Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Viteza luminii

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#55
Xtended

Xtended

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.09.2008
Nici un obiect cu cu masa stationara nu poate atinge viteza luminii.
De asemenea nu exista un obiect in Univers care sa stea pe loc, asa ca notiunea de "punct de referinta" isi pierde sensul.

#56
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
As avea si eu o intrebare :naughty: .
Daca Pamantul s-ar misca cu o viteza mai mare.
Presupunem ca acum se misca cu 50 000 km/s, iar alt Pamant se misca cu 150 000 km/s , locuitorii de pe primul Pamant ar imbatrani mai repede decat cei de pa al doilea Pamant??? Daca da, de ce??? Daca da, este adevarat ca daca ne-am misca cu viteza luminii n-am mai imbatrani iar timpul ar sta pe loc si de ce???

Edited by errai, 20 July 2010 - 13:07.


#57
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Posterrai, on 20th July 2010, 13:02, said:

As avea si eu o intrebare.

Eu vad mai multe intrebari.

Quote

Daca Pamantul s-ar misca cu o viteza mai mare.
Presupunem ca acum se misca cu 50 000 km/s, iar alt Pamant se misca cu 150 000 km/s , locuitorii de pe primul Pamant ar imbatrani mai repede decat cei de pa al doilea Pamant???

Nu. Exprimarea nu are sens atata vreme cat nu precizam referentialul in care formulam judecata. Ai planetele (i.e. sistemele de referinta) A si B aflate in miscare relativa suficient de rapida cu viteza v. Pentru un observator aflat pe planeta A, planeta B este in miscare cu viteza v si locuitorii ei imbatranesc "mai incet" din punctul de vedere A. Pentru un observator aflat pe planeta B, planeta A este in miscare cu viteza v si locuitorii ei imbatranesc "mai incet" din punctul de vedere B. Orice alta formulare subintelege existenta unui sistem de referinta absolut si mai cu mot in care de fapt s-ar petrece lucrurile.

Quote

Daca da, este adevarat ca daca ne-am misca cu viteza luminii n-am mai imbatrani iar timpul ar sta pe loc si de ce???

Nu ne putem misca cu viteza luminii fiindca avem masa de repaus nenula.
Insa e adevarat ca pentru orice obiect de masa de repaus nula (si care se deplaseaza in mod necesar cu viteza relativist invarianta) nu exista timp.

#58
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,853
  • Înscris: 01.11.2005
Eu din cate stiam si din cate preciza cineva pe forum lumina are forma dubla: unda si corpuscul. Daca e corpuscul eu cred ca are masa care tine spre minus infinit...dar are. Deci acea energie care produce lumina nu este consumata doar pentru producerea undei si ci pentru propulsarea corpuscului deci parerea mea este ca  totusi exista o limita pentru propulsarea unui corp cu masa infinit de mica.

O alta informatie care am auzit-o ( pe la Discovery cred ) este ca viteza luminii a fost depasita...nu mai stiu acum exact cum s-a intamplat asta ( doar ca mi-a ramas in minte faptul ca viteza luminii a fost depasita ).

#59
noShadow

noShadow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 20.07.2010

View Posttehnics, on 20th July 2010, 16:34, said:

O alta informatie care am auzit-o ( pe la Discovery cred ) este ca viteza luminii a fost depasita...nu mai stiu acum exact cum s-a intamplat asta ( doar ca mi-a ramas in minte faptul ca viteza luminii a fost depasita ).
nu.
... ca incetineste...

#60
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Posttehnics, on 20th July 2010, 15:34, said:

Eu din cate stiam si din cate preciza cineva pe forum lumina are forma dubla: unda si corpuscul.

De fapt lumina este ceva fizic care se descrie mai bine in anumite situatii fizice cu modelul de unda iar in altele cu cel corpuscular. Lumina nu e nici unda si nici corpuscul, acestea sunt doar modele abstracte usor de manipulat cu care incercam sa descriem cum se comporta ea.


Quote

Daca e corpuscul eu cred ca are masa care tine spre minus infinit...dar are
.

Fotonul are masa (de repaus) nula. Verificat experimental, nu merge cu "eu cred" in stiinta.

Quote

Deci acea energie care produce lumina nu este consumata doar pentru producerea undei si ci pentru propulsarea corpuscului deci parerea mea este ca  totusi exista o limita pentru propulsarea unui corp cu masa infinit de mica.


Dumneata ai idee despre ce vorbesti?

#61
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,853
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Lumina nu e nici unda si nici corpuscul,
Ba da, lumina are forma de unda, doar ca s-a decoperit ca are si forma de corpuscul la fel dovedit experimental...nu doar teoretic pentru modelele fizice.

Quote

Fotonul are masa (de repaus) nula. Verificat experimental, nu merge cu "eu cred" in stiinta
Era folosit ca o forma de concluzie in urma faptului ca fotonul are masa.


Quote

Dumneata ai idee despre ce vorbesti?
Bineinteles.

Edited by tehnics, 20 July 2010 - 19:00.


#62
noShadow

noShadow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 20.07.2010
http://www.lovendal....sa-la-indoiala/

#63
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

View PostnoShadow, on 20th July 2010, 20:03, said:

interesanta teorie, dar este extrem de greu de demonstrat  :deadtongue: .
de ce???
daca dai drumul unui fascicul de lumina astazi, probabil ca trebuie sa astepti cateva milioane de ani ca sa-si piarda din viteza, desigur, asta daca ar fi adevarata teoria.

Edited by errai, 20 July 2010 - 19:29.


#64
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View PostnoShadow, on 20th July 2010, 19:03, said:


Mai e mult pana departe.
In primul rand, ideea pleaca de la faptul ca s-ar putea sa existe o variatie relativa a constantei de structura fina de ordinul lui 10-5. Nu toate sursele de informatie concorda in acest sens (doar liniile spectrale ale unui quasar ar arata asa ceva, cf. Webb et al., insa alte date contrazic net rezultatele lor) si nici macar autorii studiului initial nu exclud sa fie vorba si de... Undiscovered systematics or spatial variation. (ceea ce este pana la urma explicabil, avem dupa ei de-a face cu erori de ordinul a 4 sigma).
In al doilea rand, Davies, Davies si Lineweaver interpreteaza pe baza unor considerente de termodinamica rezultatele publicate de Webb et al. in sensul dorit de ei, anume ca din variatia (inca la stadiul ipotetic-controversat) a constantei de structura fina de-a lungul timpului ar trebui sa putem deduce ca viteza luminii a variat in timp. Nici aceasta interpretare nu este acceptata de comunitatea stiintifica intrucat nu identifica bine limitele sistemului termodinamic de considerat.
In sfarsit, chiar presupunand ca viteza luminii (de fapt viteza invarianta a relativitatii si a transformarilor Poincaré) ar fi variat in timp (presupunand ca are sens sa vorbim de o astfel de variatie), acest rezultat nu ar invalida catusi de putin relativitatea, asa cum pare sa se desprinda din observatia citata a lui Paul Davies.
In concluzie, pentru moment e doar mult zgomot pentru nimic.

#65
noShadow

noShadow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 20.07.2010

View Postmdionis, on 20th July 2010, 21:01, said:

Mai e mult pana departe.
In primul rand, ideea pleaca de la faptul ca s-ar putea sa existe o variatie relativa a constantei de structura fina de ordinul lui 10-5. Nu toate sursele de informatie concorda in acest sens (doar liniile spectrale ale unui quasar ar arata asa ceva, cf. Webb et al., insa alte date contrazic net rezultatele lor) si nici macar autorii studiului initial nu exclud sa fie vorba si de... Undiscovered systematics or spatial variation. (ceea ce este pana la urma explicabil, avem dupa ei de-a face cu erori de ordinul a 4 sigma).
In al doilea rand, Davies, Davies si Lineweaver interpreteaza pe baza unor considerente de termodinamica rezultatele publicate de Webb et al. in sensul dorit de ei, anume ca din variatia (inca la stadiul ipotetic-controversat) a constantei de structura fina de-a lungul timpului ar trebui sa putem deduce ca viteza luminii a variat in timp. Nici aceasta interpretare nu este acceptata de comunitatea stiintifica intrucat nu identifica bine limitele sistemului termodinamic de considerat.
In sfarsit, chiar presupunand ca viteza luminii (de fapt viteza invarianta a relativitatii si a transformarilor Poincaré) ar fi variat in timp (presupunand ca are sens sa vorbim de o astfel de variatie), acest rezultat nu ar invalida catusi de putin relativitatea, asa cum pare sa se desprinda din observatia citata a lui Paul Davies.
In concluzie, pentru moment e doar mult zgomot pentru nimic.
asa o fi...
era doar o interventie impertinenta... sorry

#66
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Posttehnics, on 20th July 2010, 18:56, said:

Ba da, lumina are forma de unda, doar ca s-a decoperit ca are si forma de corpuscul la fel dovedit experimental...nu doar teoretic pentru modelele fizice.

OK, am inteles, chiar nu stii despre ce vorbesti. Fiindca dualismul unda-corpuscul nu are de-a face cu viteza luminii ci cu mecanica cuantica, nu voi continua aici discutia pe aceasta tema. Te poti lamuri din carti cum sta treaba; daca totusi nu intelegi, mai intrebi.

Quote

Era folosit ca o forma de concluzie in urma faptului ca fotonul are masa.

Dumneata ai scris textual: Daca e corpuscul eu cred ca are masa care tine spre minus infinit...dar are.
In privinta masei fotonului, nu incape loc pentru datul cu parerea dupa cum ne trece prin cap. Ca sa il citez pe alde Iliopoulos: "le photon a la masse nulle parce que expérimentalement il a l'air d'avoir la masse nulle" (evident, se refera la masa de repaus). Fizica este o stiinta experimentala.

Quote

Bineinteles.

... ca nu.
Oricine are idee despre ce e aia lumina nu toarna atatea aiureli despre "limita pentru propulsarea unui corp cu masa infinit de mica" si celelalte. Repet: daca ai nelamuriri, intreaba, e mult mai sanatos decat sa produci nonsensuri.

noShadow said:

era doar o interventie impertinenta... sorry

Nu e o interventie impertinenta, e o chestiune ridicata pe un forum: banuiesc ca nu esti un profesionist al fizicii sa stii ce e adevarat si ce nu in stirea respectiva. Cu ceva poti ramane dupa comentariul meu: e bine sa verifici sursele de pertinenta stiintifica reala (publicatiile de specialitate) si nu numai o pagina de web scrisa de nu se stie cine.

Edited by mdionis, 20 July 2010 - 22:14.


#67
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006

View PostnoShadow, on 20th July 2010, 20:03, said:

Daca am fi trait in perioada inchizitiei iar site-ul de mai sus ar fi abordat subiecte religioase in aceeasi maniera in care o face cu stiinta, respectivul ar fi fost ars pe rug in secunda 2. Din fericire pentru respectivul nu exista o inchizitie in cazul stiintei.
Nu face decat sa promoveze idei pseudo-stiintifice cu un iz conspirationist nascut dintr-o ignoranta si o comoditate a (lipsei) de educatie stiintifica extraordinare.

#68
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View PostIxtl, on 20th July 2010, 22:27, said:

Daca am fi trait in perioada inchizitiei iar site-ul de mai sus ar fi abordat subiecte religioase in aceeasi maniera in care o face cu stiinta, respectivul ar fi fost ars pe rug in secunda 2. [...]

Da, eu nu m-am interesat de celelalte articole de pe site ci exclusiv de informatia prezentata in articolul indicat. Judecand ansamblul articolelor, e adevarat ca partea stiintifica a consideratiilor autorului site-ului este cu adevarat sinistra, un exemplu aproape perfect de "asa nu". Insa intram in OT.

Edited by mdionis, 21 July 2010 - 11:20.


#69
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,467
  • Înscris: 10.08.2005

View Posterrai, on 20th July 2010, 14:02, said:

As avea si eu o intrebare :naughty: .
Daca Pamantul s-ar misca cu o viteza mai mare.
Presupunem ca acum se misca cu 50 000 km/s, iar alt Pamant se misca cu 150 000 km/s , locuitorii de pe primul Pamant ar imbatrani mai repede decat cei de pa al doilea Pamant??? Daca da, de ce??? Daca da, este adevarat ca daca ne-am misca cu viteza luminii n-am mai imbatrani iar timpul ar sta pe loc si de ce???
La care miscare te referi?

#70
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Vom avea surprize mari cu acesta viteza a luminii. De fapt cu alte fenomene. Si in general cu dogmele stiintifice.
Nici pina la marginea sistemului solar nu putem ajunge cu oameni, si noi ne punem problema de univers.
Se vor modifica multe, din vointa noastra.
Viteza luminii e viteza maxima a luminii. Nu din univers. Cum de s-a ajuns la aceasta dogma cu viteza luminii ca fiind maxima din univers? Si care univers, ca nici marginile nu e clar care ii sint. Sa nu mai vorbim de matematica ce ne permite, orice, teoretic.
Si cu megauniversul cum ramine? Cu mintea deja se intra in el.

#71
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009

Quote

Vom avea surprize mari cu acesta viteza a luminii. De fapt cu alte fenomene. Si in general cu dogmele stiintifice.
Nici pina la marginea sistemului solar nu putem ajunge cu oameni, si noi ne punem problema de univers.
Se vor modifica multe, din vointa noastra.
Viteza luminii e viteza maxima a luminii. Nu din univers. Cum de s-a ajuns la aceasta dogma cu viteza luminii ca fiind maxima din univers? Si care univers, ca nici marginile nu e clar care ii sint. Sa nu mai vorbim de matematica ce ne permite, orice, teoretic.
Si cu megauniversul cum ramine? Cu mintea deja se intra in el.
ai auzit de teoria relativitatii?

#72
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View PostNASTYPRIMUL, on 27th July 2010, 16:06, said:

Viteza luminii e viteza maxima a luminii.

De fapt e viteza invarianta a grupului de transformari Poincaré. Nu a luminii. Lumina in vid se deplaseaza cu aceasta viteza.

Quote

Nu din univers.

In masura in care acceptam ca SRI din universul in care ne aflam respecta invarianta la acest grup de transformari (si nu avem nici cel mai mic motiv sa credem ca nu ar fi asa), viteza invarianta e unica (iar lumina in vid se propaga evident cu aceasta viteza oriunde in univers).

Quote

Cum de s-a ajuns la aceasta dogma cu viteza luminii ca fiind maxima din univers?

Prin observarea directa si indirecta a proprietatilor de invarianta ale spatiu-timpului.

Quote

Si care univers, ca nici marginile nu e clar care ii sint.

Cel in care ne aflam, indiferent daca are margini si unde se afla ele in caz ca exista.

Quote

Sa nu mai vorbim de matematica ce ne permite, orice, teoretic.

Tocmai ca matematica ne restrange posibilitatile extrem de mult.

Quote

Si cu megauniversul cum ramine? Cu mintea deja se intra in el.

Atata vreme cat se intra exclusiv cu mintea, nu face pare din observabil/verificabil si deci nu constituie obiectul stiintei ci al speculatiilor (care pot fi facute pe baze mai mult sau mai putin stiintifice).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate