Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

Bun simt si responsabilitate in trafic

- - - - -
  • Please log in to reply
232 replies to this topic

#199
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Eu nici n-am proiectoare.... :lol:  O fi bine.....o fi rau???

#200
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004
Doar la proiectoare se limiteaza discutia referitoare la bun simt si responsabilitate in trafic? Treaba e simpla, cand unul te "chioraste" pe contrasens il "atentionezi" cu un flash scurt. Daca e nesimtit o stinge, daca nu, nu.
Vorbind de responsabilitate in trafic cati isi constientizeaza si isi asuma greselile? Vad ca sunt singurul pe un topic de 4 pagini care isi asuma responsabilitatea greselilor facute curent in trafic :D . Voi chiar nu aveti greseli, sau nu aveti responsabilitate? Rog zmeii/zmeoaicele care au carnetul ud prin buzunare sa nu incerce sa ne convinga ca fac totul "ca la carte".
P.S. Acum 7-8 ani am oprit un sofer beat crita dupa ce urcase pe un refugiu de tramvai plin de oameni, l-am dat pe mana politiei, proces etc. Oare e bine sa fii "turnator"?

Edited by Adydum, 12 November 2008 - 00:12.


#201
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005

View PostBwwlan, on Nov 11 2008, 10:43, said:

Dragi forumisti,
va rog eu foarte frumos, nu mai dati "REPLY" la un intreg text, in caz contrar se incarca inutil forumul. Folositi cu incredere @sebulbus, @Bwwlan, @Marius3k etc. Daca as fi moderator, as aplica warn-uri si suspend-uri pe chestia asta LA GREU.
Apoi, iar incep invectivele gen "proiectoare pe cosciug", etc. In timp ce nu pot decat sa admir gradul de libertate de expresie pe care moderatorii il permit aici (e un forum, "cogito ergo sum", etc.), cred ca, cu precadere la aceasta rubrica, ar fi bine sa dam un exemplu de limbaj civilizat, fiindca, nu-i asa, nu e suficient sa ne comportam ca niste gentlemani (sau ladies) daca atunci cand deschidem gura, ies stoluri de porumbei.
Mie personal, chestia cu proiectoarele mi se pare o mare frasuneala. In primul rand, exista un topic dedicat pentru acest subiect. In al doilea rand, nu utilizarea lor (pe zi si/sau noapte) e deranjanta, ci utilizarea lor INCORECTA: doar proiectoare, proiectoare+lumini de stationare, etc.
Poate nu ne-ar strica tuturor celor cu carnet de sofer (inclusiv mie) sa mai citim din cand in cand, in timpul liber, Codul Rutier. Asa as fi aflat si eu ca depasirea pe linie continua se lasa cu suspendare de 30 de zile. Mea culpa, data viitoare o sa stiu.
Intre timp, cred ca ar fi cazul ca, pe langa dovezile de bun simt si responsabilitate in trafic, sa dam dovada si de bun simt reciproc si responsabilitate in limbaj.
Just my two cents :peacefingers:

eu unul nu stiu cum sa face at x si at y. invata-ma tu.
in al doilea rand, cata vreme vorbim de bun simt, nesimtire, si mai folosim si alte figuri de stil si nu discutam ca becali cu beep nu vad sensul nici unei cenzurari asa ca, felicitari moderatorilor. faptul ca tie ti se pare frasuneala nu inseamna ca tuturor li se pare frasuneala. chiar daca exista un topic pentru proiectoare aici se vb de bunul simt in trafic ceea ce include asta. asa ca nu vad de ce sa nu discutam. pana acum esti singurul care spune ca mai exista un topic. mie asta mi se pare frasuneala. altora poate nu.

cu privire la codul rutier AI FOARTE multa dreptate. eu nu l-am mai citit si recunosc ca am lacune.

View PostAdydum, on Nov 12 2008, 00:12, said:

Rog zmeii/zmeoaicele care au carnetul ud prin buzunare sa nu incerce sa ne convinga ca fac totul "ca la carte".

cum adica: ”carnetul ud prin buzunare”?

#202
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004

View PostGiobica, on Nov 10 2008, 11:18, said:

Evergreen uita-te te rog pe link-ul indicat de tine. Punctele 7 si 8 citate de valeriu nu apar.
Nu caut scuze, dar se pare ca nu este asa simplu sa CITESTI regulamentul.

View Postvaleriu.b, on Nov 10 2008, 11:22, said:

Eu am citat dintr-un program legislativ, nu din chiftelele hotilor de la Circulatie ;)
Cautati si aici: http://www.incepator...69_din_2007.asp

View PostGiobica, on Nov 10 2008, 11:25, said:

Dar regulamentul complet cu toate modificarile, asa cum este astazi in vigoare exista pe undeva?

View Postvaleriu.b, on Nov 10 2008, 11:31, said:

Monitorul Oficial.
Restul cartilor, brosurilor, pliantelor, linkurilor etc. sunt copy/paste mai mult sau mai putin reusite, dar nu au valoare oficiala.
vad ca am luat eu linkuri gresit, dar daca erati interesati puteati umbla la radacina site-ului sa intrati la legislatie si gaseati si asa ceva :

Ordonanþa de urgenþã a Guvernului nr.195/2002  privind circulaþia pe drumurile publice, republicatã, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, republicatã
- modificatã ºi completatã prin Ordonanþa de urgenþã a Guvernului nr.63/2006, publicatã în Monitorul Oficial al România, Partea I, nr.792/20.09.2006;
-  aprobatã prin Legea nr.6/2007, publicatã în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.30/17.01.2007;
- modificatã ºi completatã prin Ordonanþa Guvernului nr.69/28.06.2007


http://bpr.b.politia...Rutier-2007.htm

Sa avem pardon, eu am mai mare incredere in ce scrie pe site la BPR in comparatie cu alte site-uri (nu am acces la MO) pentru ca am mai avut discutii pe teme legislative cu neconformitati de articole si puncte din cauza ca respectivii veneau cu citate de pe diverse site-uri si se minunau ca ce scria in PV nu corespunde cu ce citisera ei. Cind venea mandea cu citate din BPR se cam pupau scrisele cu faptele respectivilor :D

Ce vigilenti sinteti cind gasiti nod in papura cuiva, derbedeilor :P

LE. daca am conflicte cu Politia, in ideea ca fac un abuz asupra mea, stiu ce sa le spun, citind de pe site-ullor (am legislatia la dosar in torpedo); cum ar fi sa le zic: am citit dom'le pe site-ul cucu.ro ca ce faci matale acu e naspa???

Edited by Evergreen, 12 November 2008 - 09:45.


#203
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,050
  • Înscris: 03.12.2005
Adica nu s-a uscat cerneala.

Si da, Michtaux (Bwwlan, sau cum isi mai zice zilele astea  :) ) are foarte mare dreptate. Incarcam inutil threadurile cu quoteuri intregi la posturi mari. Ar fi bine sa luati cu quote strict pasajul pe care vreti sa-l comentati/caruia ii raspundeti. De asemenea nu e necesara quotarea mesajelor aflate imediat deasupra, sau unde se intelege in mod cert cui va referiti si fara acel quote. Multumesc.

#204
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
OT vezi semnatura mea din vremuri in care eram moderator....:lol: activind pe o arie unde se considera ca cei ce scriu acolo au o virsta si minte (nu va atacati, faceam diferenta cu topicurile unde scriu minorii) nu am reusit sa ii fac sa utilizeze cum trebuie butoanele si am cedat dupa destula curatenie....sper sa te tina mai mult, asta daca nu umbla meseriasii la interfata sa dispara anumite butoane :D

Edited by Evergreen, 12 November 2008 - 09:36.


#205
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,050
  • Înscris: 03.12.2005
Nu intentionez oricum sa moderez 30 de ani ca nea Nicu. Cand nu s-o mai putea o sa vina altcineva la rand, nimeni nu e de neinlocuit.

#206
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
Intrebare: se poate reclama comportamentul agresiv al unui sofer ?

Si daca da, unde?

#207
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,050
  • Înscris: 03.12.2005
Cand ma sicaneaza cate un bou eu sun direct la 112 din masina si le dau datele cat inca sunt in apropierea lui. Ei imi retin datele si suna ulterior sa ma anunte ca daca vreau sa depun plangere pot opri la politia cutare.

O data m-au sunat sa ma anunte ca vacile pe care le-am reclamat eu pe un drum national le-a dirijat un echipaj din comuna cutare in afara carosabilului. :lol: Ce fac alegerile din tara asta...

#208
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
politie, iml, martori etc.

View Postsebulbus, on Nov 12 2008, 09:46, said:

Cand ma sicaneaza cate un bou eu sun direct la 112 din masina si le dau datele cat inca sunt in apropierea lui.
au mai facut si altii asta si nu s-a intimplat nimic.

#209
cengherc

cengherc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 19.01.2007
Din cate stiu eu la 112 nu prea rezolvi mare lucru. Trebuie sa-i retii datele si sa mergi la sectia de politie si sa depui plangere. Singurul caz pe care il stiu a fost rezolvat cu o amenda data zmeului.

#210
SweetRevenge

SweetRevenge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 22.07.2008

View PostBwwlan, on Nov 11 2008, 10:43, said:

Dragi forumisti,
va rog eu foarte frumos, nu mai dati "REPLY" la un intreg text, in caz contrar se incarca inutil forumul. Folositi cu incredere @sebulbus, @Bwwlan, @Marius3k etc. Daca as fi moderator, as aplica warn-uri si suspend-uri pe chestia asta LA GREU.
Apoi, iar incep invectivele gen "proiectoare pe cosciug", etc. In timp ce nu pot decat sa admir gradul de libertate de expresie pe care moderatorii il permit aici (e un forum, "cogito ergo sum", etc.), cred ca, cu precadere la aceasta rubrica, ar fi bine sa dam un exemplu de limbaj civilizat, fiindca, nu-i asa, nu e suficient sa ne comportam ca niste gentlemani (sau ladies) daca atunci cand deschidem gura, ies stoluri de porumbei.
Mie personal, chestia cu proiectoarele mi se pare o mare frasuneala. In primul rand, exista un topic dedicat pentru acest subiect. In al doilea rand, nu utilizarea lor (pe zi si/sau noapte) e deranjanta, ci utilizarea lor INCORECTA: doar proiectoare, proiectoare+lumini de stationare, etc.
Poate nu ne-ar strica tuturor celor cu carnet de sofer (inclusiv mie) sa mai citim din cand in cand, in timpul liber, Codul Rutier. Asa as fi aflat si eu ca depasirea pe linie continua se lasa cu suspendare de 30 de zile. Mea culpa, data viitoare o sa stiu.
Intre timp, cred ca ar fi cazul ca, pe langa dovezile de bun simt si responsabilitate in trafic, sa dam dovada si de bun simt reciproc si responsabilitate in limbaj.
Just my two cents :peacefingers:


Ma crezi ca nu da unul report in situatii de-astea? Direct pe beregata se duc.  //seb

Am umblat pe destule forumuri, in schimb aici e primul unde mi se atrage atentia cand dau quote alta persoana decat cea de deasupra mea. Deja nu ma mai pot abtine sa nu va scriu bancul cu forumisti.

De cati forumisti este nevoie pentru a schimba un bec:

-1 pentru a schimba becul
-1 pentru a posta si anunta ca becul a fost schimbat
-14 pentru a impartasi experiente similare si a arata noi modalitati de schimbare a becului
-7 pentru a avertiza asupra pericolelor ce apar la schimbarea becurilor
-27 pentru a corecta greseli gramaticale aparute in posturile despre schimbarea becurilor
-53 pentru a lua la misto pe cei ce au corectat greselile gramaticale
-2 profesionisti in domeniu care sa atraga atentia ca termenul corect este "lampa"
-15 care sa pretinda ca au lucrat in domeniu si termenul "bec"este la fel de corect
-109 care spun ca forumul nu este despre becuri si discutia trebuie mutata pe un forum despre becuri
-111 care sustin ca atata timp cat toti folosim becuri, discutia este utila pe forum
-306 pentru a discuta care sunt cele mai bune metode de a schimba becuri, care sunt cele mai bune, de unde se pot cumpara si cat costa
-27 pentru a posta linkuri catre siteuri unde pot fi vazute diverse modele de becuri
-14 pentru a spune ca linkurile nu sunt corecte si a posta pe cele corecte
-33 pentru a cita tot ce s-a postat pana in momentu respectiv si a raspunde "si eu"
-6 pentru a atrage atentia sa se foloseasca functia "cautare"
-12 pentru a posta ca ei renunta definitiv la forum din cauza divergentelor aparute pe marginea subiectului
-143 pentru a spune "cauta intai pe google si daca nu gasesti nimic despre becuri atunci intreaba pe forum"
-16 posturi unde doi membri poarta o discutie total paralela cu subiectul
-24 posturi in care li se atrage atentia sa foloseasca mesajele private sau e-mailul
-1 moderator care sa avertizeze ca daca nu se inceteaza cu mesajele aiurea va inchide topicul

Cam asta se intampla si pe aici. Fiecare isi da cu parerea cu privire la cum ar trebui sa scriem. Si nu cred ca a da quote inseamna nesimtire. Mie unul mi-e mai greu sa raspund fara, mi-e mai greu si sa citesc alt post fara a fi un quote daca ii raspunde cuiva. Anyway asta e.

Referitor la codul rutier ai f mare dreptate. Recunosc ca nici eu nu l-am prea citit. :P

Back on topic, referitor la faza cu 112.. N-am incercat. Daca suni, ce le zici? Dom'le mi-a facut cineva cutare lucru. Numarul lui de inmatriculare este XX XX XXX. Ma indoiesc ca fac ceva, dar cred totusi ca o sa incerc odata si odata.

Mai spunea cineva pe aici ca toti ne credem perfecti. Nu-i adevarat. Sunt constient ca fac o gramada de greseli in trafic. Oricine face. In schimb, pot sa spun cu mana pe inima ca imi cer scuze de fiecare data cand imi dau seama ca am gresit (avarii, dau geamu' jos etc).

#211
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006

View PostSweetRevenge, on Nov 12 2008, 14:24, said:

Sunt constient ca fac o gramada de greseli in trafic. Oricine face. In schimb, pot sa spun cu mana pe inima ca imi cer scuze de fiecare data cand imi dau seama ca am gresit (avarii, dau geamu' jos etc).


Ba mai mult, nu alerg cu masina dupa oameni sa ii lovesc!

Tocmai ce mi-a facut unul asa: eu am iesit dupa o strada secundara (aveam timp si spatiu nu fac intrari la sacrificiu), el a considerat ca nu aveam acest drept si ca urmare a accelerat si a inceput sa claxoneze.
I-am arata un deget (asta l-a jignit profund, da mea culpa!) si el a venit pe dreapta (eu stateam la semafor pentru inainte si el mergea in dreapta pe cedeaza) si m-a harsait (nimic grav) si a fugit (trecut pe rosu si facut dreapta).

Distanta de la gest la fapta mi se pare mare, dar se pare ca unii si-au dat jos camasa de forta.

Imi pare rau ca nu am sunat la 112.

Nu are RCA valabil.


P.S Ii doresc cand o sa "plece" sa "plece" singur.
Era un Logan visiniu cu nr B 78 NXH.

Edited by melcu79, 12 November 2008 - 15:03.


#212
micutza08

micutza08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 10.10.2008
Si eu recunosc ca mai gresesc, dar o avarie, o manuta ridicata si se rezolva....adica mai mereu primesc un dat din cap gen "se mai intampla" chiar daca inintial vad cum incep sa curga injuraturile  :blush:

#213
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
Probabil ca RCA a fost facut inainte de inmatricularea definitiva, caz in care in polita este scrisa seria caroseriei :)
Nu te mai stresa, mama prostilor e permanent insarcinata.
On topic: azi am dat o fuga la Pitesti, ceata incepand de la km 20, o gramada de cretini FARA NICI O LUMINA APRINSA (apropo de cele de ceata pe vreme buna...), care goneau de parca le nastea soacra.
Am facut cam 300 km, distanta in care NU AM VAZUT PICIOR DE POLITIST.

#214
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006

View Postvaleriu.b, on Nov 12 2008, 17:09, said:

Probabil ca RCA a fost facut inainte de inmatricularea definitiva, caz in care in polita este scrisa seria caroseriei :)


Ai dreptate, am uitat de asta, ca si eu am avut la fel.

Am fost un pic socat, nu te gandesti ca un om la volan te loveste cu premeditare. :death:

Dar e bine de stiut.



Nu erau politai pentru ca le-au luat radarele la metrologie si ei nu stiu dect cu radarul. :lol:

Edited by melcu79, 12 November 2008 - 18:29.


#215
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
depinde de cum proceseaza ei datele; am gasit masina ba dupa numar, ba dupa VIN.

#216
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004

View PostEvergreen, on Nov 7 2008, 00:25, said:

E greu, in pana mea, sa mergeti cu proiectoarele aprinse cind nu este cazul??? Da Doamne sa se arda becurile proiectoarelor folosite cind nu este cazul :D
aveti grija!!! e al treilea vazut pe ziua de azi si primul fotografiat!!
:lol:

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate