Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

TVA de 5% pentru livrarea locuințelor ca parte a politicii sociale

- - - - -
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#109
Corsicanul

Corsicanul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.04.2007
Ai dreptate, insa eu platisem deja un avans de vreo 40% la ei acum 2 ani, din care pierdeam jumatate daca ma retrageam; in plus primeam restul de bani in lei care inseamna mult mai putin in euro (fata de un curs de 3,13 la care am platit avansul)

#110
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010
mapoate ajuta si pe mine cineva?
am cumparat un ap in 2010...cu tva de 24%,nu am nicio chitanta.pot sa recuperez cei 19% din valoarea platita?
merci anticipat pt raspuns

#111
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Nu, nu mai poti recupera, ca sa incep cu sfarsitul.

Daca ai achizitionat de la o persoana juridica platitoare de TVA, un apartament cu o suprafata de sub 120mp si cu o valoare fara tva de sub 380.000 lei cu destinatia locuinta si tu nu ai mai achizitionat pana in acel moment vreo proprietate taxata cu tva 5% atunci ar fi trebuit sa ceri vanzatorului sa aplice cota redusa. Acum, doar daca te intelegi cu el sa-ti storneze factura si sa ti-o refaca, modificat actele la notar, etc.

#112
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010

View Postarp, on 12th February 2011, 11:22, said:

Nu, nu mai poti recupera, ca sa incep cu sfarsitul.

Daca ai achizitionat de la o persoana juridica platitoare de TVA, un apartament cu o suprafata de sub 120mp si cu o valoare fara tva de sub 380.000 lei cu destinatia locuinta si tu nu ai mai achizitionat pana in acel moment vreo proprietate taxata cu tva 5% atunci ar fi trebuit sa ceri vanzatorului sa aplice cota redusa. Acum, doar daca te intelegi cu el sa-ti storneze factura si sa ti-o refaca, modificat actele la notar, etc.
pai nu cumva tb sa imi aduca la cunostinta notarul?de chestia asta?
eu cred ca a fost evaziune fiscala,nu mi-a dat nicio chitanta...sau factura cand am cumparat apartamentul asta...
daca ma duc sa ii cer acum factura? e prea tarziu?

#113
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Nu, nu notarul trebuie sa-ti spuna. Este o tranzactie economica intre 2 parti, tu si vanzatorul, amandoi trebuie sa stiti ce faceti acolo.
Daca este persoana juridica si nu ti-a emis factura, te duci si-i ceri, vezi ce e scris in contractul de vanzare cumpare in privinta pretului.
Daca pretul este dat in suma totala fara defalcarea tva-ului atunci nu e bine, ca-ti poate emite factura cu TVA 5% dar raportat la pretul total al imobilului platit de tine si atunci ti-a luat oricum totii banii legal.
Daca pretul este defalcat in contract valoare + TVA, vezi cat este tva-ul si someaza firma sa-ti storneze tva-ul daca este de 19% si sa-ti factureze cu tva de 5% (daca te incadrezi in conditiile legii!!!)
Daca refuza sa-ti emita factura mergi la finante cu contractul si fa plangere de evaziune fiscala.

Apropo, cand ai cumparat acest apartament? Si de la cine?

#114
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010

View Postarp, on 12th February 2011, 23:28, said:

Nu, nu notarul trebuie sa-ti spuna. Este o tranzactie economica intre 2 parti, tu si vanzatorul, amandoi trebuie sa stiti ce faceti acolo.
Daca este persoana juridica si nu ti-a emis factura, te duci si-i ceri, vezi ce e scris in contractul de vanzare cumpare in privinta pretului.
Daca pretul este dat in suma totala fara defalcarea tva-ului atunci nu e bine, ca-ti poate emite factura cu TVA 5% dar raportat la pretul total al imobilului platit de tine si atunci ti-a luat oricum totii banii legal.
Daca pretul este defalcat in contract valoare + TVA, vezi cat este tva-ul si someaza firma sa-ti storneze tva-ul daca este de 19% si sa-ti factureze cu tva de 5% (daca te incadrezi in conditiile legii!!!)
Daca refuza sa-ti emita factura mergi la finante cu contractul si fa plangere de evaziune fiscala.

Apropo, cand ai cumparat acest apartament? Si de la cine?
ap a fost cumparat in 13 august de la un constructor,care era asociat cu inca 3...ctr de v/c nu este cu societatea lor ci cu ei in parte
nu scrie in ctr valoare+tva
o sa ii cer lui factura...dar nu stiu daca o sa-mi dea.e obligat,dar nah

#115
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Pai daca nu ai cumparat de la o persoana juridica atunci ce factura sa-ti dea??? Ai cumparat de la o persoana fizica care nu are calitatea de a emite facturi DAR, atentie!, daca face tranzactii imobiliare cu caracter repetitiv este obligata sa se inregistreze in scopuri de tva, adica este obligata sa colecteze si sa verse la bugetul statului TVA pe tranzactiile pe care le incheie. De aceea trebuie sa mergi sa-l intrebi daca este inregistrat in scop tva, daca nu, de ce nu e, daca da, te intorci la contract si vezi cum e format pretul. Daca in contract ai pretul si mentiunea inclusiv tva atunci poti discuta problema tva-ului de 5%, daca nu exista in contract mentionarea tva de niciun fel te poti trezi ca statul o sa-i impute lui tva si el la randul lui tie, cum au mai fost cazuri!!
PS: un avocat/jurist destept te-ar fi costat cateva sute de euro si ai fi putut economisi probabil mii.

#116
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010

View Postarp, on 13th February 2011, 02:35, said:

Pai daca nu ai cumparat de la o persoana juridica atunci ce factura sa-ti dea??? Ai cumparat de la o persoana fizica care nu are calitatea de a emite facturi DAR, atentie!, daca face tranzactii imobiliare cu caracter repetitiv este obligata sa se inregistreze in scopuri de tva, adica este obligata sa colecteze si sa verse la bugetul statului TVA pe tranzactiile pe care le incheie. De aceea trebuie sa mergi sa-l intrebi daca este inregistrat in scop tva, daca nu, de ce nu e, daca da, te intorci la contract si vezi cum e format pretul. Daca in contract ai pretul si mentiunea inclusiv tva atunci poti discuta problema tva-ului de 5%, daca nu exista in contract mentionarea tva de niciun fel te poti trezi ca statul o sa-i impute lui tva si el la randul lui tie, cum au mai fost cazuri!!
PS: un avocat/jurist destept te-ar fi costat cateva sute de euro si ai fi putut economisi probabil mii.
cand as fi putut economisi?cand am cumparat?mda ai dreptate
o sa il sun maine pe cel care mi-a vandut si o sa il intreb daca e inregistrat in scop tva
f nasoala situatie....


pai uite,de ex cand am fost la notar i s-a dat banii astuia care a specificat in ctr ca nu mai are nicio pretentie...adica nu ne-a adus nimeni la cunostinta si nu numai,ca noi mai avem ceva de platit.
mi se pare totusi un caz cam ciudat...sincer

#117
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
El poate sa nu mai aiba nicio pretentie, statul da.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate