Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 

Bun simt si responsabilitate in trafic

- - - - -
  • Please log in to reply
232 replies to this topic

#163
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007

View Postmicutza08, on Nov 9 2008, 20:44, said:

n"auzi domne' sa'l vada pietonii ametiti mai bine :)
:cheers: buna replica

#164
Giobica

Giobica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.07.2008
Cati sunteti frate? :huh:  La asa superioritate numerica chiar nu am ce face. Promit ca nu MAI aprind farurile (luminile de intalnire) pe timp de zi.

Aici nu suntem in parlament. Daca e nevoie sa fiu remarcat mai bine  :rolleyes:  voi folosi ziua exclusiv proiectoarele. Farurile le tin pentru noapte, atunci cand sunt absolut necesare.

Azi am facut vreo 450 km pe drumuri nationale. Faruri? Sigur ca da :) Zero numai proiectoare. Faceti contestatie la politie, pentru ca am intalnit vreo 7 echipaje dintre care 3 cu radar.

Tare sunt curios, acesti viteji care lupta ca leii in ... echipa, si nu au nevoie sa fie remarcati.... cand au avut ultimul accident si cand au avut ultima amenda? O sa spuna ca ei conduc impecabil dar dobitocii ceilalti intra in ei aiurea  :confuzzled:

Edited by Giobica, 09 November 2008 - 22:09.


#165
micutza08

micutza08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 10.10.2008
Ba farurile poti sa le aprinzi,chiar te rugam in afara orasului  :console:

Stai linistit nu avem nici o echipa, asa cum acum te contrazic in altceva e foarte posibil sa tin cu tine.Si ca sa iti omor curiozitatea,macar un pic. Nu am avut vreun accident pana acum, nici macar o zgarietura,iar amenda nici atat. Singura regula pe care o incalc e ca nu folosesc semnele de incepator chiar daca le tin dupa mine in geanta sa le pun, dar ba uit, ba ajung la volan la benzinarie cand dau masina mai in fata sa nu mai astepte cel din spate asa mult si acolo raman, ba nu am geanta cu mine(90% din timp nu o am ),ba la un semafor il apuca pe domnu meu "treci la volan" ,iar de viteza daca e limita la 50 merg cu 65 daca e la 100 cu 115 si tot asa.

Daca esti atent si nu conduci cu fite si figuri sa te bagi tu peste tot si depasiri la limita, pe ceilalti ii poti anticipa foarte usor, cum zicea cineva pe undeva pe aici azi(nu mai stiu unde cand si cine) ca si dupa fata lui vezi ce vrea sa faca, asa ca cele mai multe accidente se pot evita ;)

Ce imi pare rau e ca tot nu am reusit sa te fac sa intelegi ca daca mergi cu proiectoarele nu iesi in evidenta, ba din contra, orbesti lumea(seara) si nu se mai uita la tine  :boredlook:


LE: Night, facem o sugestie politiei sa monteze proiectoare de ceata pe copaci si stalpi?  :naughty: sau stopuri? :naughty:

Edited by micutza08, 09 November 2008 - 23:11.


#166
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004

View PostAde_Dear, on Nov 9 2008, 20:33, said:

aici nu e vorba despre proiectoarele de ceata. este vorba de un lucru mult mai important si anume nesimtirea. de ce sa folosesti proiectoarele de ceata decat pentru a fi mai "jmecher" decat vecinu. pur si simplu te simti sofer responsabil care doreste sa aiba o lumina aprinsa pt a fi mai usor de observat? atunci circula cu faza de intalnire aprinsa atat ziua cat si noaptea.

Proiectoarele de ceata bat max 10m in fata masinii, si nu deranjeaza.Daca sunt reglate altfel nu e problema folosirii proiectoarelor ci problema luminilor dereglate. Ziua aprinde ce vrei atat timp cat nu bate focalizeaza in copaci. De fapt "problema" proiectoarelor folosite ziua e un mare  fassss, un proiector reglat nu deranjeaza si nici nu orbeste. Nesimtit ca le folosesti ziua? Atunci nesimtit ca n-ai basca verde...  Intr-adevar pot fi catalogat manelist folosesc proiectoarele ziua si am si geamurile negre, din cu totul alte motive decat cele de "jmechereala". Preferi sa te ajut in trafic sau sa imi scot folia de pe geamuri? Preferi sa aprind ziua farul in loc de proiector sau preferi sa le am toate reglate astfel incat sa nu deranjeze traficul din sens opus?
     Si ca tot vorbim de bun-simt din responsabilitate trebuie sa recunosc si cand sunt nesimtit:
1.Cand circul cu remorca si fac o depasire iar cel depasit il apuca acceleratul il "conving" apropiindu-ma de el.
2. Cand pe noapte senina la mers in coloana ai ceata aprinsa, te "servesc" si eu din spate cu faza lunga(binanteles, cand nu sunt masini pe constrasens).
3. Dai flash-uri ca disperatul cand vezi ca am coloana in fata, iti mai fac loc pe undeva prin mileniul 4. Doar daca te vad agitat nevoie mare (se diferentiaza "smecherul" de unul care chiar are o urgenta), atunci iti facilitez deplasarea chiar daca sunt nevoit sa urc pe bordura.
4. Masinile astea de pseudo-politai (aka paza si protectie, security & shit) le ignor total mai putin atunci cand sunt obligat sa le dau prioritate.

View Postmicutza08, on Nov 5 2008, 16:08, said:

1)Tu cu degetele tale ai zis ca e obligatoriu sa ai farururile aprinse, nu proiectoarele si nu, nu se vad la fel de bine de la distanta ca d'aia sunt proiectoare, sa bata in jos si aproape ca sa nu se reflecte in ceata. a

2)  In schimb proiectoarele aprinse ii orbesc pe cei care vin din sens opus si e foarte posibil sa nu observe un pieton imbracat in culori mai inchise din cauza luminilor tale care iti fac masina un bradulet de craciun.

:console:

Mi se pare mie sau n-ai doua vorbe cap coada? Proiectoarele ziua bat mai jos ca faza scurta si noaptea mai sus??

Edited by Adydum, 10 November 2008 - 02:23.


#167
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
iti fac io proiector de bate la doar 2 metri in fata da cand te uiti la el te orbeste de te duci le doctor. unii aveti nevoie si de d-astea ca sa pricepeti...

#168
radudruncea

radudruncea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 28.02.2007
Am fost si eu ieri la cumparaturi prin capitala ca deh...a fost zi de salariu.Pot spune ca in aproximativ 3 ore de codus prin Bucuresti am observat 3 masini care au oprit la culoarea rosie a semaforului , s-au asigurat si au continuat deplasarea pe directia inainte.

#169
Giobica

Giobica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.07.2008

View Postmicutza08, on Nov 9 2008, 23:06, said:

Ce imi pare rau e ca tot nu am reusit sa te fac sa intelegi ca daca mergi cu proiectoarele nu iesi in evidenta, ba din contra, orbesti lumea(seara) si nu se mai uita la tine  :boredlook:

Micutzo, desi sunt aici N argumente, tu o tii pe a ta. pe langa subiect din pacate. Eu iti spun ca mai merg cu ele ziua, tu spui ca orbesc lumea seara. Nu vorbim aceeasi limba ? :huh:

Cati km ai facut de cand ai luat  carnetul? Tu chiar incalci o regula, cat se poate de clara. Respecta regulile, ai grija pe unde mergi si nu mai sta lipita de volan....
Vei vedea ca daca ai putina vointa si dorinta sa inveti, drumul va fi din ce in ce mai des pe acolo pe unde conduci tu  :huh:

#170
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005

View PostGiobica, on Nov 9 2008, 22:08, said:

Cati sunteti frate? :huh:  La asa superioritate numerica chiar nu am ce face. Promit ca nu MAI aprind farurile (luminile de intalnire) pe timp de zi.

Aici nu suntem in parlament. Daca e nevoie sa fiu remarcat mai bine  :rolleyes:  voi folosi ziua exclusiv proiectoarele. Farurile le tin pentru noapte, atunci cand sunt absolut necesare.

Azi am facut vreo 450 km pe drumuri nationale. Faruri? Sigur ca da :) Zero numai proiectoare. Faceti contestatie la politie, pentru ca am intalnit vreo 7 echipaje dintre care 3 cu radar.

Tare sunt curios, acesti viteji care lupta ca leii in ... echipa, si nu au nevoie sa fie remarcati.... cand au avut ultimul accident si cand au avut ultima amenda? O sa spuna ca ei conduc impecabil dar dobitocii ceilalti intra in ei aiurea  :confuzzled:

prostia umbla pe strazi si se bate cu pumnul in piept ce desteapta e ea. asta e din biblie catot suntem un popor de credinciosi.....

nu vrea nimeni sa te remarce pe tine inteligentule. cu proiectoarele alea o sa ma orbesti pe mine care nu sunt asa de destept si magnific ca tine si o sa te lipesc de vreun copac sau o sa te pup bot in bot cu cei 150 de cai ai mei. si atunci, cand vei fi murit, si neamurile tale, alea care nu au stiut sa te creasca cu bun simt si responsabilitate, o sa se dea de ceasu mortii ca cum le-a murit la ele ditamai baiatu... si o sa vina si proteveul sa iti cante prohodul.... si? la ce iti va folosi? datorita prostiei tale vei fi murit si tu si eu. sau poate mor doar cei ce iti sunt dragi pentru ca soferul de obicei supravietuieste sa faca puscarie.

Faptul ca ai intalnit 7 echipaje de militieni recilati si limitati nu inseamna ca trebuie sa suprimi bunul simt si constiinta, daca le ai, si sa mergi cu faza scurta nu cu proiectoarele tale destepte.

si, bineinteles ca nu faci decat sa ne confirmi ca in general (ca sa si generalizam un pic) frustratii folosesc masinile impropriu pentru a atrage atentia celorlalti participanti la trafic (cum ar fi, aia cu puta mica, creier nedezvoltat suficient, impuberii etc. remarca-te la tine in dormitor sau la buda.

cat despre faptul ca te lauzi ca nu ai avut accident, ce sa mai vorbim. sa fie oare o alta confirmare a celor spuse de mine mai sus? pai, sa fie! pentru ca nici eu nu am avut accidente  provocate de mine. dar au fost destui ”soferi” din astia ca tine care m-au sifonat de-a lungul timpului. de cand s-au introdus punctele nu am mai luat nici un radar.
asa ca nu ne spune tu ce bine conduci, pentru ca chiar daca nu faci accident si nu iei amenda (poate dai spaga sau il suni pe tati) pe noi tot ne deranjezi si tu si toti cei care gandesc egoist ca tine.

pana la urma ce urmaresti? sa te faci remarcat sau sau sa te asiguri ca noi astia fraierii nu te accidentam pentru ca ne deranjezi cu proiectoarele tale? sau vrei sa te faci remarcat la inmormantare? si sa iti montezi doua proiectoare pe cosciug....

View PostGiobica, on Nov 10 2008, 08:18, said:

Micutzo, desi sunt aici N argumente, tu o tii pe a ta. pe langa subiect din pacate. Eu iti spun ca mai merg cu ele ziua, tu spui ca orbesc lumea seara. Nu vorbim aceeasi limba ? :huh:

Cati km ai facut de cand ai luat  carnetul? Tu chiar incalci o regula, cat se poate de clara. Respecta regulile, ai grija pe unde mergi si nu mai sta lipita de volan....
Vei vedea ca daca ai putina vointa si dorinta sa inveti, drumul va fi din ce in ce mai des pe acolo pe unde conduci tu  :huh:


vad ca esti si nesimtit. in primul rand nu stii cum conduce fata. in al doilea rand te incadrezi in nesimtirea si ignoranta masculina crezandu-te vreun dar de la dumnezeu pentru participantii la trafic. N argumente ca sa folosesti proiectoarele nu poti sa gasesti fiule. este adevarat ca poti continua in ignoranta si nesimtirea ta si sa ne convingi pe toti ca ai dreptate. dar fii linistit si nu te mai umfla in penele de expert auto: nu ai dreptate.

lasa prostiile cu reglajele , lasa orice tampenii de genul asta. intelege macar ca nu este important ce crezi tu, ci ceea ce vad eu. eu vad proiectoarele tale. eu intru in tine din cauza lor, tu mori. mor si eu. si la ce ne foloseste incapatanarea ta de mare sofer?

de abia cand o sa revii aici si sa spui: da domnule, am inteles, asa e. atunci dai dovada de maturitate. pana atunci esti doar un nesimtit incapatanat.

menirea noastra nu este sa te convingem pe TINE. sunt destui altii care vor intelege.

si eu ma fost ca tine. un bou cu tzatze. vitezoman, proiectoare (poate pe vremea aia tu visai la ele prin vitrine). pana cand mi s-a atras atentia ca proiectoarele de ceata sunt de ceata (ca doar de aia le cheama asa) si am fost indeajuns de matur sa nu le mai aprind cand nu e ceata si sa le spun si cunoscutilor sa nu o faca.

asta este diferenta dintre bun simt (sa accepti ca esti prost si sa te schimbi) si nesimtire (sa nu accepti ca esti prost si sa spui ca celalt e prost).

View PostGiobica, on Nov 8 2008, 19:35, said:

Deci masina arata mai bine cu proiectoarele aprinse ?  Tot nu am inteles de ce ziua te deranjeaza proiectoarele dar nu si farurile (adica luminile de intalnire)? Mai ales prin oras unde nici una nu e nici obligatorie nici interzisa. Doar pentru ca ti se pare tie aiurea? Azi m-am uitat cu atentie, nici macar nu e o moda, vreo 10-20% cu lumini aprinse prin oras, majoritatea cu farurile. Deci nu prea se potriveste ce spui tu. Vorbesti de gusturile tale, eu spun ca sunt mai bine remarcat in trafic.

De ce le spui vrajeli? Nici acum nu as accepta usor amenda cat timp sunt foarte multe masini fara NICI O LUMINA pe drumurile nationale.

Si sa enumeram cateva situatii des intalnite care sunt mult mai deranjante si/sau mai periculoase:
- aruncatul gunoaielor pe geam (sau pe usa
- ne-semnalizarea cand se schimba directia
- bagatul de pe o banda pe alta cum vad baietii 7m liberi FARA SEMNALIZARE
- depasirile la limita, care obliga 4 alte masini sa franeze
- claxonatul intr-o veselie inclusiv prin oras
- flash-urile (si de la 1KM  
- unele xenoane bine sau prost reglate, originale sau montate ulterior, care deranjeaza si din sens opus si in oglinda
- Dacii incarcate care lumineaza aviatia inamica
- Stopuri care nu merg de nici o culoare
- Stopuri de ceata aprinse imediat ce se intuneca (cei cu Cielo erau campioni)
- frane bruste, puse din cauza neatentiei, vitezei (fara nici un fel de anticipare)
- neincadrarea in intersectii pe banda corespunzatoare, care uneori duce la gatuirea de la 4 la 2 benzi... de unde ambuteiajul este evident.

Cu siguranta exista si altele. Proiectoarele de ceata ZIUA sunt fix o chestie nevinovata, care nu deranjeaza pe nimeni doar pe maestrii regulamentului care nu inteleg rolul acestor reglementari si le interpreteaza in functie de gusturi. Si care ajung sa se roage   sa i se arda becurile lui X. Pentru ca in rest au tot ce se poate... daca s-ar arde si becurile lui cutare ar fi in al noualea cer

exact aici grsesti. si gandesti egoist. nu sunt bune cele de mai sus pentru ca te deranjeaza pe tine. dar, poiectoarele (care ii deranjeaza pe ceilati dar nu si pe tine) sunt bune.
incearca sa mergi doar cu faza scurta sau cu pozitiile in functie de vizibilitatea de a afara. sa vedem. mori?
si nu uita, ce e nevinovat pentru unii este de ne iertat pentru altii. si nu ma refer doar la niste becuri. ci la culturi in general. daca intelegi asta, vei accepta si faptul ca proiectoarele de ceata sunt de ceata. si vei intra in randul celor care respecta participantii la trafic si au bun simt. putini dar buni.

#171
Giobica

Giobica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.07.2008

View Postadizaha, on Nov 10 2008, 09:10, said:

nu vrea nimeni sa te remarce pe tine inteligentule. cu proiectoarele alea o sa ma orbesti pe mine care nu sunt asa de destept si magnific ca tine si o sa te lipesc de vreun copac sau o sa te pup bot in bot cu cei 150 de cai ai mei. si atunci, cand vei fi murit, si neamurile tale, alea care nu au stiut sa te creasca cu bun simt si responsabilitate, o sa se dea de ceasu mortii ca cum le-a murit la ele ditamai baiatu... si o sa vina si proteveul sa iti cante prohodul.... si? la ce iti va folosi? datorita prostiei tale vei fi murit si tu si eu. sau poate mor doar cei ce iti sunt dragi pentru ca soferul de obicei supravietuieste sa faca puscarie.

si, bineinteles ca nu faci decat sa ne confirmi ca in general (ca sa si generalizam un pic) frustratii folosesc masinile impropriu pentru a atrage atentia celorlalti participanti la trafic (cum ar fi, aia cu ......... mica, creier nedezvoltat suficient, impuberii etc. remarca-te la tine in dormitor sau la buda.

cat despre faptul ca te lauzi ca nu ai avut accident, ce sa mai vorbim. sa fie oare o alta confirmare a celor spuse de mine mai sus? pai, sa fie! pentru ca nici eu nu am avut accidente  provocate de mine. dar au fost destui ”soferi” din astia ca tine care m-au sifonat de-a lungul timpului. de cand s-au introdus punctele nu am mai luat nici un radar.
asa ca nu ne spune tu ce bine conduci, pentru ca chiar daca nu faci accident si nu iei amenda (poate dai spaga sau il suni pe tati) pe noi tot ne deranjezi si tu si toti cei care gandesc egoist ca tine.

pana la urma ce urmaresti? sa te faci remarcat sau sau sa te asiguri ca noi astia fraierii nu te accidentam pentru ca ne deranjezi cu proiectoarele tale? sau vrei sa te faci remarcat la inmormantare? si sa iti montezi doua proiectoare pe cosciug....

vad ca esti si nesimtit. in primul rand nu stii cum conduce fata. in al doilea rand te incadrezi in nesimtirea si ignoranta masculina crezandu-te vreun dar de la dumnezeu pentru participantii la trafic. N argumente ca sa folosesti proiectoarele nu poti sa gasesti fiule. este adevarat ca poti continua in ignoranta si nesimtirea ta si sa ne convingi pe toti ca ai dreptate. dar fii linistit si nu te mai umfla in penele de expert auto: nu ai dreptate.

lasa prostiile cu reglajele , lasa orice tampenii de genul asta. intelege macar ca nu este important ce crezi tu, ci ceea ce vad eu. eu vad proiectoarele tale. eu intru in tine din cauza lor, tu mori. mor si eu. si la ce ne foloseste incapatanarea ta de mare sofer?

de abia cand o sa revii aici si sa spui: da domnule, am inteles, asa e. atunci dai dovada de maturitate. pana atunci esti doar un nesimtit incapatanat.

si eu ma fost ca tine. un bou cu tzatze. vitezoman, proiectoare (poate pe vremea aia tu visai la ele prin vitrine). pana cand mi s-a atras atentia ca proiectoarele de ceata sunt de ceata (ca doar de aia le cheama asa) si am fost indeajuns de matur sa nu le mai aprind cand nu e ceata si sa le spun si cunoscutilor sa nu o faca.

asta este diferenta dintre bun simt (sa accepti ca esti prost si sa te schimbi) si nesimtire (sa nu accepti ca esti prost si sa spui ca celalt e prost).

Adizaha, deci proiectoarele aprinse ZIUA te orbesc si trebuie sa provoci accidente.  :huh: Eu nu am spus sa le foloseasca toata lumea, deci nu dau lectii aici, am spus numai ca le mai folosesc uneori ZIUA si ca nu deranjez pe nimeni cu asta.

Cred ca problemele tale sunt mult mai mari decat proiectoarele. Au legatura cu educatia si cu sanatatea in mod cert. Sper sa nu se stearga aceste posturi ca sa vada toata lumea ce oameni din popor si-au luat permis.

O zi buna in continuare si respecta mai strict indicatiile doctorilor. Daca ei spun de PATRU ORI pe zi, asa trebuie sa faci. Desi probabil sunt cam enervante injectiile alea... :)

#172
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005

View PostGiobica, on Nov 10 2008, 09:27, said:

Adizaha, deci proiectoarele aprinse ZIUA te orbesc si trebuie sa provoci accidente.  :huh: Eu nu am spus sa le foloseasca toata lumea, deci nu dau lectii aici, am spus numai ca le mai folosesc uneori ZIUA si ca nu deranjez pe nimeni cu asta.

Cred ca problemele tale sunt mult mai mari decat proiectoarele. Au legatura cu educatia si cu sanatatea in mod cert. Sper sa nu se stearga aceste posturi ca sa vada toata lumea ce oameni din popor si-au luat permis.

O zi buna in continuare si respecta mai strict indicatiile doctorilor. Daca ei spun de PATRU ORI pe zi, asa trebuie sa faci. Desi probabil sunt cam enervante injectiile alea... :)

multumesc pentru recomandarile off topic. foarte la obiect si de bu simt. nu le-am gustat dar poate le gusta altii.
poti fi mai ”tipic” decat deja ai dat dovada? mai ai si alte gunoaie cu care sa improsti pe aici?

eu conduc de peste 10 ani. tu?

invata-ne tu cum sa conducem. lumineaza-ne tu si poate ne convingi sa mai dam de carnet o tura.. sa vedem... sa fim si noi la nivelul tau ala ”mai superior”

#173
Giobica

Giobica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.07.2008
Usor dubla vechimea carnetului.

Daca eu "improsc cu gunoaie" esti dragut sa citesti postul tau de acum cateva minute? Esti foarte rupt de realitate ca sa mai vorbesti de improscat gunoaie.

Si nu ma deranjeaza prezenta ta aici, sunteti foarte multi de acelasi nivel.... ci faptul ca se vor sterge posturile in curand. Mi se pare nedrept sa nu stie lumea ce frumos creezi.

Sa nu uitam de la ce s-a pornit, ziua te orbesc proiectoarele mele de ceata si vei intra in mine cu cei 150 CP ai tai ca sa murim amandoi. Concluzia evidenta: tu esti sanatos la cap si ai bun simt in trafic, eu nu.  :confuzzled:

#174
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
Giobica: prin lege, nu ai voie sa le folosesti decat pe timp de ceata.
Daca pe timp de noapte ai nevoie si de ele, inseamna ca nu vezi bine si/sau ai farurile dereglate.
Bunul simt inseamna si respectarea regulilor.
Daca vrei sa fii un om cu bun simt si esti de parere ca folosirea proiectoarelor este absolut necesara, actioneaza ca atare: initiaza o schimbare a legii, a Codului Rutier.
Pana atunci esti insa doar un contravenient cu vederea slaba, timorat ca ar putea fi accidentat de altcineva mai putin versat la volan.

#175
Giobica

Giobica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.07.2008
Valeriu, nu am spus niciodata ca folosesc proiectoarele noaptea, nici ca ma ajuta sa vad mai bine. Deci.... care e legatura?

Poate ne spui te rog unde scrie in regulament ca IN ORAS e interzisa folosirea proiectoarelor pe timp de zi.

Edited by Giobica, 10 November 2008 - 10:01.


#176
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,932
  • Înscris: 09.12.2004

View PostGiobica, on Nov 10 2008, 09:27, said:

am spus numai ca le mai folosesc uneori ZIUA si ca nu deranjez pe nimeni cu asta.
ai intrebat pe careva cu care te-ai intersectat pe drum???

View Postadizaha, on Nov 10 2008, 09:31, said:

eu conduc de peste 10 ani. tu?

View PostGiobica, on Nov 10 2008, 09:45, said:

Usor dubla vechimea carnetului.
conteaza anii de cind aveti permis sau numarul de km in spatele volanului???

View Postvaleriu.b, on Nov 10 2008, 09:57, said:

Giobica: prin lege, nu ai voie sa le folosesti decat pe timp de ceata.

View PostGiobica, on Nov 10 2008, 10:00, said:

Valeriu, nu am spus niciodata ca folosesc proiectoarele noaptea, nici ca ma ajuta sa vad mai bine.
Poate ne spui te rog unde scrie in regulament ca IN ORAS e interzisa folosirea proiectoarelor pe timp de zi.
in oras poate sa fie atit senin cit si ceata  atit pe zi cit si noaptea asa ca nu mai cauta nod in papura Regulamentului

Edited by Evergreen, 10 November 2008 - 10:12.


#177
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
Ordonanta 195/2002, cu completarile si modificarile ulterioare
Art. 108
(1)Săvârșirea de către conducătorul de autovehicul sau tramvai a uneia sau mai multor contravenții atrage, pe lângă sancțiunea amenzii, și aplicarea unui număr de puncte de penalizare, după cum urmează:
a)2 puncte de penalizare pentru săvârșirea următoarelor fapte:
...
B )3 puncte de penalizare pentru săvârșirea următoarelor fapte:
1.oprirea nejustificată sau circulația pe banda de urgență a autostrăzilor ori oprirea pe partea carosabilă a drumurilor expres sau a drumurilor naționale europene (E);
2.depășirea cu 21 -30 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatată, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate și verificate metrologic;
3.nerespectarea regulilor privind manevra de întoarcere, mersul înapoi, schimbarea benzii de circulație sau a direcției de mers, dacă prin aceasta s-a produs un accident din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
4.nepăstrarea unei distanțe corespunzătoare față de vehiculul care îl precede, dacă prin aceasta s-a produs un accident din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
5.nerespectarea semnificației indicatorului "ocolire", instalat pe refugiul stațiilor de tramvai;
6.pătrunderea într-o intersecție atunci când circulația în interiorul acesteia este blocată;
7.staționarea neregulamentară;
8.folosirea luminilor de ceață în alte condiții decât pe timp de ceață;
(la data 29-Jun-2007 Art. 108, alin. (1), litera B. din capitolul VII completat de Art. I, punctul 49. din Ordonanta urgenta 69/2007 )
c)4 puncte de penalizare pentru săvârșirea următoarelor fapte:
...
d)6 puncte de penalizare pentru săvârșirea următoarelor fapte:
...

Edited by valeriu.b, 10 November 2008 - 10:18.


#178
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
Va bateti gura degeaba!

Cine vrea sa priceapa, pricepe cine nu, vai creierul lui!

Dar cand nu e nici Dumnezeu nu cere!

Alo, vede cineva (prin reprezentantul @Giobica)?


8.folosirea luminilor de ceață în alte condiții decât pe timp de ceață;
(la data 29-Jun-2007 Art. 108, alin. (1), litera B. din capitolul VII completat de Art. I, punctul 49. din Ordonanta urgenta 69/2007 )


#179
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
Creierul lor, dar nervii nostri.
Oricum, prin comparatie cu cei care folosesc EXCLUSIV luminile de stationare pe timp de noapte, astia cu proiectoare sunt niste domni.

#180
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,120
  • Înscris: 03.12.2005
Frate fac spume cand va vad ca in loc sa dati report va spurcati pe aici. Imi fac o cafea si revin cu warnurile. Considerati-va avertizati.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate