Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

Tendinta cursului valutar

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
catapam

catapam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 04.04.2006
Toate economiile mele sunt in lei.
Adun bani sa platesc avansul la un apartament pe care vreau sa-l cumpar in cca 6 luni.
Datorita crizei economice ma astept ca preturile sa scada.

Intrebarea este daca merita sa-mi depozitez economiile in lei cu o dobanda de 8-9% la depozit sau sa pun banii in valuta cu o dobanda de 3-4% la depozit.

Cum va afecata criza economica evolutia cursului valutar in viitoarele 6 luni ?

Multumesc

#2
catapam

catapam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 04.04.2006
Chiar nu are nimeni idee despre evolutia cursului valutar?

#3
tu_bizon

tu_bizon

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 151
  • Înscris: 05.10.2008
Imparti economiile in EUR/USD/RON  :first: . Macar asa limitezi pierderea, dar si eventualul castig.

#4
~warlock~

~warlock~

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 146
  • Înscris: 17.06.2007

View Postcatapam, on Nov 1 2008, 13:48, said:

Chiar nu are nimeni idee despre evolutia cursului valutar?
eu am un feeling ca euro o sa scada iar daca o sa doreasca cresterea acestuia, bnr-ul va mai interveni inca o data  :lol:

Edited by ~warlock~, 01 November 2008 - 14:01.


#5
catapam

catapam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 04.04.2006

View Posttu_bizon, on Nov 1 2008, 14:00, said:

Imparti economiile in EUR/USD/RON  :first: . Macar asa limitezi pierderea, dar si eventualul castig.



Asa m-am gandit si eu.
Speram totusi sa gasesc oameni mai informati aici  <_<

#6
truthman

truthman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 641
  • Înscris: 01.05.2006

View Postcatapam, on Nov 1 2008, 14:18, said:

Asa m-am gandit si eu.
Speram totusi sa gasesc oameni mai informati aici  <_<
gigi! informatiile acestea costa banii grei, cine crezi tu ca ar fi atat de idiot incat sa-ti dea asemenea informatii?

#7
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,798
  • Înscris: 06.09.2004
vezi ca exista un topic sticky, numit chiar piata valutara. acolo se discuta subiectul asta...

#8
Andreyka

Andreyka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.10.2008
De fapt toti incearca sa ghiceasca / previzioneze ce se va intampla, si cei care intr-adevar sunt mai aproape de adevar si pot influenta intr-un fel cursul  nu cred ca stau pe forumuri.

Oricum parerea mea e ca daca cheltuielile tale sunt in lei , ar fi preferabil sa economisesti in lei, adica sa economisesti in valuta in care si cheltuiesti/ consumi.

#9
anonimulno01

anonimulno01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 04.09.2006

View PostAndreyka, on Nov 2 2008, 16:23, said:

De fapt toti incearca sa ghiceasca / previzioneze ce se va intampla, si cei care intr-adevar sunt mai aproape de adevar si pot influenta intr-un fel cursul  nu cred ca stau pe forumuri.

Oricum parerea mea e ca daca cheltuielile tale sunt in lei , ar fi preferabil sa economisesti in lei, adica sa economisesti in valuta in care si cheltuiesti/ consumi.
in teorie euro ar trebui sa scada
desi multi vor fi pacaliti ca in aceste momente de "criza" va creste din cauza ca, au vazut cresterea USD, care a venit odata cu, "criza" din USA.

in practica, probabil va ramane relativ stabil cursul pentru euro, cel putin in RO, prietenii stiu de ce B)

Edited by anonimulno01, 02 November 2008 - 17:16.


#10
~warlock~

~warlock~

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 146
  • Înscris: 17.06.2007

View Postanonimulno01, on Nov 2 2008, 17:16, said:

in teorie euro ar trebui sa scada
desi multi vor fi pacaliti ca in aceste momente de "criza" va creste din cauza ca, au vazut cresterea USD, care a venit odata cu, "criza" din USA.

in practica, probabil va ramane relativ stabil cursul pentru euro, cel putin in RO, prietenii stiu de ce B)
Va scade cursul pentru euro datorita faptului ca foarte multi romani or sa se intoarca acasa si asta ori datorita sarbatorilor oridatorita faptului ca au ramas someri in afara tari datorita crizei. In cel mai rau caz va avea acelasi curs ca si cel actual!

Edited by ~warlock~, 04 November 2008 - 20:26.


#11
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Mai da' ce inspirati ati fost cu scaderea euro (sau stabilitatea cursului)... :D

P.S. Catapam, ti-ai luat apartament?

#12
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View Postcatapam, on Nov 1 2008, 11:04, said:

Toate economiile mele sunt in lei.
Adun bani sa platesc avansul la un apartament pe care vreau sa-l cumpar in cca 6 luni.
Datorita crizei economice ma astept ca preturile sa scada.

Intrebarea este daca merita sa-mi depozitez economiile in lei cu o dobanda de 8-9% la depozit sau sa pun banii in valuta cu o dobanda de 3-4% la depozit.

Cum va afecata criza economica evolutia cursului valutar in viitoarele 6 luni ?

Multumesc

parca ma vad in oglinda.. in situatia asta eram si eu la 1 noiembrie.
daca aveam mintea de acum cumparam rapid iepuroi... acu'.. am pierdut cateva mii :(

#13
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View Postwizake, on Feb 10 2009, 16:34, said:

parca ma vad in oglinda.. in situatia asta eram si eu la 1 noiembrie.
daca aveam mintea de acum cumparam rapid iepuroi... acu'.. am pierdut cateva mii :(

Cateva mii?  :o Imi pare rau...

Eu mi-am salvat bruma de economii prin decembrie, imediat dupa ce s-au intors romanii plecati in strainatate, acasa, de Craciun. Se tot vorbea pe atunci ca va ajunge cursul pe la 4,2 lei/euro pe undeva prin martie. La cum ii stiam pe romani, m-am gandit ca nu va astepta nimeni luna martie, iar cererea de valuta, in conditiile crizei si dificultatii de accesari de fonduri, va impinge rapid cursul in sus. As fi preferat sa ma insel...
Teoretic, am recuperat rapid ceea ce pierdusem din vara si pana in decembrie. Practic, am pierdut cu totii, puterea de cumparare scazand dramatic...

#14
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Cel mai bine e sa faci economie intr`o moneda straina, nicidecum in moneda naionala, pentru ca se devalorizeaza. Banii nu ii depozita la banca, deoarece cand vei scoate acea suma de la banca iti va lua un comision destul de mare, iar dobanda pe an este destul de mica. Asa ca, pastreaza`ti economiile in euro sau in alta moneda straina si nu ii depozita la banca.

#15
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006

View PostGabysh, on Feb 12 2009, 15:16, said:

Cel mai bine e sa faci economie intr`o moneda straina, nicidecum in moneda naionala, pentru ca se devalorizeaza.

  Din cauza masei de oameni care gândesc ca tine stă cursu sus. O aruncat niște descreierati zvonuri pe piată si gata .... se bulucește lumea ca la urs, la cumpărat eur si păstrat banii în valută ca deh .... trebuie să ne protejăm. FALS. Dacă românii ar avea încredere in ron cursul azi n-ar fi așa de sus.
România si-a achitat parte din datoria externă (vreo 230 mil) la la-nceputul lunii, deci am scăpat de o presiune. Coroborat cu zvonurile unui imprumut de 5-7 mld de euro + faptul ca bancile incep sa acorde credite doar in ron am putea avea parte de o scădere a cursului la 3.9 - 4 ron pina in vară. Dupa care-ncepe iarăși dansul. Cei care au vândut eur la 4.3 se pot considera norocoși c-au lovit potu.

Edited by hyp3rion, 12 February 2009 - 20:34.


#16
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

View Posthyp3rion, on Feb 12 2009, 20:32, said:

Din cauza masei de oameni care gândesc ca tine stă cursu sus. O aruncat niște descreierati zvonuri pe piată si gata .... se bulucește lumea ca la urs, la cumpărat eur si păstrat banii în valută ca deh .... trebuie să ne protejăm. FALS. Dacă românii ar avea încredere in ron cursul azi n-ar fi așa de sus.
România si-a achitat parte din datoria externă (vreo 230 mil) la la-nceputul lunii, deci am scăpat de o presiune. Coroborat cu zvonurile unui imprumut de 5-7 mld de euro + faptul ca bancile incep sa acorde credite doar in ron am putea avea parte de o scădere a cursului la 3.9 - 4 ron pina in vară. Dupa care-ncepe iarăși dansul. Cei care au vândut eur la 4.3 se pot considera norocoși c-au lovit potu.
Dar ce crezi ca oamenii de rand au vreo influenta asupra cursului, te inseli amarnic. Vai de capu` meu pretene se vede ca nu traiesti in Romania si nu ai nici o treaba cu viata in care traim. Romania a trait numai din credite. La vara va veni criza mai in serios, ca acum este doar inceputul si ai sa vezi cum bancile vor da faliment (ca doar toate bancile sunt straine), precum si statul. Vom ajunge in colaps financiar. Ca euro sa nu creasca pretene noi trebuie sa avem o economie. Iar in Romania nu exista economie, nu exista industrie romaneasca, nu exista agricultura, nu exista nimic. Asa ca Romania nu se bazeaza pe nimic. Este o tara care practic nu exista, din toate punctele de vedere. In curand, vom ajunge precum Islanda.

De abia astept sa cada cat mai multe banci, daca se poate toate. :w00t:

#17
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
Hai să privim din altă perspectivă și mai slăbește-mă cu economia că am să-ti spun si de ce.
De ce e cursu așa de sus ?? Ptr. că avem deficit extrem de mare, ptr. că investitorii se retrag, ptr. ies bani mai mulți, decât intră. DE CE ??? ptr. că suntem catalogați drept o țară instabilă. DE CE ?? Ptr. că ne-am repezit ca măgarii la sutele de miliarde de euro puși la discreție de bănci străine. DE CE ??? Ca să crească cursul și noi să fim la mila și mâna altora.

Si-acuma referitor la economie. Evident e tragic și dureros că ne-am distrus si vândut pe nimic economia, da stau și te-ntreb ..... Germania, Franța,Spania astea n-au economii puternice ???? Și cu ce le-ajută acuma??? Că nu-i văd veseli defel nici pe ei ...... ba chiar mai rău. Suntem doar niste păpuși, manipulați de o mână de oameni :D. Iar când ne defectăm, ne vor arunca la gunoi :D.

#18
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Teoriile tale sunt frumoase, din pacate nu vor impiedica prabusirea RON-ului.

N-ai decat sa te "sacrifici" pe altarul national daca vrei si sa-ti tii banii in RON pana nu mai poti cumpara nimic cu ei, dar ca om simplu nu prea poti face mare lucru impotriva curentului impus de sistemul bancar si afaceri la nivel inalt.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate