Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Criza economica globala

- - - - -
  • Please log in to reply
661 replies to this topic

#109
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Multe chestii subrede in teoriile astea nea jet li, fara suparare.

Pai cu ce ar mai intretine aia de acasa internetul daca n-ar mai fi fabrici intregi cu chinezi care muncesc pe 2 lei ziua ca sa aibe leptoape ieftine si ultimul roman ? Si switchuri ? Si routere ? Si infrastructura sau energie pentru ele ?

Vezi matale, nu se poate cu amandoua: o civilizatie "de baza" cum zici tu ar trai ca cum mii de ani, fara a putea evolua prea mult. Pentru evolutie e nevoie de multa munca sa ajungi intr-o societate cu adevarat superioara, in care omul poate sta intr-adevar linistit, avand la dispozitie resurse energetice nelimitate si resursele materiale inepuizabile ale intregului univers.

Momentan suntem undeva pe la mijlocul drumului si situatia e intr-adevar grea din cauza parazitilor, risipei si betelor in roate bagate celor care muncesc cu adevarat si fac tot posibilul ca aceasta evolutie sa nu se transforme intr-un sclavagism industrializat.

Deci munca in sine nu este rea si nici evolutia, ci doar mijloacele prin care acestea au fost deturnate de multe ori pentru folosul celor lacomi, egoisti si incapabili sa se gandeasca la un viitor mai bun pentru toti.

Tot in acest sens, banii au rolul lor de a usura mersul lucrurilor. Raul vine de la faptul ca valoarea banilor a fost rupta de realitate si s-au permis astfel manipulari si artificii gen inflatie sau imprumuturi fara acoperire de bani "virtuali". Iar cei pusi la administrarea banilor au fost lasati sa-si faca de cap, fara nici un control, crezandu-se stapanii lumii si uitand ca ei sunt de fapt simpli transportatori ai bogatiilor "reale" produse de fapt de cei care muncesc. Asta e adevarata problema, nu mijlocul de schimb si evaluare a muncii care ar trebui sa-l reprezinte de fapt banul.

Edited by flaviand, 04 December 2008 - 10:11.


#110
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View Postflaviand, on Dec 3 2008, 23:58, said:

Deci munca in sine nu este rea si nici evolutia, ci doar mijloacele prin care acestea au fost deturnate de multe ori pentru folosul celor lacomi, egoisti si incapabili sa se gandeasca la un viitor mai bun pentru toti.
Fals. Tocmai din cauza astora tu si cu jet li aveti acuma posibilitatea sa folositi un computer. Second thought poate e o greseala asta, ca si faza cu votul universal  :peacefingers:

#111
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
mr. V , examineaza-ti logica, am impresia ca iar da rateuri.

Noi avem acces la computere din cauza evolutiei nu din cauza lacomiei, egoismului si prostiei.

Nu confunda termenii. Daca oamenii erau mai putin egoisti nu ar fi facut unii risipa de resurse in timp ce altii mureau de foame. Daca unii era mai putin lacomi ar fi sprijinit si dezvoltarea celorlalti atat material dar mai ales spiritual, in locul promovarii sclavagismului doar pentru cresterea averii proprii. Daca lumea era mai inteligenta am fi fost mai putini acum, resursele necesare evolutiei ne-ar fi ajuns mai mult si evolutia ar fi fost mai rapida. TOTI ar fi avut acum nu doar calculatoare ci si multe alte lucruri, nu doar cativa din tarile "privilegiate".

#112
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostValentine, on Dec 4 2008, 10:07, said:

Fals. Tocmai din cauza astora tu si cu jet li aveti acuma posibilitatea sa folositi un computer. Second thought poate e o greseala asta, ca si faza cu votul universal  :peacefingers:
True?! Unde ne vor duce cei "lacomi, egoisti si incapabili sa se gandeasca la un viitor mai bun pentru toti" o sa vedem cat de curand ... La IMPOSIBILITATEA sustenabilitatii economiei, asa cum o stim astazi, si implicit la dezastru total. Economia globala nu poate sa scape de legea repetitiva a crizelor periodice, bubble-burst-bubble-burst ... singura diferenta este ca nu s-a produs inca un prim global-burst serios. O fi asta izbucnit in acest an?!

Inca mai sunt ceva resurse de CRESTERE ECONOMICA, aceasta regina a gandirii (eronate) economice moderne; inca mai sunt chinezi si indieni si est-europeni care sa poata fi exploatati cu salarii mici si astfel sa poata fi mentinut gradientul cresterii; inca mai sunt circa 2/3 din resursele materiale si energetice pe care le poate oferi Terra (asta vorbind la general, caci daca iei la individual unele sunt pe la 1/2 sau chiar mai jos) ... INCA.

Dar te intreb eu Valentine, ca te cred dezghetat la minte, cand se vor urca si chinezii pe nivelurile consumatoriste si de salarii ale clasei de mijloc, unde se vor mai "refugia" marii capitalisti, in cautarea lor disperata dupa forta de munca si resursele materiale si de energie ieftine, in Pacific?! Sau, mai stii, poate vor veni inapoi in America  :lol:

E nevoie de o NOUA PARADIGMA economica NOW! Din pacate nu stiu si daca este posibil asa ceva, o trecere de la cea actuala, bazata pe consum si credit, la una sustenabila; caci dupa cum orice om cu minte poate intelege firea umana (lacomie, egoism, imposibilitatea de a gandi la viitor), pana nu se epuizeaza prima, a doua nu are vreo sansa reala; pentru asa ceva e nevoie de unanimitate la nivel global si ma intreb daca o fi existat ea vreodata in istoria omenirii? Intrebare retorica!

Nici macar Adam si Eva, cand eram doar doi, nu s-au inteles, d-apai acum cand suntem 7 miliarde ...

Edited by Billy, 04 December 2008 - 10:38.


#113
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
bai nene!
te rog eu, pentru sanatatea ta si a celor care mai pun botu' la tampeniile tale, mergi mai la un psiholog. exista terapii verificate care te pot ajuta sa scapi de pesimismul asta cronic!
ce dracu' o tot dai de gard cu tragedia iminenta care pandeste omenirea?
acum 3 ani si ceva ai deschis un topic patetic. dupa 3 ani si ceva, pretul barilului este ca in 2005. si putem spune ca suntem deja in 2009.

mereu ai spus ca nu ne gandim la viitor. bai nene! daca tu nu esti capabil sa te bucuri de viata, e problema ta! noi suntem! :)

#114
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
Eu sunt sigur ca ar functiona sistemul pe care l-am descris.Chiar in acest moment exista o risipa uriasa, lucrurile pe care le-am descris pot fi asigurate cu doar o mica parte din ce consumam azi. Si in felul asta caut o civilizatie care nu renunta la cunoastere, nici la comunicarea globala. Renunta insa la multe lucruri cum ar fi masina personala, casa pentru fiecare, etc . Oamenii ar trai in comunitati nu fiecare singur si ar gasi ei alte moduri de distractie.
Voiam sa zic renuntarea la idea de o vila pentru fiecare. Blocurile sunt foarte eficiente, dar presupun un sistem complex pentru a le construi si mentine

Edited by jet li, 04 December 2008 - 11:22.


#115
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
Vedeti aici :
http://www.greencarc...ght-duty-v.html

Quote

There were about 34 percent, or 400,000, fewer vehicles sold this November in the industry than a year ago?this is the annual volume of two full production plants that have simply evaporated in a single month. The global economic crisis and credit freeze have had a very negative impact on the vehicle market which runs on consumer confidence and available financing.

Ce inseamna asta ? Pai pentru un extraterestru care nu stie nimic despre sistemul nostru  financial cu care ne torturam singuri (da nu exista nici un "noi" inca) asta arata ca omenirea are destule masini, si poate sa mai ia o pauza in construirea lor, sau sa treaca la altceva cu care sa "imbunatateasca toata treaba"

Ce inseamna pentru noi... se stie foarte bine :)

Edited by jet li, 04 December 2008 - 11:39.


#116
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Mda, cred ca de fapt suna a comunism mai liberalist si o economie de resurse mult mai accentuata.

Eu aveam in cap un capitalism mai bine directionat, iar economia sa fie facuta prin numarul redus al populatiei raportat la resursele disponibile.

Ce-i drept, la ora asta, metoda mea nu mai e viabila si ramane in picioare doar pentru viitor, daca vom reusi sa depasim limitele impuse de aceasta planeta. Singurul model functional ACUM si care nu s-ar lasa cu pierderi masive de vieti sau ar fi probabil cel chinezesc, care se aseamana oarecum cu ce zici acolo.

Edited by flaviand, 04 December 2008 - 11:43.


#117
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
Cum seamana ? Al meu presupune folosirea ultimelor tehnologii pentru nevoile de baza, cea ce inseamna ca doar 20% e nevoie sa munceasca si sa produca lucruri de baza pt toti. Si muncesc cu randul. Restul stau si isi imbunatatesc viata cum vor dar fara bani. In felul asta cred ca se elimina 80% din cat distrugem azi. + asigura libertatea oamenilor si alt mod de a gandi

Gasit asta :
http://greenbuilding...house-for-5000/
[ http://greenbuildingelements.com/files/2008/12/simondalehome500.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by jet li, 04 December 2008 - 12:13.


#118
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Seamana in ideea in care vrei sa le impui tu cat si cum sa munceasca, in loc sa-i dirijezi prin programe de stimulare si reglementarea mediului de afaceri.

Plus ca ziceai ca-i obligi sa stea la bloc iar acum pui poze cu casute rustice. Hotaraste-te ce vrei pana la urma: economie la sange cu stat la bloc in spatele uzinei si reguli stricte sau un sistem mai liberalist cu niste casute ecologice pentru fiecare, asta implicand si un autoturism ecologic cu care sa se deplaseze la fabrici :D

In plus, vorbesti de teoretic / viitor sau de solutii reale pentru acum ? Ca e mare diferenta...

#119
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View Postflaviand, on Dec 4 2008, 00:24, said:

mr. V , examineaza-ti logica, am impresia ca iar da rateuri.
Daca tu nu intelegi ce scriu, e problema ta. Eu nu am probleme cu logica, ba chiar dimpotriva.

View Postflaviand, on Dec 4 2008, 00:24, said:

Noi avem acces la computere din cauza evolutiei nu din cauza lacomiei, egoismului si prostiei.
Ai acces la computere pentru ca cineva, sa-l numim Bill de exemplu, s-a gandit ca poate sa faca o groaza de bani (lacomia) daca creeaza un sistem de operare capabil sa il inteleaga tot prostu'. Prostii fiind multi (prostia) au alimentat si dezvoltat aceasta piata.

Ai acces la telefonie mobila de exemplu, nu pentru ca un geniu a inventat-o. Ci pentru ca un LACOM a vrut sa faca bani raspandind-o. Si am putea sa continuam cu toate serviciile si comoditatile fara de care nu ai putea trai astazi.

Cat despre egoism, nu stiu ce fel de persoana esti tu, dar atata timp cat ai, de exemplu, o masina personala pe care nu ai donat-o altora sau lasat-o in folosinta comunitatii, esti la fel de egoist ca oricine altcineva. Nu produci doar cat iti este necesar sa supravietuiesti, ci mai mult, si pastrezi surplusul. Deci esti egoist.

Razboiul, lacomia, egoismul sunt toate catalizatoare ale evolutiei. A nega acest lucru inseamna ca evolutia a mai lasat pe cineva in spate din nefericire  :peacefingers:

PS Imi place cum vorbiti de China ca si exemplu de societate, cand 500,000,000 de oameni din tara aia traiesc cu 200g de orez si 1l apa pe zi.

Edited by Valentine, 04 December 2008 - 12:53.


#120
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostValentine, on Dec 4 2008, 10:07, said:

Fals. Tocmai din cauza astora tu si cu jet li aveti acuma posibilitatea sa folositi un computer. Second thought poate e o greseala asta, ca si faza cu votul universal  :peacefingers:
total de acord.  :coolspeak:

View Postjet li, on Dec 4 2008, 11:39, said:

asta arata ca omenirea are destule masini
asa e ca nu ai avut masina in viata ta ?  :kisstogether:

#121
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006

View Postflaviand, on Dec 4 2008, 12:34, said:

Seamana in ideea in care vrei sa le impui tu cat si cum sa munceasca, in loc sa-i dirijezi prin programe de stimulare si reglementarea mediului de afaceri.

Plus ca ziceai ca-i obligi sa stea la bloc iar acum pui poze cu casute rustice. Hotaraste-te ce vrei pana la urma: economie la sange cu stat la bloc in spatele uzinei si reguli stricte sau un sistem mai liberalist cu niste casute ecologice pentru fiecare, asta implicand si un autoturism ecologic cu care sa se deplaseze la fabrici :D

In plus, vorbesti de teoretic / viitor sau de solutii reale pentru acum ? Ca e mare diferenta...
Oamenii vor munci pt 10 ani sa zicem. Ce primesc apoi - educatie, mancare haine si casa gratis pt tot restul vietii. De restul se ocupa singuri. Cine nu vrea, nu are decat sa fie in afara sistemului si nu primeste nimic. Sper ca majoritatea oamenilor neavand nimic de facut, isi vor imbunatati singuri viata si vor avea si grija de mediu.
Solutia e pentru acum, desigur daca ar fi aplicata ar striga toti "dictatura". ma gandesc insa peste un an, doi cati ar aproba treaba si si-ar schimba gandirea.
Ce se interzice si in privinta asta nu am decat sa fiu dictator, totalitar etc sunt banii si proprietatea. In afara de cateva lucruri personale nimeni nu detine nimic. Sunt comunitati care detin locul unde locuiesc la comun, in afara a ce s-a psu deoparte petnru agricultura "comunista".
Cred ca mai ramane indeajuns sa isi faca oamenii gradini sau ce vor ei, nimeni nu ii obliga sa traisasca numai cu ce primesc sau sa imbrace numai ce primesc. Dar lipsa banilor ii va face sa ia din mediul inconjurator numai ce este necesar.
Sunt sigur ca s-ar produce mai mult decat e necesar, sa se asigure si libertatea de circulatie, sa poata oamenii sa calatoreasca unde vor.

Edited by jet li, 04 December 2008 - 13:18.


#122
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postjet li, on Dec 4 2008, 14:00, said:

Oamenii vor munci pt 10 ani sa zicem.
e mult 10 ani dar daca faci saptamana de lucru de 30 de ore sigur ajungi prezident in franta. in restul capitalismului primesti un spit in fund.
Ce se interzice si in privinta asta nu am decat sa fiu dictator, totalitar etc sunt banii si proprietatea.
dar carnetul de partid nu ne trebuie? ceasca rullz.


#123
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
Ce spun eu e posibil, cu ultimele tehnologii. Japonia
https://www.cia.gov/...ok/geos/ja.html

Quote

Labor force - by occupation:

agriculture: 4.6%
industry: 27.8%
services: 67.7% (2004)

Serviciile dispar, ramane agricultura si industria, sanatatea si educatia. Industria nu mai produce lucruri inutile, si pana la urma ajungem la 20% de care e nevoie sa lucreze.
Dar asta inseamna ori ca tot globul lucreaza impreuna, sau ca tara care aplica sistemul fara bani are toate resursele necesare cum ar fi petrol. Noi am avea tot ce ne trebuie. Nu insa si altii, chiar daca ar fi nevoie de mult mai putin petrol tot ar fi nevoie, asa ca ar fi probleme pentru tarile care nu au deloc.

Edited by jet li, 04 December 2008 - 13:31.


#124
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005

View Postjet li, on Dec 4 2008, 13:21, said:

Ce spun eu e posibil, cu ultimele tehnologii. Japonia
https://www.cia.gov/...ok/geos/ja.html


Serviciile dispar, ramane agricultura si industria, sanatatea si educatia. Industria nu mai produce lucruri inutile, si pana la urma ajungem la 20% de care e nevoie sa lucreze.
Dar asta inseamna ori ca tot globul lucreaza impreuna, sau ca tara care aplica sistemul fara bani are toate resursele necesare cum ar fi petrol. Noi am avea tot ce ne trebuie. Nu insa si altii, chiar daca ar fi nevoie de mult mai putin petrol tot ar fi nevoie, asa ca ar fi probleme pentru tarile care nu au deloc.

ca o concluzie la ce ai zis tu pana acum :

Chiar crezi ca natura umana e atat de fraiera ? Oricum, tu te referi la o asa-zisa involutie, la diminuarea costurilor de productie, la solidaritate interumana si intre state...nu o sa vezi asa ceva in secolul asta si nici in cele viitoare. Pentru ca cei care au ajuns in varful piramidei, nu mai vor sa se dea jos de pe ea si nici nu poti sa ii mai dai jos. Asa e natura umana, cu tendinte de autodistrugere si mersul pe ideea ca ceea ce a mers acum 10 ani va merge si peste 100 de ani. Get used to it.

#125
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
ia uite ba unde era salvarea omenirii! s-a umplut softpedia de salvatori ai umanitatii, de detinatori de sisteme care ar functiona ireprosabil. e drept ca respectivele genii n-au condus niciodata nimic in viata lor, da' ce mai conteaza!
fiilor, ati cam facut primul pas spre o anume afectiune... ;)

#126
jackson15

jackson15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.12.2008
Eu zic ca sa cumparati cat mai multe produse fabricate in Romania, alimente mai mult, si nu se va face simtit asa de mult criza asta.Atat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate