Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 

Configuratie HTPC

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
aleksej

aleksej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.09.2007
Sper sa nu se supere Courage ca i-am acaparat topicul. A propos, ce ai mai facut cu sistemul tau?

Ma gandesc, din nou, sa imi fac un HTPC care sa respecte cerintele sistemului dorit si de Courage la inceputul topic-uluidar si cat mai ieftin. (Stiu ca aceste 2 idei se cam bat cap in cap, dar cred ca intr-o anumita masura se poate).
Deocamdata, pentru a reduce din cheltuieli, nu am de gand sa imi instalez vre-o unitate optica (in jumatate an, pretul pentru Blu-Ray Player va scadea drastic, sper – oricum deocamdata nu am discuri albastrele deci….). Apoi, mi-am dat seama ca am prin casa cateva componente PC pe care le-as putea folosi (acuma stau saracutele prin dulap sa se puna “praful” pe ele).

Configuratia va fi urmatoarea:
        CPU:  AMD Athlon 64 X2 3800+ Windsor 65W Box
        MoBo: Gigabyte GA-MA78GM sau Asus M3A78
        HDD: WesternDigital 250GB ATA100
        RAM:  2x512MB Geil Ultra II 800Mhz CL4
        Case:  Antec Fusion ???
        SO:  Windows XP? MCE? Vista?

Ideea e ca pentru versiunea HTPC 1.0 nu am nevoie decat de o placa de baza, si o carcasa. :rolleyes:
La un calcul rapid astea doua nu costa decat vreo 10mil, restul componentelor valorand cu indulgenta vreo 2-3  . Asta e, erau mai valoroase acum vreo 2 ani.

Bun, acum ca am lamurit si aspectul asta   sa revenim la alegerea placii de baza: am dorit o placa in format microATX cu chipsetul AMD 780G pentru ca, pare-se placa video onboard HD3200 poate rula un film HD fara probleme fara a avea nevoie de un procesor “supra-alimentat” cu gigahertzi si te miri cati megaocteti cache. Ca o manusa se potriveste atunci Athlonul meu scos la pensie cand mi-am luat omnicapabilul  X2 5000+ Black Edition (pe care il tin ne/underclockat).
De asemenea, MB are si iesire HDMI deci cu atat mai bine, unde mai pui ca e fan-less deci zgomot 0dB (in ceea pe priveste placa video).

Am aici totusi o nelamurire: am citit, cum ca, mai multa lume cand isi construiesc un HTPC nu folosesc placa de sunet onboard ci isi iau cine stie ce “avion”.
Din moment ce sistemul meu 5.1 e un Genius HomeTheatre nu cred ca placa onboard este o problema dar totusi ma intreb: e chiar atat de slab chipsetul asta onboard?

Bun, si acum vine partea grea. Pana acum nu am construit decat un PC. Mai trebuie sa ii adaug si HT-ul. Ãsta, din punctul meu de vedere il reprezinta carcasa.
Am acum un Antec Sonata III 500 si pot sa spun cu certitudine ca tot Antec va fi si carcasa HTPC-ului. Dar care, inca nu stiu ! Poate ma ajutati voi.

Imi place familia Antec Fusion.
Dupa ceva consfatuiri cu sotia, doamna a decis ca varianta cu “butonas de dat mai tare si mai incet” este cea pe care o prefera.  Asta, e, nu te poti impotrivi ….naturii.
Deci ramane in calcul Antec Fusion Remotesi Antec Fusion 430(inca se mai gaseste, parca).
Amandoua au cam acelasi pret, 650RON doar ca pentru a fi sistem complet fiecareia ii mai lipseste ceva.
Fusion Remote-ului ii lipseste o sursa (ex: Antec-ul de 380W la vreo 220RON) iar Fusion 430-ului o telecomanda.
Deci:  1. imi puteti recomanda o alta sursa, mai ieftina decat Antec-ul asta dar cel putin la fel de silentioasa (si ventilator de 80mm).
sau 2. Fusion 430-ul are incorporat un IR receiver. Imi puteti recomanda o telecomanda Media Center compatibila?

Mai este o diferenta vizibila intre cele 2 carcase, display-ul: Fusion Remote are LCD pe cand Fusion 430 are VFD. Am citit despre cele 2, dar de vazut …NU!
Imi poate impartasi careva, o opinie personala despre care dintre display-uri i se pare mai ..(nici nu stiu cum sa-i zic)…placut?

Stiu ca Burebista este o persoana care chiar stie ceva cand e vorba de surse/carcase si e si fan Antec. Poate ma/ne lamureste si pe noi.   Multumesc anticipat.

Mai trebuia sa aduc vorba despre ceva, dar… momentan imi scapa.
Mai revin….

Multumesc,
Alex

#56
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Placa de baza, asta review aici
Carcasa asta, date aici, review aici
Sursa ar fi asta

In final asta ar iesi: http://www.shopit.ro/configs/358941/
Nu stiu daca iti raspunde la intrebari, dar poate iti da o idee.

#57
aleksej

aleksej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.09.2007

View PostBlackhawk, on Mar 10 2009, 01:14, said:

Placa de baza, asta review aici
Carcasa asta, date aici, review aici
Sursa ar fi asta

In final asta ar iesi: http://www.shopit.ro/configs/358941/
Nu stiu daca iti raspunde la intrebari, dar poate iti da o idee.


Multumesc pentru idee, dar....
Faza e ca sursa pe care mi-o recomanzi tu, din pacate nu e prea buna in combinatie cu carcasa asta.
Daca nu gresesc, configuratia carcasei presupune utilizarea unei surse cu ventilator de 80mm (au ventilatorul in "spate").
Plus ca, e mult mai scumpa decat bugetul alocat. Stiu ca modularitatea e un plus dar in conditiile astea ...

Am sa dau o cautare si dupa placa de baza pe care mi-o recomanzi, numai ca am ceva prejudecati in ceea ce privesc firmele ECS, AsRock, Bistar....
Despre, Antec Fusion Remote stiu cam tot (la nivel de teorie). Practica in schimb, ... ne omoara B)

Acuma mi-a venit o idee: Antec-ului Fusion 430 sa ii adaug telecomanda din kitul Multimedia Station Basic. Faza e ca telecomanda e modelul mic.

Update: Acum vad ca MoBo (AsRock a780gxh-128m) este in format ATX, deci .... nu incape nici asta in carcasa :-)

Edited by aleksej, 10 March 2009 - 08:44.


#58
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,392
  • Înscris: 23.05.2003
Nu prea le am p'astea cu HTPC-urile asa ca am intrebat direct la omul de baza de la importator si l-am rugat sa-mi spuna ce sa alegi intre alea doua.
In primul rind sa vedem un VFD vs. LCD.

So sfatul lui mot-a-mot: "ideea este ca trebuie sa nu fie cu LCD, trebuie sa fie musai cu VFD.  LCD is utter crap, se vede ca naiba".
Despre telecomanda. Toate vin acu' cu telecomanda, modelul fara e EOL de citeva luni bune iar daca gasesti fara telecomanda mi-a recomandat o telecomanda Microsoft facuta pentru Windows MCE. A testat el si merge fara probleme dar mi-a recomandat sa ai varianta MCE de Windows ca sa mearga cum trebuie.

Despre sursa. E OK acel EA si cam greu sa gasesti o sursa mai buna si mai ieftina. Mai este la DCShop un Seasonic SS400 la 197 lei sau asa ceva. E singura care ar merita in fata Antec-ului.

LE: Flash news and bad news. Ambele carcase au LCD. Verificat cu ce are in magazie omul.  :angry2:

Edited by burebista, 10 March 2009 - 10:55.


#59
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
eu am deja o placa de baza Intel Q35JOE mATX, Audigy 2, un E6300 si 2GB RAM. si o sursa Fortron Bluestorm de 400W.
La placa video am renuntat pentru ca facea zgomot, o sa iau un 4670 cat mai silent si discurile actuale (250 si 320GB) o sa pofteasca bine mersi intr-un NAS home made dintr-un sistem desktop mic si vechi + controller SATA.
In plus o sa fie un disc de 640GB WD green in HTPC si unul de 1,5TB Seagate sau WD in NAS.

Dilema majora e la carcasa: Antec Fusion Remote - arata bine dar scumpa in draci sau Aerocool M40 Black
Imi place design-ul double deck dar nu am gasit pe nimeni in Romania care sa spuna ceva despre ea.

Plus ramane spinoasa problema a TV Tunerului. Am un pinnacle PCT 50e, care din nefericire nu merge decat pe XP. Am incercat pe Vista sau 7 cu ChrisTV, dar sunet zero barat. Si suport de la pinnacle pentru OS-urile mai recente, tot zero barat.

Daca renunt la el, as putea conecta set top box-ul UPC la monitor, dar nu am conectori analogici.
Monitorul e Fujitsu 3260, are HMDI, VGA si DVI si cutia UPC nu are decat Scart si Component. A facut cineva asa ceva pana acum?

#60
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Cutia UPC are SCART și composite (3xRCA, roșu, galben, alb), nu component. Problema cu cutiile UPC e oricum că scot semnal de un anumit standard, care nu se "pupă" cu HDMI/DVI/component și e și mai slab calitativ (RGB/YUV respectiv YPbPr/YCbCr). Ai nevoie nu de un simplu adaptor ci de un convertor. Care habar nu am dacă se găsesc la noi.

În alta ordine de idei poți încerca o instalare de MythTV că n-ai ce pierde.

Edited by wirespot, 10 March 2009 - 13:28.


#61
aleksej

aleksej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.09.2007

View Postburebista, on Mar 10 2009, 10:39, said:

LE: Flash news and bad news. Ambele carcase au LCD. Verificat cu ce are in magazie omul. :angry2:

E posibil ca domnul acela (datorita faptului ca AF 430 nu prea mai e pe piata) sa iti fi zis ca amandoua au LCD referindu-se la Antec Fusion Remote si Antec Fusion Remote Black?

Antec Fusion 430-ul ar trebui sa aiba VFD. Asta conform specificatiilor de pe pagina Antec.
O sa incerc sa vad daca o mai gasesc pe undeva.

Nu am inteles faza cu sursele. E mai oki Seasonic SS400 decat Antec EA 380? Ma rog, are teoretic 400W fata de 380. Ce zici, care e mai silentioasa?
Merci,
Alex

Edited by aleksej, 10 March 2009 - 17:03.


#62
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,392
  • Înscris: 23.05.2003
Pai ambele surse sunt tot cam pe acolo. Seasonicu' e ceva mai ieftinuta.
Prietenul meu se referea la Fusion vs. Fusion Black, ailalta nu se mai fabrica.

#63
aleksej

aleksej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.09.2007

View Postburebista, on Mar 10 2009, 17:21, said:

Prietenul meu se referea la Fusion vs. Fusion Black, ailalta nu se mai fabrica.


Ma gandeam io. Speram totusi sa mai aiba si Fusion 430. Stiam ca nu se mai fabrica dar, ma gandeam ca mai gasesc cateva (una) uitate pe undeva... :P

Ce ma seaca la culme, e ca marea majoritate a magazinelor online specifica:
         "Carcasa Media Center Desktop Antec FUSION REMOTE BLACK Media Center Desktop, ecran (VFD) frontal, FARA SURSA,  ... "
ca tip de display VFD-ul desi pe site-ul producatorului se specifica mare si tare:
           "Aluminum plate front bezel with Liquid Crystal Display (LCD), built-in IR receiver and Volume Control to work with media center applications."

Acuma, fiind din provincie, ma uit peste specificatiile magazinului, cumpar online produsul, il primesc, vad ca nu corespunde si ce fac ?....
Uf, Uf, Uf, mama ei de Romanica...

Hmmm, Antec - Multimedia Station Elite, are display VFD...
Sa fie NSK2480 + Multimedia Station Elite o solutie ? Parca arata mai bine Fusion Remote-ul cu butonul de volum pe lateral decat combo-ul asta cu butonul central.



#64
aleksej

aleksej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.09.2007
O concluzie? Caut sa cumpar Antec Fusion 430 datorita display-ului VFD. Daca nu gasesc...mai vedem :-)

Edited by aleksej, 11 March 2009 - 20:18.


#65
aleksej

aleksej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.09.2007
Rasfoind netul am dat peste carcasa asta: GMC AVC S-1. Un review pentru ea au cei de la driverheaven.


[ http://www.emag.md/poze/pozemax/e13863e64643fdbbd838c9b0f0f43342.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pare a fi interesanta....

#66
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
...la 2 645 Lei  :wacko:

Ia-ți un Zalman HD160XT  că-i numai 2.085 lei....

Edited by eddingro, 14 June 2009 - 15:47.


#67
aleksej

aleksej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.09.2007

View Posteddingro, on 14th June 2009, 16:44, said:

...la 2 645 Lei :wacko:

Ia-ți un Zalman HD160XT că-i numai 2.085 lei....


Da, dar erau lei moldovenesti....


Intre timp mi-am luat Antec Fusion Remote (Silver).
Modelul asta are ecran LCD. Initial, ca sa-l "repar" i-am pus o folie fumurie dar acuma l-am oprit.
Vorba aia : "da-l mai tare si inchide-l".

Carcasa e o bijuterie, insa nu ma asteptam sa fie atat de mare.

Lumea se plangea ca nu prea merge telecomanda, ca senzorul IR integrat e slab.... Ei bine la mine merge excelent, din ce unghi vor muschii mei (dar mai ales reflexiile B) ).

Am inlocuit cele 2 ventilatoare Antec Tricool cu unul Nexus RealSilent, sursa (low budget) e un ... Rasurbo DLP-535.
Astfel HTPC-ul meu e silent. Se mai aude din cand in cand hardul WD2500AAKS dar asta e.

#68
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
Da, dar erau lei moldovenesti.... -----Ahaaa :blush:


Intre timp mi-am luat Antec Fusion Remote (Silver).
Modelul asta are ecran LCD. Initial, ca sa-l "repar" i-am pus o folie fumurie dar acuma l-am oprit.
Vorba aia : "da-l mai tare si inchide-l". ------n-am înțeles. te deranja? ai desființat lcd-ul?

Carcasa e o bijuterie, insa nu ma asteptam sa fie atat de mare.

Lumea se plangea ca nu prea merge telecomanda, ca senzorul IR integrat e slab.... Ei bine la mine merge excelent, din ce unghi vor muschii mei (dar mai ales reflexiile cool.gif ).

Am inlocuit cele 2 ventilatoare Antec Tricool cu unul Nexus RealSilent, ----de ce???

sursa (low budget) e un ... Rasurbo DLP-535.Astfel HTPC-ul meu e silent. ---e silet, silent? eși mulțumit de ea?


Se mai aude din cand in cand hardul WD2500AAKS dar asta e.


ce procesor ai pus?

ce memorii ai pus? câți Gb?

Vista?

mulțumesc.

#69
florin_alin24

florin_alin24

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,616
  • Înscris: 29.01.2008
Sistemul il poti vedea la el in semnatura. (partea verde crd)
Sursa o am si eu si e foarte silent, iar ventilatoarele antec tricool sunt foarte galagioase (am si eu 2 pe antec 300).

Edited by florin_alin24, 18 June 2009 - 19:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate