Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probabil inselatorie pe OLX

Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4
 Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!
 La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo
 Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat

Intelectualii Romaniei
 

Casa noastra - Cluj (Nicu si Roxana)

- - - - -
  • Please log in to reply
360 replies to this topic

#325
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
matzu_2003, am spus ca imi pare a fi binisor, adica MIE imi pare a fi binisor si nu ca ar fi conform cu nu-stiu-ce normative (recunosc, am citit despre montajul gips-cartonului pe situl lafarge, rigips si knauf, am dezbatut si am pus/primit raspunsuri la mine pe jurnal, am asistat la executia acestei lucrari si am ajuns sa ma dau cunoscatoare  :)  ). Este pur si simplu parerea mea si am dreptul sa mi-o spun. Dc nu esti de acord si observi anumite greseli, mai corect ar fi sa le enumeri si sa-l faci pe om atent.
Cand am scris rigips, chiar am stat 2-3 secunde sa ma gandesc dc sa scriu gips-carton sau rigips dar am mers pe a 2 varianta pt ca asa se foloseste mai des in popor si toata lumea stie despre ce este vorba.
La Florin mi s-a parut ok structura pt ca montantii au fost pusi la 40 cm interax (ba chiar am vazut ca primul montant s-a pus la 10 cm de la margine, banuiesc ca urmatorul este la 30 cm fata de primul montant...nu am fost acolo, nu am masurat nimic doar imi dau cu parerea din pozele pe care le vad), bridele de prindere nu cred ca sunt la o distanta mai mare de 80 cm.
Placile am zis ca era ok sa fie tesute...ca nu sunt...asta e.
Negresele (upss, suruburile autofiletante) sunt cam rare...se indesesc fara probleme. Buburuzele (upss, suruburile autoperforante) sper ca sunt puse cate 2 pe fiecare parte a bridei de prindere.
Sanfrenul e obligatoriu...Florin ne poate lamuri dc s-a facut la imbinarea placilor. Chituirea cu pasta de imbinare se face dupa aplicarea unei benzi din fibra de sticla autoadeziva. Se poate folosi si banda de hartie cu aluminiu (in special la imbinarea dintre pereti sau perete si tavan).
Dc tot m-am apucat sa scriu despre montajul gips-cartonului am sa mai atrag atentia si asupra folosirii benzii de etansare sub profilul perimetral UW30. Distanta dintre diblurile cu care se fixeaza acest perimetral nu are rost s-o mai scriu (caci nu cunosc normativele ci doar recomandarile producatorilor).
Nu ar fi fost rau nici dc s-ar fi facut o structura dubla, cu portanti si montanti.






View Postnick_florin, on 25th October 2009, 09:49, said:

vata minerala e intre astereala si rigips dar vreau sa pun si deasupra tavanului si sa pun scandura sau osb sa pot urca in pod.......

Eu am avut scandura batuta inainte de a face tavanul din rigips (chiar am folosit gips-carton de la firma rigips, precizarea am facut-o pt dl matzu_2003 ) dar pt ca se uscase si aparusera distante maricele intre scanduri, am pus apoi si placi de osb peste scandura. Poate dc puneam osb de la inceput ar fi fost mai ok si ma scutea de o munca in plus.

#326
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008
roande uita-te atenta la poza aceasta  unde am incercuit cu rosu ti se pare corecta pusa acea brida 9-12 si sunt multe altele pe structura...structura este gandita bine cu interax la 40 cm deoarece este o structura solida

iar in legatura cu acea banda de hartie cu acele 2 benzi de aluminiu pe ea este dedicata in special pentru colturile exterioare ale constructiilor din gips-carton nicidecum  in cazurile care le-ai mentionat tu.acolo se foloseste banda plasa sau banda hartie normala fara acele benzi de aluminiu





sunt greseli care pot fi evitate daca esti atent si pui mintea la contributie

Eu am avut scandura batuta inainte de a face tavanul din rigips (chiar am folosit gips-carton de la firma rigips, precizarea am facut-o pt dl matzu_2003 ) dar pt ca se uscase si aparusera distante maricele intre scanduri, am pus apoi si placi de osb peste scandura. Poate dc puneam osb de la inceput ar fi fost mai ok si ma scutea de o munca in plus. nu inteleg nimic de aici ce legatura are ceea ce am scris eu cu ce mi-ai explicat tu aici

Attached Files


Edited by matzu_2003, 26 October 2009 - 02:28.


#327
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Am vazut acele bride dar sper ca nu le-au lasat asa pana la urma si le-a taiat acea "buza" pt ca altfel il arunca placa de gips-carton. Bride indoite in felul ala sunt doar pe acel montant si banuiesc ca este din cauza ca nu putea sa le mai ridice in sus pt ca loveau in cele de la montantul alaturat.
Banda de hartie cu aluminiu "se foloseste pentru protectia muchiilor si colturilor. Banda de colt zincata se poate folosi la chituirea colturilor interioare, precum si la armarea colturilor exterioare. Folosind acest tip de banda, obtinem o imbinare cu rezistenta ridicata.".
Ca se poate folosi si banda de hartie simpla asta nu inseamna ca ceea ce am spus eu este gresit ( "nicidecum  in cazurile care le-ai mentionat tu" este o exagerare).

Ultima parte pe care nu ai inteles-o nu iti era adresata. Ii spuneam lui Florin cum am procedat eu la pod, ca am avut scandura batuta inainte de a placa cu rigips tavanul. Pt tine era doar ceea ce scria in paranteza (adica  faptul ca am scris rigips si ca nu ar fi fost cazul sa ma corectezi pt ca am folosit gips-carton chiar de la firma rigips).
Dar astea sunt polemici deja si nu am chef si timp pt asa ceva pe acest jurnal.

#328
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008
si pe primul cd 60 cel asezat la 10 cm de la perete este acelasi lucru cu bridele....uite-te atenta

#329
nick_florin

nick_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 03.05.2006
multumesc pt observatii si mesaje...
sa revin la subiect...mersi mult roandre pt sfat si pana la urma asa m-am gandit si eu: sa bag osb si cred ca trebuie sa fie mai gros daca tot nu pun scandura ca si la tine....
legat de acele bride sunt prinse invers pt ca nu au avut cum sa le prinda,nu au avut cum sa bage masina de insurubat...din orice directie incepeau tot asa faceau pt ca daca o prindeau inainte de a o pune sus nu stiau cat de sus si ca sa iasa drept au procedat asa...am fost de fata si le spuneam ca nu sta dreapta placa si au facut cu cutterul o mica gaurica sa intre autofiletantul sa culce bine placa pe profil.......o mica greseala....
" Sanfrenul "..ma lamuriti si pe mine ce e cu sanfrenul asta ce e si ce trebuie facut la sanfren ca poate baietii ii spun altfel si nu stiu eu.....mersi mult
  stiu ca nu sunt toti specializati in gips-carton dar nu pot fi toate perfecte...
si va intreb fara rautate si va rog sa fiti sinceri cei care va pricepeti: e grav cum s-a lucrat? pt ca stiu ca nu e perfect.....

#330
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postnick_florin, on 26th October 2009, 20:15, said:

[...] "Sanfrenul"... ma lamuriti si pe mine ce e cu sanfrenul asta ce e [...]
ȘANFRÉN n. Suprafața oblică a unei piese, obținută prin teșire. /<fr. chanfrein. Sursa: NODEX.

#331
nick_florin

nick_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 03.05.2006

View Postraduk, on 26th October 2009, 22:04, said:

?ANFRÉN n. Suprafa?a oblică a unei piese, ob?inută prin te?ire. /<fr. chanfrein. Sursa: NODEX.

deci sanfren s-a facut.... placa asezata oblic s-a taiat tesit cu cutterul la imbinarea cu tavanul.....

Edited by nick_florin, 26 October 2009 - 21:24.


#332
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008

View Postnick_florin, on 26th October 2009, 21:15, said:

multumesc pt observatii si mesaje...
si va intreb fara rautate si va rog sa fiti sinceri cei care va pricepeti: e grav cum s-a lucrat? pt ca stiu ca nu e perfect.....

greseala majora este acea imbinare in 4 colturi restul se pot trece cu vederea....nu stiu daca mai ai si alte imbinari in 4 colturi dar daca ai ar fi bine sa dea jos si sa aseze placile din nou daca se poate

#333
nick_florin

nick_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 03.05.2006
revin cu poze...s-au turnat sapele,s-a montat scara de urcare in pod,s-au chituit tavanele......voi reveni cu alte detalii pe parcurs

Attached Files



#334
nick_florin

nick_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 03.05.2006
dupa mai multe discutii cu sotia am  format 2 modele ...
daca nu intelegeti ceva intrebati-ma si va voi raspunde
acum v-as ruga sa veniti cu idei si sa ne spuneti care credeti ca s-ar potrivi mai bine.....
care ar fi mai potrivita ca model si design?
sau eventual sa veniti cu alte sugestii......

inaltimea camerei este 2.60 m ,
grinda de la tavan in jos este 25 si lata de 28 ,
la intrare in living intre intrare si tavan o sa fie cat vreau eu pt ca o sa fac o scafa pt ca e prea mare inaltimea golului,
de la ferestre pana la geam sunt exact 51

multumim mult

Attached Files



#335
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Poate ar trebui sa faci si niste calcule financiare,sa vezi cam ce presupune fiecare varianta.Si asta ar trebui sa aiba un cuvant de spus ;)

#336
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
ala din colt e mucegai ?

#337
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
Parca nu merg impreuna candelabre si spoturi. Parerea mea...

#338
nick_florin

nick_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 03.05.2006

View Postpetre69, on 3rd November 2009, 23:42, said:

ala din colt e mucegai ?
chiar nu inteleg unde vezi tu mucegai...nu este nicaieri mucegai

View Postportocaliul, on 4th November 2009, 00:45, said:

Parca nu merg impreuna candelabre si spoturi. Parerea mea...

nu pot sa pun numai spoturi....era o idee sa pun ceva candelabru....sau o aplica ceva....va rog veniti si voi cu sugestii....multumesc

#339
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Depinde foarte mult si ce stil preferi in amenajarea interioara, ce mobila vei alege etc.
Cum spunea forumeanu - nu prea merge un candelabru alaturi de spoturi. (clasicul si finetea candelabrului langa inoxul spoturilor)
Daca mergi pe un stil clasic, mobila clasica etc. - as face o scafa perimetrala finuta, "inundata" de o lumina mai calda + candelabre, pe pereti eventual tapet. Tot pe pereti, in anumite zone cheie, aplice mici asemanatoare candelabrului care lumineaza tablouri pictate.Te poti folosi de grinzi pt a creea un spatiu clar delimitat de dining, living etc. Pe tavan poti aplica in loc de scafe si elemente de design din lemn ...
Attached File  231_IMG_0173mweb.jpg   193.64K   112 downloadsAttached File  231_IMG_0169mweb.jpg   194.49K   94 downloads
Attached File  231_IMG_0190mweb.jpg   214.17K   80 downloads

Daca mergi pe un stil mai modernist, atunci spoturi+ pe tavan - aplice cu inox + o mobila moderna, cu tente "dreptunghiulare" sticla mata si manere din metal ...
La un stil rustic, as integra in living si un perete placat cu klinker aparent, aplice care lumineaza tablouri cu imagini retro in alb-negru (cladiri vechi etc.)

Depinde foarte mult de "aerul" pe care vrei sa il oferi intregii case. Ce stil vrei sa adopti etc.
Calculeaza-ti bugetul, fugi prin magazine si uita-te pe la mobilier, fa poze cu mobilierul dorit, cauta pe net idei de amenajari etc... Apoi pui pe masa poza cu mobilierul, langa poza camerei, langa alte poze de pe net in care regasesti alte elemente de design dorite de tine si iti imaginezi rezultatul ....  :OK:

Edited by lifestyle2000, 04 November 2009 - 08:26.


#340
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
La geamul asta pui un gratar  de protectie pe afara ?

Sistemul electric cu rigips spoturi si alte nebunii iti vor papa multi bani ,dupa mine as merge pe ceva minimalist .Moda asta cu spoturi si scafe e trecatoare si merge la tavane la minim  3 m  de podea.

Attached Files


Edited by mcbos, 04 November 2009 - 09:14.


#341
nick_florin

nick_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 03.05.2006
s-a montat si usa de la intrare...pragul e de aluminiu.....

View Postmcbos, on 4th November 2009, 10:11, said:

La geamul asta pui un gratar  de protectie pe afara ?

Sistemul electric cu rigips spoturi si alte nebunii iti vor papa multi bani ,dupa mine as merge pe ceva minimalist .Moda asta cu spoturi si scafe e trecatoare si merge la tavane la minim  3 m  de podea.

nu voi pune nicaieri gratare de protectie........
legat de scafe va fi ceva simplu....sau haideti voi cu ceva idei sa maschez grinda din living...mersi mult

Attached Files



#342
nick_florin

nick_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 03.05.2006
revin cu poze cu scarile interioare...initial erau proiectate din lemn in proiect dar le-am facut din beton...nu au iesit ele cele mai spectaculoase dar asa a fost spatiul.....cu ce le-as putea finisa? astept cateva idei...multumesc....

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate