Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

TVA de 5% pentru livrarea locuințelor ca parte a politicii sociale

- - - - -
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#73
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 03.02.2005
In suma de 98000 eu este inclus si TVA-ul? Daca da, atunci te incadrezi, altfel nu.

#74
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
N-ar avea sens sa intrebe de 98000 euro care sa includa vreun TVA, nu crezi?

#75
dunhill76

dunhill76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.01.2009

View Postarp, on Jan 16 2009, 20:02, said:

380.000 lei este in lege, care acum inseamna vreo 89.000 euro. deci suma ta nu se incadreaza..:(
Multumesc pentru raspuns...dar revin cu un update la intrebare...contractul prevede ca trebuie sa platesc maxim 3,8 lei pe euro si minim 3,6...ori 3,8 *98000    =372400
este pierderea antreprenorului pana la urma....el a venit cu ideea geniala pt a se proteja de variatia cursului....era 3,48 cursul in ziua in care am platit avansul....

Edited by dunhill76, 17 January 2009 - 13:43.


#76
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Asta este intre tine si el. Legea zice ca pe factura sa nu fie mai mult de 380.000 lei baza de impozitare. Daca el si-a legat pretul de un plafon maxim al cursului euro atunci e treaba lui si norocul tau ca-l iei cu 15% mai ieftin.

#77
uly_

uly_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 24.09.2008

View Postdunhill76, on Jan 17 2009, 13:39, said:

Multumesc pentru raspuns...dar revin cu un update la intrebare...contractul prevede ca trebuie sa platesc maxim 3,8 lei pe euro si minim 3,6...ori 3,8 *98000    =372400
este pierderea antreprenorului pana la urma....el a venit cu ideea geniala pt a se proteja de variatia cursului....era 3,48 cursul in ziua in care am platit avansul....


Asta cu plafonarea EUR la 3.8, chiar ca este absolut geniala!  :lol:

#78
ibm_ioman

ibm_ioman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 04.04.2007
Pentru ca eventualii cumparatori sa beneficieze de TVA 5%, unii au scazut pretul apt pana sub 100.000 de euro:

"Monaco Towers reduce pretul apartamentelor cu doua si trei camere cu pana la 45.000 euro pe fondul climatului economic actual, scaderea ritmului vanzarilor de pe piata imobiliara facandu-i pe dezvoltatori sa isi regandeasca strategia de vanzari, acestia apeland chiar la ieftinirea locuintelor.
Monaco Towers ieftineste apartamentele cu pana la 45.000 euro "Intelegem constrangerile noi la care trebuie sa raspunda clientii si obstacolele ce stau in calea achizitiei unei locuinte. La toate acestea, incercam sa raspundem cu flexibilitate si cu o atitudine proactiva. Apartamentele din ansamblul Monaco Towers sunt acum mai accesibile ca pret si metoda de finantare", a declarat Razvan Julea, Project Manager Monaco Towers in cadrul DTZ Echinox


Potrivit DTZ, agentul exclusiv al proiectului, apartamentele cu doua camere din cadrul ansamblului Monaco Towers costa acum mai putin de 100.000 de euro si beneficiaza de TVA de 5%. Totodata, apartamentele cu trei camere situate la etajele superioare au avantajul celor mai mari reduceri de pret.

"In termen de doua luni, intreaga constructie a ansamblului va fi finalizata, ceea ce va elimina disconfortul creat de faze ulterioare de constructie. Primele apartamente complet finisate sunt disponibile spre a fi vizitate inca din toamna anului trecut", mai spun cei de la DTZ.

Ansamblul rezidential Monaco Towers, compus din doua turnuri de 20 de nivele fiecare, totalizeaza 304 unitati locative, impartite in apartamente cu un dormitor, doua dormitoare si apartamente duplex cu doua sau trei dormitoare. Ansamblul beneficiaza de asemenea de o galerie comerciala moderna, de peste 7.000 mp inchiriabili.

Dezvoltatorul proiectului este Metal House, o filiala a companiei internationale Sharmetal Group si are drept obiect de activitate exportul de deseuri feroase si neferoase, luand fiinta in anul 1999. Marble House activeaza pe piata din anul 2006 si este un vehicul investitional, creat special pentru Romania, constituind divizia de dezvoltari imobiliare a companiei Metal House.

Compania de consultanta imobiliara DTZ Echinox este agentul exclusiv al proiectului Monaco Towers, atat pentru vanzarea apartamentelor cat si pentru inchirierea spatiilor comerciale din cadrul galeriei."


Sursa: http://www.wall-stre...5-000-euro.html

#79
Corsicanul

Corsicanul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.04.2007
100% TVA DE 5% VA DISPAREA IN URMATOAREA SAPTAMANA. MINISTRUL POGEA DE FINANTE A STABILIT AZI REVENIREA LA TVA DE 19%, CA MASURA DE CRESTERE A VENITURILOR BUGETARE.
Informatia va aparea si in presa peste 2 zile si va fi publicata imediat in Monitorul Oficial.
Am fost prezent la sustinerea acestei masuri.

#80
laurhome

laurhome

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 30.03.2007

View PostCorsicanul, on Jan 27 2009, 17:34, said:

100% TVA DE 5% VA DISPAREA IN URMATOAREA SAPTAMANA. MINISTRUL POGEA DE FINANTE A STABILIT AZI REVENIREA LA TVA DE 19%, CA MASURA DE CRESTERE A VENITURILOR BUGETARE.
Informatia va aparea si in presa peste 2 zile si va fi publicata imediat in Monitorul Oficial.
Am fost prezent la sustinerea acestei masuri.

Ce fel de intrunire a fost asta din moment ce presa nu a avut acces, dar tu ai fost prezent?
De ce sa apara stirea in presa peste 2 zile si nu in presa de maine?
Da-ne mai multe detalii. Sincer eu nu cred asta, fara niste argumente mai solide.

Edited by laurhome, 27 January 2009 - 20:48.


#81
Corsicanul

Corsicanul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.04.2007
Salutare,

daca am aflat aceasta informatie inaintea tuturor asta nu inseamna ca nu este veridica. Daca am participat inseamna ca am o pozitie importanta prin PSD sau PDL sau lucrez in presa. De asemenea cunosc un subsecretar de stat la Finante care mi-a spus ca de o luna se vorbeste de impactul acestei masuri, iar decizia deja luata ar fi de renuntare la TVA 5% pana se aproba proiectul de buget pe 2009; adica in cateva zile!

#82
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 18.03.2006

View PostCorsicanul, on Jan 28 2009, 14:46, said:

Salutare,

daca am aflat aceasta informatie inaintea tuturor asta nu inseamna ca nu este veridica. Daca am participat inseamna ca am o pozitie importanta prin PSD sau PDL sau lucrez in presa. De asemenea cunosc un subsecretar de stat la Finante care mi-a spus ca de o luna se vorbeste de impactul acestei masuri, iar decizia deja luata ar fi de renuntare la TVA 5% pana se aproba proiectul de buget pe 2009; adica in cateva zile!

E clar că nu ai nici o pozitie importantă în vreun partid, din moment ce te lauzi că cunoști un subsecretar de stat. Ziarist nu ești ptr. că nu te exprimi ca un ziarist. Tind să cred că ai auzit și tu de la cineva un zvon. Doar atât. Care . . . . poate fi adevărat . . . . sau nu.

#83
Corsicanul

Corsicanul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.04.2007
In conditiile in care am asistat ieri la ora 11,00 la sediul unuia dintre cele 2 partide la o prezentare a intentiilor ministrului Pogea in care prima masura este revenirea la TVA 19% la locuinte, atunci ...? Prezentarea a avut 15 slideuri, iar revenirea la TVA 19% la locuinte reprezenta prima masura de crestere a veniturilor bugetare.De asemenea daca stiu ca s-au facut calcule privind impactul bugetar al TVA 5% si acesta ar fi de numai 60 milioane euro pierderi TVA la buget atunci.... Cu toate acestea, ministrul sustine aceasta masura. Respectivul subsecretar nu a facut decat sa-mi confirme aceste calcule, pe care de fapt mi le-a oferit in cursul dupa-amiezii de ieri....

#84
georgelgeorgel

georgelgeorgel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.01.2009

View PostCorsicanul, on Jan 28 2009, 16:57, said:

In conditiile in care am asistat ieri la ora 11,00 la sediul unuia dintre cele 2 partide la o prezentare a intentiilor ministrului Pogea in care prima masura este revenirea la TVA 19% la locuinte, atunci ...? Prezentarea a avut 15 slideuri, iar revenirea la TVA 19% la locuinte reprezenta prima masura de crestere a veniturilor bugetare.De asemenea daca stiu ca s-au facut calcule privind impactul bugetar al TVA 5% si acesta ar fi de numai 60 milioane euro pierderi TVA la buget atunci.... Cu toate acestea, ministrul sustine aceasta masura. Respectivul subsecretar nu a facut decat sa-mi confirme aceste calcule, pe care de fapt mi le-a oferit in cursul dupa-amiezii de ieri....
sincer eu cred ca exagerezi...poate ai dreptate dar in momentulde fata nu a aparut nimic din ce zici tu....din contra din ce am inteles eu din ultimele articole, ma refer la cele de azi... masuri de acest gen se vor mai lua...in fine o sa vedem

#85
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
mdah!

Quote

Reducerea de TVA pentru locuintele noi, frectie la piciorul de lemnCoborarea TVA-ului de la 19% la 5% la achizitia unei locuinte noi, mai ieftine de 380.000 de lei, nu va avea prea mare efect, cauza principala a stoparii pietei imobiliare fiind lipsa finantarii, nu impozitarea excesiva, a declarat pentru ZF, Alexander Milcev, partener la compania de consultanta si audit Ernst&Young.

" Piata imobiliara s-a oprit din cauza lipsei finantarii, nu din cauza impozitarii excesive. Vom vedea dupa jumatate de an daca masura a fost de succes sau nu. Este o masura bine-venita si cu siguranta vor cumpara investitorii care au bani", adauga el. Legea care prevede introducerea unei cote reduse de TVA de 5% a ramas deocamdata fara efecte, tinand cont ca cele mai importante firme din imobiliare nu au vandut nicio locuinta in noile conditii, scrie Ziarul Financiar

Milcev crede ca, pe langa ceasta lege, o modificare importanta prevazuta in Codul fiscal este scutirea de impozit a tranzactiilor bursiere pana la sfarsitul acestui an. "Scutirea de impozit pe profit pentru persoane juridice si de impozitul pe venit la persoanele fizice pentru tranzactiile pe bursa este o masura bine-venita. Pentru cei care vor reusi sa castige bani pe Bursa in 2009 va reprezenta niste venituri in plus, dar nu trebuie uitat ca si pierderile de pe Bursa in aceasta perioada nu vor fi deductibile. Deci acesta este reversul medaliei, asa ca atentie pentru investitorii care ies sau intra pe Bursa", adauga Alexander Milcev.
In opinia sa, desi considera ca este o masura importanta, achitarea TVA-ului la incasarea facturii nu este suficienta. Ar fi nevoie de modificarea legii astfel incat  plata impozitului indirect la bugetul de stat sa fie amanata pentru companiile care nu si-au recuperat banii de la clienti. "Chiar daca este in beneficul companiilor, nu consider ca aceasta masura va fi adoptata, intrucat guvernul are nevoie de fonduri la buget", explica el.
Milcev crede ca  autoritatile de control vor fi mult mai agresive fata de anul trecut, iar companiile trebuie sa fie bine pregatite. "Ne asteptam la cresterea controalelor fiscale. Cred ca Ministerul Finantelor ar trebui sa puna mai mult accent pe colectare in aceasta perioada de criza si prin asta sa reducem deficitul bugetar", a mai declarat el.


#86
laurhome

laurhome

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 30.03.2007

View PostCorsicanul, on Jan 27 2009, 17:34, said:

100% TVA DE 5% VA DISPAREA IN URMATOAREA SAPTAMANA. MINISTRUL POGEA DE FINANTE A STABILIT AZI REVENIREA LA TVA DE 19%, CA MASURA DE CRESTERE A VENITURILOR BUGETARE.
Informatia va aparea si in presa peste 2 zile si va fi publicata imediat in Monitorul Oficial.
Am fost prezent la sustinerea acestei masuri.
Deci au trecut cele 2 zile, nimic despre asta in ziare sau de vreo prevedere in buget legata de adoptarea tva de 19% la locuinte noi.
Deci?

#87
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,314
  • Înscris: 15.10.2006

View Postlaurhome, on Jan 29 2009, 20:43, said:

Deci au trecut cele 2 zile, nimic despre asta in ziare sau de vreo prevedere in buget legata de adoptarea tva de 19% la locuinte noi.
Deci?

Mister mare  B) .

M-ai avem nevoie de 14 ore de tacere  -_-

#88
dcg

dcg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,154
  • Înscris: 22.11.2003

View Postcipaul, on Jan 29 2009, 20:47, said:

Mister mare  B) .

M-ai avem nevoie de 14 ore de tacere  -_-

Nu m-ai spune :D

#89
padax2002

padax2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.09.2008
se mai aude ceva despre disparitia tva-ului de 5%?????????

multumesc

#90
Corsicanul

Corsicanul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.04.2007
Eu am aruncat aceasta informatie pe piata, eu trebuie sa aduc unele precizari. Masura respectiva de revenire la TVA 19% a fost discutata si ieri la Min de Finante. Ministrul Pogea s-a intalnit cu reprezentanti ai asociatiei oamenilor de afaceri, care au propus TVA 0% LA LOCUINTE!!! Ar fi chiar o mare intorsatura de situatie. Cei de la minister au reluat simularile. Cine va fi mai tare pe pozitie isi va impune punctul de vedere. Decizia este pana la urma una politica. Daca sunteti oameni de afaceri poate faceti anumite presiuni.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate