inclusiv romanilor.

Părerea mea este că ești în criză de versete. Te-am rugat să dai unul singur - autentic. Sau să renunți.

#913
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
SI cei din Ap 17 tot din Babilon erau nu ?


O fi neautentic scriptul..o fi gresit omul ...ca deh....  

Ce inteles are Babilon  duhovnicesc ?

Poti sau nu ?

Vederea stimabile



Quote

Depinde de noi să ne scriem numele acolo

Pune versul...

Aaaa ca poti sa- stergii...asta da...

27. Adauga alte nelegiuiri la nelegiuirile lor, si sa n-aiba parte de indurarea Ta!

Sa fie stersi din Cartea Vietii, si sa nu fie scrisi impreuna cu cei neprihaniti! (Ps.69:28)

Versetul despre" mana ta" in cartea vietii ???

Edited by husand, 18 December 2017 - 23:00.


#914
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 18 decembrie 2017 - 22:30, said:

Este vorba despre salvarea unui popor din Babilon. Și a fost salvat.
Care Babilon nu are nicidecum cum sa insemne duhovniceste imparatia lui satan iar Israel sfintii, este? Ca nu scrie pe nicaieri prin brosurica iar noi nu avem de ce sa citim Scriptura daca avem brosurica :lol: :lol:

#915
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 19 decembrie 2017 - 01:24, said:

Care Babilon nu are nicidecum cum sa insemne duhovniceste imparatia lui satan iar Israel sfintii, este? Ca nu scrie pe nicaieri prin brosurica iar noi nu avem de ce sa citim Scriptura daca avem brosurica

Pai citesc sub indrumarea lui ,,,x,,,y


Se mai intampla uneori  ca in (Mat.15:14)

Drumul e ingust... intentionat cumva ?

Edited by husand, 25 December 2017 - 23:49.


#916
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Grea gramatica si coerenta....

#917
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Exact respectabile .

Insa chiar scrie asta...(1Cor.2:1) ... comments ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ROM5EpCQUlg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by husand, 30 December 2017 - 22:41.


#918
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Posthusand, on 30 decembrie 2017 - 22:40, said:

Exact respectabile .

Insa chiar scrie asta...(1Cor.2:1) ... comments ?


1 Corinteni 2
1. Cat despre mine, fratilor, cand am venit la voi, n-am venit sa va vestesc taina lui Dumnezeu cu o vorbire sau intelepciune stralucita.

13. Si vorbim despre ele nu cu vorbiri invatate de la intelepciunea omeneasca, ci cu vorbiri invatate de la Duhul Sfant, intrebuintand o vorbire duhovniceasca pentru lucrurile duhovnicesti.

Nu vad unde vorbesti vreodata de lucruri duhovnicesti, sau sa compari lucruri duhovnicesti. Numai puncte, puncte..... Dar sper sa fiu si eu atat de lucid la batranete.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate