Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 

Gothic 3 -Forsaken Gods

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Hitman_8393

Hitman_8393

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.02.2007
In primul si primul rand buna ziua tuturor..........!!!
Apoi asta:



forsaken gods este cea mai mare porcarie .....am instalat azi jocul si pot spune ca cere mai multe resurse ca gothic 3 si e plin de buguri credeti-ma ca nu vorbesc prostii.......aia care spuneau ca gothic 3 are buguri nu aveau dreptate pentru ca in afara de faptul ca cerea resurse jocul nu avea nici un bug de questuri sau arme etc.dar forsaken gods ma asteptam sa fie un joc superb prin care cei de la piranha o sa isi ""ceara scuze de greselile din G3"" pe cand el este este plin de buguri primul oras din care incepi e cu iesire la lac si daca intri in lac mergi pe sub el ca si cum nu ar fi acolo iar din primele 5 questuri care le-am luat 2 nu merg nu vede ca ai facut ce cere in quest si nu il accepta adica sa fim sinceri cand faci un joc primu nivel ar trebui sa iasa perfect ca na asta lasa impresia jucatorului si ma asteptam sa fie buguri cateva 2 sau 3 mai incolo pe la mijlocul jocului dar nici chiar asa 2 buguri la quest de cand incepi jocul si faza cu apa ce naiba............. plus ca jocul se misca foarte nasol la maxim cu rezolutie 1024 pe 768 cu procesor 2 ghz dual core 2 gb ram si 8800gt face cat un lag de 20 secunde in care se opreste si muzica si cateodata te respawneaza pe casa dupa ce isi revine m-am dat jos de 5 ori !!!!
         Defragmetari facute,xp optimizat(stiti voi msconfig pentru cele de la startup)............

Astept opiniile voastre......sa nu fie de gen baii fraiere poate ai placa made in china...ba tampitule ai procesor prost.........ci sa fie cam asa......vezi ca e o versiune de joc modificata de unii sa nu mearga bine ia-l original sa vezi ca este super jocul.

#2
Hitman_8393

Hitman_8393

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.02.2007
inca ceva super nasol......i-a schimbat vocea.....cea mai mare prostie cand faci dialog are voce noua iar cand citesti carti sau esti lovit e vocea veche.....ce sa mai zic jocul e facut pe low founds!

#3
Merdiso

Merdiso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 19.03.2008
Din cate se pare jocul e optimizat foarte prost (mai prost decat Undercover si Crysis), pe un Q6600 + 8800GTX la 1280&1024 jocul d-abea ruleaza decent pe setari medii.

#4
FIlipq

FIlipq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 31.12.2007
la ce va asteptati de la un joc facut de indieni...:|

#5
Hitman_8393

Hitman_8393

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.02.2007
au facut praf seria.....ma bucur ca s-au despartit poate ne ajuta domnu sa iasa ceva bun la gothic 4 caci la forsaken gods ma multumesc daca citesc storyu de pe wiki.Doamneee si imi amintesc ce marfa era gothic 1 si 2 tocmai asta ca era vechi si avea un stil aparte parca grafica aia nasoala ajuta la impresie.....cand il jucam nu ma mai opream!

#6
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004

View PostHitman_8393, on Nov 25 2008, 18:28, said:

au facut praf seria.....ma bucur ca s-au despartit poate ne ajuta domnu sa iasa ceva bun la gothic 4 caci la forsaken gods ma multumesc daca citesc storyu de pe wiki.Doamneee si imi amintesc ce marfa era gothic 1 si 2 tocmai asta ca era vechi si avea un stil aparte parca grafica aia nasoala ajuta la impresie.....cand il jucam nu ma mai opream!

Pai nu e prilej de bucurie , se vad rezultatele la acest add. Grafica este super (il joc la rezolutia 1680x1050 cu setarile la maxim) dar cu multe buguri de gen intra personajele in stanci , nu poti culege anumite obiecte ( de ex nu reusesc sa iau nici un stoneroot de pe langa apa), ...etc. Pe parcursu hartii ingheata pe perioade cam lungi ecranu pana se incarca peisaje noi. La originalu nu era asa. Am avut chiar ocazia sa trec prin niste orci de parca nici nu ar fi fost acolo iar la unele personaje nu apare numele lor. Ma enerveaza si faptul ca nu  mai poti discuta chiar cu toti  ci numai cu persoanele cu care   ai tangenta la questuri.
Si Gothic 4 din pacate tot astia o sa-l scoata , nemtii nu mai au dreptu la acest nume. In schimbi nemtii (baietii care au facut seria gothic pana la gothic 3 in afara de acest add) o sa scoata alt joc asemanator (Risen) pe care personal il astept cu nerabdare.

Edited by Sir_Vaska, 25 November 2008 - 21:25.


#7
adrian19

adrian19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 13.07.2007
Gothic III Forsaken Gods == bataie de joc
Am fost total dezamagit. Este un mare esec. L-am dezinstalat dupa vreo cateva ore de joc. La una ca asta chiar nu ma asteptam, a iesit mai naspa decat Gothic 3. De fapt de-abia acuma imi dau seama cat de bine realizat e gothic 3. Nu ne mai ramane decat sa ne punem speranta in Gothic 4...cat despre Forsaken Gods nu mai are sens sa comentam :wallbash:

#8
Merdiso

Merdiso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 19.03.2008
Doamne, am jucat si eu jocul vreo 2 minute, pur si simplu e :death:.

Zici ca e facut de niste programatori de 20 ani care ieri au invatat C++, e "limitat" rau jocul :thumbdown:, e optimizat si foarte prost.Intr-adevar grafica mi se pare OK, insa in rest e sucks, mai ales la A.I.

Edited by Merdiso, 01 December 2008 - 22:03.


#9
alex_202222

alex_202222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.10.2006
Inca nu l-am instalat , oricum am o nelamurire ... Forsaken gods este " the second patch for Gothic 3: Forsaken Gods. This update fixes some quest bugs and addresses a few minor issues." sau este o alta poveste care nu are legatura cu gothic III? Altfel zis :  se instaleaza peste gothic III sau in alt folder ca si cum ar fi alt joc ?

Edited by alex_202222, 14 December 2008 - 17:24.


#10
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003
Stimabililor, tocmai butonez la The Witcher, si astfel mi-am dat seama ce munca grea reprezinta un joc fara ecrane de incarcare la fiecare casa, pestera, microregiune. In Gothic, sunt maxim 2 ecrane de incarcare. Iata de ce consuma atatea resurse, iar daca mai introducem in ecuatie si factorul timp ( redus la maximum de JoWood ), obtinem multe probleme.
Oricum, cred ca s-a pierdut atmosfera Gothic incepand cu editia 3 ;)

#11
klaw_godly

klaw_godly

    Preafericitul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,659
  • Înscris: 10.06.2008

View Postshiva, on Dec 28 2008, 13:25, said:

Stimabililor, tocmai butonez la The Witcher, si astfel mi-am dat seama ce munca grea reprezinta un joc fara ecrane de incarcare la fiecare casa, pestera, microregiune. In Gothic, sunt maxim 2 ecrane de incarcare. Iata de ce consuma atatea resurse, iar daca mai introducem in ecuatie si factorul timp ( redus la maximum de JoWood ), obtinem multe probleme.
Oricum, cred ca s-a pierdut atmosfera Gothic incepand cu editia 3 ;)
1.Poate fi si doar un loading ca mie tot imi vine sa-mi dau glont cand pe un q6600 si pe hd4850 pe 1440x900 ti se misca execrabil.(in ce mai tin eu minte 20-25 fps). Si mai era si faza aia cand se bloca jocul cateva secunde si atatea bug-uri.
2.Aici ai cea mai mare dreptate. Pai de  Gothic 1 si 2 poti zice ca sunt jocuri si acum, deci eu sincer mai bine ma joc un gothic 1 sau 2 decat sa ma joc gothic 3 forsaken. Incepand cu gothic 3, care era incredibil de prost de optimizat, apoi cu acesta tentativa de joc "Forsaken Gods" s-a stins totul. Pacat, in loc sa evolueze, ei se duc tot in jos.
Daca asa va fi si gothic 4... :death:

View PostSir_Vaska, on Nov 25 2008, 21:18, said:

Pai nu e prilej de bucurie , se vad rezultatele la acest add. Grafica este super (il joc la rezolutia 1680x1050 cu setarile la maxim) dar cu multe buguri de gen intra personajele in stanci , nu poti culege anumite obiecte ( de ex nu reusesc sa iau nici un stoneroot de pe langa apa), ...etc. Pe parcursu hartii ingheata pe perioade cam lungi ecranu pana se incarca peisaje noi. La originalu nu era asa. Am avut chiar ocazia sa trec prin niste orci de parca nici nu ar fi fost acolo iar la unele personaje nu apare numele lor. Ma enerveaza si faptul ca nu  mai poti discuta chiar cu toti  ci numai cu persoanele cu care   ai tangenta la questuri.
Si Gothic 4 din pacate tot astia o sa-l scoata , nemtii nu mai au dreptu la acest nume. In schimbi nemtii (baietii care au facut seria gothic pana la gothic 3 in afara de acest add) o sa scoata alt joc asemanator (Risen) pe care personal il astept cu nerabdare.
E continuare, nu e add.
Grafica este la fel.
Ce placa video ai? Si cate fps ai?

#12
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003

View Postklaw_godly, on Jan 10 2009, 20:01, said:

1.Poate fi si doar un loading ca mie tot imi vine sa-mi dau glont cand pe un q6600 si pe hd4850 pe 1440x900 ti se misca execrabil.(in ce mai tin eu minte 20-25 fps). Si mai era si faza aia cand se bloca jocul cateva secunde si atatea bug-uri.
2.Aici ai cea mai mare dreptate. Pai de  Gothic 1 si 2 poti zice ca sunt jocuri si acum, deci eu sincer mai bine ma joc un gothic 1 sau 2 decat sa ma joc gothic 3 forsaken. Incepand cu gothic 3, care era incredibil de prost de optimizat, apoi cu acesta tentativa de joc "Forsaken Gods" s-a stins totul. Pacat, in loc sa evolueze, ei se duc tot in jos.
Daca asa va fi si gothic 4... :death:

Io am jucat G3 pe un Prescott de 3Ghz + HD2600XT si n-am intalnit buguri, inafara de crash-urile aleatorii dupa x ore de joc. Cat despre AddOn,

http://www.worldofgothic.com/gothic3/ said:

The German website GameStar recently started an investigation on how Forsaken Gods could have become such a bug-catastrophy. To uncover the thruth and nothing but the truth, they talked to the ‘lawyers’ of 'the usual ‘suspects’ Jowood and Trine Games. They also interviewed an important witness, one of the big names at worldofgothic.de.

The first ‘in the line of fire’ was Dr. Albert Seidl, a leading manager of Jowood, who claims that the early release of FG was meant to compensate for all the dissapointment the fans experienced with Gothic 3.
He doesn’t think FG has turned out a PR-disaster. In fact, the criticism on FG was expected, needed and welcome. Although the stream of criticism did hurt it was vital, because important lessons for the future can be extracted from it.
Astonishingly, mr. Seidl admits that Jowood knew about the buggy state FG was in. Their plan to repair the mistakes with the help of a release patch turned out to be a ‘mission impossible’.

Michael Kairat, the producer from Forsaken Gods, defends the company by pointing at the original source code from Gothic 3, which was used for FG. In part, mistakes from the old code were transferred to the addon, and in a number of cases the fixing of problems brought up entirely new ones.

One major witness of the last stage of a disaster-in-the-making was Stefan Bollmann from the German website ‘worldofgothic’. Having been a participant of the beta-testing team, he was in the position to tell GameStar’s ‘inspector’ Heiko Klinge what Jowood did with their bug reports. On the one hand, his Jowood contact person made the impression of doing everything in his power to bring the reported bugs to the attention of the right people. On the other hand FG turned out to be full of those bugs the Beta-testing team had discovered and painstakingly documented for Jowood.
All in all, the team from wog was very surprised by the enormous amount of bugs they had to deal with. The game version they had to test the first time looked more like an early alpha-version. In the series of test versions that followed, new versions always only contained few changes compared to the previous ones.

Sangam Gupta, leading manager of Trine Games, explains that his team had to get used to a new programming code and engine in a very short time. Within the available time they tried hard to eliminate as much of the bugs as possible. He confirms that the beta-testing team provided information on a lot of bugs, thereby delivering proof of Jowood having indeed passed on the bug reports.

Cred ca tot factorul timp a intervenit si de data asta. In cazul G3, JoWood n-a lasat suficient timp pt. testare si fixare de buguri. Cel mai probabil, au presat si release-ul la AddOn, pentru ca reprezinta legatura dintre G1-3 si G4.

#13
Merdiso

Merdiso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 19.03.2008
Gothic 3 are grafica buna dar cam atat, ca feeling primul si doiul sunt mult mai bune.
S-a demonstrat/se demonstreaza/se va demonstra ca nu grafica face jocul, ci gameplay-ul, mai ales feelingul;).Feelingul trebuie sa te atraga sa joci jocul, nu grafica.
Forsaken Gods m-a "uimit" negativ la toate capitolele.Pe langa faptul ca se misca greoi chiar si pe PC-ul din semnatura avea si un gameplay mizerabil.Grafica era buna intr-adevar dar AI-ul (inteligenta arficiala) a celorlalti soldati era la pamant, ziceai ca e un joc facut de oameni de 25 ani, cel mult :thumbdown:.

Edited by Merdiso, 14 January 2009 - 14:55.


#14
klaw_godly

klaw_godly

    Preafericitul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,659
  • Înscris: 10.06.2008

View Postshiva, on Jan 11 2009, 10:57, said:

Io am jucat G3 pe un Prescott de 3Ghz + HD2600XT si n-am intalnit buguri, inafara de crash-urile aleatorii dupa x ore de joc. Cat despre AddOn,


Cred ca tot factorul timp a intervenit si de data asta. In cazul G3, JoWood n-a lasat suficient timp pt. testare si fixare de buguri. Cel mai probabil, au presat si release-ul la AddOn, pentru ca reprezinta legatura dintre G1-3 si G4.
Pai de la gothic 2 si pana au lansat gothic 3 au fost ceva ani din cate imi aduc eu bine aminte si cu toate astea a cam dezamagit per ansamblu(parerea mea). Grafica era frumoasa, nu am ce sa reprosez, dar cand aveam lvl 50 si  ma omoara un banal porc mistret (care sare pe tine si te tot sacaie de nici nu mai apuci sa scoti sabia) si mai si uitam sa salvez... Apropo de salvari, dadea o gramada de erori la salvat pe vista, sau iara jucam ceva timp si dadea eroare.
La addon no comment, mai ales ca reprezinta legatura dintre g3 si g4 de ce naiba nu au lasat mai mult timp la dispozitiie sa il faca macar "decent". Grafica este aceeasi, dar ... restul e un esec total si cu sistemul din semnatura nu stiu daca scot constant 25 fps,se misca uneori execrabil(ce porcarie). Multi nu o sa se poata juca din cauza optimizarii "perfecte", iar multi nu il vor juca. Asa ca hodoronc-tronc apare gothic 4 si eu/voi/multi habar nu o sa am/aveti/aiba idee ce s-a intamplat prin g3 forsaken Gods.(Nu-mi place sa joc un joc doar asa, fara sa urmaresc povestea).
Astea fiind spuse, le recomand celor de la JoWood sa lase timp suficient si sa nu fusereasca doar de dragul de a scoate un joc. Sa urmeze calea celor de la blizzard, care dupa parerea mea nu au scos nici un joc dezamagitor.( Sa nu mai mentionez Diablo 2, si cat de curand ar trebui sa apara Diablo 3(diferenta intre cele 2 jocuri, cred ca este de aproximativ 9-10 ani-nu stiu exact si n-am chef sa caut :lol: ), care cu siguranta va fi SUPERB. ;)

Edited by klaw_godly, 14 January 2009 - 19:20.


#15
Hitman_8393

Hitman_8393

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.02.2007
Gothic Forsaken Gods face legatura intre gothic 3 si gothic 4........o sa il bag din nou cu patcurile de acuma sa vad ce au mai modificat prin joc oamenii astia......voi ce ziceti merita sa il bag din nou au mai facut ceva bun la el?

#16
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003

View Postklaw_godly, on Jan 14 2009, 19:19, said:

[...]La addon no comment, mai ales ca reprezinta legatura dintre g3 si g4 de ce naiba nu au lasat mai mult timp la dispozitiie sa il faca macar "decent". Grafica este aceeasi, dar ... restul e un esec total si cu sistemul din semnatura nu stiu daca scot constant 25 fps,se misca uneori execrabil(ce porcarie). Multi nu o sa se poata juca din cauza optimizarii "perfecte", iar multi nu il vor juca. Asa ca hodoronc-tronc apare gothic 4 si eu/voi/multi habar nu o sa am/aveti/aiba idee ce s-a intamplat prin g3 forsaken Gods.(Nu-mi place sa joc un joc doar asa, fara sa urmaresc povestea).[...]

In primul rand, JoWooD apologizes to the Gothic community!. Cei de la Trine sustin ca au avut prea putin timp la dispozitie si engine-ul lui G3, in sine, era/este buggy => dificil de implementat, prea putin timp de testat/fixat(din nou).

Ultimul patch pt G3-FG este 1.08.9 (238.82MB)
Please note that the player has to start a new game in order to make the improvements work!

Brief Patch Notes:

- Gothic 3 Questitems removed
- Text problems fixed
- Voice over issues fixed
- Improved Combat / NPC Balancing
- Improved Item value balancing
- Parry skill is functional
- Shield Parry is functional
- New Items like weapons, armor, shields

Pana termin G1 si G2 + addon, numa' bine scade pretul la FG si se mai fixeaza din probleme. Eu, personal, n-am avut probleme cu nici unul dintre Gothicuri, inafara de Alt+Tab (macar in Gothic crapa jocul, in Assasin's Creed se blocheaza calc. cu totul :lol:  )

#17
Hitman_8393

Hitman_8393

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.02.2007
Ah...eu la assassins creed nu am avut probleme cu alt+tab imi mergea perfect .....am bagat FG cu ultimul patch si surpriza se misca putin mai bine ca inainte dar tot nu poate fi jucat sincer nu cred ca mai pot face nimic la joc cu patchurile din cauza engineului asa ca astept direct G4...oricum singuru lucru care il mai au de facut e sa adauge 20 loading screenuri ar rezolva problema.......ganditi-va ca in timp ce stati in rebel camp calculatoru proceseaza fiecare cm din harta cu npc si animale deci sigur ar rezolva problema!!!

#18
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003

View PostHitman_8393, on Feb 28 2009, 11:06, said:

[...]oricum singuru lucru care il mai au de facut e sa adauge 20 loading screenuri ar rezolva problema.......ganditi-va ca in timp ce stati in rebel camp calculatoru proceseaza fiecare cm din harta cu npc si animale deci sigur ar rezolva problema!!!

Doamne feri!!! Unicitatea seriei Gothic sta tocmai in lipsa loading screen-urilor (maxim 3 in tot jocul). Si daca ceva m-a inervat in the Witcher au fost loading screenurile foarte, foarte, foarte dese(cand intri in casa, cand iesi din casa, cand urci la etaj sau cobori in pivnita, etc ).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate