Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Agentie imobiliara

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005
De ceva timp ma bate gandul sa imi deschid o agentie imobiliara. Sunt foarte multe, dar majoritatea nu au nimic in comun cu aceasta activitate, sau mai bine spus nu presteaza o asemenea activitate. Ideea este ca, la valoarea imobilelor de azi, cu o singura tranzactie pe luna ai putea supravietui.
      Daca este cineva interesat in inceperea unei astfel de activitati, eventual are si un spatiu in care sa incepem activitatea, poate sa-mi trimita pm.
Orice sugestie este binevenita.

#2
dan2

dan2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2003
valoare au ele, lumea nu are valoare (bani) !!!

#3
google

google

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 21.10.2004

dan2, on Jan 26 2005, 01:25, said:

valoare au ele, lumea nu are valoare (bani) !!!

<{POST_SNAPBACK}>

Cred ca gresesti. In urmatoarea perioada va creste enorm piata imobiliara. Principalul motiv este denominalizarea leu-lui. Cei cu bani la saltea sunt obligati sa-i scoata la lumina. Au doua variante. Sa fuga cu ei la banca (miram-as) sau sa-i investeasca (altfel raman cu ei in moneda veche).
Al doilea motiv este preconizata lege privind declararea averilor, care practic legalizeaza averile dobandite.
Al treilea motiv este intrarea in UE si pe fondul unei lipse (mai ales in orasele mari) de locuinte, sunt destui straini care vor investi in imobiliare, mai ales ca si BNR anunta ca va da liber la depozite pt. persoanele nerezidente in Romania, asta permitandu-le practic sa intre si sa joace ca la bursa pe piata romanesca de imobiliare.
Concluzie: Piata imobiliara si afacerile imobiliare se vor dezvolta in urmatorii ani. Preturile, in acest domeniu, vor continua sa creasca in urmatorii 2-3 ani, indiferent de cursul principalelor valute, dupa care vor inregistra o scadere usoara si se vor stabiliza.

Edited by google, 26 January 2005 - 08:24.


#4
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Daca vrei sa te ocupi de asa ceva iti dau un sfat: sa te ocupi de tot!
Adica sa ii prezinti locuinta, sa faci tu actele necesare, sa umbli peste tot si dupa aia cand vine clientul si semneza pe contractul de vanzare cumparare iti iei banii. Eu as plati acel comision daca agentia se ocupa de acte.
Cand am cumparat eu garsoniera cel de la agentia a prezentat garsoniera si dupa aia nimic, vroia banii. E clar ca nu i-am dat nimic! Cand l-am rugat sa ma ajute cu intabularea a zis ca nu are timp, etc etc.... si atunci cand a vrut bani i-am zis si eu ca nu am timp.
Daca vii cu aceste servicii sa stii ca omuletul plateste acei bani fara probleme.

#5
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005
In principui agentii imobiliari nu se ocupa decat de gasire cumparatori, dar daca vrei sa ai client fericiti care sa te racomande este bine sa îi asisti in toate fazele, pana au rezolvat totul. Cel putin asa cres eu.

#6
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Sau cel mai bine sa eviti agentiile imobiliare. Niste cretini. Sustin o piata absolut haotica bazata pe un singur principiu "Ceri ca poate pica prostu". Ce dracu ma o garsoniera in decembrie costa 18.000 Euro iar acum 28.000. Ma irita la culme atitudinea asta. Nu este posibil asa ceva. Mi-e scarba ca sunt roman si a inceput sa mi se faca scarba si de Bucuresti. Mi-e sila de tot ce e in jurul meu. Atata obraznicie n-am vazut niciodata. Practic pt mine este exclus acum sa mai pot obtine un credit ipotecar. Motivele cresterii cred ca sunt puerile dar ce mai conteaza. Bucuresteanul e dator sa incerce. Sunt tare curios unde vom ajunge. Preturile vor creste...f bine....sa cumpere prostul...

#7
ciorbadeburta

ciorbadeburta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 17.09.2004
Se zice ca: nebun nu e cine cere... nebun e cine da

Edited by ciorbadeburta, 26 January 2005 - 10:38.


#8
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005
[quote name='Jarrive' date='Jan 26 2005, 10:22']
Sau cel mai bine sa eviti agentiile imobiliare.

Evita daca poti... :D

#9
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
[quote name='Bold' date='Jan 26 2005, 10:39']
[quote name='Jarrive' date='Jan 26 2005, 10:22']
Sau cel mai bine sa eviti agentiile imobiliare.

Evita daca poti... :D
[right]<{POST_SNAPBACK}>[/right]
[/quote]
Se poate si o poti face chiar pe fata. Tupeu sa ai.

#10
google

google

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 21.10.2004

Bold, on Jan 26 2005, 10:02, said:

In principui agentii imobiliari nu se ocupa decat de gasire cumparatori, dar daca vrei sa ai client fericiti care sa te racomande este bine sa îi asisti in toate fazele, pana au rezolvat totul. Cel putin asa cres eu.

<{POST_SNAPBACK}>

Vezi ca exista o organizatie la nivel national ceva de genul Asociatia Agentiilor Imobiliare din Romania (nu sunt sigur), sunt afiliati la organizatia internationala de profil si au un regulament ce reglementeaza activitatea in domeniu inclusiv obtinerea licentei de agentie imobiliara si de agent imobiliar. Fa rost de acest regulament (am impresia ca e chiar lege sau proiect de lege).
Pe baza lui fa-ti un plan de functionare, ce servicii vrei sa oferi (vezi si ce cunostinte ai pe la diversele "ghisee", pe la care o sa trebuiasca sa treci ca sa intocmesti actele unei vanzari de la a-z, ca sa poti estima timpul necesar efectuarii unei tranzactii) si estimeaza-ti cheltuielile. Practic fa-ti un plan de afaceri.
Daca nu sti sa faci un plan de afaceri da un google pe net cu "plan de afaceri" si o sa gasesti niste modele (cu ce trebuie sa cuprinda, cum se fac calculele, estimari, etc.), modele care sunt facute ca sa-i invete pe cei ce vor credite bancare cum si cu ce sa se prezinte la banca, dar care te vor ajuta si pe tine.

#11
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005
Te asigur ca m-am interesat despre ceea ce trebuie sa fac.
Nu-mi mai trebuie decat un sediu corespunzator.

#12
google

google

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 21.10.2004

Bold, on Jan 26 2005, 14:50, said:

Te asigur ca m-am interesat despre ceea ce trebuie sa fac.
Nu-mi mai trebuie decat un sediu corespunzator.

<{POST_SNAPBACK}>

Atunci, daca sti ce sa faci, bafta si sa te vedem postand, peste cateva luni, din postura unui proaspat si prosper om de afaceri. :OK:

#13
Black Wolf

Black Wolf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.12.2006

 google, on Jan 26 2005, 11:19, said:

Vezi ca exista o organizatie la nivel national ceva de genul Asociatia Agentiilor Imobiliare din Romania (nu sunt sigur), sunt afiliati la organizatia internationala de profil si au un regulament ce reglementeaza activitatea in domeniu inclusiv obtinerea licentei de agentie imobiliara si de agent imobiliar. Fa rost de acest regulament (am impresia ca e chiar lege sau proiect de lege).
Pe baza lui fa-ti un plan de functionare, ce servicii vrei sa oferi (vezi si ce cunostinte ai pe la diversele "ghisee", pe la care o sa trebuiasca sa treci ca sa intocmesti actele unei vanzari de la a-z, ca sa poti estima timpul necesar efectuarii unei tranzactii) si estimeaza-ti cheltuielile. Practic fa-ti un plan de afaceri.
Daca nu sti sa faci un plan de afaceri da un google pe net cu "plan de afaceri" si o sa gasesti niste modele (cu ce trebuie sa cuprinda, cum se fac calculele, estimari, etc.), modele care sunt facute ca sa-i invete pe cei ce vor credite bancare cum si cu ce sa se prezinte la banca, dar care te vor ajuta si pe tine.

Sau daca vrei , inainte sa te arunci cu capul inainte, incearca sa vorbesti cu cineva de la Camera de Comert Imobiliar, sa te sfatuiasca ce si cum. Am auzit ca au inaintat si un proiect de lege ... Oricum, vezi http://cameraimobiliara.blogspot.com/ si te lamuresti.

#14
GabrielL

GabrielL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 08.04.2003
@Black Wolf, vezi ca ai dezgropat o discutie veche de 2 ani.

#15
fred

fred

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.12.2006

 GabrielL, on Dec 22 2006, 09:31, said:

@Black Wolf, vezi ca ai dezgropat o discutie veche de 2 ani.

Da cine a ingropat-o ? Atat a mai ramas din tine Gabriell ? Daca-ti bea cineva tot alcoolul ce mai zici?

Edited by fred, 29 December 2006 - 00:44.


#16
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007
Deci in concluzie si prin urmare ce s-a mai intamplat cu agentia, zbarnaie? Ca vreau sa-mi iau casa. :coolspeak:

#17
fred

fred

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.12.2006

 r@zvan, on Jan 3 2007, 22:45, said:

Deci in concluzie si prin urmare ce s-a mai intamplat cu agentia, zbarnaie? Ca vreau sa-mi iau casa. :coolspeak:


AGENTIA IMOBILIARA? care din ele? sunt mii..incearca la o asociatie si vezi care din ei  :console: are ce-ti trebuie pe astia cu agentia parca-i gasesti parca pe http://agentiaimobiliara.blogspot.com sau pe http://agentimobiliar.blogspot.com

#18
fred

fred

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.12.2006

 r@zvan, on Jan 3 2007, 22:45, said:

Deci in concluzie si prin urmare ce s-a mai intamplat cu agentia, zbarnaie? Ca vreau sa-mi iau casa. :coolspeak:


AGENTIA IMOBILIARA? care din ele? sunt mii..incearca la o asociatie si vezi care din ei   are ce-ti trebuie pe astia cu agentia parca-i gasesti parca pe http://agentiaimobiliara.blogspot.com sau pe http://agentimobiliar.blogspot.com

Edited by fred, 04 January 2007 - 10:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate