Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Pareri cutite bucatarie

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4487 replies to this topic

#3601
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

View PostEphesos, on 09 noiembrie 2019 - 18:39, said:

Decat sa dau sute de euro pe cutite, pietre, si alte minuni prefer sa cumpar un cutit nou atunci cand se toceste. Am fost foarte multumit de Arcos, in special gama profesionala. Nu arata high end, au manere din plastic grosier care nu aluneca, dar au fost foarte bune. Pana acum am inlocuit o singura data cutitul bucatarului de la Arcos, il am si pe cel vechi, il folosesc pentru treburi ce nu necesita fineturi.

Am si cutite zimtate de la ei pentru friptura, taie al naibi de bine.
Ar însemna sa dau câteva zeci de lei pe săptămâna pe cuțite, spre 100 chiar. Deci nu ar dura un an și as depăși investiția pe care am făcut-o in cuțite pe care ar trebui sa le schimbe nepoții mei, dacă as avea :lol:
Și tot nu taie la fel de bine ca unul de calitate, chiar și mai tocit. E vorba de mai mulți factori, nu doar de ascuțimea taisului.

#3602
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,284
  • Înscris: 05.06.2002
Pe amazon se gasesc pietre decente si pe la 15€.

Putine cutite vin din fabrica ascutite corect. In plus nu prea stiu ce numesti tu cutit ascutit, ca la mine, in regim casnic la cateva saptamani il mai dai dau pe piatra sa taie cum imi place mie. Probabil esti mai putin pretentios in privinta asta.

#3603
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Păi @richelieu le folosește pt uz profesional, sunt alte cerințe.

Totodată, mulțumesc userului @c6t9, cu recomandările lui am reușit si să ascut și să schimb unghiul la briceagul meu, pe testate taie mai bine decât un bisturiu.
Părul de pe mână îl taie așa, la misto :)

#3604
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Am ascutit sita de la masina electrica de tocat carne si nu mai are acel luciu metalic ci este usor gri. De ce?
Am ascutit pe piatra de 220 urmata de cea de 1000.
Colorarea sitei am observat-o dupa ascutirea pe piatra fina.

Attached Files



#3605
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,585
  • Înscris: 10.01.2019

View Postdanrogo2001, on 23 noiembrie 2019 - 18:51, said:

Am ascutit sita de la masina electrica de tocat carne si nu mai are acel luciu metalic ci este usor gri. De ce?
Am ascutit pe piatra de 220 urmata de cea de 1000.
Colorarea sitei am observat-o dupa ascutirea pe piatra fina.
Posibil ca sita sa fi avut un tratament superficial care s-a dus prin ascutire. In alta ordine de idei eu cred ca ascutirea pe piatra a unei site pt masina de tocat nu e cea mai buna solutie. Cred ca mai bine este sa apelezi la o firma specializata care o ascute perfect plan pe o masina de rectificat. Daca totusi vrei sa o ascuti manual din cate stiu eu sitele astea se ascut prin miscari circulare pe o suprafata abraziva perfect plana. Piatra de ascutit e de regula prea mica pt miscari circulare si cu planeitatea perfecta nu sta prea bine. Daca ai o suprafata perfect plana suficient de mare atunci mai bine sa folosesti foi de hartie abraziva de diferite granulatii.

#3606
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Daca taie nu ai de ce sa iti faci griji

#3607
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

View PostCovertTwo, on 10 noiembrie 2019 - 00:18, said:

Păi @richelieu le folosește pt uz profesional,
Nu tocmai, ca nu lucrez in bucatarie :)
Sa zicem ca le folosesc intr-un regim casnic intensiv :))

#3608
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Aia este numai o piesă dintr-un ansamblu. Trebuie văzut cum lucrează acest ansamblu, să nu cumva să agațe aiurea cuțitul acum și să apară probleme în timp.

Pietrele, în funcție de cum interacționează cu metalul în general, pot produce de la un gri închis la oglindă.

#3609
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006

 AlexD2, on 24 noiembrie 2019 - 14:52, said:

Posibil ca sita sa fi avut un tratament superficial care s-a dus prin ascutire. In alta ordine de idei eu cred ca ascutirea pe piatra a unei site pt masina de tocat nu e cea mai buna solutie. Cred ca mai bine este sa apelezi la o firma specializata care o ascute perfect plan pe o masina de rectificat. Daca totusi vrei sa o ascuti manual din cate stiu eu sitele astea se ascut prin miscari circulare pe o suprafata abraziva perfect plana. Piatra de ascutit e de regula prea mica pt miscari circulare si cu planeitatea perfecta nu sta prea bine. Daca ai o suprafata perfect plana suficient de mare atunci mai bine sa folosesti foi de hartie abraziva de diferite granulatii.

Am reascutit sitele pe hartie abraziva cu granulatia 360. Sitele si-au recapatat luciul metalic. Deci cred ca este vorba de vreo reactie chimica cu liantul pietrei de ascutit (Cerax 1000/3000).

#3610
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,585
  • Înscris: 10.01.2019

 danrogo2001, on 14 decembrie 2019 - 20:56, said:


Am reascutit sitele pe hartie abraziva cu granulatia 360. Sitele si-au recapatat luciul metalic. Deci cred ca este vorba de vreo reactie chimica cu liantul pietrei de ascutit (Cerax 1000/3000).
Poti ascuti in continuare pe o coala cu granulatie mai fina. gasesti pana la P2000, exista si mai fine dar se gasesc mai greu. Daca utilizezi coli tip "auto" uda suprafata colii (sunt facute pt slefuit umed), vei ascuti mult mai bine si usor.

#3611
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Am cumparat si coala de 1000 dar nu am folosit-o deoarece parea foarte fina suprafata sitei. Adevarul ca ma cam plictisisem. O sa continui de curiozitate si pe coala de 1000. Oricum la ochi nu cred ca o sa vad diferente.
Slefuirea am facut-o cu coala uda si periodic o curatam sub jetul de la robinet.

#3612
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Nu pune apă, ci WD40 dacă ai. Este și mai omogen rezultatul și rezistă și mai mult abrazivul.


#3613
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,585
  • Înscris: 10.01.2019

 c6t9, on 16 decembrie 2019 - 07:10, said:

Nu pune apă, ci WD40 dacă ai. Este și mai omogen rezultatul și rezistă și mai mult abrazivul.
Si pai pune-ti si o masca ca altfel stai cu nasul in diluantul de la WD40

#3614
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Neah, dispare instant. Pentru ce-i trebuie lui se pune o picătură care se amestecă aproape imediat. Nu torni ca pe apă. Nici măcar mirosul nu mai este sesizabil din afară. Singura chestie mai puțin plăcută este curățarea după. Detergentul de vase o rezolvă cu cele mai puține bătăi de cap. Am făcut asta de zeci de ori. Cine nu are WD40 la flacon lichid, poate folosi recipientul sub presiune să umple o seringă sau alt recipient pentru dozare. Mai merg și alte soluții, însă asta e cea mai accesibilă oricui. Pentru anumite chestii îmi fac propriile soluții.

#3615
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 08.10.2004
salut,

ma gandesc sa imi iau ceva dispozitiv mai serios de ascutit cutite. am vazut cateva modele bazate pe acelasi principiu pe aici pe forum:  KB3X, vs https://www.facebook...te/posts/........edge apex pro..mai multe modele

intrebare: merita aceste dispozitive? si care e recomandat din ele? uz casnic, vreau sa tin cele 10 cutite in forma decenta...

ms

Edited by smoke, 19 January 2020 - 18:36.


#3616
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
KB3X este cam instabil.
Pe cel de la "ascutitoare cutite" poti sa il prinzi de masa cu un cleste si este si pe rulmenti. Obtii cu el rezultate decente, e usor de folosit.
Edge apex pro costa enorm. Pentru uz casnic este prea mare investitia.

#3617
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 08.10.2004
https://www.finetools.ro/FT470809

ver 3 e la acelasi pret cu celelalte..da nu stiu diferentele...
ver 4 da e scumpa la noi
ver 5 pe ali e ieftina: https://www.aliexpre...2279259320.html

Edited by smoke, 19 January 2020 - 19:39.


#3618
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Direct ăsta cu pietrele diamantate.

https://www.aliexpre...3004281514.html

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate