Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Pareri cutite bucatarie

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4487 replies to this topic

#4357
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 hamangia, on 22 ianuarie 2023 - 17:54, said:

AUS-8 are 59-60 HRC si este fabricat in Japonia nu in China

este o duritate decenta si nu este predispus la ciobire

Cu un tratament bun poate atinge 60HRC, dar la fel de bine exista si cutite facute cu AUS 8 care au 58HRC.

https://knifebasics....ss-steel-guide/

#4358
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
cred ca trebuie sa judecam fiecare caz individual

Maranc, Victorinox folosesc " otel german" 1.4116 cu HRC ... 54-57 HRC
Dick foloseste x50crmov15 care are HRC ... 56 HRC
Arcos foloseste nitrogen steel HRC ... 56-58 HRC

asa ca nu mi se pare corect sau realist sa stergi pe jos cu otelul japonez AUS-8, este linistit peste otelul folosit de multe firme europene

#4359
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Asa cum spuneam, depinde de procesul de fabricatie ca producatorii europeni de cutite au lame cu duritatea 58-59HRC, folosind otel Cr15MoV si duritatea lamei nu e unicul indiciu care garanteaza calitatea unui cutit. de asemenea multi producatori japonezi specifica doar Molybdenum Vanadium si fac lame mai bune ca cele din AUS 8, o spun tot din experienta, in urma utilizarii. Hai sa vedem ce pret are un cutit japonez produs in Japonia cu lama AUS 8 si cat costa un Dick,Victorinox,ICEL,Arcos din gama de jos ?
Eu am avut/utilizat marcile europene pe care le-am enumerat mai sus (cu exceptia Burgvogel), daca ne-am lua strict dupa HRC am putea trage concluzia ca Victorinox,Arcos,ICEL,Dick,Wusthof,Messermeister,Burgvogel sunt acelasi lucru cu cutitele chinezesti si nu merita banii aia in plus. Daca ar fi asa cum pare nu ar mai fi nimeni nebun sa dea 150-200 de euro pe un Wusthof,Messermeister si ar cumpara toata lumea Samura cu 20 de euro, sau cutite chinezesti (care se lauda cu 54-56HRC).
Nu stiu de unde ai tras concluzia ca am sters pe jos cu AUS 8, am afirmat doar ca am luat cutite facute din alt otel inoxidabil ce au o retentie superioara a taisului fata de cele cu AUS 8 pe care le-am avut in decursul timpului.
Cine-i impiedica pe producatorii europeni sa fabrice gama de top cu AUS 8, ca ar fi avut o calitate mai buna si marcile respective un profit mai mare ?
https://knifeinforme...position-chart/

#4360
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006
Bună, aș avea nevoie de câteva sfaturi.
Deocamdată  folosesc cuțite ieftine de  bucătărie pe care le duc la ascuțit în piață, la un nene cu un  polizor. Ori nu are timp, ori duc prea multe...am ajuns să mă satur. Aș face și un upgrade la cuțite, ceva de la Arcos, Victorinox.
De dimineață voiam să-mi comand un ascuțitor manual, ceva de genul ZWILLING J.A. Henckels Knife Sharpener 4 Stage. După ce am mai săpat pe aici am trecut la următorul nivel, o piatră de apă, gen king sau cerax 1000/6000. împreună cu un masat.
Alte săpături...

 c6t9, on 24 ianuarie 2020 - 15:30, said:

Legat de piatră, pentru low cost cu rezultate maxime, rămâne până la urmă imbatabilă la performanță o combinație dintre o placă diamantată și o piatră de apă, din perspectiva mea japoneză. Grosier ajung ceva mai scumpe decât piatra de mai sus, dar atât viața, cât și ce oferă, sunt superioare. Aș estima un 200 de lei. Asta dacă nu sunt la mijloc niște cuțite mai pretențioase, unde nu mai are sens să le cumperi dacă nu profiți de ce au de oferit. Mai spusesem eu cândva, mai bine niște cuțite nu prea scumpe și o soluție de întreținere potrivită, decât niște cuțite foarte tari, dar întreținute în moduri mai puțin fericite pentru ele.

 c6t9, on 22 august 2021 - 11:37, said:

Ia și tu o placă diamantată, tragi de 2-3 ori pe ea. Dacă nu te poți învăța cu tăișul spre suprafață, tragi invers. Dacă vrei un extra, adaugi un strop.
...mă gândesc la soluția cu piatră diamantată. Ce fel(am înțeles că se recomandă una mai bună)? Trebuie și aici o anumită granulație? Care ar fi scenariul de utilizare al ei împreună cu o piatră de apă și un strop?
Mulțumesc.

Edited by alnick, 24 January 2023 - 22:22.


#4361
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
@alinick
Sistemul ala de ascutit e o mizerie la fel ca restul care folosesc acel principiu, fie ca rolele sunt din otel, ceramice sau diamantate. E pacat sa strici cutitele cu asa ceva, mai ales daca iti vei lua si niste cutite mai rasarite. Idem "mesterii" care ascut la polizor si pasla, iti vor decali lama si va taia cateva zile, dupa care vei ajunge iar cu ele la polizor, nu mai zic ca va fi indepartat mult metal si taisul nu va mai fi drept.
Cel mai bun sistem de ascutit casnic este cel din link, se gasesc si pietre de calitate mai buna pentru el. Avantajul e ca intorci cutitul cu totul si nu vei zgaria lama.
Cu pietre de apa e ideal, dar nu toti reusesc sa ascuta, pentru ca trebuie sa tii unghiul constant, din mana.
Pietrele diamantate sunt cele mai rapide, indicate la cutitele care au ciobituri sau vrei sa le refaci unghiul, ori la cele care au taisul extrem de uzat. O diamantata de 220-400 e ideala in acest scop, dar cele de calitate sunt scumpe, cele chinezesti nu merita, se desprind repede particulele. Acum se gasesc diamantate si cu granulatie mai fina, dar creste si pretul. Si diamantatele cer oaresce experienta, ca nu trebuie sa apesi pe cutit, etc. Cele de apa sunt mai iertatoare. Personal pentru ascutirea cutitelor de acasa as lua pietre de apa, granulatia 220 sau 400, dupa care 1000 si 3000. Cu doua pietre cu fata dubla rezolvi problema.

https://www.aliexpre...earchweb201603_

Edited by titoo, 24 January 2023 - 23:10.


#4362
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006
Cred că aș prefera pietrele de apă în locul dispozitivului. Am suficiente cuțite vechi pe care sa-mi fac mâna.
Dacă iau combo o să aleg între King 1000/6000 și Cerax 1000/3000.

#4363
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
King au liant moale, vor trebui planeizate des, mai ales daca esti incepator vei avea tendinta sa apesi prea tare pe lama. Daca gasesti Naniwa Traditional, astea sunt dure si potrivite pentru cutitele de bucatarie uzuale. Daca ai posibilitatea sa cumperi din afara tarii, iti recomand Missarka.
Daca taisul e uzat , cu granulatia 1000 ai prea mult de munca si soliciti inutil si piatra. Ia o piatra grosiera de 220 sau 400 si un combo 1000-3000 sau 1000-4000.

Edited by titoo, 26 January 2023 - 12:18.


#4364
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006
Să zicem că am un cuțit nou sau unul proaspăt ascuțit. Cu ce trebuie să fac mentenanța cuțitului, să nu se ajungă la o degradare puternică a tăișului?
Strop, masat sau se poate și cu piatra mai fină? Care e cea mai recomandată metodă metodă?

#4365
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Personal nu aplic pasta pe strop, folosesc piatra daca e nevoie, sau pentru intretinere am un masat ceramic fin (undeva la 4000-5000 granulatie. De regula cand nu mai taie incep cu piatra de 1000 si finisez functie de materialul din care e facuta lama.
Cu pasta aplicata pe strop risti sa ajungi la un tais convex si la reascutire trebuie sa-i refaci unghiul, cu o piatra ce are o granulatie grosiera, dupa care trebuie sa reiei tot procesul de ascutire.

#4366
alyaly

alyaly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 01.11.2005

 alnick, on 26 ianuarie 2023 - 14:47, said:

Să zicem că am un cuțit nou sau unul proaspăt ascuțit. Cu ce trebuie să fac mentenanța cuțitului, să nu se ajungă la o degradare puternică a tăișului?
Strop, masat sau se poate și cu piatra mai fină? Care e cea mai recomandată metodă metodă?

E comod sa faci intretinerea din strop! Nu te chinui mult pana obtii un taiș excelent! Intradevar, dupa un timp trebuie refacut taisul cutitului caci devine convex! Trebuie inceput cu piatra grosiera!
Masat folosesc daca nu mai taie cutitul in timpul lucrului!
Daca nu lasi cutitul sa se degradeze prea mult poti incepe cu piatra de 1000, dar chestiile astea le simti tu, nu sunt reguli scrise!
Daca il lasi sa se degradeze f putin poti face intretinera si pe pitra de 3000!
Cu toate metodele de intretinere cutitul trebuie ascutit incepand cu o piatra grosiera din cand in cand.

#4367
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Problema este ca taisul nu se toceste uniform ci mai mult pe portiunea cu cea mai mare utilizare si daca vrei sa-l readuci la viata cu o piatra de 3000, practic nu il ascuti ci doar finisezi partea mai uzata a taisului, astfel vei constata ca nu taie la fel pe toata lungimea. Sigur ca se poate si pe o piatra cu granulatia 3000, dar de ce sa muncesti triplu cand poti rezolva cu o piatra mai grosiera, dupa care finisezi pe 3000 ? Acum depinde si la cat timp faci operatiunea, ca daca ai taiat alimente mai dure si s-a "valurit" taisul, il poti readuce la starea initiala cu masatul sau cu o piatra de finish.

#4368
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006

 titoo, on 26 ianuarie 2023 - 12:16, said:

Daca gasesti Naniwa Traditional, astea sunt dure si potrivite pentru cutitele de bucatarie uzuale. Daca ai posibilitatea sa cumperi din afara tarii, iti recomand Missarka.

Am găsit Missarka pe https://www.fine-tools.com/kuns.html. E o piatră combinată 150/500, adică un 150/800 japonez. Cu încă o Missarka 1000(adică un 3000) ies pe la 300 de lei cu transport cu tot.
Ce avantaje are față de un cerax 1000/3000?

#4369
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Eu am sau am avut multe (zeci) de pietre, majoritatea japoneze si de vreo 5 ani pentru cutitele de bucatarie folosesc Missarka. In primul rand sunt foarte dure si rapide, pe langa asta se descurca bine si cu otelurile mai pretentioase. Pentru ca de regula pietrele dure sunt lente. Vad ca le-a avut si Sorescu pe stoc, citeste descrierea.

https://www.finetool...iverse/FT711306

#4370
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006
Mă încadrez în buget  cu cele două Missarka. Au și o reducere de 10% pe site. Cu cele de apă încep să mă lămuresc dar am început să mă uit și la varianta recomandată de tine.

 titoo, on 24 ianuarie 2023 - 22:56, said:

@alinick
Cel mai bun sistem de ascutit casnic este cel din link, se gasesc si pietre de calitate mai buna pentru el. Avantajul e ca intorci cutitul cu totul si nu vei zgaria lama.
Cu pietre de apa e ideal, dar nu toti reusesc sa ascuta, pentru ca trebuie sa tii unghiul constant, din mana.
Personal pentru ascutirea cutitelor de acasa as lua pietre de apa, granulatia 220 sau 400, dupa care 1000 si 3000. Cu doua pietre cu fata dubla rezolvi problema.
https://www.aliexpre...earchweb201603_

Pare mai ușor și cred că se găsesc și pietre mai bune la prețuri accesibile. Ceva de genul https://www.sharpeni...--jis-1000.html. Ce dezavantaj are sistemul ăsta?

#4371
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Trebuie luat in calcul avantajul lui, faptul ca utilizand sistemul ala oricine poate ascuti un cutit, pentru ca unghiul va fi constant, in toate etapele ascutirii. La minusuri ar fi pietrele mediocre din kit, se uzeaza repede si faptul ca iti va lua mai mult timp pentru ascutirea cutitelor, dar daca ascuti cutitele de acasa, in regim hobby nu e o problema. Nu stiam ca face si Missarka pietre pentru sistemele respective, sunt o alegere excelenta, pentru ca sunt dure si rapide. Cu sistemul respectiv trebuie ales doar unghiul corect si sa tii cont sa ai acelasi numar de treceri pe ambele parti ale taisului. Daca nu ai un inclinometru (nivela digitala) sunt softuri pentru telefon pentru determinarea unghiului. Daca te hotarasti la sistemul respectiv, iti voi scrie si cum determini unghiul exact la care este ascutit cutitul respectiv.

#4372
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006
Verific mai multe variante posibile. Ce părere aveți de cele de ulei, gen Norton Crystolon sau Norton India?

#4373
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Sunt murdare și fără vreun avantaj semnificativ.

#4374
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 alnick, on 28 ianuarie 2023 - 17:06, said:

Verific mai multe variante posibile. Ce părere aveți de cele de ulei, gen Norton Crystolon sau Norton India?

In primul rand pietrele Norton actuale nu mai au nicio legatura in ceea ce priveste calitatea cu cele vechi. In al doilea rand odata contaminata piatra cu ulei nu mai poate fi folosita cu apa. Si daca folosesti pietre cu ulei grosiere iar cele de finish sunt de apa, inevitabil le vei contamina pe cele de apa. Si o piatra ce nu e dedicata folosirii cu ulei si o contaminezi se va infunda si nu va mai ascuti . Sigur ca daca folosesti pietrele din kitul acelui sistem de ascutit e mai bine sa le folosesti cu ulei pentru ca se va mai reduce uzura. Atentie ca ulei e impropriu spus, "uleiul de ascutit" e de fapt un produs ce are proprietati apropiate de motorina, poti folosi si solutiile de aprins focul ce se gasesc in supermarket. Uleiul folosit la ungere va infunda porii orcarei pietre in combinatie cu particulele rezultate in urma ascutirii. Daca te hotarasti la ascutitul pe pietre de apa iti spun ca nu vei gasi pietre mai bune ca cele pe care ti le-am recomandat, la un pret echivalent sau chiar mai mare. Daca vrei sa cheltui multi bani pe pietre, ia Naniwa Profesional, Chosera, Sigma Select ll sau Shapton. Dar ce rost ar avea sa ai pietre mai scumpe decat cutitele, cand cutitele alea nu au un otel pretentios, greu de ascutit. Si nu orice piatra e indicata pentru lamele ce au in componenta crom-molibden-vanadiu, multe pietre japoneze se uzeaza daca ascuti astfel de cutite cu lama inoxidabila, pentru ca au fost facute pentru ascutirea otelului cu concentratie mare de carbon sau altor tipuri de oteluri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate