Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 

Configuratie HTPC

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,694
  • Înscris: 26.11.2001
Intrucat vecinul Mufa se chinuie de 2 zile sa faca sa mearga al sau proaspat configurat HTPC, am studiat si mi se pare o idee buna pentru viitor.

In ultimii ani m-am ferit cu usurinta de tot ceea ce inseamna desktop, asa ca stiu doar despre componentele de laptop.

Incercand sa fac o configuratie pentru HTPC m-am luat cu mainile de cap + ca o seara intreaga nu am dat de cap cu Mufa setarilor de SATA din BIOS-ul configuratiei sale.
Sunt atatea chipseturi, procesoare si placi de baza...

Carcasa va fi Antec ce necesita placa de baza mATX

Cerinte:
- procesorul sa fie capabil sa ruleze fara probleme filme HD (MVK, Bluray, XVID etc)
- sa nu moara cand doresc sa derulez :)
- sa scoata semnal pe HDMI
- procesorul sa difuzeze caldura pe cat de putin se poate, astfel incat sa nu necesite un cooler urias.
- MB sa fie stabila, de calitate.
- nu am de gand sa ma joc, deci o componenta video poate fi inclusa pe MB, insa sa suporte HD.
- sunet pe 6 canale + iesire optica.
- nu vreau cine stie ce SF, deci urmaresc un raport bun pret/calitate. Nu ma sfiesc sa cumpar o componenta buna, daca e cazul.
- sistemul va avea 3 gb ram (atata sporta Windows pe 32 biti) si prb voi icnerca Windows XP Media Center.
- HDD SATA (unul mic de sistem, altul de stocare)
- placa wireless cu suport N
- unitate optica ce poate citi BluRay.

HDMI va intra in plasma de 50 inch HD ready LG; a inseles ca sunt unele prb cu overscan. (1366 x 768)

Plz hlp ?

#2
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001

 Courage, on Jan 11 2009, 02:28, said:

Intrucat vecinul Mufa se chinuie de 2 zile sa faca sa mearga al sau proaspat configurat HTPC, am studiat si mi se pare o idee buna pentru viitor.

m-am luat cu mainile de cap + ca o seara intreaga nu am dat de cap cu Mufa setarilor de SATA din BIOS-ul configuratiei sale.


yeah, right! fa si tu ca mufa, mai intai fa buba, si dupa aia suna-ma si zi-mi: "nu-i asa ca nu merge daca fac asta?" :rolleyes:

#3
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
Am trecut si eu prin faza asta si cam la asta ajunsesem:

http://forum.softped...edia sufragerie


http://forum.softped...edia sufragerie



e un forum australian unde niste baieti mult mai interesati de asta dezbat la greu problema... aici lumea inca se extaziaza de TVIX, eBoda, Pioneer si altele, scule bune dealtfel insa limitate prin natura lor de sisteme inchise de operare... un HTPC e mult mai flexibil si permite multe alte facilitati plus ca poate fi upgradat foarte usor... oricum, pe tema asta am un istoric de 31 emailuri cu un prieten bun, mai priceput in IT, asa incat mai pot raspunde la unnele intrebari... tehnologia evolueaza si poate placi nou aparute pot rezolva si mai bine aceasta problema...

finalmente, sa nu uit, e o problema de buget... se poate face ceva si la 500 Euro si la 2000 Euro.... eu ajunsesem cu ce imi doream pe la vreo 1200 parca...

LE- pentru stocare si sistem de operare te sfatuiesc sa folosesti un SSD pentru sistemul de operare si un HD clasic pentru stocare... de pe SSD sistemul buteaza foarte rapid si fara zgomot...

Edited by akajohn, 11 January 2009 - 04:23.


#4
imaChaser

imaChaser

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.09.2003
Procesor AMD Athlon 64 X2 5050e, 2.600GHz  - Din noua serie ce consuma doar 45W - Uni zic ca ruleaza la temperaturi mai scazute decat in camera :)

#5
SSNight

SSNight

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,684
  • Înscris: 06.05.2007

 imaChaser, on Jan 11 2009, 05:49, said:

Procesor AMD Athlon 64 X2 5050e, 2.600GHz  - Din noua serie ce consuma doar 45W - Uni zic ca ruleaza la temperaturi mai scazute decat in camera :)

Corct, am eu unul.

#6
SSNight

SSNight

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,684
  • Înscris: 06.05.2007

 Courage, on Jan 11 2009, 02:28, said:

Intrucat vecinul Mufa se chinuie de 2 zile sa faca sa mearga al sau proaspat configurat HTPC, am studiat si mi se pare o idee buna pentru viitor.

Plz hlp ?

UITE CE AI CERUT, INORMATII despre placa de baza, procesorul consuma 45w, hdd(640) e green, deci consuma foarte putin si e silent, placa de baza e cea mai buna de pe piata la categoria video onboard si la vizionarea filmelor HD,BluraY...ETC.

Edited by Courage, 11 January 2009 - 12:53.


#7
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,694
  • Înscris: 26.11.2001
Eu deja studiasem discutiile de pe forum si imi formasem o idee, dar cei ce intrebau doreau fie sistem de 2000 euro (exagerat), fie unul de 1200 RON minim.

Deci ramane o placa de baza cu 780G (as prefera Asus) + un procesor AMD. In ceea ce priveste procesorul, lista este bulversanta :)

P.S Imi puteti recomana un placa mATX cu 790gx ?

#8
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
http://www.pcgarage....sus/m3a-h-hdmi/
http://www.pcgarage....g2-skt-am2-box/ singuru cu 45 W disponibil
http://www.pcgarage....aviar-green-cs/
http://www.pcgarage....al-channel-kit/
http://www.pcgarage....ggc-h20l-black/
la carcasa nu ai specificat nici o cerinta, ti-as recomanda asa ceva cu sursa inclusa http://www.pcgarage..../antec/nsk4480/

Quote

P.S Imi puteti recomana un placa mATX cu 790gx ?
http://www.pcgarage....a/asus/m3a78-t/ daca iti place tie asus :)

Edited by opop, 11 January 2009 - 13:10.


#9
SSNight

SSNight

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,684
  • Înscris: 06.05.2007

 Courage, on Jan 11 2009, 12:46, said:

Eu deja studiasem discutiile de pe forum si imi formasem o idee, dar cei ce intrebau doreau fie sistem de 2000 euro (exagerat), fie unul de 1200 RON minim.

Deci ramane o placa de baza cu 780G (as prefera Asus) + un procesor AMD. In ceea ce priveste procesorul, lista este bulversanta :)

De evitat anumite placi de baza Asus, mai ales pe chipset 780g, si la procesor nu ai de ce sa umbli.

#10
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,694
  • Înscris: 26.11.2001
1. Doresc carcasa dedicata, ex:
http://www.cel.ro/ca...n-remote-350-l/
Are si sursa.

2. am nevoie de mATX
Ma uitam la Asus

Asus M3A78-EM


3. La procesor as prefera un Phenom (imi prind urechile) cu 3 core, dar nu gasesc info despre consum.
Are cumva cooler inclus ?

#11
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,390
  • Înscris: 23.05.2003
Hai sa-mi incerc si io norocul da' pe Intel.Wishlist.
S-o iau cu usurelul. Pentru un HTCP pe linga performanta ceruta ar trebui sa primeze si silentiozitatea/racirea asa ca as merge pe Fusion Remote (racita cu fan-uri de 120 fata de 80 la cealalta) plus o sursa modulara si dead silent (modularitatea ajuta al pastrarea unui wire-management usor si aerisit iar partea cu dead silent ajuta la ureche cind te uiti la filme, normal).

N-as pune Phenom in HTPC nici daca ma bati. Una la mina tri/quad e overkill pentru un HTPC si in plus astea de la AMD sunt niste mini-cuptoare, asa ca as sugera un clasic E8400 acompaniat de un Ninja Mini tinut fanless. Ca MB am pus una scumpa cu P45 ca asta am cam gasit prin magazinele noastre dar daca vreodata o sa simti nevoia de OC la CPU o sa ai cu ce.

Placa video are un review aici. Pare exact ce-ti doresti.

Memoria e cel mai ieftin kit de 2 GB Corsair, arhisuficienta pentru un HTPC si in plus Corsair are incompatibilitati aproape de zero cu diferite MB-uri.

Un Blu-ray LG (recunosc ca nu ma prea pricep, poti alege altceva).

Un SSD pentru SO si WD6400AAKS pentru date. SSD-ul e rapid si mut, WD-ul e rapid si cit se poate de silentios pentru un HDD "clasic".

Placa de retea wireless am pus ceva, alege ce-ti place.

Parerea mea e ca o sa ai un calculator foarte puternic pe post de HTPC, stilat si tacut ca o piatra (ramii doar cu ventilatorul din sursa si unul din carcasa)

Edited by burebista, 11 January 2009 - 14:49.


#12
Fynnon

Fynnon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 17.12.2008
Legat de Wishlist-ul de mai sus al user-ului Burebista...

In principiu e OK dar de dragul competitiei adaugam:

Carcasa: http://www.shopit.ro.../vb8000bns-bach

Placa de baza: ASUS P5Q PRO http://www.shopit.ro...za/asus/p5q-pro

Cred ca trebuie totusi o placa video mai buna ...just in case
Monitor de 50"   :blink: ...il pui in camera si te uiti din bucatarie la el :D

Placa video: http://www.pcgarage....mb-ddr2-128-bit

Edited by Fynnon, 11 January 2009 - 15:30.


#13
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005
După ce am studiat ceva forumuri de specialitate și m-am sfătuit cu cîțiva useri de pe aici: Tyby, kretzu77, am ajuns la asta.

Probleme întîmpinate

1. Ventilatoarea Noctua sunt al dracului de zgomotoase comparativ cu cele cu care vine Antecul. E drept că cele originale au switch de turație, iar celelalte nu.
2. Am avut ghinion să iau prima dată un HDD bușit și prima zi am pierdut-o încercînd să instalez windowsul pe un hard stricat. L-am schimbat a doua zi.
3. Neavînd dischetă, CD-RW-uri și nici prea multe blancuri m-am ambiționat să instalez windowsul cu hardul pus în mod AHCI. N-am reușit. Între timp am aflat că dacă nu-l folosesc în mod intensiv și nu, nu-l voi folosi, poate sta liniștit în mod nativ IDE. Așa cum e acum.
4. Se pare că nu există nici un frontend HTPC care să nu vină cu propriile lui playere audio, video etc. :(

Una peste alta sunt mulțumit și, cel mai important, nevasta a zis că nu face zgomot. ;)

#14
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,390
  • Înscris: 23.05.2003

 mufa, on Jan 11 2009, 22:53, said:

1. Ventilatoarea Noctua sunt al dracului de zgomotoase comparativ cu cele cu care vine Antecul. E drept că cele originale au switch de turație, iar celelalte nu.
Orice ventilator de 120 cu 1300 RPM se aude. Poa' sa scrie ce vrea producatorul pentru ca fizica si urechea nu pot fi pacalite. La Noctua te-a servit cu 2 adaptoare la 9V si 7V cu care-ti poti tine ventilatorul pe la 1000 RPM sau 800 RPM. La 800 RPM eu jur cu mina pe inima ca orice ventilator bun de 120 nu se aude (decit daca esti absolut maniac cu zgomotul).

Edited by burebista, 11 January 2009 - 23:08.


#15
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

 burebista, on Jan 12 2009, 00:07, said:

Orice ventilator de 120 cu 1300 RPM se aude. Poa' sa scrie ce vrea producatorul pentru ca fizica si urechea nu pot fi pacalite. La Noctua te-a servit cu 2 adaptoare la 9V si 7V cu care-ti poti tine ventilatorul pe la 1000 RPM sau 800 RPM. La 800 RPM eu jur cu mina pe inima ca orice ventilator bun de 120 nu se aude (decit daca esti absolut maniac cu zgomotul).
Tot ce se poate, în cutie nu existau instrucțiuni, iar ventilatoarele de la Antec par să-și facă treaba bine merci.

#16
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,390
  • Înscris: 23.05.2003

 mufa, on Jan 11 2009, 23:12, said:

Tot ce se poate, în cutie nu existau instrucțiuni[...]
No haide acu', ce naiba, ai desfacut partea din cutie care e prinsa cu un arici? Zice ce vrei tu acolo. :)

Attached File  noctua_nf_p12_4.jpg   68.66K   57 downloads

Edited by burebista, 11 January 2009 - 23:22.


#17
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

 burebista, on Jan 12 2009, 00:21, said:

No haide acu', ce naiba, ai desfacut partea din cutie care e prinsa cu un arici? Zice ce vrei tu acolo. :)

noctua_nf_p12_4.jpg
Nope, pe cutia mea nu scrie nimic.

Attached Files



#18
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,390
  • Înscris: 23.05.2003
Aha, e duminica noapte si-s chior bag de seama. La tine e vorba de Noctua S12 1200 RPM, eu vorbeam de Noctua P12 1300 RPM.  :frust:
OK, la tine adaptorul ala ti-l reduce pe la 600 RPM.
Sorry de OT Courage.  :blush:

Edited by burebista, 11 January 2009 - 23:49.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate