Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara
 Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...
 Propranolol zilnic

Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri
 

Mediapro produce continut HD?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 22.01.2008
M-am uitat un pic la Vine Politia pe protvhd si mie mi se pare ca e clar transmis in HD. Pentru mine lucrul asta e evident in detaliile de prim-plan, dar si cele de background. Am vazut pe protvhd multe filme transmise cu upscaling din sursa SD si sunt mult mai soft, iar detaliile din background destul de greu de distins.

#38
dan b.

dan b.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 28.11.2005

View Postkayman, on Oct 5 2008, 20:51, said:

M-am uitat un pic la Vine Politia pe protvhd si mie mi se pare ca e clar transmis in HD. Pentru mine lucrul asta e evident in detaliile de prim-plan, dar si cele de background. Am vazut pe protvhd multe filme transmise cu upscaling din sursa SD si sunt mult mai soft, iar detaliile din background destul de greu de distins.

la 4MB/s nu prea e HD...

#39
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 23.11.2005

View Postdan b., on Oct 5 2008, 21:27, said:

la 4MB/s nu prea e HD...

4 MB/s = 32 Mbps  :w00t:

In seara asta au dat cu 12 Mbps :)

Edited by InTech, 05 October 2008 - 22:56.


#40
dan b.

dan b.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 28.11.2005

View PostInTech, on Oct 5 2008, 23:53, said:

4 MB/s = 32 Mbps  :w00t:

In seara asta au dat cu 12 Mbps :)

da... sorry mbitspersecond. asa e bine?

#41
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 23.11.2005
Da  :P
Totusi n-au fost 4 Mbps, ci 12.

#42
dan b.

dan b.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 28.11.2005

View PostInTech, on Oct 6 2008, 11:40, said:

Da  :P
Totusi n-au fost 4 Mbps, ci 12.

totusi analizand stream-ul video au fost doar 4mbps... 12mbps e totalul alocat (video data atinge 10-11mbps la transmisiunile din UCL) dar video erau doar 4mbps...

#43
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 23.11.2005
Ma cam indoiesc.
Din cate am auzit. toata captura de 1h 30 min ( deci cu tot cu reclame ) a avut 7.5 GB, de unde rezulta un bitrate de ~ 12 Mbps.

#44
bonzai

bonzai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.08.2003
M-am uitat si eu aseara la Vine Politia. Indiferent ce solutie tehnica ar folosi, rezultatul nu-l poti baga la HD. Upscale bun, da. Dar sa spui ca e HDTV e cam mult. Si nu compar cu stirile, ca s-ar putea spune ca acolo sunt imagini de studio, dar eu nu am gasit un serial HDTV care sa aiba claritate asa slaba.

#45
dan b.

dan b.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 28.11.2005

View Postbonzai, on Oct 13 2008, 11:01, said:

M-am uitat si eu aseara la Vine Politia. Indiferent ce solutie tehnica ar folosi, rezultatul nu-l poti baga la HD. Upscale bun, da. Dar sa spui ca e HDTV e cam mult. Si nu compar cu stirile, ca s-ar putea spune ca acolo sunt imagini de studio, dar eu nu am gasit un serial HDTV care sa aiba claritate asa slaba.

exact. ai sesizat bine.

#46
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 23.11.2005
Dansez pentru tine vad ca e 16:9.
Pe PROTV HD e HD ? sau upscale ?  :)

#47
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 16.10.2002
Upscale! Insa se vede bine!
Totul e foarte mix facut: Generice si sigla HD, imagine SD 16:9, materiale 4:3 scan to 16:9 (astea s-au gazut cel mai slab), grafica SD 16:9...
Oricum - felicitari!

Edited by GOR, 18 October 2008 - 07:49.


#48
boggie

boggie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 20.09.2004
Vad ca protv insista cu benzile alea negre de stil, care fac un fel de aspect 14:9. Dar nu le-a ajuns asta, dar mai emit si un WSS (semnal de identificare a ecranului lat) de 14:9, pe care TV-ul meu (panasonic 42pv70) il acapareaza si imi baga 2 benzi verticale. Am observat asta acum la dansez pt tine. Macar de ar transmite in 16:9. Cine dracu' are TV cu aspect 14:9?

Am cablu analogic RCS si fenomenul asta apare constant si pe Viasat History.

#49
boggie

boggie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 20.09.2004
Revin. Se pare ca la Protv e serioasa treaba cu WSS-ul. Ma uitam azi si mai multe emisiuni cu benzile subtiri de 14:9 comutau TV-ul in aspect 14:9, iar acum e un serial romanesc (Vine politia) care e in 16:9 si de asemena are WSS.

Sper ca pe viitor sa aibe mai multe transmisii in 16:9, si sa mai termine cu 14:9, ca mai bine ar lasa in 4:3.

#50
griegut

griegut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 20.09.2007
Erau sa ma pacaleasca cu "dansez pt tine". Ziceam ca e HD. La ce Dumnezeu tot pun dungile alea negre orizontale la formatul 4/3? Sa ne pacaleasca cu un 16/9, care e de fapt 14/9, si pentru ce?

#51
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 16.10.2002

View Postgriegut, on Oct 20 2008, 13:18, said:

Erau sa ma pacaleasca cu "dansez pt tine". Ziceam ca e HD. La ce Dumnezeu tot pun dungile alea negre orizontale la formatul 4/3? Sa ne pacaleasca cu un 16/9, care e de fapt 14/9, si pentru ce?

Pai daca emisiunea e in 16:9 pentru HD, in SD e un fel de 14:9 ca sa ai si tu o imagine cat de cat pe 4:3, sa nu te plangi ca nu mai vezi nimic! Daca l-ar lasa 16:9, caseturile negre ar reduce imaginea mult mai mult! Aceeasi imagine este si la filmele HD.
O alta alternativa ar fi o imagine alungita, ce e trecuta direct in 16:9 de televizoarele cu WSS (ce e full screen pe noile TV-uri) si alungita si deranjanta pe TV-urile clasice.

#52
Whoops

Whoops

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.12.2006

View Postboggie, on Oct 19 2008, 19:42, said:

Revin. Se pare ca la Protv e serioasa treaba cu WSS-ul. Ma uitam azi si mai multe emisiuni cu benzile subtiri de 14:9 comutau TV-ul in aspect 14:9, iar acum e un serial romanesc (Vine politia) care e in 16:9 si de asemena are WSS.

Sper ca pe viitor sa aibe mai multe transmisii in 16:9, si sa mai termine cu 14:9, ca mai bine ar lasa in 4:3.

Transmisia unui material 16/9 (HD sau SD) in standardul 4/3 (majoritar in Romania si nu numai) se poate face in 3 moduri:
1. 4/3 full-screen (in cazul asta imaginea este "taiata" stanga-dreapta). Este cazul stirilor si a altor emisiuni din studio filmate HD cu "4/3 safe-area"
2. 16/9 letter-box (se introduc acele benzi negre sus si jos pentru a pastra aspectul imaginii). Este folosit cand "subiectul filmat" nu este incadrat in 4/3 safe-area.Dezavantajul major este reducerea rezolutiei (mare parte din imagine este...negru).
3. 14/9 letter-box (se introduc benzi negre dar mai subtiri). O parte a imaginii (laterale) nu este vizibila dar este un compromis bun pentru transmisia clasica 4/3.

Mai exista si posibilitatea transmisiei anamorphice (capete ovale) dar majoritatea televizoarelor 4/3 de la noi nu stiu sa interpreteze WSS-ul si implicit sa "turteasca imaginea".
In cazul ProTV, WSS-ul este folosit doar pentru ajustarea automata a imaginii pentru televizoare "wide" (nu are efect asupra TV-urilor 4/3).

#53
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,918
  • Înscris: 06.04.2005
Am vazut acuma in timpul meciului Stelei acele benzi negre in partea de sus si jos si mi sa parut ca sant ceva mai late adica ceva mai mult spatiu negru pe ecran decat la filme si emisiuni. Sau mi sa parut mie??? Da totusi inafara de Stirile PRO TV chiar nimic nu FILMEAZA IN HD??? adica productie proprie HD exista ori ba???

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate