Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

UT Cluj.

- - - - -
  • Please log in to reply
436 replies to this topic

#1
smirghel

smirghel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.01.2009
Salutari. Momentan sunt elev in clasa a 12-a la un liceu de informatica specializarea mate-info engleza-intensiv. Vine BAC-ul imediat si nu prea stiu ce faculta sa aleg. Am ganduri sa merg la UT Cluj la Automatica si calculatoare sau E.I.T.I(parca asa se numea cealalta specializare). Acum stiu ca se da admitere din matematica . Nu pot spune ca sunt slab la matematica , dar nici nu e printre pasiunile mele. O inteleg , dar mai greu , si am o lene sa lucrez ..ceva incredibil.(Desi notele le am peste 8). V-as ruga pe cei ce studiati la UTCLUJ sa imi spuneti cum vi s-a parut admiterea , si cum vi se pare facultatea , din toate punctele de vedere.(Camine , timp liber , cursuri , profesori, etc). Eventual daca are cineva un model de admitere pe acasa sa mi-l trimita pe mail.  :)  . De asemenea as dori aceleasi informatii despre facultatea de informatica de la UBB.

Multumesc anticipat.

Edited by Lucian_M, 31 July 2010 - 00:00.


#2
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Ești al patrualea (sau al 5-lea) numai aici pe forum care vrea să meargă la această facultate (încep să-mi fac griji de concurență prea mare :P ).
Pe scurt, toți îmi spun că tre’ să îmi placă mate și fizică, că o să am parte de ele (în primii doi ani).
La ETTI am auzit că s-ar putea să scoată examenul de admitere.
La Cluj, din câte am văzut admiterea îi mai grea ca și la București și la Timișoara; la Iași n-am văzut subiecte. Sunt 45 de exerciții (la Buc 18 și la Timi 12), grilă. Găsești pe site-ul oficial modele (www.utcluj.ro). Este și culegere (ar fi bine s-o rezolvi dacă te hotărăști să mergi acolo.


Mai este un topic exact pe această temă: http://forum.softped...howtopic=464850

Vezi acolo detalii și despre UBB, cămine, s.a. Adaug faptul că în căminele renovate îi mult mai bine (4 studenti în camere și baie la cameră). Căminul de la ETTI (5) îi renovat. În C7 (la AC) este un etaj cu 4 în cameră și condiții mai bune. În rest 5 în cameră. Probabil o să-l renoveze și pe ăsta în curând. Doar 2 cămine sunt renovate (din 5) în Observator.

#3
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

 m3th0dman, on Jan 12 2009, 22:57, said:

la Iași n-am văzut subiecte.
la Iasi (ETC) e admitere cu dosare; cel putin asa a fost in 2008. Primii 25(parca) au primit si burse ;) . Eu am dat examen de admitere si nu ne-a dat nici o bursa <_<

#4
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Dacă ești genul de om care preferă să învețe singur, ști exact ce vrei să faci, nu pierzi toată ziua prin oraș, eventual ai lucrat deja ca freelancer, atunci te sfătuiesc să mergi la UBB, program mult mai lejer, materie identică cu cea de la calculatoare UT, exceptând fizica, deși e compensată cu matematică la UBB.
Diploma de inginer nu te ajută dacă poți să te recomanzi prin realizări profesionale, nu note mari la examene :)
Am cunoscut deja două persoane care nu au făcut față la UT calculatoare și în anul doi respectiv trei au decis să renunțe, în favoarea informaticii de la UBB, așa că aș putea spune că e mai grea, dar repet, nu din cauza materiei.
Un avantaj la UT e că admiterea fiind cu concurs se mai filtrează de la început din habarniști.
Succes :peacefingers:

#5
smirghel

smirghel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.01.2009
Da , asa ma gandeam si eu cu admiterea , e mult mai bine asa , ramanand cei care mai au ceva in cap. Problema este ca ma cam sperie sincer examenul de admitere . Nu sunt deloc genul care sa piarda vremea prin oras in baruri/discoteci/etc. Prefer sa ma ocup de ce imi place mie , si in timpul facultatii as dori sa am si ceva timp liber cat sa ma ocup serios de webdesign ( vreau sa ma apuc de lucrat in acest domeniu ). La UT am inteles ca ar fi destul de mult de lucru , si din acest motiv as opta pentru UBB. Ca freelancer am lucrat asta-vara , daca se poate spune asa , desi nu ma ocupam de webdesign , ci lucram online pentru o firma de telefonie.

Edited by smirghel, 13 January 2009 - 15:07.


#6
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
După ce am văzut o conversație dintre un student de la info de la UBB și unul de la ETTI, am ajuns la concluzia că cel de la info nu prea are habar cum funcționează computeru. Dacă nu știe cum îi programat procesorul, nu știu ce programe serioase poate face.

Oricum, dacă pe cineva nu interesează chestiile astea n-are rost să le învețe și mai bine merge la Babeș. Și la Web-design mă îndoiesc de faptu că te interesează așa ceva.

#7
smirghel

smirghel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.01.2009
Sincer sa fiu n-am nervii necesari programarii avansate. De asemenea sunt foarte pasionat de hardware dar nu tin mortis sa stiu cum e programat un procesor. M-am ocupat o vreme si de electronica dar n-am mai avut timp pentru asa ceva . Insa web design-ul ma atrage , si mi-ar place sa scot bani din asta.

#8
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 smirghel, on Jan 13 2009, 22:49, said:

Sincer sa fiu n-am nervii necesari programarii avansate. De asemenea sunt foarte pasionat de hardware dar nu tin mortis sa stiu cum e programat un procesor. M-am ocupat o vreme si de electronica dar n-am mai avut timp pentru asa ceva . Insa web design-ul ma atrage , si mi-ar place sa scot bani din asta.
La AC, din câte am văzut prin cursuri nu faci deloc webdesign. Sunt puse toate cursurile pe site-ul oficial.

#9
Electryc

Electryc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 10.02.2008

 m3th0dman, on Jan 12 2009, 22:57, said:

Ești al patrualea (sau al 5-lea) numai aici pe forum care vrea să meargă la această facultate (încep să-mi fac griji de concurență prea mare :P ).
Pe scurt, toți îmi spun că tre’ să îmi placă mate și fizică, că o să am parte de ele (în primii doi ani).
La ETTI am auzit că s-ar putea să scoată examenul de admitere.
La Cluj, din câte am văzut admiterea îi mai grea ca și la București și la Timișoara; la Iași n-am văzut subiecte. Sunt 45 de exerciții (la Buc 18 și la Timi 12), grilă. Găsești pe site-ul oficial modele (www.utcluj.ro). Este și culegere (ar fi bine s-o rezolvi dacă te hotărăști să mergi acolo.


Mai este un topic exact pe această temă: http://forum.softped...howtopic=464850

Vezi acolo detalii și despre UBB, cămine, s.a. Adaug faptul că în căminele renovate îi mult mai bine (4 studenti în camere și baie la cameră). Căminul de la ETTI (5) îi renovat. În C7 (la AC) este un etaj cu 4 în cameră și condiții mai bune. În rest 5 în cameră. Probabil o să-l renoveze și pe ăsta în curând. Doar 2 cămine sunt renovate (din 5) în Observator.

Tin sa te contrazic cu privire la dificultatea subiectelor... Or fi la Cluj 45 dar asta nu inseamna 45 de probleme , ci cam in medie 16 probleme cu multe subpuncte : de la usor la greu ( exemplu : se da o funcite , subpunctul a) f(0)=? b) f'(x)=? ... pana se ajunge la ultimele subpuncte la limite si integrale cu privire la functia aceea) , plus ca la Bucuresti se da si fizica ...  Uite cam ce vei studia la AC   http://ac.utcluj.ro/...-2008-2009.html  .  

m3th0dman, ne vedem la concurs ;)

#10
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Trebuie să vă contrazic puțin. Garantez că poți să ai 10 la toate examenele și tot să nu ai habar, sau poți să fi foarte bun într-un domeniu și să ai noroc să te "invite" un profesor să lucrezi în laboratorul de cercetare și garantez că asta contează mult mai mult decât 10 la examene și evident nu e singura modalitate de a demonstra că ești mai bun.
Dacă vrei web design te anunț că nu există facultate în care să se învețe așa ceva. Toată partea de web de la un curs din facultate se rezumă la html și css, dacă ai un asemenea curs.
Sunt deja în anul 2 la babeș info engleză și te asigur că am aceleași cursuri ca și cei de la ut calculatoare sau telecomunicații, fără fizică și cu mai multă matematică. Diferă ordinea și structurarea, dar se învață aceleași lucruri, care evident doar zgârie suprafața oricărui domeniu. La ut mai e anul 4, acolo e posibil să se facă lucruri în plus, că eu fac doar trei ani.
Dacă nu ești pasionat de programare o să ai viață grea oriunde, că după ce termini cu matematicile faci doar programare și nu înseamnă să înveți un limbaj...din anul 2 se presupune că aia ești în stare singur acasă într-o săptămână.

Am mai zis și mai zic. Singura diferență e că la ut se dă admitere și intră mai puțini habarniști, la babeș e concurs de dosare și intră oameni care or luat 10 la mate la bac și își pică examenul de analiză în primul semestru.
Facultatea de informatică îți deschide drumuri și posibilități. Nu e gândită să te învețe tot ce o să trebuiască să ști vreodată și dacă nu ești pasionat nu o să fi bun în niciun domeniu.

#11
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 Electryc, on Jan 26 2009, 15:55, said:

Tin sa te contrazic cu privire la dificultatea subiectelor... Or fi la Cluj 45 dar asta nu inseamna 45 de probleme , ci cam in medie 16 probleme cu multe subpuncte : de la usor la greu ( exemplu : se da o funcite , subpunctul a) f(0)=? B) f'(x)=? ... pana se ajunge la ultimele subpuncte la limite si integrale cu privire la functia aceea) , plus ca la Bucuresti se da si fizica ...  Uite cam ce vei studia la AC   http://ac.utcluj.ro/...-2008-2009.html  .  

m3th0dman, ne vedem la concurs ;)
În prinicpiu ai dreptate; dar problema este nu că nu le știi face, ci că nu ai timp să le faci. Sunt cam 20 mai grele, dar și restul îți iau timp. Oricum, dificultatea per total este mai mare. Cred că o poate confirma oricine știe cât de cât matematică uitându-se la subiectele de mai jos.
La București se dă fizică dar nu se dă trigonometrie și geometrie.

București http://mate.info.ro/...e... - 2008.pdf
Cluj http://www.utcluj.ro...b_mate_2007.pdf
Timișoara http://www.upt.ro/pd..._sectiunea6.pdf

Edited by m3th0dman, 27 January 2009 - 16:57.


#12
SSJ3

SSJ3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 02.08.2006
Sunt elev la un liceu din Bistrita,la profil mate-info si intentionez sa merg ori la AC ori la ETTI.Matematica si fizica nu ma deranjeaza deloc,ba dimpotriva,in schimb cu informatica sunt la pamant,in sensul ca n-am avut nicio motivatie s-o invat.Presupun ca la ETTI as avea mai putina tangenta cu informatica,adica cu programarea;Ceea ce vreau sa stiu e cat de greu va fi sa invat informatica de la zero.

#13
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 SSJ3, on Feb 4 2009, 13:46, said:

Sunt elev la un liceu din Bistrita,la profil mate-info si intentionez sa merg ori la AC ori la ETTI.Matematica si fizica nu ma deranjeaza deloc,ba dimpotriva,in schimb cu informatica sunt la pamant,in sensul ca n-am avut nicio motivatie s-o invat.Presupun ca la ETTI as avea mai putina tangenta cu informatica,adica cu programarea;Ceea ce vreau sa stiu e cat de greu va fi sa invat informatica de la zero.
În principiu peste tot te ia de la 0 cu programarea. Problema este că faci în câteva cursuri tot ce-ai făcut în liceu, și îți va fi mai greu. Și la ETTI faci programare, doar că mai puțin.
Ce nu înțeleg eu dacă nu ai avut atragere pentru informatică până acum, de ce să mergi la o facultate de programare? :huh:

Edited by m3th0dman, 05 February 2009 - 12:26.


#14
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Electronica te atrage? Aia ai învăța? Sau ești deja pasionat? Sau ești printre oamenii mai puțini norocoși care nu au pasiuni cu C-u respectiv diodele de când avea 14 ani?

#15
SSJ3

SSJ3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 02.08.2006

 sergiu_spooky, on Feb 6 2009, 10:49, said:

Electronica te atrage? Aia ai învăța? Sau ești deja pasionat? Sau ești printre oamenii mai puțini norocoși care nu au pasiuni cu C-u respectiv diodele de când avea 14 ani?


Nu sunt pasionat,eu stiu bine matematica si fizica.Acuma cu ceva eforturi as putea sa invat C-ul ala,numai ca altundeva chiar n-as avea unde sa ma duc.

#16
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Păi dacă nu vrei și nu-ți place nu trebuie să înveți C-ul. Poți să programezi și Java, C#.

#17
Ratzian

Ratzian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 16.05.2006

 m3th0dman, on Feb 7 2009, 15:22, said:

Păi dacă nu vrei și nu-ți place nu trebuie să înveți C-ul. Poți să programezi și Java, C#.
El nu stie programare, cand a zis ca invata "C-ul ala" s-o fi referit la programare in general, aia nu-i place... limbajul in care face programarea e irelevat  :P

Sal baieti. Scuzati-ma ca ma bag in seama asa, si eu dau la calculatoare anul asta. Incet, incet ne adunam :)

#18
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 Ratzian, on Feb 8 2009, 00:40, said:

El nu stie programare, cand a zis ca invata "C-ul ala" s-o fi referit la programare in general, aia nu-i place... limbajul in care face programarea e irelevat  :P

Sal baieti. Scuzati-ma ca ma bag in seama asa, si eu dau la calculatoare anul asta. Incet, incet ne adunam :)
Sunt mulți care găsesc Java mult mai ușor decât C++. Oricum în principiu cred că ai dreptate?

Tot la Cluj?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate