Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Amintiri despre Romtelecom

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
3138 replies to this topic

#2395
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,885
  • Înscris: 14.10.2008
1995 sau 1996. Cand s-a trecut pe Alcatel, tonul de dinainte de a tasta un numar s-a ingrosat. Odata cu trecerea pe digital, s-a trecut la telefon cu taste (EMTEL), dar Tone dialling nu a functionat pana in 2004 chiar.

#2396
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014

View PostNeaceasca85, on 25 aprilie 2018 - 01:14, said:

1995 sau 1996. Cand s-a trecut pe Alcatel, tonul de dinainte de a tasta un numar s-a ingrosat. Odata cu trecerea pe digital, s-a trecut la telefon cu taste (EMTEL), dar Tone dialling nu a functionat pana in 2004 chiar.

Ce ai avut inainte de Alcatel? Pentaconta sau Rotary?

#2397
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,885
  • Înscris: 14.10.2008
Hambar n-am.

Era inalt tonul inainte de formare numar, high pitched cum ar veni, se auzea de la distanta ca ai saltat receptorul.

#2398
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014

View PostNeaceasca85, on 26 aprilie 2018 - 17:03, said:

Hambar n-am.

Era inalt tonul inainte de formare numar, high pitched cum ar veni, se auzea de la distanta ca ai saltat receptorul.
Dar e foarte ciudat ca dupa ce v-a trecut pe Alcatel nu vă mergea formarea in tone. Asta a fost prima facilitate importanta oferita de centralele digitale, faptul ca se putea folosi DTMF.

#2399
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,885
  • Înscris: 14.10.2008
Sigur nu mergea, imi amintesc perfect "melodiile" pe care le "compuneam" tinand apasat tastele dupa ce comutam in Tone si tonul continua dupa ce le apasam, numai in Pulse se forma, chiar si in anul 2000, abia in 2004 mi-am adus aminte sa mut iar pe Tone si mergea.

Ma jucam mult cu telefonul la oras incepand cu 1992, pentru ca era automat, sunam mereu la tata la birou, la o matusa si numere la intamplare, la Spineni uram sa ridic vreodata receptorul pentru ca era centrala manuala, a bagat tata telefon in 1994 abia, pana in 2003 a fost centrala manuala.

Era foarte ciudata comanda de la oras sa suni la Spineni, tata forma un numar unde raspundea o centralista si zicea "Sunt 437.XXX, abonat Cutarescu si vreau Spineni 93".

#2400
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View PostNeaceasca85, on 27 aprilie 2018 - 01:38, said:

Sigur nu mergea, imi amintesc perfect "melodiile" pe care le "compuneam" tinand apasat tastele dupa ce comutam in Tone si tonul continua dupa ce le apasam, numai in Pulse se forma, chiar si in anul 2000, abia in 2004 mi-am adus aminte sa mut iar pe Tone si mergea.

Ma jucam mult cu telefonul la oras incepand cu 1992, pentru ca era automat, sunam mereu la tata la birou, la o matusa si numere la intamplare, la Spineni uram sa ridic vreodata receptorul pentru ca era centrala manuala, a bagat tata telefon in 1994 abia, pana in 2003 a fost centrala manuala.

Era foarte ciudata comanda de la oras sa suni la Spineni, tata forma un numar unde raspundea o centralista si zicea "Sunt 437.XXX, abonat Cutarescu si vreau Spineni 93".
Normal ca era ciudat... erau centrale manuale,aveai centralista ce-ti comuta legatura prin niste "fise" ce le infigea intr-o "gaura" aferenta abonatului chemat!
Digitalul ne-a scos "din grote" si am intrat in liga tarilor mai civilizate! Radeau naibii vecinii de noi si cu kuru' cand vedeau "centrale" manuale in 2002... (pe unde mai ramasesera) si ei se pregateau sa implementeze 3G-ul si HSDPA-ul! Noi... cu "aloooo,centrala"... Bine ca s-a terminat cu "epoca de piatra" si acum saliveaza occidentalii la Internetul nostru!

Edited by Tehnicianul1970, 27 April 2018 - 03:06.


#2401
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,885
  • Înscris: 14.10.2008
Rural Telecomunicatii-De la satean la satean.

#2402
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View PostNeaceasca85, on 27 aprilie 2018 - 12:17, said:

Rural Telecomunicatii-De la satean la satean.
Cosmorom-ul ce-o mai fi ? :))))

#2403
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Scoici "Telekom".
Dar cum ar fi fost România fără cartela "Comsote"?   :samui:

#2404
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,885
  • Înscris: 14.10.2008
Cosmote, vezi mah ce tastezi, parca scrii simultan cu 7 maini in 10 topicuri.

Eu am vazut parodie cu Cozmarom-Te Bat de-ti Suna Apa in Cap. Posted Image

#2405
TomTomCat

TomTomCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 18.11.2011

View PostNeaceasca85, on 27 aprilie 2018 - 01:38, said:

Sigur nu mergea, imi amintesc perfect "melodiile" pe care le "compuneam" tinand apasat tastele dupa ce comutam in Tone si tonul continua dupa ce le apasam, numai in Pulse se forma, chiar si in anul 2000, abia in 2004 mi-am adus aminte sa mut iar pe Tone si mergea.
La centralele analogice mergea doar în puls. La digital mergea în ambele variante, dar ce sens mai avea să lași să păcăne până forma numărul, când formai 7 cifre în ton în 3 secunde?

View PostNeaceasca85, on 27 aprilie 2018 - 01:38, said:

Ma jucam mult cu telefonul
Era interesant de format numere inexistente... sau poate nu chiar inexistente. La centrala digitală dacă formai 8888 suna ocupat. Alte numere existau dar nu apăreau nicăieri (ca grup de numere, nu numărul în sine). De exemplu o firmă își făcuse reclamă cu niște numere cu (01)74177xx. Existau numere cu 641, dar 741 nu apărea nicăieri ca și centrală. Erau valide numai numerele cu 7417XXX,

View PostNeaceasca85, on 27 aprilie 2018 - 01:38, said:

Era foarte ciudata comanda de la oras sa suni la Spineni, tata forma un numar unde raspundea o centralista si zicea "Sunt 437.XXX, abonat Cutarescu si vreau Spineni 93".
Era numărul scurt 991 ex 091 sau 09 pentru provincie - comenzi convorbiri interurbane. Mai era unul 971 ex 071 sau 07 pentru provincie - comenzi convorbiri internaționale. Deși la centralele digitale puteai apela direct alte țări, se putea face comandă și la 971.
Ceva mai interesant pe vremea când București avea prefixul 01, era că numerele de Ilfov 79xxxxx se formau inițial ca 0179-xxxxx, pe urmă le-au integrat în planul de numerotație al Bucureștiului.
Numerele de mobil (Telemobil) erau cu 018-5xxxxx și 018-6xxxxx și trebuiau formate cu tot cu prefix, însă numerele "8989" se formau fără prefix (cu prefix din alte zone): (01)89xxxxx.
Alte numere mai ciudate erau pentru legături cu operatori din alte țări și erau netaxabile, iar dacă aveai vrăjeală pe alte limbi străine, puteai să convingi centralista de acolo să-ți facă legătură cu taxă inversă. Numerele erau cu 01800xxxx, unde de obicei cifrele următoare erau compuse din codul țării unde făceau legătura (3131=Olanda, 3232=Belgia, 4141=Elveția, 4444=UK, 4949=Germania, dar pentru America și Canada erau alte cifre și aveau mai mulți operatori). Operatorul cerea un număr de card de credit, dar accepta și comenzi cu taxă inversă. Evident, trebuia s'o accepte și numărul apelat.
La un moment dat dacă formai 018009 și nu mai știu ce după aia, puteai vorbi fără să plătești (național) la telefoane publice.
Mai erau unele numere fixe "netaxabile" locale care începeau cu 104 sau 204 (în unele județe) și se puteau forma m0kka de la telefoane publice, dar în afară de faptul că răspundea cineva la ele, nu știu exact la ce foloseau.

Edited by TomTomCat, 27 April 2018 - 23:43.


#2406
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Numerele netaxabile existau şi în Bucureşti?   Posted Image
Oricum, interesant ce ai povestit mai sus. Nu ştiam de unele aspecte.
S-a putut suna vreodată de la telefoanele publice la numere cu suprataxă?
Numerele cu 89.89. nu erau exlcusiv pentru liniile erotice ("Sună-mă, sunt fierbinte"), dar în mentalul colectiv aşa au rămas.
Ulteiror numerele cu suprataxă au căpătat alte forme. Mai erau la emisiunile alea cu cuvinte încrucişate... dar sunau destui să facă mişto, să înjure sau să le zică obscenităţilor celor de acolo (deşi era una căruia îi plăceau unele dintre alea   :naughty:   ).

Edited by djl, 27 April 2018 - 23:48.


#2407
TomTomCat

TomTomCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 18.11.2011
Numerele netaxabile nu știu dacă erau și în București. Nici măcar numerele cu 400 nu cred că se puteau forma fără cartelă.
Cred că dacă luai o cartelă cu mulți bani pe ea, mergea să suni și la telefoane cu suprataxă. La fel și pentru internațional. Nu am încercat. O singură dată am sunat la mișto la "8989" de pe un mobil al cuiva care spunea că nu contează că nu plătește el telefonul, dar de răspuns a răspuns un robot cu o voce de femeie și am închis. Probabil că i-am făcut pagubă de un minut sau dacă era pe bune cu cele "20 de secunde NETAXABILE" (din care cititorul vedea doar ultimul cuvânt), atunci poate nici n'a plătit prea mult.
(01)893-xx-xx sau (0xx)893-xxx (sau 890 în loc de 893) erau pentru internet. Restul erau la tarife nesimțite, iar reclamele la ele erau foarte agresive. Acum mulți nici nu știu ce e "8989".
De fapt, 8989 erau pentru concursuri, nu erotice. Interesant este că numerele cu 89 încă mai există, dar nu cu suprataxă. Cel puțin cu 891 am văzut într'o listă de numere ale unor secții ale unei instituții locale. Evident, nu era nimeni "fierbinte" pe acolo.

#2408
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,885
  • Înscris: 14.10.2008
Parca stiu faza cu 8888 suna ocupat. Dar o vreme, pana prin 2010, daca formam 666 zicea post telefonic suspendat pentru neplata, desi nu era asa.

#2409
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014

View PostTomTomCat, on 28 aprilie 2018 - 00:09, said:

Numerele netaxabile nu știu dacă erau și Ă®n București. Nici măcar numerele cu 400 nu cred că se puteau forma fără cartelă.
Cred că dacă luai o cartelă cu mulți bani pe ea, mergea să suni și la telefoane cu suprataxă. La fel și pentru internațional. Nu am Ă®ncercat. O singură dată am sunat la mișto la "8989" de pe un mobil al cuiva care spunea că nu contează că nu plătește el telefonul, dar de răspuns a răspuns un robot cu o voce de femeie și am Ă®nchis. Probabil că i-am făcut pagubă de un minut sau dacă era pe bune cu cele "20 de secunde NETAXABILE" (din care cititorul vedea doar ultimul cuvânt), atunci poate nici n'a plătit prea mult.
(01)893-xx-xx sau (0xx)893-xxx (sau 890 Ă®n loc de 893) erau pentru internet. Restul erau la tarife nesimțite, iar reclamele la ele erau foarte agresive. Acum mulți nici nu știu ce e "8989".
De fapt, 8989 erau pentru concursuri, nu erotice. Interesant este că numerele cu 89 Ă®ncă mai există, dar nu cu suprataxă. Cel puțin cu 891 am văzut Ă®ntr'o listă de numere ale unor secții ale unei instituții locale. Evident, nu era nimeni "fierbinte" pe acolo.

Acum numerele de forma 021.89x.xx.xx sunt alocate abonatilor care folosesc servicii fixe prin tehnologii radio. Foarte putini exista, dar am vazut si in Bucuresti si in provincie. S-ar putea ca in curand intreaga plaja 89 sa treaca la IMS.



#2410
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,885
  • Înscris: 14.10.2008
89.89.89 sunt fierbinte. Posted Image

#2411
TomTomCat

TomTomCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 18.11.2011
Acelea nu sunt numerele 021.49xx.xxx? Am avut și eu telefon prin radio de la Romtelecom cu număr cu 49x, dar din câte știu s'a desființat centrala și au fost trecute pe fir sau mai târziu fibră optică. Echipamentul încă îl mai am, nu au venit după el și din spusele unui angajat de-al lor, "nici n'or să mai vină"! :D

#2412
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014

View PostTomTomCat, on 28 aprilie 2018 - 21:43, said:

Acelea nu sunt numerele 021.49xx.xxx? Am avut și eu telefon prin radio de la Romtelecom cu număr cu 49x, dar din câte știu s'a desființat centrala și au fost trecute pe fir sau mai târziu fibră optică. Echipamentul Ă®ncă Ă®l mai am, nu au venit după el și din spusele unui angajat de-al lor, "nici n'or să mai vină"! :D

Nu. 89 sunt pe radio. Formatul e 021.89x.xx.xx pentru Bucuresti si 02xx.89x.xxx pentru provincie.

Numerele 021.49x sunt acum la centrala Ericsson Drumul Taberei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate