Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Pareri cutite bucatarie

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4487 replies to this topic

#4483
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

View Postalnick, on 16 ianuarie 2024 - 15:01, said:

Am luat și o Missarka  cu jis 3000. Cam cât o țineți în apă înainte de folosire?

Minim 5 minute si udata in timpul ascutirii. banuiesc ca ai luat Ultra, cea caramizie.

#4484
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006
Da, cea ultra.

#4485
alyaly

alyaly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 01.11.2005
Aproximativ 10 min dar adaug apa pe piatra de cate ori simt nevoia.

#4486
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006
Acum începe partea grea...

Attached Files



#4487
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
Uita-te putin la domnul asta inainte de a incepe

#4488
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

 titoo, on 08 decembrie 2023 - 12:01, said:



Un mod sigur prin care faci un cutit mai mult sa rupa decat sa taie, pe cutite de duzina merge. Pentru cutite de calitate e o cale prin care in timp le distrugi taisul.



Pentru inceput poti incerca cu asa ceva.
https://www.temu.com..._ctx=f-9875d58e


Cred ca ai vrut sa scrii doua granulatii diferite. Daca ai experienta si reusesti sa tii unghiul constant, vei obtine un tais mult mai bun ca cel din fabrica. Unghiul il alegi functie de calitatea otelului din care e facuta lama si functie de asta ai si o retentie mai buna sau mediocra a taisului. Ca o chinezarie o poti ascuti la ce unghi vrei, rezultatul va fi acelasi, dupa cateva utilizari vei constata ca nu mai taie. Multe cutite japoneze sunt ascutite asimetric.
am luat cate un set de cutite kuhn rikon   mie, la parinti,  si la socri. Din fabrica taie "periculos" de tare. Defapt am resusit sa ma tai cand am scos din ambalaj un cutit. Un cutit care nu taie e periculos, dar la fel este periculos si unul ascutit, in caz de manevrare "casual" si nu se acorda atentie deosebita lamei. Cand lumea stie ca nu prea taie cutitele si nu le da importanta,  se poate accidenta cand ii dai in mana un cutit foarte ascutit.  
Daca ai vazut la macelarie, unii macelari freaca cutitele intre ele inainte de fiecare taiere. Au ei experienta proprie.

Eu am luat si kitul de ascutit din setul kuhn rikon, care este cu niste discuri ceramice si unul diamantat.
[ https://i.postimg.cc/QCcBcm7x/20240201-163525.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 alnick, on 19 ianuarie 2024 - 13:55, said:

Acum începe partea grea...
nu e grea, doar ca trebuie sa iti placa, sa ai rabdare.

Edited by tfmercedez, 01 February 2024 - 16:44.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate