Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Rezidentiat 2008

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Sunt printre voi medici care au avut ieri (16.11.2008) examenul de Rezidentiat?
Prietena mea l-a dat, l-a luat, dar este in dilema fiindca nu a avut un rezultat tocmai sperat - 662 de puncte. Nota maxima de care am auzit este de 948, mare bulangiu ala care a facut asa ceva, stiu, dar ce sa-i faci?

Ceva detalii cunoasteti? Pana miercuri, cand se afiseaza clasamentul, credeti-ma, stau ca pe ace, sa nu mai zic de ea.

#2
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Hai ca e culmea, cum sa se ia 948???

A fost greu, a fost ciudat, au dat procente, valori normale (sau mai putin normale, cine stie)...note extrem de mici.

Dar daca ai dreptate ca e un 948 nici nu stiu daca sunt 2300 candidati (numarul de locuri) peste 620 (echivalentul 65%). Poate va fi primul an cand nu se acopera locurile la rezidentiat.

Eu nu am nici o parere, sunt muta, astept listele finale...si repartizarea. E de rau oricum, ne-am facut gura mare, am facut proteste, greve si ministerul ne-a "sanctionat".

#3
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postmaltese, on Nov 17 2008, 09:20, said:

Hai ca e culmea, cum sa se ia 948???

A fost greu, a fost ciudat, au dat procente, valori normale (sau mai putin normale, cine stie)...note extrem de mici.

Dar daca ai dreptate ca e un 948 nici nu stiu daca sunt 2300 candidati (numarul de locuri) peste 620 (echivalentul 65%). Poate va fi primul an cand nu se acopera locurile la rezidentiat.

Eu nu am nici o parere, sunt muta, astept listele finale...si repartizarea. E de rau oricum, ne-am facut gura mare, am facut proteste, greve si ministerul ne-a "sanctionat".
Eu asa stiu. Pentru binele celorlalti, sper sa ma fii mintit cine mi-a zis. Oricum, daca e adevarat, cine a facut asta e un mare bulangiu. Sunt de acord cu a mea, care 3 ani a fost bursiera, n-a avut decat maxim o restanta pe toamna si niciodata de la un an la altul, ca nu poti sa iei acelasi punctaj pe cap. Nu dau, nume, pentru ca n-am chef sa ma stresez, dar pot oricand sa confirm 3 absolventi de la Timisoara, ai caror parinti s-au intalnit cu diversi membrii ai comisiei cu cateva zile inainte.
Parerea mea e ca, dupa ce stii ca esti habarnist, mai ai si tupeul sa ridici linia doar ca sa dai tu bine pe lista. Sa nu mai zic cu faza legata de colorat. A mea a stat 2 ore numai pe colorat.
Media e intre 6 si 7, oricum.
Dar au iesit atatia cu 500 ...

Edited by snipest, 17 November 2008 - 09:29.


#4
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
894 e maxim confirmat.

#5
pimpey

pimpey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 18.11.2006
o pr de-a mea a luat 730 de pct . si acum se plange ca n-o sa intre unde vrea :-??

p.s deci a fost greu ca de obicei ;)

#6
mica23

mica23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2007
La mine in sala cea mai mare nota a fost 784 ( parca). Am auzit de cineva ca a luat 895 ( asta e sigur, o stiu pe tipa) , dar nu mai mult

#7
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008
La mine in sala cel mai mare punctaj l-a avut o fetita cu 808 urmata la mare distanta de un 723 puncte. Media s-a situat intre 600-700, dar au fost destui cu 500 si putin.

De mentionat ca eu am fost de cealalta parte a baricadei :notangel: si recunosc ca unele grile au fost cam dificile, dar dificile au fost pentru toti concurentii.

Parerea mea e ca cine vrea o anume specialitate o poate obtine insa cu foarte , foarte, ...multa munca la al 2-lea, al 3-lea...al n-lea examen in functie de nervii fiecaruia.

Sa aveti succes!

Offtopic:  snipest , ai promis un scan dupa o carte a prietenei, legatura intre fumat si cancere (aia cum ca fumatul te protejeaza de cancerele respiratorii), mai tii minte? Eu, da. :rolleyes:

Edited by ionutz78, 17 November 2008 - 22:52.


#8
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
La sora mea în sală cică au picat vreo jumătate... Tot 600 și ceva a luat, nu mai rețin exact.
Puține locuri, mulți studenți (să nu mai spun și de cei care încearcă a x-a oară sau vor altceva), bătaie de joc. Și mi se pare și un dezavantaj pentru cei din țară, să meargă la București cu ceva zile înainte pentru a se putea acomoda, să nu fie obosiți și stresați, pe lângă banii dați pe cazare&co. pe acolo.

#9
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postionutz78, on Nov 17 2008, 22:50, said:

La mine in sala cel mai mare punctaj l-a avut o fetita cu 808 urmata la mare distanta de un 723 puncte. Media s-a situat intre 600-700, dar au fost destui cu 500 si putin.

De mentionat ca eu am fost de cealalta parte a baricadei :notangel: si recunosc ca unele grile au fost cam dificile, dar dificile au fost pentru toti concurentii.

Parerea mea e ca cine vrea o anume specialitate o poate obtine insa cu foarte , foarte, ...multa munca la al 2-lea, al 3-lea...al n-lea examen in functie de nervii fiecaruia.

Sa aveti succes!

Offtopic:  snipest , ai promis un scan dupa o carte a prietenei, legatura intre fumat si cancere (aia cum ca fumatul te protejeaza de cancerele respiratorii), mai tii minte? Eu, da. :rolleyes:
:roflmaofast:  :roflmaofast:

Mai, mai, eu chiar am uitat, dar nu de cancer respirator te protejeaza, ci de ala de col, mi se pare. Ma rog, impropriu spus ca te protejeaza.  :P



ON: Deci, sigur stiu ca s-a luat 894. Dar, cica ar fi zis la TV ca a fost 911 cea mai mare medie. Repet, nu stiu sigur, mi-a spus cineva ca ar fio zis la TV. Oricum, bafta multa tuturor, mai ales celor care au muncit.

#10
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

View Postsnipest, on Nov 18 2008, 08:10, said:

:roflmaofast:  :roflmaofast:

Mai, mai, eu chiar am uitat, dar nu de cancer respirator te protejeaza, ci de ala de col, mi se pare. Ma rog, impropriu spus ca te protejeaza.  :P

Asta da, si de cel de colon.

ON: Deci, sigur stiu ca s-a luat 894. Dar, cica ar fi zis la TV ca a fost 911 cea mai mare medie. Repet, nu stiu sigur, mi-a spus cineva ca ar fio zis la TV. Oricum, bafta multa tuturor, mai ales celor care au muncit.
894 am impresia ca e de la Iasi ;)

Eu acum abia am inceput cu emotiile pentru ca la grilele controversate (cele care s-ar presupune ca se scot la contestatii) am dat raspunsuri de 5 puncte. Chiar nu imi convine sa pierd 10-15 puncte :(

#11
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postmaltese, on Nov 18 2008, 08:18, said:

894 am impresia ca e de la Iasi ;)

Eu acum abia am inceput cu emotiile pentru ca la grilele controversate (cele care s-ar presupune ca se scot la contestatii) am dat raspunsuri de 5 puncte. Chiar nu imi convine sa pierd 10-15 puncte :(
Toata bafta, iti doresc numai bine.

Am sunat la acel nr de telefon si operatorulk mi-a spus ca scanerul iti lua in calcul intrebarea chiar daca depasisei un pic bulina. Toata treaba, cica, era sa nu lasi spatii necolorate inauntrul ei si sa nu depasesti intr-atat incat sa atingi cealalta bulina.

#12
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Mizerabil rezidentiat!

La mine in sala punctajul maxim pana am plecat eu a fost 792, si cam jumatate au fost cu 500-550. Inauntru a fost ingrozitor de frig, ca afara, doar ca nu batea vantul. M-a luat cu tremurici de am si depasit conturul la imbulinat!! Oricum, partea cu imbulinatul e o mare prostie! Nu e normal ca jumatate din timp sa ti-l petreci cu exercitii de dexteritate.

#13
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postantigen, on Nov 18 2008, 12:34, said:

Nu e normal ca jumatate din timp sa ti-l petreci cu exercitii de dexteritate.
Pai din cauza asta timpul este de 4 ore; sa nu exageram cu 2 ore la imbulinat, 1 ora ajunge.

Sa ne tineti la curent cu cele ce vor urma, repartitie etc.

Bafta!

#14
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Ai dreptate, de-asta sunt 4 ore, dar as prefera un timp total mai scurt si o alta metoda de imbulinare, eventual una care sa nu ma streseze atata cu depasitul conturului (poate conturul sa fie mai gros, de exemplu).

Si 1 ora nu ajunge!!! Totii colegii mei si-au lasat cam 2 ore. Fata de langa mine si-a lasat o ora si un sfert pentru imbulinat si nu a completat decat 150 de grile - iti dai seama ca si-a ratat tot examenul.

Eu cred ca voi veni cu vesti despre repartitie la anul, sincera sa fiu!  :P

Edited by antigen, 18 November 2008 - 14:57.


#15
mica23

mica23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2007
1 ora 45  imbulinatul, am gresit o grila pe la 130 si ceva...soarta

#16
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postmica23, on Nov 18 2008, 17:36, said:

1 ora 45  imbulinatul, am gresit o grila pe la 130 si ceva...soarta

Cu 780 ai sanse la endocrine, cred.

#17
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
La mine in sala a fost cumplit de cald si o cucoana careia ii era curent fix in partea cu geamurile.
A fost o lumina obositoare de la neon, cand am iesit prima intrebare de la o colega a fost: ai plans??

4 ore este extrem de mult, am facut greseala sa reiau la citit si sa incep cu completari, la multe grile am vazut ca am "doar" 3 raspunsuri si cu harnicie am mai bagat si al 4-lea.

Ce mi s-a parut ciudat: absolventi de medicina, prin definitie trecuti de 25 ani, nu isi puteau controla nevoile fiziologice timp de cateva ore. A fost o foiala cu mersul la toaleta, unul intra, celalalt iesea. Hai mai ca si fiica-mea de 9 luni nu face pisu din ora in ora.

DAR nu e un examen imposibil, se poate, e rezonabil ca sa spun asa. La repartitie ma duc ca la shopping, este ce vreau eu bine, nu ata ete, atata timp cat in anul ce urmeaza pot lucra pe un salariu cel putin dublu fata de cel al unui rezident iar timpul ramas liber e similar...nu am de gand sa iau asa ceva numai ca sa ma aflu in treaba (e relativa dorinta mea pt ca domnu' sot m-a pus sa ii promit ca nu il mai pun sa treaca inca o data prin nebunia rezidentiatului). La anu' nu-l mai iau cu mine, il las acasa ;) Viva CFR !!!

#18
mica23

mica23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2007
Eu asa sper :bouncey: . Si sper sa nu-mi scada nota dupa contestatii. Vedem joi..Unde e mai fain la endocrine in Bucuresti? Eu am pata pusa pe Parhon, dar vreau totusi la Cluj

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate