Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Mediapro produce continut HD?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 06.04.2005
Dece intreb acest lucru si aicea as vrea sa ma lamuriti si pe mine ca tot nu mam prins cum sta treaba cu acest HD.
La foarte multe filme difuzate pe ProTV si la meciurile UCL vad ca in partea de sus si in partea de jos a ecranului e o banda neagra (folosesc Dolce si receptoru e pus pe format TV 4:3) si ieri am observat acelas lucru la noul serial "Regina" divuzat pe Acasa, interesant e ca tocmai la stirile protv nu se vede acest lucru desi se stie ca stirile sant filmate in HD.

Attached File  Image0929_2232_CVBS_.jpg   49.41K   121 downloads

Inca odata nu imi sariti in cap daca spun vreo prostie, am spus si mai sus inca nu stiu exact cum sta treaba cu HD si spun si io ce am auzit din stanga, din dreapta. Astept lamuriri.


P.S. am vazut acelasi lucru si la filmele "Poveste de cartier" si "Vine politia".

Edited by danielavram, 30 September 2008 - 01:56.


#2
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 23.11.2005
Eu am gasit pe internet un encode x264 la 720p facut din Vine Politia, episodul 1.

Nu stiu ce sa cred.
O fi doar filmat 16:9 dar tot SD.

Screenshot-urile atasate encode-ului x264 nu sunt nici foarte detaliate dar nici foarte smooth ( adica upscale curat ).
Stau in dubii, mai ales ca bitrate-ul folosit de baieti pentru encode este relativ mic si insuficient.
Poate o fi si vina trasmisiei PRO TV, ce bitrate are ?


Attached File  pol1.jpg   459.92K   95 downloads
Attached File  pol2.jpg   523.6K   75 downloads
Attached File  pol3.jpg   346.48K   46 downloads
Attached File  pol4.jpg   391.91K   40 downloads
Attached File  pol5.jpg   409.98K   26 downloads
Attached File  pol6.jpg   407.92K   59 downloads

#3
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 06.04.2005
In cazul meu e clar ca transmisia e SD avand in vedere ca am Dolce dar ma intereseaza DECE sant acele benzi negre in partea de sus si jo, si cred ca am gasit explicatia ca e filmat in 16:9.
Nu stiu cum se vede pe protv hd sa imi dau seama daca filmarea e hd sau nu.

#4
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,599
  • Înscris: 16.10.2002
Benzile de pe acasa sunt puse mai mult de stil, sa dea un alt look! ;)  Daca era in 16:9 ar fi trebuit sa fie mai mari acele dungi negru.
Da, vine politia e filmat in HD! E posibil ca si altele sa fie in HD, oricum - multe televiziuni tind catre HD, chiar daca in momentul de fata nu emit HD, insa cumpara echipamente si pregatesc terenul.
Problema HD-ului in Romania e groasa!
Prin cablu, nu cred ca o sa avem in cativa ani asa ceva, iar pe satelit actualii provaidari DTH au o calitate mai slaba decat a transmisiei prin cablu! Deci nu o sa avem pretentii la un semnal HD bun!

Pro TV pregateste terenul HD de 3 ani si in momentul de fata are doar 30-40% din program HD!

Edited by GOR, 30 September 2008 - 08:46.


#5
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007
Ce e cu banda pe TV 4/3 nu e imagine 4/3. Dar sint si alte formate... Capturile filmelor vechi in format cinemascop pot avea aproape orice format imaginabil... Aproape ca nu mai e un standard. Se poate vedea asta si dupa latimea diferita a benzilor negre. Practic filmele cinemascop sint foarte late, si dupa captura in format  digital se face un crop la latimea dorita. La filmele noi, treaba e diferita.

#6
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
La productiile TV noi (chiar si seriale) benzilea alea negre de multe ori se pun si la editare ca sa dea un look mai cinematografic la imagine. Asta nu inseamna neaparat ca a fost filmata in HD productia respectiva. Poate fi filmata si in SD si apoi la final se crop-uieste. Cum fiecare crop-uieste dupa cum il taie capul normal ca apar de dimensiuni diferite acele benzi. In 80% din cazuri sunt fake-uri. :P

#7
tic2000

tic2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 07.12.2007

View PostGOR, on Sep 30 2008, 09:45, said:

Prin cablu, nu cred ca o sa avem in cativa ani asa ceva, iar pe satelit actualii provaidari DTH au o calitate mai slaba decat a transmisiei prin cablu! Deci nu o sa avem pretentii la un semnal HD bun!

Nu stiu ce cablu si/sau DTH ai sau ai vazut tu, dar la DTH-ul la care sunt eu abonat nu se compara calitatea cu cea oferita de firma la care am abonament de cablu (asta in favoarea DTH-ului).

#8
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 21.04.2004

View PostGOR, on Sep 30 2008, 08:45, said:

Benzile de pe acasa sunt puse mai mult de stil, sa dea un alt look! ;)  Daca era in 16:9 ar fi trebuit sa fie mai mari acele dungi negru.
Da, vine politia e filmat in HD! E posibil ca si altele sa fie in HD, oricum - multe televiziuni tind catre HD, chiar daca in momentul de fata nu emit HD, insa cumpara echipamente si pregatesc terenul.
Problema HD-ului in Romania e groasa!
Prin cablu, nu cred ca o sa avem in cativa ani asa ceva, iar pe satelit actualii provaidari DTH au o calitate mai slaba decat a transmisiei prin cablu! Deci nu o sa avem pretentii la un semnal HD bun!

Pro TV pregateste terenul HD de 3 ani si in momentul de fata are doar 30-40% din program HD!


Nu tata!
O emisiune in 16/9 (cu semnal de recunoastere a formatului pentru televizoarele cu ecran lat) se vede pe ecranul televizorului 4/5 in doua moduri:
- ori imaginea este alungita pe verticala
- ori nu vezi tot cadrul pe ecran

Nicio televiziune din Romania nu emite 16/9.
Ceea ce face National TV este un format hibrid in letter-box. In cazul acesta poti face un zoom pe un televizor 16/9 si ai "un fel de" ecran lat.

Iar HD nu are nimic de a face cu formatul 16/9. Pot fi emisiuni de inalta definitie si in 4/5.

Edited by RMC Info, 30 September 2008 - 21:04.


#9
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 22.01.2008

View PostRMC Info, on Sep 30 2008, 22:03, said:

Iar HD nu are nimic de a face cu formatul 16/9. Pot fi emisiuni de inalta definitie si in 4/5.
wrong! formatul 16:9 face parte din definirea standardului HD.

#10
dan b.

dan b.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 28.11.2005

View PostRMC Info, on Sep 30 2008, 22:03, said:

Nu tata!
O emisiune in 16/9 (cu semnal de recunoastere a formatului pentru televizoarele cu ecran lat) se vede pe ecranul televizorului 4/5 in doua moduri:
- ori imaginea este alungita pe verticala
- ori nu vezi tot cadrul pe ecran

Nicio televiziune din Romania nu emite 16/9.
Ceea ce face National TV este un format hibrid in letter-box. In cazul acesta poti face un zoom pe un televizor 16/9 si ai "un fel de" ecran lat.

Iar HD nu are nimic de a face cu formatul 16/9. Pot fi emisiuni de inalta definitie si in 4/5.

4/5 ??? ce format e asta???

poate 4/3... n-ai sa vezi content HD in 4/3 ever!

poate 14/9 (pe langa clasicul 16/9 - deja) dar 4/3 never!

protv hd emite in 16/9. la fel si tvr hd...

era o vb care ti se potriveste: "daca taceai..."

Edited by dan b., 30 September 2008 - 21:49.


#11
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,035
  • Înscris: 20.12.2007

View PostGOR, on Sep 30 2008, 09:45, said:

Benzile de pe acasa sunt puse mai mult de stil, sa dea un alt look! ;)  Daca era in 16:9 ar fi trebuit sa fie mai mari acele dungi negru.
Da, vine politia e filmat in HD! E posibil ca si altele sa fie in HD, oricum - multe televiziuni tind catre HD, chiar daca in momentul de fata nu emit HD, insa cumpara echipamente si pregatesc terenul.
Problema HD-ului in Romania e groasa!
Prin cablu, nu cred ca o sa avem in cativa ani asa ceva, iar pe satelit actualii provaidari DTH au o calitate mai slaba decat a transmisiei prin cablu! Deci nu o sa avem pretentii la un semnal HD bun!

Pro TV pregateste terenul HD de 3 ani si in momentul de fata are doar 30-40% din program HD!
Daca ai cumva un stb analogic(desi mai sunt doar cateva zeci de programe ce transmit analogic)  este normal ca receptia prin satelit sa fie mai slaba decat cea de pe fibra optica.
Calitatea semnalului receptionat printr-un stb(set-top-box) este net superioara celei transmise prin cablu ! Tu cum crezi ca transmit cablistii:  preiau semnalul de la satelit(exact ca si clientii dth-urilor din ro)  si il retransmit pe frecvente catre utilizatori. Este normal ca aceasta imagine sa piarda din calitate pe traseul firma cablu--televizoare !
Transmisia HD exista si prin sistemul DVB-T--digital terestru --in Bucuresti si cateva orase din tara-tendinta este de extindere a ariei de acoperire.
Posesorii de echipamente  receptie HD prin satelit din Romania pot receptiona cateva programe free ce transmit HD, dar si programe gen Premiere--daca dispun de cartele, key, etc!

#12
dan b.

dan b.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 28.11.2005

View Postbog4u, on Oct 1 2008, 00:32, said:

Daca ai cumva un stb analogic(desi mai sunt doar cateva zeci de programe ce transmit analogic)  este normal ca receptia prin satelit sa fie mai slaba decat cea de pe fibra optica.
Calitatea semnalului receptionat printr-un stb(set-top-box) este net superioara celei transmise prin cablu ! Tu cum crezi ca transmit cablistii:  preiau semnalul de la satelit(exact ca si clientii dth-urilor din ro)  si il retransmit pe frecvente catre utilizatori. Este normal ca aceasta imagine sa piarda din calitate pe traseul firma cablu--televizoare !
Transmisia HD exista si prin sistemul DVB-T--digital terestru --in Bucuresti si cateva orase din tara-tendinta este de extindere a ariei de acoperire.
Posesorii de echipamente  receptie HD prin satelit din Romania pot receptiona cateva programe free ce transmit HD, dar si programe gen Premiere--daca dispun de cartele, key, etc!

ssst! nu le mai spune. ;) ce misto e sa vezi meciurile fara comentariu... si HD... am preferat sky sport hd1 (pista audio fara comentariu) in seara asta sa nu-i mai aud pe protevisti... totusi in min80 am dat pe premiere sport portal (astia preiau audio de la televiziunile tarilor din care provin echipele care joaca - azi pista3 audio era de la protv) dar am revenit in 2 min sky...
intrebare: PROTV cand ia un car HD sa transmita si ei meciurile echipelor romanaseti din UCL in HD?

Edited by dan b., 01 October 2008 - 00:06.


#13
tic2000

tic2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 07.12.2007

View Postdan b., on Oct 1 2008, 01:04, said:

intrebare: PROTV cand ia un car HD sa transmita si ei meciurile echipelor romanaseti din UCL in HD?
La anul cand nu vor mai avea drepturile de transmisie.

#14
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 21.04.2004

View Postdan b., on Sep 30 2008, 21:47, said:

4/5 ??? ce format e asta???

poate 4/3... n-ai sa vezi content HD in 4/3 ever!

poate 14/9 (pe langa clasicul 16/9 - deja) dar 4/3 never!

protv hd emite in 16/9. la fel si tvr hd...

era o vb care ti se potriveste: "daca taceai..."

Nu va ambalati asa de tare. Da e vorba de 4/3
Sigur ca exista programe ce sunt emise si in 4/3 HD. Nu are nimic de a face formatul imaginii cu definitia acesteia.
M6 spre exemplu: publicitatea se difuzeaaza in HD 4/5
Cate programe HD urmariti voi in momentul de fata pe propriul vostru tv?

#15
dan b.

dan b.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 28.11.2005

View PostRMC Info, on Oct 1 2008, 13:46, said:

Nu va ambalati asa de tare. Da e vorba de 4/3
Sigur ca exista programe ce sunt emise si in 4/3 HD. Nu are nimic de a face formatul imaginii cu definitia acesteia.
M6 spre exemplu: publicitatea se difuzeaaza in HD 4/5
Cate programe HD urmariti voi in momentul de fata pe propriul vostru tv?

multe (sky-urile italiene, sky-urile englezesti, hbohd, esp hd, orfhd, hdsuisse, discovery hd, nghd, history ch HD, channel4 hd, olandezele, nordicele, c+, tf1, m6, rete4, tvr hd, protv hd si mai sunt dar imi scapa acum. publicitatea de pe m6 in 4/3 nu e HD. la fel procedeaza si protv hd la emisiunile care nu-s in hd iar uneori chiar face upscaling la unele filme sd...
nu persista in greseala.

Edited by dan b., 01 October 2008 - 14:00.


#16
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,035
  • Înscris: 20.12.2007

View Postdan b., on Oct 1 2008, 01:04, said:

ssst! nu le mai spune. ;) ce misto e sa vezi meciurile fara comentariu... si HD... am preferat sky sport hd1 (pista audio fara comentariu) in seara asta sa nu-i mai aud pe protevisti... totusi in min80 am dat pe premiere sport portal (astia preiau audio de la televiziunile tarilor din care provin echipele care joaca - azi pista3 audio era de la protv) dar am revenit in 2 min sky...
intrebare: PROTV cand ia un car HD sa transmita si ei meciurile echipelor romanaseti din UCL in HD?
Un car le dau eu...HD gasesc prin vest o gramada  ;)
Ma cam doare sufletul comparand calitatea din vest cu digi sau dolce--mai avem rabdare 1-2 ani !


View PostRMC Info, on Oct 1 2008, 13:46, said:

Cate programe HD urmariti voi in momentul de fata pe propriul vostru tv?
Free sunt doar cateva programe: MelodyZenTv, LuxeTv, BBC, ARTE, plus ceva canale de prezentare. Restul enumerate de dan sunt criptate, dar prin "mijloace specifice" ;)  se pot viziona !

Edited by bog4u, 01 October 2008 - 19:08.


#17
tic2000

tic2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 07.12.2007

View Postbog4u, on Oct 1 2008, 19:58, said:

Un car le dau eu...HD gasesc prin vest o gramada  ;)
Ma cam doare sufletul comparand calitatea din vest cu digi sau dolce--mai avem rabdare 1-2 ani !

Cred ca ai uitat un 0 la 1 si 2. Si nu uita, calitatea costa.

#18
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 26.07.2004

View PostRMC Info, on Oct 1 2008, 13:46, said:

Nu va ambalati asa de tare. Da e vorba de 4/3
Sigur ca exista programe ce sunt emise si in 4/3 HD. Nu are nimic de a face formatul imaginii cu definitia acesteia.
M6 spre exemplu: publicitatea se difuzeaaza in HD 4/5
Cate programe HD urmariti voi in momentul de fata pe propriul vostru tv?

http://en.wikipedia....tion_television

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate