Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Pareri cutite bucatarie

* * * * * 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
4536 răspunsuri în acest subiect

#4429
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.839
  • Înscris: 04.02.2008
As vrea sa cer un sfat legat de achizitionarea unui cutit de bucatarie.
Mentionez ca va fi folosit in mod "domestic", bucatarie de familie.
Pana acum am avut unul de la Ikea (https://www.ikea.com...negru-20289236/), m-a tinut vreo 6 ani, dar a fost scapat pe gresie si s-a rupt in 2 bucati (cam ciudat).
Acum as vrea sa-l inlocuiesc cu unul nou, bugetul fiind de max. 100lei.
Nu sunt familiarizat cu acest domeniu, singura marca de care am auzit fiind Fiskars.
Ma puteti ajuta cu un sfat? Multumesc.

Editat de judas, 20 martie 2023 - 08:51.


#4430
Marincos

Marincos

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 259
  • Înscris: 03.01.2023
Cuțit Arcos de la Selgros sau de pe online

#4431
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.126
  • Înscris: 12.12.2006
Apoi nici Arcos nu tare găsești sub 100 lei.

E cam greu să te ajutăm la bugetul ăsta, pentru că nu e gama în care căutăm calitate.

Îți pun un link la un magazin de unde eu am mai luat și e de încredere ca preț, poate găsești ceva:
https://www.kulina.r...ui/?order=price

#4432
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.345
  • Înscris: 24.02.2020

View Posthamangia, on 05 februarie 2023 - 19:04, said:

... mai postez impresii dupa cateva luni de utilizare

l-am folosit la filetat peste, inclusiv la taiat oase peste, taiat paine cu coaja groasa etc.; taie in continuare perfect rosii

fara nicio ascutire, ocazional dat pe masat

#4433
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.572
  • Înscris: 12.10.2005

View Posthamangia, on 13 aprilie 2023 - 12:37, said:

...

Despre ce cutit e vorba?

#4434
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.345
  • Înscris: 24.02.2020
este o discutie mai veche despre cutite Deba, din otel AUS-8, firma Samura, vandute de Altex

acesta este cutitul

https://www.ebay.com/itm/275752163418

Editat de Dany_Darke, 18 aprilie 2023 - 22:21.


#4435
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.404
  • Înscris: 19.03.2007

 AWE, on 13 aprilie 2023 - 19:05, said:

Despre ce cutit e vorba?

Despre o chinezarie cu nume pompos si mult marketing in spate, un cutit ce se vrea a fi fabricat in Japonia si costa cativa lei.

#4436
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.126
  • Înscris: 12.12.2006
Discuția aia e o cauză pierdută.
De efortul ăla mai bine-l convingem pe Judas să mai pună 100 la bugetul de cuțit :lol:

#4437
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.404
  • Înscris: 19.03.2007
In Selgros gaseste cutitul Arcos din link sub 100 de lei, raportul calitate pret este foarte bun, un plus pentru manerul ala care ofera o aderenta foarte buna. Sau un Victorinox,ICEL,Mora. Personal nu recomand Fiskars.

https://www.yalco.ro...&utm_medium=CPS

https://macelarsibuc...-pt-horeca.html

https://www.emag.ro/...ication-section

Editat de titoo, 18 aprilie 2023 - 22:50.


#4438
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.126
  • Înscris: 12.12.2006

 titoo, on 18 aprilie 2023 - 22:46, said:

Personal nu recomand Fiskars.
De ce ?

ICEL acela îmi place că are mânerul din lemn, dar nu văd date despre oțel.
În rest, dintre ele cred că eu aș merge pe Mora. Din păcate la ei crește mult prețul dacă vreimâner din lemn.
Bine, dar asta e un moft până la urmă.

#4439
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.404
  • Înscris: 19.03.2007
Fiskars au un otel "mai moale" si necesita intretinere regulata si reascutiri mai dese. Multi le prefera datorita ergonomiei si a lamelor mai subtiri. In opinia mea sunt prea scumpe pentru ceea ce ofera.
ICEL au lama din otel inoxidabil X50CrMoV15, desi au doar 56HRC , taisul se mentine perioade destul de indelungate, pentru o utilizare casnica.
www.icel.pt/en/products/kitchen/nature/chefs-knife-2021

#4440
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.126
  • Înscris: 12.12.2006
Ținând seama de gama largă de prețuri a cuțiteor ICEL, mă gândesc că e posibil să nu fie acelați oțel la toate. Zic numai Posted Image

Pentru Fiskars, au calitate decentă la unelte, dar nu ceva deosebit, și în general mi se pare că au prețuri prea mari decât ar trebui.

Aici e Mora chef cu mâner din lemn:
https://lumeacutitel...=40193312784566

Prețul e chiar mai mic decât in Suedia de unde am mai luat.
Mai mult, pe situl oficial Mora modelul nici nu mai apare.
Și aici am îndoieli că oțelul e prelucrat la fel ca la modelele care-s la sfert de preț, chiar dacă e același Sandvik 12c27 .

Editat de Morosanul, 19 aprilie 2023 - 12:32.


#4441
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.404
  • Înscris: 19.03.2007
Si la ICEL ca la multe alte marci, difera tratamentul doar la cele forjate. La peste 500 de lei deja pot fi mai multe optiuni de luat in calcul, personal as alege un cutit japonez in suma respectiva, ca pe la 100 de euro sunt cutite japoneze mai mult decat decente. Am comparat cutitele Mora cu Opinel, ambele marci folosesc pentru unele cutite acelasi 12c27, Mora face un tratament mai bun, retentia taisului e superioara.

#4442
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.126
  • Înscris: 12.12.2006
Mno, ai zis cam tăt de era de zis. :)

#4443
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.404
  • Înscris: 19.03.2007
Am  zis cam ce stiu, dupa ce am avut sau testat marcile respective de cutite si cam toate marcile mai cunoscute de la producatorii europeni. Acum depinde ce isi doreste fiecare, personal am ales sa folosesc aproape exclusiv cutite japoneze, cu doua exceptii. Am doua cutite de fabricatie germana, am ramas la Messermeister dupa ce am avut Wusthof, Dick, Zwilling, din gama premium (forjate). Si mai am unul vechi Eskilstuna, e un cutit de filetat, foarte ergonomic si cu lama dintr-un otel care m-a impresionat, desi am filetat la greu cu el isi pastreaza taisul intact, nici nu-mi mai amintesc cand l-am ascutit ultima oara. Am mai avut un chef vechi, Richards Sheffield pe care regret si azi ca l-am vandut, lama era din otel carbon (acesta a si fost motivul pentru care l-am vandut) avea o retentie extraordinara a taisului si taia cu mare usurinta, suporta taisuri extrem de fine, il finisam pe granulatia 8.000 si devenea o adevarata lama de barbierit. Atentie, e mare diferenta intre vechile cutite facute de Richards (care a facut si bricege si briciuri de exceptie) si modelele actuale "Richardson Shefield" care sunt cutite decente in pretul lor, dar nu au calitatea celor vechi, facute de Richards.


#4444
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.126
  • Înscris: 12.12.2006
Dacă te referi la marca EKA,și mie îmi plac foarte mult.
Poate ne pui o poză.
Chiar am avut câteva modele de briceag, dar cuțitul lor de bucătărie (din poză) foarte fain dealtfel, a fost întotdeauna cam scump. Chiar când se vindea și separat, ceea ce văd că nu mai fac - bad marketing aș zice - ci numai la set:  https://eka-knivar.s...kt/cuisine-set/

[ https://eka-knivar.se/wp-content/uploads/2017/07/EKA-CUISINE-CHEF-KNIFE_02.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4445
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.404
  • Înscris: 19.03.2007
Cel de filetat e cel din foto, e identic cu acesta, are stantat Eskilstuna Sweden. Cand ajung acasa voi pune poze detaliate. Sper sa am salvate prin PC si foto cu chef-ul Sheffield. Datorita manerului e extrem de manevrabil cand filetezi, e cel mai bun cutit de filetat pe care l-am folosit si am avut cel putin 10, in decursul timpului. Asta clar nu se vinde, chiar mai pandesc sa apara pe ebay astfel de cutite la vanzare.

Fișiere atașate


Editat de titoo, 20 aprilie 2023 - 22:51.


#4446
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.126
  • Înscris: 12.12.2006
M-am uitat în setuș acela dacă nu este ceva asemănător dar nu am văzut.
Seamănă puțin cu ăsta:

[ https://eka-knivar.se/wp-content/uploads/2017/07/EKA-CUISINE-SET_04.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 titoo, on 20 aprilie 2023 - 09:14, said:

Atentie, e mare diferenta intre vechile cutite facute de Richards (care a facut si bricege si briciuri de exceptie) si modelele actuale "Richardson Shefield" care sunt cutite decente in pretul lor, dar nu au calitatea celor vechi, facute de Richards.    
Dar e aceeași companie sau doar o re-înviere a brandului ?

Cum e de ex. firma de ceasuri Stührling, înițial un producător Elvețian, până pe la 1930, dar din 2002 există o companie în SUA care a preluat marca, fără să fie vreo legătură.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate