Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Pareri cutite bucatarie

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4487 replies to this topic

#4393
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020

 titoo, on 04 februarie 2023 - 08:50, said:

Cutit fabricat in Japonia care sa fie neascutit inca n-am avut si nici nu am auzit. Si nici deba facut din AUS 8 care sa coste 20-30 de euro . Acum mai depinde si ce cutite a avut fiecare inainte, ca daca au avut chinezarii si ulterior au cumparat un cutit mai rasarit, cel din urma li se va parea ca este extraordinar. De cand ai cutitul si cata paine ai taiat cu el ?

...

am si cutite japoneze cumparate si aduse din Japonia, nu trebui sa iti tot faci griji pentru mine Posted Image
si din Germania am cateva

#4394
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007
@hamangia
Nu pentru tine imi fac griji, am scris pentru a nu trai si altii cu impresia ca Samura sunt fabricate cu AUS8, in Japonia... la pretul de raft in Romania cu echivalentul a 20 euro. Ca pretul ala nu acopere nici macar costul otelulului, nu mai punem la socoteala si mana de lucru (japoneza) si taxele . Sigur ca nu-mi pot da strict cu parerea decat daca as fi utilizat unul, dar oricum as fi scris dupa ceva luni bune de utilizare, nu dupa ce am taiat cateva felii de paine.
Si referirea in privinta chinezariilor nu iti era adresata tie, scriam asa in general de ce comentarii lasa unii la cutite mediocre ce pentru ei sunt adevarate "lasere", care taie perfect si dupa cativa ani de utilizare.

#4395
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
daca tu ai informatii certe ca nu sunt facute din AUS-8 cum apare pe toate site-urile, inclusiv Amazon ... cred ca ar fi corect sa vii cu o dovada

 titoo, on 04 februarie 2023 - 14:03, said:

@hamangia
Nu pentru tine imi fac griji, am scris pentru a nu trai si altii cu impresia ca Samura sunt fabricate cu AUS8 ...

daca tu ai informatii certe ca nu sunt facute din AUS-8 cum apare pe toate site-urile, inclusiv Amazon ... cred ca ar fi corect sa vii cu o dovada
daca toti mint, cu exceptia ta  ... vei castiga o mica avere
eu nu traiesc din vanzarea de cutite ... am libertatea sa spun ce gandesc

#4396
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007
Am afirmat ca sunt convins ca nu sunt fabricate in Japonia, asa cum esti tu convins si in opinia mea e o diferenta intre un cutit din AUS 8 produs in Japonia, pentru ca e foarte important si procesul de fabricatie, tratamentul, revenirea, pentru a obtine un cutit de calitate.  Pe langa asta daca un producator isi ridica in slavi un produs si afirma ca e fabricat dintr-un anumit otel, cum pot verifica cei care comercializeaza cutitele respective daca e asa cum specifica producatorul ?  Samura apar ca fabricate in Japonia, pe unele site-uri iar pe altele nu e specificat in ce tara sunt produse si in privinta asta chiar nu am nicio indoiala ca aceasta marca nu e produsa in Japonia. Un argument foarte important este pretul si daca ai cumparat unul, pune te rog o poza cu codul de bare de pe cutie, sau vreo dovada ca sunt fabricate in Japonia. Pe langa asta un deba e lat si are o grosime a lamei mai mare ca restul cutitelor japoneze, e nevoie de o cantitate mare de AUS 8...si cu toate astea costa in Romania 140 de lei, mie imi da rau cu minus.
Si nu te-am acuzat ca minti, mi-as permite doar sa-ti spun ca ai o doza mare de naivitate.
Si eu am facut acelasi lucru, mi-am spus opinia si am argumentat-o facand unele deductii logice.

Edited by titoo, 04 February 2023 - 22:50.


#4397
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020

 titoo, on 04 februarie 2023 - 14:03, said:

@hamangia
Nu pentru tine imi fac griji, am scris pentru a nu trai si altii cu impresia ca Samura sunt fabricate cu AUS8, in Japonia...


AUS-8 este fabricat de AICHI steel company.  Japan

este in mod sigur otel japonez ...

sa inteleg ca tu nu crezi ca acele cutite sunt facute cu otel AUS-8? sau crezi ca sunt din otel japonez aus-8 dar sunt fabricate in China? ca majoritatea cutitelor de pe piata
formulezi frazele in asa fel incat pot fi interpretate in mai mule feluri

#4398
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007
Initial ai afirmat si ai staruit ca aceasta marca Samura isi produce cutitele in Japonia, acum scrii "...sunt fabricate in China ? ca majoritatea cutitelor de pe piata" . Si credeam ca am lamurit si cum e cu productia din China, ca una e un cutit al unei marci de prestigiu care are un control strict al calitatii astfel incat sa se respecte procesul de fabricatie si alta e o firma obscura infiintata si avand sediul prin tarile baltice, ce-si produce cutitele in China dar trambiteaza ca sunt produse in Japonia din AUS 8. Pai cand vad ca un astfel de producator minte in privinta tarii in care isi fabrica marfa, deja nu mai cred nici faptul ca sunt facute din AUS 8, ca astfel de strategii de marketing sunt doar capcane pentru credului.
Probabil ca dupa ce te-ai documentat temeinic sau dupa achizitie ai realizat ca nu sunt fabricate in Japonia, dar ai ramas convins ca sunt fabricate din AUS 8. Iar eu mi-am exprimat de la inceput parerea ca nu sunt produse in Japonia si am indoielil ca sunt facute cu AUS 8, aducand ca prim argument pretul "de raft" al cutitului deba de la Samura, care la Altex costa 149 de lei.
Tinand cont ca marca respectiva are ceva ani de cand produce aceste cutite, daca erau atat de bune ar fi primit numeroase aprecieri si le-ar fi avut in dotare majoritatea bucatarilor din restaurante, pentru ca cine nu ar fi ales sa dea 30 de euro pe un cutit in loc de peste o suta sau chiar cateva sute cat costa cutitele de la marcile consacrate care in timp si-au dovedit calitatile,fiabilitatea ?
Asadar e dreptul tau sa cumperi ceea ce doresti si sa crezi in ce specifica un producator sau altul, la fel cum e si dreptul meu sa nu cred cand vad ca producatorul respectiv minte din start. Drept pentru care eu nu vreau sa mai fac experimente pe banii mei si am ales sa-mi cumpar cutite doar de la producatori renumiti.

#4399
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
te-am intrebat daca tu spui ca sunt ca sunt facute in China, nu am spus eu ca sunt produse in China

Deba este 50 Euro la Altex, 120 Euro pe alte site-uri, dar rastalmacesti toate mesajele

este clar ca vorbim limbi diferite, orice discutie pe acest subiect nu mai are sens, ce era de spus s-a spus; eventual mai postez impresii dupa cateva luni de utilizare

#4400
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007
@hamangia
Si eu ziceam sa pui o dovada, codul de bare sau vreun inscris primit in cutie, care sa certifice ca sunt fabricate in Japonia...ar fi fost simplu si edificator.
Nu ma acuza ca rastalmacesc mesaje. Sa spicuim  din ce ai scris incepand cu pagina 240, postarea #4310

"am cumparat cateva cutite Samura
otel AUS-8
se ascut foarte bine, retentia este modesta, dar se pot ascuti foarte usor.


in cazul Samura este precizat otelul, duritatea (58-60 HRC) si in plus am gasit un Deba la un pret rezonabil, pot sa incerc sa vad cum ma impac cu un Deba, degeaba citesti daca nu pui mana pe el."

nici nu am dat
la Altex costa intre 8 si 20 Euro; merita sa pot testa  un Deba clasic si sa vad daca este ceea ce imi trebuie (pe alte site-uri costa peste 100 de Euro, e adevarat)

... Deba a fost 20  (pe alte site-uri este 120 Euro)

acum poti sa il in incerci la 50 Euro
l-am ascutit la ~ 15 grd, cred ca era la 25 sau neascutit
am taiat paine cu crusta, "altii" au taiat inclusiv pe ceramica
taisul rezista linistit

la Altex pretul s-a dublat dar inca este mai putin de jumatate fata de pretul de pe alte site-uri"


Ce am rastalmacit eu ? Poate verifica oricine ce am scris fiecare. Spui ca eu formulez frazele astfel incat e interpretabil. Tu afirmi ca retentia e modesta si tot tu spui, dar unii au taiat pe ceramica si taisul rezista linistit . Cam ce concluzii se pot trage din ceea ce ai scris ? Ce argumente si dovezi poti aduce in privinta tarii in care sunt fabricate si a otelului din care e facuta lama ?

Edited by titoo, 05 February 2023 - 20:06.


#4401
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 10.01.2019
Interesanta disputa voastra. De curiozitate m-am uitat putin si la alte firme care zic ca sunt japoneze si vand la noi ieftin. Uite de ex Satake care vinde si pe Emag (nu ma las a sa pun link asa ca am pus un altul de la noi). Aici scrie foarte clar ca sunt din Japonia.
Si mai curios este ca firma asta si inca cateva spun ca sunt din Seki, Japonia si par a avea aceleasi date de contact. Mare lucru sa nu fie o facatura

Edited by AlexD2, 05 February 2023 - 20:37.


#4402
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007
Se produc si in Japonia la scara industriala cutite ieftine, stantate din oteluri fara prea mari pretentii. Dar la acelasi producator gasesti cutite care costa cativa euro dar si seriile superioare care costa peste 100 de euro. Pe cand Samura costau intre 8 si 20 de euro, pretinzandu-se ca sunt fabricate in Japonia din AUS 8. Eu n-am gasit cutite fabricate in Japonia din AUS 8 care sa coste intre 8 si 20 euro. La fel cum nu am gasit niciun cutit Samura comercializat in magazinele online din Japonia.

#4403
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 10.01.2019
Si de ce crezi ca Samura nu ar putea stanta (ieftin) in Japonia din AUS 8. Ca daca ne uitam pe catalogul lor par a face si cutite scumpe (din materiale mai bune decat AUS 8) si cutite mai ieftine.

#4404
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007
Pentru ca e mai ieftin sa le stanteze in China si pentru ca niciun producator nu-si permite aroganta sa vanda un deba de 17cm facut din AUS 8 cu 20 de euro pretul final in Europa. Pentru ca AUS 8 nu e un otel foarte ieftin, pentru ca mana de lucru in Japonia e scumpa, pentru ca daca scazi pretul transportului, taxele, adaosul magazinului care il vinde, cutitul ala ar trebui sa iasa pe poarta fabricii din Japonia la 10 euro sau chiar sub aceasta suma, ori aia 10 euro nu acopere nici costul otelului si al manerelor.
Si repet, toate marcile care produc in Japonia sunt prezente in magazinele online japoneze.
Si prefer sa inchei acest subiect ca m-am plictisit cat am tot fost nevoit sa repet unele lucruri.

#4405
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,075
  • Înscris: 12.12.2006
Un alt comerciant de care am îndoieli e DACOBI

https://dacobi.ro/

Tate semnalmentele îmi spun că e un fals, cuțite luate de pe AliExress și imprimate cu logo-ul.
Dacă se confirmă, părerea mea e că astfelde comercianți ar trebui amendați, nu prentru că vând abureli, ci pentru textul cu care atrag clienții, unde sugerează că  sînt lucrate manual, la noi în țară, de fierari cu experineță de peste 30 de ani !  :ack:

#4406
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007
Cam tot ce vand acolo sunt import China, inclusiv pietrele de ascutit, genul asta de "producatori" au carlig la cei care cred orbeste in marketing.

#4407
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
lui Negoiu îi zice Promithi pe Amazon :)

https://www.amazon.f...3474324183&th=1

#4408
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
e ciudat sa porti asemenea cutit la brau

urmatorul va fi un cuti pentru paine in dreapta si unul pentru branza in stanga Posted Image

#4409
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,075
  • Înscris: 12.12.2006
Da, e chiar aiurea, e un cuțit de lucrat la bucătărie nu de plimbat prin lume.

La fel de aiurea e poza cu tăiayul coastelor. Nu e satâr, e cuțit,  și chiar dacă nu scrie grosimea, nu-mi pare adaptat la tăiat oase.
Scria undeva că nici cu Deba nu e indicat să dai se oase, deși la un pește mai că aș încerca.

#4410
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
la peste merge, chiar si oase subtiri de la pui

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

alyaly

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate