Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 

UT Cluj.

- - - - -
  • Please log in to reply
436 replies to this topic

#91
Shakalul

Shakalul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.10.2006
Sunt la  Calculatoare anul I.
Materiile care se fac la noi sunt destul de dificile (infara de ala de la engleza :D) :
-algebra (Pop Vasile ) : materie foarte multa si examen dat din niste probleme, primite de la el, inainte cu cateva saptamani, pe foi
-analiza (Mircea Ivan) :se pune baza pe serii de numere, calcul diferential si limite de functii (nivel scazut), examen scurt de aproximativ 30 de minute cu un punct de teorie si o problema
-fizica (Ileana Lupsa) : una dintre cele mai grele materii (printre cei mai multi picati); examenul a fost compus din doua parti, prima data la mijlocul semestrului, cealalta in sesiune (fizica clasica si fizica cuantica)
-programare (Iosif Ignat): se fac probleme clasice de liceu in C dupa care se trec la probleme de nivel avansat ; examen destul de greu compus din 2 parti separate, notate independent, din teorie si probleme
-ASDN = analiza si sinteza dispozitivelor numerice (Lucia Vacariu)- curs de hardware, cu lucrari de laborator foarte interesante ,dar cu examen din nou ! foarte greu !  :)
-matematici discrete (Rosca Daniela) : format din 2 parti :statistica si probabilitati (foarte grele) si teoria grafelor (mai accesibil, fiind facute si in liceu )
-engleza-(cu admis/respins) nota data pe prezenta la curs :)
-sport- (tot cu admis  respins) -nota tot pe prezenta

Sper ca ce am  scris mai sus va ajuta  pe cineva si le urez la cei de a 12 a multa bafta la admitere !!! :P :P
PS : UTCN este cea mai buna universitate din tara pe domeniul tehnic!!!!

#92
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View PostShakalul, on Apr 10 2009, 22:12, said:

Sunt la  Calculatoare anul I.
Materiile care se fac la noi sunt destul de dificile (infara de ala de la engleza :D) :
-algebra (Pop Vasile ) : materie foarte multa si examen dat din niste probleme, primite de la el, inainte cu cateva saptamani, pe foi
-analiza (Mircea Ivan) :se pune baza pe serii de numere, calcul diferential si limite de functii (nivel scazut), examen scurt de aproximativ 30 de minute cu un punct de teorie si o problema
-fizica (Ileana Lupsa) : una dintre cele mai grele materii (printre cei mai multi picati); examenul a fost compus din doua parti, prima data la mijlocul semestrului, cealalta in sesiune (fizica clasica si fizica cuantica)
-programare (Iosif Ignat): se fac probleme clasice de liceu in C dupa care se trec la probleme de nivel avansat ; examen destul de greu compus din 2 parti separate, notate independent, din teorie si probleme
-ASDN = analiza si sinteza dispozitivelor numerice (Lucia Vacariu)- curs de hardware, cu lucrari de laborator foarte interesante ,dar cu examen din nou ! foarte greu !  :)
-matematici discrete (Rosca Daniela) : format din 2 parti :statistica si probabilitati (foarte grele) si teoria grafelor (mai accesibil, fiind facute si in liceu )
-engleza-(cu admis/respins) nota data pe prezenta la curs :)
-sport- (tot cu admis  respins) -nota tot pe prezenta

Sper ca ce am  scris mai sus va ajuta  pe cineva si le urez la cei de a 12 a multa bafta la admitere !!! :P :P
PS : UTCN este cea mai buna universitate din tara pe domeniul tehnic!!!!
Se pune mult accent pe fizica și informatica din liceu?

#93
Myrmidon

Myrmidon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.10.2006

View Postm3th0dman, on Apr 11 2009, 16:00, said:

Se pune mult accent pe fizica și informatica din liceu?

Programarea din semestrul I nu e cu nimic mai grea decat cea facuta in liceu... Pur si simplu se invata C-ul.
Legat de fizica pot sa spun ca iarasi se reia ce s-a facut in cei 4 ani de liceu la un nivel destul de superficial. Prea putine lucruri noi se fac.

Oricum, ca idee, semestrul I an I e cel mai lejer. Distractia adevarata incepe din anul II semestrul II.

@Shakalul :

ASDN-ul cu Vacariu si Programarea cu Ignat sunt grele ? oO Ai noroc ca nu le faci cu Cret, respectiv cu Joldos. ^_^

#94
Electryc

Electryc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 10.02.2008
^
Deci sa inteleg ca la programare se face C , nu C++. Oricum, diferentele sunt minore.

View PostShakalul, on Apr 10 2009, 23:12, said:

................

Multumesc mult pentru informatiile date ! :D

#95
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View PostElectryc, on Apr 11 2009, 19:18, said:

^
Deci sa inteleg ca la programare se face C , nu C++. Oricum, diferentele sunt minore.
Ar trebui să se facă C++ (sau Java - cred că la alegere) în anul 2, când se învață programare orientată pe obiecte. C-u n-are clase.
Poate la început ne ia cu C-ul. Totuși îi bine că nu ne ia cu Pascalul.

Edited by m3th0dman, 11 April 2009 - 20:10.


#96
andogra

andogra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 31.01.2007
lol.Pai C-ul n-are clase, dar il faci in C++.La ETTI se face C/C++ tot anul 1.

Dupa parerea mea e aberatie sa zici ca la programare se face C nu C++.Ele merg impreuna.Cand o sa te pui sa faci probleme nu mai tii cont ca le faci in C sau C++.De la un moment dat faci cum preferi tu..si e tot una.Ca iti palce sa faci afisi cu cin si cout sau printf si scanf e tot una.Sunt amestecate cele doua, cel putin la noi asa e.Acum de ex facem clase si obiecte.Laboratoru 7 din sem2.Mai incolo inca nu stiu..ca nu am fost curios sa ma uit.


Pascalu e depasit deja..si in nici un caz nu o sa faci Pascal.Ti se cere C/C++ din 2005 in sus:D. Dupa cum am zis...se fac impreuna

Edited by andogra, 12 April 2009 - 21:44.


#97
Shakalul

Shakalul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.10.2006

View PostMyrmidon, on Apr 11 2009, 16:48, said:

ASDN-ul cu Vacariu si Programarea cu Ignat sunt grele ? oO Ai noroc ca nu le faci cu Cret, respectiv cu Joldos. ^_^
  

ma refeream la subiecte ...
Subiectele date de Cret si Vacariu au fost cam la fel de grele.

#98
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postandogra, on Apr 12 2009, 21:43, said:

Dupa parerea mea e aberatie sa zici ca la programare se face C nu C++.Ele merg impreuna.Cand o sa te pui sa faci probleme nu mai tii cont ca le faci in C sau C++.De la un moment dat faci cum preferi tu..si e tot una.Ca iti palce sa faci afisi cu cin si cout sau printf si scanf e tot una.Sunt amestecate cele doua, cel putin la noi asa e.Acum de ex facem clase si obiecte.Laboratoru 7 din sem2.Mai incolo inca nu stiu..ca nu am fost curios sa ma uit.


Pascalu e depasit deja..si in nici un caz nu o sa faci Pascal.Ti se cere C/C++ din 2005 in sus:D. Dupa cum am zis...se fac impreuna
Supraîncarcă tu funcții în C . ;)

Edited by m3th0dman, 12 April 2009 - 23:45.


#99
andogra

andogra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 31.01.2007
Pai il faci in C++.Ti-am zis..merg impreuna.Nu ai capitole separate la care sa se precizeze ... "Programare C+..<nustiuce>" si "Programare C++ ...<nustiuce>" Se face totu impreuna :D

Cartea de anu 1 se numeste: Elemente de baza si obiectuale privind dezvoltarea aplicatiilor in limbajul de programare C/C++. Subliniez "limbajul".

#100
ahmonra

ahmonra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 25.01.2007
da, la ETTI se ia combinat, adica faci cum vrea muschii tai, C sau C++. Totusi nu cred ca putem compara cat info se face la noi cu cat se face la AC. Noi anul 2 nici nu avem asa ceva, asa ca probabul se face mai superficial.
La UBB la info stiu sigur(daca n-a mintit unu de-i student acolo) ca se incepe de la 0/1 si se face si Pascal. Deci se poate si mai rau :P

#101
andogra

andogra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 31.01.2007
Pascal??? Eu am un prieten la info in prima grupa (grupele se fac dupa media de intrare in ordine descrescatoare ) si cand mi-a zis ce orar are si ce face ...nu a precizat de nici un Pascal.

Iti dai seama ca la AC se face info incomparabil mai multa, e si logic :)

#102
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postandogra, on Apr 14 2009, 09:39, said:

Pascal??? Eu am un prieten la info in prima grupa (grupele se fac dupa media de intrare in ordine descrescatoare ) si cand mi-a zis ce orar are si ce face ...nu a precizat de nici un Pascal.
Aici scrie că fac și Pascal.
http://www.cs.ubbclu...sc/rmid0001.htm

#103
andogra

andogra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 31.01.2007
inseamna ca fac:P

Edited by andogra, 22 April 2009 - 07:17.


#104
Tudor Roman

Tudor Roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 06.12.2005
Care specializare din Poli se indreapta mai mult spre partea de online, networking, programare (zona asta) ?

ETTI? AC?
Vad ca totusi CISCO apartine de ETTI. Dar programarea zice-se ca e la AC.
La ETTI nu se face programare in domeniul in care se studiaza? Vad si multe chestii legate de multimedia, streaming, etc aici.

#105
Eagle_1

Eagle_1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.04.2009
Salutare la toti!Am venit pe forumul acesta pentru ca am si eu cateva nelmuriri.Sunt pe clasa a 12 si vreau sa intru la Automatica si Calculatoare.
Sunt pasionat de programare,insa cum mai tot timpul ma documentez la informatica cum mai tot timpul incerc sa invat cat mai multe lucruri am cam uitat de matematica.Adica la scoala tot iau un 7-8.Problema este urmatoarea:am ceva sanse sa intru la AC la taxa ?{ca la buget nu am sanse}.
Si m-ar mai interesa si problema caminelor cum nu sunt din Cluj,ma intreb daca pt cei  de la taxa se gases locuri.
:huh:
Daca ati putea sa-mi dati si ceva detalii despre admitere {bineinteles la taxa}

#106
Electryc

Electryc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 10.02.2008
^
http://ac.utcluj.ro/...itere-2009.html

Cat despre camine, scrie pe site ca toti care intra la buget primesc locuri in camin. De cei de la taxa nu stiu. Poate daca raman locuri disponibile baga si de la taxa.

Legat de medii stiu ca anul trecut ultima medie la buget a fost in jur de 8.4, iar la taxa 6 si ceva. Se poate sa ma insel, mai asteapta pareri.

Edited by Electryc, 30 April 2009 - 19:36.


#107
Eagle_1

Eagle_1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.04.2009
Dar despre politehnica din timisoara ce spunti? dupa cum am mai citit pe forumuri se intra mai usor si nu au  aceleasi probleme cu locurile la camin cum are cluju?Chiar anu acesta am fost la Timisoara la un concurs organizat de Universitatea de Vest,am fost cazati la un camin de studenti:conditiile erau foarte bune,daca nu ma insel chiar anu trecut au fost renovate?

#108
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View PostEagle_1, on May 1 2009, 22:16, said:

Dar despre politehnica din timisoara ce spunti? dupa cum am mai citit pe forumuri se intra mai usor si nu au  aceleasi probleme cu locurile la camin cum are cluju?Chiar anu acesta am fost la Timisoara la un concurs organizat de Universitatea de Vest,am fost cazati la un camin de studenti:conditiile erau foarte bune,daca nu ma insel chiar anu trecut au fost renovate?
La Timișoara examenul de admitere îi mult mai ușor decât la Cluj, și cred că sunt și mai multe locuri. De asemenea locuri în cămine, și eu știu că sunt mai multe acolo. Dezavantajul îi că sunt mai puține firme în domeniu (oricum nu se duce lipsă nici acolo).
Oricum, dacă nu-ți place matematica și un pic fizica, majoritatea spun că nu prea are rost să mergi la politehnică. La Cluj de exemplu în primul semestru faci 3 cursuri de matematică, unul de fizică, unul de programare și unul de design logic (ceva matematică și fizică, ce stă la baza calculatoarelor)+sport, engleză și facultativ.

Edited by m3th0dman, 01 May 2009 - 22:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate