Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Criza economica globala

- - - - -
  • Please log in to reply
661 replies to this topic

#559
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
De cateva zile a inceput sa iasa la lumina o noua serie de informatii despre evenimentele din toamna trecuta despre care va povesteam si eu pe aici.

Initial vehiculate doar ca zvonuri, acum tot mai multe elemente ies la iveala in incercarea de a pune cap la cap actiunile "celor mari" si a explica ce s-a intamplat si ce s-ar fi putut intampla atunci. Mai mult, tocmai o parte din cei implicati in acele evenimente au inceput sa iasa la rampa cu diverse declaratii.

Avem in primul rand un filmulet interesant pe care l-am vazut prima data AICI. Ar fi apoi un articol care explica cam acelasi lucru AICI. In urma informatiilor aparute anumite personaje au incercat sa nege implicarea lor sau sa arunce pisica altora.

Ok, in primul rand ideal ar fi sa aruncati macar un ochi pe materialele de mai sus. Pentru cine are o minima curiozitate in ce priveste culisele economiei mondiale, merita vazute. Eu o sa incerc sa fac un sumar pe scurt si apoi o concluzie ca sa vedem cum stau lucrurile.

Asadar povestea zice ca baietii veseli de la conducerea marilor banci au fost convocati de urgenta dupa falimentul Lehman, pentru a preveni colapsul sistemului financiar. Au fost "obligati" sa accepte chiar daca aveau sau nu nevoie, bani de la stat prin asa-numitul TARP. Si pentru ca un al doilea faliment iminent ar fi insemnat colapsul instantaneu al sistemului financiar, trebuia rezolvata si "problema urmatorului domino". Adica dupa picajul Lehman urmatoarea pe lista ar fi fost Merrill Lynch care a fost bagata mai mult sau mai putin fortat pe gatul BoA pentru "salvarea situatiei".

Toate "bune si frumoase" pana cand politicienii au inceput sa-i traga de urechi pe baietii cu bancile in contul banilor din TARP. Frustrare cat cuprinde. De ambele parti. A politicienilor doritori de a se da feti-frumosi care taie capetele zmeilor... pardon bancherilor rai ce au papat banii "sarmanului contribuabil". Si frustrare in randul bancherilor "nevinovati" care au luat (cel putin o parte) banii de TARP mai mult cu jumatate de gura. Iar acum erau nevoiti sa dea socoteala intr-un adevarat circ mass-media pentru niste bani pe care nu-i cerusera.

Bomboana de pe coliva a fost si faptul ca lui BoA, un fel de banca "populara" i-a cam stat in gat alianta cu Merrill Lynch, vazuti ca un fel de "smecheri de wall-street". La tentativele BoA de a se retrage din aceasta "afacere" s-au facut tot felul de presiuni pentru salvarea situatiei, pentru evitarea unui Lehman II catastrofal intr-o economie si un sistem economic si asa aflate in deriva.

Asa cum spuneam, frustrarea e mare, pe toate partile. Atat a politicienilor, cat si a bancherilor, ca sa nu mai vorbim de contribuabili. Toti se intreaba daca miscarea a avut rost, daca TARP-ul si-a atins scopul si ce ar trebui facut in continuare. Iar altii se intreaba evident daca nu cumva toata aceasta iesire la rampa a acestor informatii nu e cumva inca o tentativa de manipulare.

De ce ? Simplu. Pentru a distrage atentia de la adevaratele probleme ale sistemului. Pentru ca nu pune nimeni intrebarea: de ce a cazut Lehman ? De ce trebuie sa fie salvata Merrill Lynch ? De ce trebuie sa dam bancherilor bani cu de-a sila ? Sau de ce ar trebui sa ne batem capul cu "salvarea" acestui "sistem financiar" daca putem numi astfel paienjenisul bancar in care lumea a fost prinsa ca intr-o plasa, aparent fara scapare. De ce ?

#560
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
De ce ? Pentru ca oamenii din spatele coporatiilor au puterea de decizie asupra lucrurilor care se vor petrece si pentru ca bancile vor sa duca lumea spre sclavie.

#561
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
Inca nu au picat bancile? :huh:
Damn..Motane, cat mai asteptam?

#562
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

View Postkappa_man84, on 6th July 2009, 09:32, said:

Inca nu au picat bancile? :huh:
Damn..Motane, cat mai asteptam?
Vor cadea si la noi, nu-ti fa griji. Odata ce au cazut in America, imposibil ca la noi sa nu dea faliment, ca doar nu suntem "miezul din dodoasca".

#563
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,705
  • Înscris: 07.02.2003

View Postkappa_man84, on 6th July 2009, 09:32, said:

Inca nu au picat bancile? :huh:
Damn..Motane, cat mai asteptam?
:lol: O sa asteptam mult si bine :)

Edited by andreic, 06 July 2009 - 13:28.


#564
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Deacord cu Flaviand si jet li,
   Traim intr-o lume incorecta, total aiurea organizata, si mai salbatica si mai inapoiata decat acum 500 de ani.

   Nu as vrea sa aud comentarii la misto, ironice sau vrajeala, nu cred ca mai trebuie sa avem chef si timp de glume.

   Imi pare bine ca mai vad si romani ca jet li si flaviand, la un moment dat am crezut ca-s singurul nebun, si sincer ma cam saturasem sa latru asa in gol, eu vorbeam - eu auzeam.
   De cativa ani preconizez o cadere masiva, si nu vreau sa fiu incorect, nu stiam cum se va manifesta exact, insa am simtit-o daca pot spune asa. Va dau cuvantul meu ca ma cruceam cand vedeam cu cata ardoare construiau toti ametitii mall-uri si spatii comerciale, spatii de birouri, apartamente si complexe rezidentiale, penthous-uri de lux si alte tampenii. Nu-mi venea sa cred cat de orbi sunt oamenii de afaceri care dealtfel sunt considerati destepti si chibzuiti cu banii lor. Nu-mi venea sa cred cate importuri de masini noi se faceau in timp ce era clar ca nu o sa mai mearga vanzarile.

   Va anunt ca ce-i mai rau acum incepe, am putea aici sa vorbim pe temele acestea poate sute de pagini insa eu va voi da doar cateva din gandurile si concluziile mele.

   In primul rand societatea nu este construita corect. Pare greu de crezut si este greu de inteles cum de oameni de geniu si exceptie ai lumii, de-a lungul secolelor nu au reusit a creea societatea corecta, care tinde spre cea ideala. Insa raspunsul il avem, este foarte simplu, si anume: SATANA (banii, puterea, controlul, vanitatea, lacomia, mandria, lenea, etc etc).

   Bun, acum vin cu argumente pentru a va demontra ca a noastra societate este incorecta si inapoiata.

   -  un miliard de oameni sunt supraponderali, iar alt miliard moare de foame.
   -  omul "civiliat" consuma cel putin dublu de cat are nevoie.
   -  pacaleala cea mai mare a omenirii: PAPER MONEY
   -  exploatare resurselor planetei se face incorect, lucru demonstrat si super discutat.
   -  media nivelului de inteligenta scade
   -  alterarea grava a setului de valori universal
   -  scadera valorii si implicarii spirituale individuala
si multe altele, cu siguranta mult mai multe decat voi putea eu sa observ macar.

   Jet li are macar puterea sa viseze la ceva, ceva poate utopic, insa viseaza, el macar poate visa, se pare ca multi sunt atat de indoctrinati, atat de prinsi in mrejele societatii actuale incat nu pot pur si simplu macar sa-si imagineze altceva, nu pot nici macar sa-si imagineze Raiul, Rai care ar trebui creeat aici pe pamant, de NOI.

   Imi este greu sa trec acum intr-un post ceea ce gandesc, si sa dau multe explicatii si argumente, pur si simplu ar trebui sa   incep centralizarea datelor si ideilor si sa insir la nesfarsit. Insa dupa parerea mea am foarte multe argumente sa cred incorectitudinea societatiii actuale, si sa cred ca putem creea ceva mult mai eficient si apropiat de perfect.
  
   Deschideti-va mintile si imaginatia, suntem intr-o lume in care haosul provocat domina, in care forte oculte nu contenesc in a ne indoctrina si indobitoci. Probabil cea mai mare dilema a mea este intrebarea - de ce si cine are nevoie sa faca asa ceva omenirii ? care este scopul final si cat de mare sa fie lacomia omeneasca astfel incat sa recurgi la asa ceva ?

   Am visat acum cativa ani prima oara la ce ar insemna o societate fara piata monetara, am nascocit acel vis in capul meu cautand o solutie la problemele cu care se confrunta omenirea. Am cautat de mult timp sa inteleg ce se intampla in jurul meu, si incet incet imi dau seama, si cu cat imi dau seama mai mult cu atat sunt mai sccarbit. Nu are rost sa intru acum in detalii tehnice despre ce ar insemna o omenire fara piata monetara, insa va pot demonstra si tehnic ca acest lucru ar fi posibil si benefic. Va pot demonstra tehnic, dupa unele teorii ale mele privind echilibrul si oscilatiile, ca societatea actuala de consum este practic imposibila de sustinut. Pot demonstra matematic ca NU se mai poate continua asa la nesfarsit. Nu exista crestere economica, nu exista bani, nu exista lege si filozofie individuala, totul este o himera, totul este o senzatie de bine si indestulare, totul este vid si negru. Toti visam si nu vrem sa ne trezim de frica adevarului, si de frica durerii pe care o va pricinui. Bineinteles unii nu se pot trezi din acest vis din cauza puterii mici de intelegere, unii nu vor de frica, iar cei care totusi o fac sunt dezarmati de reactiile celor din jur.

   Scuze pentru postul lung, insa am reusit sa citesc tot thread-ul in  vreo 3 zile din lipsa de timp, iar acum imi venea parca sa scriu tot ce am pe suflet.

#565
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,705
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttavktm, on 10th July 2009, 00:22, said:

Deacord cu Flaviand si jet li,
Traim intr-o lume incorecta, total aiurea organizata, si mai salbatica si mai inapoiata decat acum 500 de ani.
Viata nu e niciodata corecta, organizarea e facuta de oameni, acu 500 ani n-ai vrea sa stii cum era.

View Posttavktm, on 10th July 2009, 00:22, said:

la un moment dat am crezut ca-s singurul nebun,
Nu esti... acu cred ca te-ai linistit, desi nu vad cu ce te-ar incalzi sa stii asta. Dupa cum vezi nimic la misto, pura realitate.

Edited by andreic, 10 July 2009 - 00:49.


#566
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postandreic, on 10th July 2009, 01:48, said:

Viata nu e niciodata corecta, organizarea e facuta de oameni, acu 500 ani n-ai vrea sa stii cum era.


Ok, stiu cum era acum 500 de ani, iar atunci lumea in ansamblul ei era mai avansata.
Daca raportam timpurile de atunci cu tehnologia si nivelul cunostintelor de atunci o sa vedem ca atunci omenirea era mai avasata decat acum ! Bineinteles ca la asta nu v-ati gandit, ati raportat trecutul la prezent insa nu este corect.

studiati problema pe toate fetele, nu numai pe cea care va place voua...

#567
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,705
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttavktm, on 10th July 2009, 09:54, said:

Ok, stiu cum era acum 500 de ani
Nu stii si nici eu, ne imaginam paradisul dupa date istorice, tu vezi numai ce a zis micul printz eu vad suferinta, dificultati ale traiului, boli si moarte.

View Posttavktm, on 10th July 2009, 09:54, said:

iar atunci lumea in ansamblul ei era mai avansata.
Vezi sa nu :D Ia defineste ce inseamna avansat ca sa putem compara corect.

View Posttavktm, on 10th July 2009, 09:54, said:

studiati problema pe toate fetele, nu numai pe cea care va place voua...
Astept sa faci si tu asta, nu e suficient sa spui si sa vezi doar fateta care-ti place.

Edited by andreic, 10 July 2009 - 15:10.


#568
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Desi acum avem la indemana tehnologii superioare, si medicina si societate mai oganizata si altele, se traieste cam la fel. Se moare de foame, de frig, de boli, de injustitie, de razboaie fara rost, de accidente etc etc.

   Si pana la urma nu conteaza numai de ce se moare, daca acum 500 de ani omul traia in medie 40 de ani descult in fata bordeiului, acum traieste 60 garbovit si negru-galben intre betoanele orasului consumand medicamente.

   Eu sincer prefer sa mor descult, si prefer sa ma apar cu scutul decat cu masca de gaze, prefer sa mananc porc vanat decat salam, prefer apa din rau decat de la robinet. Bineinteles e greu si incorect sa spui ca atunci era mai bine comparativ cu azi, insta trebuie sa ne raportam si dezvoltarea efectiva a omenirii in acel moment.

   Este ca si cum am zice acum ca exercitiile lui Nadia pentru care a luat 10 si care au transformat-o intr-o legenda nu au valoare deloc. Da corect acum acele exercitii se fac de catre toate fetitele la antrenament, insa pentru vremea lor au fost geniale. E ca si cum ai compara un VW Beetle din anii anii '40 cu un Megane actual, este clar ca Meganul va castiga orice proba, insa Beetle-ul pentru vremea lui a fost genial pe cand Megane-ul pentru vremea lui este cat se poate de banal.

   Deci cine e mai bun ? Megane-ul sau Beetle-ul ? :P

#569
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,705
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttavktm, on 10th July 2009, 17:04, said:

Desi acum avem la indemana tehnologii superioare, si medicina si societate mai oganizata si altele, se traieste cam la fel. Se moare de foame, de frig, de boli, de injustitie, de razboaie fara rost, de accidente etc etc.
Pai stai putin ca tu nu prea intelegi ce inseamna progresul atunci... omul tot om ramane, progresul doar il ajuta sa traiasca mai confortabil si mai usor, accidente si astea le patesc si extraterestrii :) Omul modern (ce conotatie comunista muhahahaha) nu inseamna ca e izolat in ceva si e ferit de accidente & stuff, nu e o masina, e tot un om si traind mai mult este vulnerabil bolilor legate de imbatranire.
Mai mult, faptul ca sugerezi ca pe vremuri omul nu avea nevoie de una si alta gen medicamente o spui fara sa tii cont ca pe atunci nici nu erau cunoscute bolile darminte tratamentele iar oamenii mureau mai usor si nimeni nu statea sa-si puna interbari, multe boli care acuma sunt considerate rare, paraziti si altele pe atunci fceau ravagii dar faceau parte din normalitate. Era suficient ca un copil sa iesa pe strada noaptea (a se citi ulita) si sa strige in gura mare ca era luat cu probleme la cap, tarantella daca-ti spune ceva in evul mediu... s-a facut si muzica cu numele asta. Deci hai sa nu mai vorbim noi traind in epoca moderna si nereusind sa ne adaptam zicem ca ce bine era in trecut... in realitate era mai rau si cei care nu s-ar descurca acuma in societatea actuala cu masca in trecut nici atat nu reuseau cu scutul si sulita, erau primele victime !!!

View Posttavktm, on 10th July 2009, 17:04, said:

Si pana la urma nu conteaza numai de ce se moare, daca acum 500 de ani omul traia in medie 40 de ani descult in fata bordeiului, acum traieste 60 garbovit si negru-galben intre betoanele orasului consumand medicamente.
Poate ar fi bine sa mentionam ca se moare mai mult de inima si probleme cardiace in ziua de azi decat acu multi ani pentru simplul fapt ca traim mai mult si fortam organismul mai mult. Cand traiesti 40 ani si mori nu te prinde nici cancerul :) Speranta de viata medie e 75 ani in tarile civilizate, 60 e in est unde e mai greu. Multi oameni la varsta a treia din vest in tarile civilizate nu consuma medicamente daca nu sunt bolnavi, numai la noi la romani e moda asta cu medicamentatia dupa ureche orice ar fi gata luam medicamente (mentalitatea de tip fii tu insuti doctorul); acolo ii vezi pe la 80-90 ani pe biciclete contempland viata.

View Posttavktm, on 10th July 2009, 17:04, said:

Eu sincer prefer sa mor descult, si prefer sa ma apar cu scutul decat cu masca de gaze
Asta e cu totul altceva, insa e important sa retii ca nu toti gandesc ca tine si fiecare om are gandul lui.

View Posttavktm, on 10th July 2009, 17:04, said:

Deci cine e mai bun ? Megane-ul sau Beetle-ul ? :P
Daca vei compara masini din aceeasi clasa o sa vezi ca e placut sa conduci si masini de epoca, sa nu mai zic pretul lor mult mai piperat si intretinerera deasemenea :)

Edited by andreic, 10 July 2009 - 19:57.


#570
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Pana la urma ceea ce conteaza este ca desi in zilele noastre, folosindu-ne de stiintele care acum sute de ani nici nu existau, omenirea sufera prea mult per ansamblu, poate ar fi bine sa gandim daca este sau nu corect asa. Este foarte probabil ca noi sa nu putem schimba asta niciodata, insa putem visa si incerca eventual.

Pana la urma Flaviand spune bine, sa asteptam sa-si dea singuri peste ochi cu aceasta criza economica, omenirea incet incet se va trezi, si atunci vor fi schimbari.

#571
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

View Posttavktm, on 10th July 2009, 21:19, said:

Pana la urma Flaviand spune bine, sa asteptam sa-si dea singuri peste ochi cu aceasta criza economica, omenirea incet incet se va trezi, si atunci vor fi schimbari.
Pai o parte din acea omenire s-a trezit, ce crezi ca pot face acum ? Maharii sunt mai puternici decat toti cetatenii obisnuiti, exemplu Republica Moldova.

Nu cred ca se vor intampla multe schimbari spectaculoase, nimic inspre bine nu se va schimba in lumea asta.

#572
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
tavktm - multumim de aprecieri. Sunt de acord cu lista din primul tau post, iar daca mai ai alte "dileme" vezi si blogul meu.  :)

Va urma si "trezirea" adevarata, nu doar cele cateva revolutii anemice sau inscenate la care am asistat pana acum. Si sper ca vom ajunge sa vedem cu ochii nostri si o lume mai buna. Mai buna chiar si decat cea descrisa de Jet Li... ;)

Pana atunci, asa cum spui, e bine ca incet-incet ne dam seama ca nu suntem singurii care putem gandi lucrurile un pic altfel.

In alta ordine de idei, mai jos aveti o alta colectie de linkuri pe teme diverse:

Niste comentarii excelente pe tema ultimelor aventuri GS, problemelor energetice si de infrastructura:

Wobble Time

Quote

The cat coming out of the bag this week -- a frazzled, flaming, rabid, death-dealing cat -- is the news that Goldman Sachs will announce impressive second-quarter profits, and set aside $18 billion or so for employee bonuses averaging $600,000 per head (though, of course, not evenly distributed among them). There probably are not fifty-three people in the USA who can explain how this development figures in with last fall's bailout gift from the US treasury, or the $13 billion GS received on the backside of US gift payments to the failed AIG insurance company, plus the reams of necrotic securitized debt paper rotting in the back of the GS vaults. This is a company playing with the fire of world history.

    It brings back the question, which has loomed dimly at the margins of America's collective consciousness, as to whether we can get through the long emergency ahead without going through a wringer of domestic political convulsion. At this rate, sooner or later, anything identified with wealth could become a target for the wrath of the unemployed and foreclosed. The first rock that flies through an East Hampton window, or the first firebomb tossed into the lobby of Goldman Sachs Manhattan headquarters could ignite a chain of events that shoves all economic policy out of the political arena and quickly divides everyone at the center of power into armies out for blood.


Un articol simpatic pe tema mult-dezbatutei forme a "revenirii" economice. Cu o concluzie interesanta:

When Will The Recovery Begin? Never.

Quote

My prediction, then? Not a V, not a U. But an X. This economy can't get back on track because the track we were on for years -- featuring flat or declining median wages, mounting consumer debt, and widening insecurity, not to mention increasing carbon in the atmosphere -- simply cannot be sustained.
    The X marks a brand new track -- a new economy. What will it look like? Nobody knows. All we know is the current economy can't "recover" because it can't go back to where it was before the crash. So instead of asking when the recovery will start, we should be asking when and how the new economy will begin. More on this to come.


Apropo de articolul cu monede locale de care vorbeam acum cateva postari:

Schwarznegger to Obama: Watch and Learn

Quote

Effectively, California is using its IOUs to create a currency. If this bill passes it would allow California to deficit spend just like the Federal Government and with the IOU's acceptable as payment of state taxes, it instantly imparts value to them (see here and here). In effect, what you have is a state of the union creating a sovereign currency right under the noses of Treasury, Fed. It will be interesting to see what the exchange rate is between California IOU and US currency - the IOUs do offer a yield, so should be less than par by design. I wonder if NY is next.


Mostra de "inteligenta birocratica" bancara:

Stress Test IQ Test for Banks - Wells Fargo Bank Sues Itself

Quote

As holder of the first, Wells Fargo is suing all other lien holders, including the holder of the second, which is itself.

    ... court documents clearly label "Wells Fargo Bank NA" as the plaintiff and "Wells Fargo Bank NA" as a defendant.

    Wells Fargo hired Florida Default Law Group., P.L., of Tampa, Fla., to file the lawsuit against itself.

    And then Wells Fargo hired another Tampa law firm -- Kass, Shuler, Solomon, Spector, Foyle & Singer P.A. -- to defend itself against its own lawsuit, according to court documents.

    Wells Fargo's defense lawyers even filed an answer to their client's own complaint.

    "Defendant admits that it is the owner and holder of a mortgage encumbering the subject real property," the answer reads. "All other allegations of the complaint are denied."
    Your TARP money hard at work ...


Ron Paul e cunoscut de cativa ani pentru lupta politica pe care o duce "contra sistemului", iar mai nou se pare ca incercarile lui incep sa dea roade:

Fed Independence or Fed Secrecy ?

Quote

Last week I was very pleased that hearings were held on the independence of the Federal Reserve system. My bill HR 1207, known as the Federal Reserve Transparency Act, was discussed at length, as well as the general question of whether or not the Federal Reserve should continue to operate independently. The public is demanding transparency in government like never before. A majority of the House has cosponsored HR 1207.


#573
fms74

fms74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 18.03.2009
domnilor, asta e capitalismul!!! nu va mai agitati cu tot felul de posturi si articole , interesante de altfel , ca ajungem tot acolo unde-i place cel mai mult lui tavktm : cu 500 ani in urma unde tot cel mai puternic supravietuieste! si acum se intimpla acelasi fenomen , cei mai puternici trebuie sa-si intareasca pozitia iar cei mai multi dintre cei slabi trebuie sa moara! e un razboic economic globalizat de aceasta data purtat de citiva care ne conduc ! pe toti !!!
   si apropos de omenire fara piata monetara , incorecta , inegala  : domnilor doriti o noua orinduire socialista - comunista?!
   de schimbat , sintem prea mici sa putem schimba ceva , asa ca trebuie sa ne purtam crucea fiecare cum o putea!

#574
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Pe mine ma doare, si ma doare pentru ca acum 500 de ani omenirea era semi-salbatica, nici nu putea avea mari pretentii celor de atunci... Era normal ca atunci cel mai puternic sa supravietuiasca, insa acum am alte pretentii, cel putin eu.

Daca tot avem parerea despre noi ca suntem mai avansati, mai civilizati, mai iluminati, mult mai destepti si mai frumosi, de ce nu ne comportam ca atare. Este trist, este trist cum ne batem joc de noi insine, acum ca niciodata avem de partea noastra atat tehnologii cat si filozofii ce ar putea sa ne asigure un alt trai pe pamant.

#575
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Nu stiu de unde ai dedus ca jet li e putoare, in fine, eu nu-l cunosc, poate tu stii mai bine...

Siiiii....... DA, asta-mi doresc, ca tu sa muncesti pe gratis si pentru altii.... Atunci cand TU vei fi in stare de asa ceva inseamna ca vei fi o fiinta cu adevarat superioara. Cand vei fi in stare si vei vrea sa daruiesti celor din jur, inclusiv necunoscutilor, mai mult decat iti daruiesti tie insuti atunci vei fi in postura in care schimbi ceva.

Totusi, noi aici vorbim pana la urma de scenarii ipotetice, poate chiar ireale, insa imaginatia este darul nostru, al oamenilor.

Daca toti maine am munci din placere si neobligati si am darui tot ce avem tuturor, si toti ar face la fel, atunci ar fi mult mai bine, si asta calculand matematic nu altfel.

  :peacefingers:

#576
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,705
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttavktm, on 17th July 2009, 00:01, said:

imaginatia este darul nostru, al oamenilor.
Depinde fiecare ce face cu ea...

View Posttavktm, on 17th July 2009, 00:01, said:

Cand vei fi in stare si vei vrea sa daruiesti celor din jur, inclusiv necunoscutilor, mai mult decat iti daruiesti tie insuti atunci vei fi in postura in care schimbi ceva.
Ce lozinca penibila... pai mai intai esti superior daca muncesti si pentru altii (si culmea chiar asa este societatea noastra, la noi de ex mai putin de un sfert muncesc iar restul traiesc de pe urma celorlalti si viseaza, pardon isi folosesc darul imaginatiei) iar dupa aia bagi maneaua cu schimbarea... ce schimbare domne si care e legatura cu faptul ca unii muncesc si pentru altii ? :D Nu va fi nici o schimbare in sensul in acre intuiesti tu, chill down.

Edited by andreic, 17 July 2009 - 00:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate