Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Criza economica globala

- - - - -
  • Please log in to reply
661 replies to this topic

#577
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

View Posttavktm, on 10th July 2009, 00:22, said:

Traim intr-o lume incorecta, total aiurea organizata, si mai salbatica si mai inapoiata decat acum 500 de ani.
Nu are rost să comparăm cu ce a fost acum 500 de ani, istoria nu s-a scris așa cum o găsim în cărți, important este prezentul, ce se poate face ...

Quote

In primul rand societatea nu este construita corect.  Insa raspunsul il avem, este foarte simplu, si anume: SATANA (banii, puterea, controlul, vanitatea, lacomia, mandria, lenea, etc etc).
Puterea, vanitatea controlul, ... au fost dintotdeauna în structura genetică a oamenilor; partea mai grea este cum înveți să trăiesti cu ele, fără a te influența negativ într-o direcție.

Quote

Probabil cea mai mare dilema a mea este intrebarea - de ce si cine are nevoie sa faca asa ceva omenirii ? care este scopul final
Dacă găsești răspunsul sunt și eu interesat.

Quote

Am visat acum cativa ani prima oara la ce ar insemna o societate fara piata monetara
Freedonia?

Quote

Nu are rost sa intru acum in detalii tehnice despre ce ar insemna o omenire fara piata monetara, insa va pot demonstra si tehnic ca acest lucru ar fi posibil si benefic. Va pot demonstra tehnic, dupa unele teorii ale mele privind echilibrul si oscilatiile, ca societatea actuala de consum este practic imposibila de sustinut. Pot demonstra matematic ca NU se mai poate continua asa la nesfarsit. Nu exista crestere economica, nu exista bani, nu exista lege si filozofie individuala, totul este o himera, totul este o senzatie de bine si indestulare, totul este vid si negru.
Te referi la banii fictivi? Vrea să văd și eu demonstrația matematică ...


View Postflaviand, on 30th June 2009, 07:58, said:

De ce ? Simplu. Pentru a distrage atentia de la adevaratele probleme ale sistemului. Pentru ca nu pune nimeni intrebarea: de ce a cazut Lehman ? De ce trebuie sa fie salvata Merrill Lynch ? De ce trebuie sa dam bancherilor bani cu de-a sila ? Sau de ce ar trebui sa ne batem capul cu "salvarea" acestui "sistem financiar" daca putem numi astfel paienjenisul bancar in care lumea a fost prinsa ca intr-o plasa, aparent fara scapare. De ce ?
Pentru că se încearcă menținerea în viață a unui sistem (cel monetar) care este în moarte clinică.

#578
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

domnilor, asta e capitalismul!!!
fms74 - asta nu e capitalism. E o mascarada de intervetionism de stat, manipulari si bailouturi care distorsioneaza "piata libera" care ar trebui sa caracterizeze un sistem capitalist. Nu ca ar fi cumva capitalismul sistemul ideal, avand in vedere ca se bazeaza pe egoism, crestere si consum fara limite. Dar macar sa spunem lucrurilor pe nume.

Quote

Probabil cea mai mare dilema a mea este intrebarea - de ce si cine are nevoie sa faca asa ceva omenirii ? care este scopul final

Dacă găsești răspunsul sunt și eu interesat.
Raspunsul este prea complex ca sa-l explice cineva pe forum intre 2 mistouri si 3 flame-uri. Recomand totusi sa vedeti ultimele 3 topice deschise de mine pe softpedia ca un punct de start.

Quote

Pentru că se încearcă menținerea în viață a unui sistem (cel monetar) care este în moarte clinică.
Felicitari. Acelea sunt intrebarile pe care ar trebui sa le punem si acela e unul din raspunsurile corecte. ;)

Si abia dupa ce acceptam aceste raspunsuri putem discuta despre solutii si despre un viitor sistem mai bun decat cel aflat acum in plin proces de dezintegrare.

Edited by flaviand, 17 July 2009 - 10:22.


#579
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
da, Flaviand are dreptate, nu poti expune asa usor aici diferite teoreme mai mult sau mai putin complexe.

Eu personal mi-am dat seama ca ceva
este in neregula in sistem acum cativa ani, destul de tanar fiind (27 de ani), si de atunci incerc sa actionez ca atare.
In nici un caz nu vreau sa fiu ipocrit, si nu vreau sa ma dau mare aiurea si sa zic ca in cazul meu interesul general primeaza interesului meu personal. Nu, intati de toate m-am gandit la mine si familia mea normal. Bineinteles ca am gresit, interesul general primeaza. Sa presupunem ca mie datorita gandirii si actiunii mele imi va merge bine, sa presupunem, degeaba ma voi consola cu bunastarea mea daca cei din jurul meu sunt toti orbi si legati la maini, incapabili sa faca ceva si ce-i mai grav incapabili sa inteleaga mare lucru.

La un moment dat, eram chiar revoltat de directia pe care o are civilizatia actuala. Si nu cred ca puteti sa ma contraziceti, insa datorita progresului imens tehnologic omenirea a conoscut in ultimul secol schimbari majore, poate multe in bine, insa si multe in rau. Eu nu vreau sa elimin decat schimbarile in rau, in masura in care pot si se poate.

Este clar ca avem o sumedenie de preocupari si oranduiri economico-sociale care nu-s au locul si poate chiar si rostul... poate vom reusi sa le detaliem, sa le demonstram si poate-poate sa le eliminam incet-incet.

Edited by tavktm, 17 July 2009 - 11:55.


#580
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

View Postflaviand, on 17th July 2009, 11:08, said:

Si abia dupa ce acceptam aceste raspunsuri putem discuta despre solutii si despre un viitor sistem mai bun decat cel aflat acum in plin proces de dezintegrare.
Totul se reduce la un singur aspect esential, cum echivalezi munca... si nu cred ca e greu de raspuns pe un forum mai ales de catre cineva care este asa bun vizionar incat zice cu siguranta ca sistemul actual se dezintegreaza dupa ce a rezistat mii de ani :) Eu unul nu inteleg ce zici ca se dezintegreaza ca mi se pare dimpotriva, se aseaza si se cerne.
Oricum sper ca nu vii cu concepte utopice gen Star Trek pentru ca inca exista conceptul de baza... cel al mancatului :)

View Posttavktm, on 17th July 2009, 12:54, said:

da, Flaviand are dreptate, nu poti expune asa usor aici diferite teoreme mai mult sau mai putin complexe.
Iar o manea... pai atunci de ce mai este un forum si mai ales la ce mai exista tread de (muhahaha) "Criza economica globala" ? :D Cat de globala e e greu de spus, China de ex i-a lasat pe toti un urma, in acest moment este no 1 (info financiar euronews si creste).

View Posttavktm, on 17th July 2009, 12:54, said:

Eu personal mi-am dat seama ca ceva
este in neregula in sistem acum cativa ani, destul de tanar fiind (27 de ani), si de atunci incerc sa actionez ca atare.
Ce anume este in neregula ?

View Posttavktm, on 17th July 2009, 12:54, said:

Bineinteles ca am gresit, interesul general primeaza.
De unde si pana unde... interesul fiecaruia e pe primul loc, biologic chiar, asa este omul :)

View Posttavktm, on 17th July 2009, 12:54, said:

sa inteleaga mare lucru.
Ce sa inteleaga ?

View Posttavktm, on 17th July 2009, 12:54, said:

La un moment dat, eram chiar revoltat de directia pe care o are civilizatia actuala.
Adica, ce directie a luat ?

View Posttavktm, on 17th July 2009, 12:54, said:

Si nu cred ca puteti sa ma contraziceti,
Nu te pot contrazice ca n-ai spus inca nimic...

Edited by andreic, 17 July 2009 - 14:40.


#581
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Draga andreic, eu nu incerc sa fiu contra ta deloc, si nu voi lua fiecare fraza spusa de tine sa ti-o intorc. Ai dreptate, totul este ok, perfect, esti multumit ?

Pana una alta e jungla, unii au tot, unii nimic, cat de corect este vom vedea probabil pe lumea cealalta, daca o exista si aia.

Si sa nu crezi ca eu sunt vreun intretinut, sau lenes, sau neadaptat societatii actuale, sau pur si simplu vreun visator aiurit in peisajul cotidian de mocirla in care ne aflam, nu sunt decat un om banal, maxim de mediu, care mai emite cate o aberatie de undeva de la marginea salajanului.

bafta multa

Edited by tavktm, 17 July 2009 - 16:09.


#582
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttavktm, on 17th July 2009, 17:07, said:

Draga andreic, eu nu incerc sa fiu contra ta deloc, si nu voi lua fiecare fraza spusa de tine sa ti-o intorc. Ai dreptate, totul este ok, perfect, esti multumit ?
Noi nu discutam aici ca sa fim unii sau altii multumiti sau altele, departe de mine gandul asta, doar nu suntem fanatici..., ideea era sa avem pe masa ceva concret nu doar impresii de moment, neintelegerea societatii sau idei luate din diverse locuri fara baza.

View Posttavktm, on 17th July 2009, 17:07, said:

Pana una alta e jungla, unii au tot, unii nimic, cat de corect este vom vedea probabil pe lumea cealalta, daca o exista si aia.
Viata e o jungla, totul e o jungla pe pamant dar mai ales in Amazon... e normal, de ce crezi tu ca e bine sau necesar sa schimbam normalitatea, spiritul competitional, spiritul intreprinzator ? Au mai incercat si comunistii idei dinastea si a iesit tot capitalism... oamenii nu si nu vor fi vreodata egali altfel decat poate in fata legii care tot de oameni e creata.

Edited by andreic, 17 July 2009 - 17:09.


#583
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
andrei, ne stim de prea mult timp ca sa ma mai obosesc in incercarea de a-ti schimba modul de gandire si a-ti explica detaliat de ce majoritatea afirmatiilor tale sunt eronate... :)

Forumul ramane in continuare un fel de "maidan" economic, din noroiul caruia mai apare uneori si cate o idee sau un user valoros. Si mai nimereste pe aici si cate un om cu capul pe uneri ca tavktm.  Care are rabdare sa citeasca cateva zile la un topic de genul asta sau cel cu Peak Oil, sa cearna cele cateva idei valoroase din gramada de prostii si sa traga o concluzie la final. Si asta e motivul pentru care continui sa mai scriu cate o replica din cand in cand pe aici...  ;)

#584
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Atunci cand vom reusi sa ne depasim conditia de animale in jungla vom avea alta optica asupra realitatii ce ne inconjoara. Avem acum acces la informatii, avem experienta si invataturile istoriei, avem sateliti pe orbita, avem tractoare pe 10 brazde, avem internet si multe multe altele... Si vrei sa-mi spui ca este normal ce se intampla pe pamant...

Andrei, uita-te atent in jurul tau, si ai sa vezi ca jumatate din ce te inconjoara este inutil, haine, masini, mobila, aparatura, infrastructura, media etc... Sau mai bine zis sunt distribuite gresit, adica in loc sa beneficize de exemplu taranul roman de informatii utile, beneficiaza toapa bucuresteana de OTV si ACASA, si tot asa. Si mai grav este ca multi sunt mandri de ei, si sunt fericiti ca au OTV, si ca au acces la manele de exemplu. Cand nu cunosti este simlpu sa nu-ti doresti.

#585
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Posttavktm, on 17th July 2009, 22:51, said:

....
Andrei, uita-te atent in jurul tau, si ai sa vezi ca jumatate din ce te inconjoara este inutil, haine, masini, mobila, aparatura, infrastructura, media etc... Sau mai bine zis sunt distribuite gresit, adica in loc sa beneficize de exemplu taranul roman de informatii utile, beneficiaza toapa bucuresteana de OTV si ACASA, si tot asa. Si mai grav este ca multi sunt mandri de ei, si sunt fericiti ca au OTV, si ca au acces la manele de exemplu. Cand nu cunosti este simlpu sa nu-ti doresti.

Tavi, exista un fenomen care a aparut odata cu primul "Homo negustorensis". Acest fenomen se numeste "piata". Unii zic ca e un organism, eu zic ca-i numai un "mod de comportament". Al oamenilor in general. Multi au incercat sa-l nege, sa-l combata, sa-l modifice sau sa-l directioneze. N-au reusit. Sau mai bine zis, n-au reusit pana la capat. Acest comportament, care creeaza fenomenul de "piata", cred ca se afla undeva "intiparit" genetic la specia umana.

Daca reusesti sa vezi acest fenomen in ansamblul lui, vei intelege si de ce nu "i se distribuie taranului roman informatia pretioasa" si de ce "t(z)oapa bucuresteana beneficiaza de OTV, Acasa si manele ...".

E posibil sa spui: "nu-i corect !" Asa-i. Dar e real.

#586
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttavktm, on 17th July 2009, 22:51, said:

Atunci cand vom reusi sa ne depasim conditia de animale in jungla vom avea alta optica asupra realitatii ce ne inconjoara. Avem acum acces la informatii, avem experienta si invataturile istoriei, avem sateliti pe orbita, avem tractoare pe 10 brazde, avem internet si multe multe altele... Si vrei sa-mi spui ca este normal ce se intampla pe pamant...
Ce legatura are faptul ca oamenii sunt diferiti si umani, adica au spirit de concurenta, initiativa, self preservation samd... cu faptul ca avem sateliti de exemplu ? Schimba asta cu ceva realitatea sau daca nu aveam sateliti eram altfel sau cum ? Cineva tot ii descoperea daca nu s-ar fi nascut Artur C Clarke. Istoria ce-ti spune despre faptul ca majoritatea asezarilor istorice coincid cu confluenta rutelor de negustori, piete, surse de apa etc ? Eu zic sa nu cadem in plasa doomerului de internet si sa credem ca noi am descoperit piata, schimbul, echivalarea muncii...

View Posttavktm, on 17th July 2009, 22:51, said:

Andrei, uita-te atent in jurul tau, si ai sa vezi ca jumatate din ce te inconjoara este inutil, haine, masini, mobila, aparatura, infrastructura, media etc... Sau mai bine zis sunt distribuite gresit, adica in loc sa beneficize de exemplu taranul roman de informatii utile, beneficiaza toapa bucuresteana de OTV si ACASA, si tot asa.
Ma uit in jurul meu si vad peste tot lucruri utile. Nu cred ca vrei si o descriere... ma amuz de faptul ca spui de haine, uiti ca omul este un animal care a pierdut treptat blana/parul ? Normal ca trebuie sa compensam cumva :P Cum vrei sa supravietuiasca omul iarna fara haine ? Cum vrei sa gateasca fara sa se arda fara haine ?
Lasand gluma, in momentul in care pui la indoiala in 2 directii utilitatea hainelor, imi dai voie sa pun si eu la indoiala capacitatea ta de a vedea (a se citi intelege) lumea, omul, societatea, moralitatea ? Masini... cum sa fie inutile intr-o lume de aproape 7 miliarde de oameni si cu tot atatea guri de hranit, cine sa fie transportatorul ideal altul decat masina, trenul, vaporul... mobila nu stiu daca e inutila, ai putea sta intr-un apartament/casa nemobilata si sa mai spui ca ai si confort ? Bien exista ikea si mobila moderna simpla, nu te pune nimeni sa tii dulapul lui strabunicu greu din lemn masiv in loc de niste etajere moderne si usoare. Infrastructura e inutila... aaaaa helllllo ? :) Mda... rad de ma prapadesc.
Eu zic asa, daca tu ai invata istorie de ex cum arata si cum functiona Bucurestiul in anii 1900-1925 si altele dar pe documente reale, filme, fotografii, marturii cred ca ai putea intelege ce e cu infrastructura si tot ce ne inconjoara si de ce e necesara si cum influenteaza infrastructura soarta orasului.

Acu lasand restul ce e cel mai de ras din toate astea e faza aia cu "Sau mai bine zis sunt distribuite gresit"... pai nene astea nu cad din cer sa zici ca le distribuie cineva (vantul), mai mult e normal ca cei ce domina sa aibe mai mult in detrimentul celor care nu domina, asta e natura, asa e normal si orice incercare d emodificare cum am vrut si comunistii in final va ceda, nu exista conditie/lucruri PESTE natura sau beyond cum spuneai la inceput, conditia umana e una si clara. Daca unu fabrica ceva de ce ar da la intamplare si gratuit acel bun sa presupunem util... nu are nici o logica. Nu exista societate in care cainii sa aibe covrigi in coada.

Iar de ras e aia cu zerotv si acasa, adica omul plateste un servici pentru ca-l vrea, il face fericit... ce ai tu cu el, cu ce drept pui la indoiala utilitatea lui ? Esti in pielea persoanei ? Nu... atunci... sa nu o dam in dictatura sa credem ca suntem apti in a gandi pentru altii :) Si ca informatii ai vrea sa primeasca taranul pe ipod... starea vremii, reselerii de seminte si pluguri sau ce a mai facut Becali recent ? :P

View Posttavktm, on 17th July 2009, 22:51, said:

Si mai grav este ca multi sunt mandri de ei, si sunt fericiti ca au OTV, si ca au acces la manele de exemplu. Cand nu cunosti este simlpu sa nu-ti doresti.
Si manelistul  si zerotevistul sunt oameni ca si noi, doar ca au altceva in cap decat ce avem noi... in rest paragraful de mai sus.

View Postflaviand, on 17th July 2009, 18:26, said:

andrei, ne stim de prea mult timp ca sa ma mai obosesc in incercarea de a-ti schimba modul de gandire si a-ti explica detaliat de ce majoritatea afirmatiilor tale sunt eronate... :)
Icercarea e una reusita e alta :) Modul de gandire este unul flexibil si realist, adica care ia in calcul realitatea.

Edited by andreic, 18 July 2009 - 02:32.


#587
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Uf, e weekend, si trebuie acus sa plec... :P

O sa raspund putin ca sa ma fac si eu cat de cat inteles.
Era vorba de persoanele care dau bani aiurea pe o sumedenie de haine nefelositoare, in special femeile. Daca adunam valoarea hainelor ce nu sunt utilizate cred ca stangem ceva.
Sunt familii cu 2-3-4 membri care au 2 masini, sunt familii cu 3 membri care au 3 masini, aici ma refer la turisme, sunt cazuri in care omul a investit aiurea resurse in masini, de exempu suv-urile, sau masinile 4x4, care de multe ori sunt nepractice si nerentabile, deci ilogice  ;).
Mobila, multe lume cauta sa schimbe mobila pe care o are, pentru ca asa cum ai zis si tu, isi schimba dulapul bunicii etc. Insa de mute ori dulapul vechi este mai bun calitativ decat cel nou, cunosc cazuri in care oamenii au investit in mobila doar de dragul si vorbele lumii.
La infrastructura avem din pacate multe exemple proprii, strazi asfaltate de 2 ori pe an, tevi schimbate dupa asfaltare, borduri de granit schimbate cu borduri de beton, palmieri in clima noastra etc etc... stiu, poate tie nu-ti pasa, insa mie imi pasa cand in zona in care locuiesc se dau autorizatii de constructii de blocuri in gradinile din fata celor existente.
La media avem exemple infinite, cred ca 90% din media este de pomana, si mai grav este ca media este formatoare de opinie, si la fel de grav, in multe cazuri nu este impartiala deloc. Incercati sa va uitati la stirile sportive de pe orice canal, mai ales cele de profil, si o sa intelegeti inutilitatea lor.  

Sunt absolut deacord cu mediul concurential, cu diferentele intre oameni si cu respectarea individualitatii fiecaruia, insa totul cu limita, umanizarea nu trebuie sa se piarda in spatele mediului concurential si de afaceri.

Sunt deacord ca cel mai buna castiga, si ca avem asta in gene, insa totul cu o limita, inclin sa cred ca de multe ori se trece peste acea limita.

Si acum va intreb si eu, ati fi in stare sa-i luati bucata de paine unui copil din mana, chiar daca ar fi ultima bucata de paine, doar pentru ca sunteti mai puternic, si cel mai puternic castiga si supravietuieste ?
:scratchchin:

Edited by tavktm, 18 July 2009 - 08:50.


#588
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
tavktm - si cel mai important lucru este ca tot ceea ce enumeri tu acolo NU este rezultatul "pietei libere" si "vointei oamenilor" asa cum tot incearca sa insinueze Andrei.

De multe ori oamenii se comporta ca o turma dirijata intr-o directie sau alta. Este cel mai simplu sa observi asta facand o comparatie sumara intre categorii de oameni din culturi diferite, din tari diferite sau de pe nivele sociale diferite.

Se observa astfel usor ca anumite comportamente sunt in mare parte rezultatul promovarii anumitor directii si impingerii societatii spre anumite modele nesustenabile de crestere si consum fara rost, fara limite si fara discernamant.

Dar se pare ca e o lectie pe care am ales de buna voie sa o urmam, pentru a invata ulterior si a trage concluzii din acest mod de comportament. La fel ca si alte lectii majore pe care ni le-a servit istoria de-a lungul timpului si care ne-au ajutat la evolutia continua pe aceasta planeta si nu numai. ;)

#589
fms74

fms74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 18.03.2009

View Postflaviand, on 17th July 2009, 11:08, said:

fms74 - asta nu e capitalism. E o mascarada de intervetionism de stat, manipulari si bailouturi care distorsioneaza "piata libera" care ar trebui sa caracterizeze un sistem capitalist. Nu ca ar fi cumva capitalismul sistemul ideal, avand in vedere ca se bazeaza pe egoism, crestere si consum fara limite. Dar macar sa spunem lucrurilor pe nume.

   chiar daca nu ne convine , traim intr-o astfel de societate , intr-un astfel de sistem , pe care orice am face nu putem sa-l schimbam . de acord cu faptul ca sint anumite derapaje de la ideologie , dar in ce domeniu/sistem sau ce vrei tu , nu se intimpla ca lucrurile sa devieze ?! nu putem sa fim egali , nicidecum , pentru ca nu sintem toti la fel , sintem creati diferit. nici intr-o altfel de societate nu eram toti egali , cu toate ca multora le placea sa creada sau sa spuna asta. ne place sau nu , sintem dirijati ! vezi organizatii mai mult sau mai putin secrete care conduc si guverneaza lumea dupa bunul plac.
   unii spun ca acum 500 ani era mai bine si s-ar simti mult mai bine in acel mediu !!! perfect de acord , fiecare cu pasarica lui . unde este evolutia umana ?! iti spun eu ! cu citeva rinduri mai jos , citez :  "Uf, e weekend, si trebuie acus sa plec... ".  ;) asta-i evolutia!!!
   de acord cu tine sa spunem lucrurilor pe nume. si ?! se schimba ceva in matrix-ul societatii ?!

#590
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

View Postflaviand, on 18th July 2009, 12:32, said:

tavktm - si cel mai important lucru este ca tot ceea ce enumeri tu acolo NU este rezultatul "pietei libere" si "vointei oamenilor" asa cum tot incearca sa insinueze Andrei.
De fapt tu esti cel care vrea sa dirijeze oamenii creeand impresia ca nu ar fi piata libera bazata pe vointa :) Ce inseamna piata libera ? Posibilitatea de a alege, producatorii sa poata crea orice cred de cuvinta ca va place la lume, lumea va aprecia prin cumparare ce li se pare mai util si uite asa se invart lucrurile. Asta asa in cateva vorbe, nu facem tratate de marketing.

View Postflaviand, on 18th July 2009, 12:32, said:

De multe ori oamenii se comporta ca o turma dirijata intr-o directie sau alta. Este cel mai simplu sa observi asta facand o comparatie sumara intre categorii de oameni din culturi diferite, din tari diferite sau de pe nivele sociale diferite.
Dirijarea este chiar expresia vointei lor catre o directie sau alta dupa plac, nu-i cheama nimeni. Cel mai bun contraexemplu la ce ai spus este moda, lumea fashion-ului, si sa nu-mi spui ca este ceva inutil cat timp pana si animalele se ocupa de fashion fiecare in felul si cu scopul lui... ia ca exemplu Paunul :)

View Postflaviand, on 18th July 2009, 12:32, said:

Se observa astfel usor ca anumite comportamente sunt in mare parte rezultatul promovarii anumitor directii si impingerii societatii spre anumite modele nesustenabile de crestere si consum fara rost, fara limite si fara discernamant.
Modelele rezultate sunt expresia dorintei, vointei samd. Nimeni nu impinge, fiecare face cum crede ca e mai bine, fiecare da din coate cum are chef si cauta sa fie deasupra altora, asta inseamna libertate si vointa... in rest e cum a spus si fsm74.

Iti raspund detaliat si tie tavktm mai pe seara/noapte.

Edited by andreic, 18 July 2009 - 15:31.


#591
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

chiar daca nu ne convine , traim intr-o astfel de societate , intr-un astfel de sistem , pe care orice am face nu putem sa-l schimbam . de acord cu faptul ca sint anumite derapaje de la ideologie , dar in ce domeniu/sistem sau ce vrei tu , nu se intimpla ca lucrurile sa devieze ?! nu putem sa fim egali , nicidecum , pentru ca nu sintem toti la fel , sintem creati diferit. nici intr-o altfel de societate nu eram toti egali , cu toate ca multora le placea sa creada sau sa spuna asta.

N-am sustinut niciodata ideea de egalitate. Ci doar aceea de mai multa responsabilitate, bun simt si respect fata de semeni, chiar daca sunt mai slabi sau mai evoluati decat noi. Si nu sunt de acord cu ideea ca orice am face, nu putem schimba sistemul. Din contra, e suficienta o mica scanteie la momentul potrivit, pentru ca miscarea sa se propage in lant. Urmaresc acum fenomenul care are loc in multiple domenii de activitate si semnele unor astfel de elemente declansatoare are unei masive schimbari se inmultesc pe zi ce trece... ;)

Andrei, piata libera inseamna posibilitatea de a alege fara a fi indoctrinat, manipulat sau impins catre un anumit model de comportament. Tocmai asta e diferenta majora pe care incercam sa o subliniez.  Si nu vad legatura intre lumea modei si comportamentul de turma. Exprimarea frumosului intr-o forma sau alta este un fenomen benefic, atata timp cat nu se uita scopul initial al activitatii respective.

Aleg si 2 citate:

Quote

Modelele rezultate sunt expresia dorintei, vointei samd. Nimeni nu impinge, fiecare face cum crede ca e mai bine, fiecare da din coate cum are chef si cauta sa fie deasupra altora, asta inseamna libertate si vointa... in rest e cum a spus si fsm74.

Quote

ne place sau nu , sintem dirijati ! vezi organizatii mai mult sau mai putin secrete care conduc si guverneaza lumea dupa bunul plac.

Deci fsm74 a spus exact pe dos. Iar adevarul, ca intotdeauna, e undeva la mijloc... :)

#592
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Piata e la fel de libera pe cat de autentica este si democratia in care traim. Cine crede ca traim in democratie, crede si ca activeaza pe o piata libera, deci perfecta  :lol:

#593
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttavktm, on 18th July 2009, 09:45, said:

Uf, e weekend, si trebuie acus sa plec... :P
Am revenit si eu, ia sa vedem ce ai scris...

View Posttavktm, on 18th July 2009, 09:45, said:

Era vorba de persoanele care dau bani aiurea pe o sumedenie de haine nefelositoare, in special femeile. Daca adunam valoarea hainelor ce nu sunt utilizate cred ca stangem ceva.
2 lucruri, ca sa spui ca banii sunt aiurea folositi trebuie sa fii in pielea persoanei, cum nu esti nu poti pune problema astfel, gunoiul unora e aurul altora, al doilea lucru hainele se uzeaza si ele, mai trebuie si pensionate, schimbate. E drept eu as dona haine vechi catre agentii care le gasesc alta utilizare in special in tari mai sarace, asa cum de ex pe la noi sunt magazine cu seconduri aduse din vest care acolo nu mai sunt purtate pentru ca este alt nivel de multumire/calitate la haine si cauta sa fie mai sus in privinta lor.

View Posttavktm, on 18th July 2009, 09:45, said:

Sunt familii cu 2-3-4 membri care au 2 masini, sunt familii cu 3 membri care au 3 masini, aici ma refer la turisme, sunt cazuri in care omul a investit aiurea resurse in masini, de exempu suv-urile, sau masinile 4x4, care de multe ori sunt nepractice si nerentabile, deci ilogice .
Care e problema daca sunt 3 membri un copil si 2 masini... cel mai des una merge si alta e in garaj. E normal sa ai 2 vehicule daca in familie sunt 2 oameni care muncesc la ore si locatii diferite si daca evident, isi permit masina la costuri de intretinere. Ar fi aiurea sa ai 3 poate sau de la 3 in sus... legat de cat investesti intr-un suv, energetic oricum sunt nerentabile asta nu contesta nimeni dar e dreptul omului sa le utilizeze daca prin valoarea muncii lui isi poate permite. Sa nu uitam ca si impozitele, furtul numit taxa verde si asigurarile cresc odata cu masina, practic comunitatea castiga la buget mai mult de la unu cu suv decat de la unu cu matiz. E cu totul alta poveste insa utilitatea suvurilor in orase, ele sunt bune la munte, la tara, pe drumuri proaste, nu mi se pare nici mie logic sa alergi cu suvul prin orase aglomerate, chiar ma amuz cand se blocheaza cate unu pe o strada ingusta si nu mai poate manevra :D
La mine in familie e cazul tipic mentionat de tine, 4 membri si un copil, evident sunt 2 masini, tata a avut din 89' dacie, schimbat-o pe ford prin 97 cand n-a mai rezistat, ford escort antic din 89 pe carburatie fireste dar cu motor mic, iar eu merg pe reprezentantul economiei din clasa lui Citroen anul 2001-2002 adica Saxo cu motorul cel mai mic si injectie 158 la emisii carbon, pun benzina cel mai des odata pe luna... si cand nu merg mult mai rar.

View Posttavktm, on 18th July 2009, 09:45, said:

Insa de mute ori dulapul vechi este mai bun calitativ decat cel nou, cunosc cazuri in care oamenii au investit in mobila doar de dragul si vorbele lumii.
Nu prea cred ca e cazul, calitatea e una, lemnul insa se invecheste, se curbeaza si putrazeste. Eu am reusit sa scot majoritatea vechiturilor si nu le-am aruncat... am bagat circularul pe ele si am acum lemne din belsug pentru gratare, deci au dat energia pusa in ele la fabricatie.

View Posttavktm, on 18th July 2009, 09:45, said:

La infrastructura avem din pacate multe exemple proprii, strazi asfaltate de 2 ori pe an, tevi schimbate dupa asfaltare, borduri de granit schimbate cu borduri de beton, palmieri in clima noastra etc etc... stiu, poate tie nu-ti pasa, insa mie imi pasa cand in zona in care locuiesc se dau autorizatii de constructii de blocuri in gradinile din fata celor existente.
Aici iti dau perfecta dreptate, nu e vina mea insa :) Daca pe unii i apuca palmierii si Stopescu da autorizatii de turnulete prin gradini cred ca e vina comunitatii care a votat. Legat de borduri nu sunt asa convins ca tine ca trebuie sa mentinem granitul motivul fiind acela ca si el in multe locatii arata slefuit de trecerea timpului si a pietonilor dar mai cu seama granitul s-a facut dupa norme vechi si nu este tesit cum e corect sa arate o bordura, este si mai "safe" pe rotile masinilor. Asa ca din punctul meu de vedere e mai bine ca au schimbat, astept insa sa schimbe pietrele alea varza de pe Prezan ca aproape nu mai poti merge pe acolo... s-au trazit unii sa declare zona muzeu si zici ca mergi in parcul de distractii cand topai pe gropile alea :D

View Posttavktm, on 18th July 2009, 09:45, said:

La media avem exemple infinite, cred ca 90% din media este de pomana, si mai grav este ca media este formatoare de opinie, si la fel de grav, in multe cazuri nu este impartiala deloc. Incercati sa va uitati la stirile sportive de pe orice canal, mai ales cele de profil, si o sa intelegeti inutilitatea lor.
Se spune ca media este cainele de paza al democratiei.

View Posttavktm, on 18th July 2009, 09:45, said:

Si acum va intreb si eu, ati fi in stare sa-i luati bucata de paine unui copil din mana, chiar daca ar fi ultima bucata de paine, doar pentru ca sunteti mai puternic, si cel mai puternic castiga si supravietuieste ?
:scratchchin:
In unele tari se practica... pe fondul nemuncii, saraciei implicate de nemunca, apare lupta intre indivizi si desensibilizarea fata de copii, vezi pozele lui Jet :D

Edited by andreic, 20 July 2009 - 15:40.


#594
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Sigur ca suntem liberi sa alegem, insa alegem de multe ori prost, asta vreau eu sa accentuez.
Desi am trait doar vreo 8 ani de comunism stiu ce inseamna, familia mea a fost persecutata de catre comunisti, iar ai mei parinti nu au avut sanse in viata pentru ca nu au fost membrii de partid. Insa si obiectiv fiind nu accept comunismul pur si simplu pentru ideologia lui.

Este clar ca sunt multe resurse, si de multe feluri, care sunt risipite si folosite aiurea, eu asta vroiam sa subliniez, ca desi suntem crezuti ca singura specie cu discernamant de pe pamant, ne comportam ca orice animal banal.
Chiar nu putem altfel ?

Intre timp poate o descriere mai artistica nu strica, ca eu nu le am cu rimele:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wNFaIMuATYk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
:mellow:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate