Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
6970 replies to this topic

#3043
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011
Cartea imi da urmatoarele

Attached Files

  • Attached File  vie.jpg   44.99K   62 downloads

Edited by hersorin, 09 April 2018 - 08:46.


#3044
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015
Cartea aceea cred că-ți dă soiurile care sunt acceptate pentru a scoate vinuri cu DOC sau IG.

View Posthersorin, on 09 aprilie 2018 - 07:47, said:

Ma intereseaza un vin alb dar si rosu demisec .
Astea le obții din modul de vinificare a strugurilor. Din același soi poți scoate atât vin sec, cât și demisec.

View Posthersorin, on 09 aprilie 2018 - 07:47, said:

Precizez ca am si vie hibrida care merge foarte bine si da un vin negru cu o tarie foarte mare (te ia de cap de la 2 pahare) .
În primul rând, tăria unui vin nu se determină după modul de a te lua de cap, ci după tăria alcoolică.
În al doilea rând, o vie hibridă nu face vinurile mai tari decât viile nobile.
În al treilea rând, un vin bun trebuie să aibe alcoolul intergrat, adică, chiar și în cazurile în care este un nivel ridicat de alcool, să nu te ia de cap (sic!). Era un vin de la Liliac pe la 15 grade și ceva, dar alcoolul era bine integrat și puteai să bei fără probleme.

Edited by Otineu, 09 April 2018 - 20:45.


#3045
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011
Cartea este Cultura vitei de vie de Gh. Bernaz .
Multumesc pentru observatiile de mai sus , nu stiam . Stiu ca hibrida are mai mult alcool metilic fata de cea nobila .

#3046
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
metilic? a prins bine propaganda...

prin austria avea si antigel

nu, nu are mai mult metilic, are methyl anthranilate, asta e substanta care da gustul "foxat"

Methyl anthranilate acts as a bird repellent. It is food-grade and can be used to protect corn, sunflowers, rice, fruit, and golf courses. Dimethyl anthranilate (DMA) has a similar effect. It is also used for the flavor of grape Kool-Aid. It is used for flavoring of candy, soft drinks (e.g. grape soda), chewing gum, drugs, and nicotine products.[5]

Orice vin, in special cele rosii, au putin metanol (30-35 mg/kg) din fermentarea pectinei existente doar in coaja, si "se zice" ca strugurii hibrizi au mai multa pectina si ar avea mai mult metanol. Se tot masoara dar nimeni nu publica rezultate. Cat sa fie? 40 mg/kg ?
Nivelul de la care metanolul devine toxic e 350 mg/kg.

Edited by Oxigen1234, 10 April 2018 - 07:52.


#3047
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Am gasit informatii noi - tari ca Franta nu numai ca au interzis plantarea de HPD, ci a tuturor vitelor de vie inclusiv nobile, daca nu aveai un "planting right" - un drept cumparat sau mostenit de a planta o anumita bucata de teren cu vita de vie. Adica ai bucatica ta de teren dar nu ai voie sa plantezi vie, nici un fel de vie! Monopol si scadere fortata a productiei, doar ca sa castige unii mai mult!
Dupa 2015 UE a inceput sa anuleze aceste aberatii, asa ca persoanele sa poata planta ce vor pe pamantul lor. Tranzitia va dura pana in 2030 - iar marii producatori fac lobby sa se opreasca legea dar e cam degeaba. Aici e un studiu interesant bazat pe "razboiul vinului" in care UE cam pierde.
Istoria din Franta e ca in 1935 un senator numit Cassez a trecut prin parlament o lege prin care s-a interzis plantarea de HPD.
Pana prin anii 1950 toate viile HPD au fost obligatoriu distruse "cu compensare" - adica primeau bani ca sa scoata butucii - si aveau voie sa pastreze 3 butuci per locuinta, iar dupa ce plecau inspectorii faceau butasi noi din astea si plantau ilegal cat putau.
Mult mai tarziu s-a aflat ca acest Cassez castiga din importul de vin din Algeria si existenta HPD ii micsora profitul, ca oamenii beau capsunica personala, nu vin de la magazin.
In concluzie, in ultimii se planteaza si in Franta multa HPD - Isabella e numita Framboise de unde in Italia a ajuns Fragola.

Edited by Oxigen1234, 10 April 2018 - 08:28.


#3048
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015

View PostOxigen1234, on 10 aprilie 2018 - 07:23, said:

prin austria avea si antigel
Antigel nu avea vinul din hibridă, ci a fost adăugat în vinul clasic din viță nobilă. Nu amestecăm merele cu perele. Acum, legislația din Austria este foarte strictă.

#3049
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Legile protectioniste din Franta fusesera extinse pe toata Europa.
The ban on planting new vineyards appeared in 1976 with Regulation (EC) No 1162/76 aimed at adjusting
wine-growing potential to market requirements. This temporary ban was then extended by subsequent
regulations until 2015.

Abia astept sa afle tot francezul ca are voie sa planteze 1000 mp cu orice fel de struguri vrea el.

Pentru plantatii comerciale exista inca limita de crestere cu 1% din suprafata totala pe an. Pentru Franta 8000 ha/an.

Doamne cat de liberi suntem noi in Romania !!!

Edited by Oxigen1234, 10 April 2018 - 09:17.


#3050
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Profit de libertatea asta sa ingrop cateva corzi de zaibar deseara ;)

Legile sunt date de oameni si mereu protejeaza anumite interese
Francezii au mult mai multe restrictii, de exemplu un fermier nu poate folosi seminte pt o cultura comerciala decat daca apar in catalogul oficial si de la un producator agreat. Nu poti opri ca la noi seminte sau lua de la vecinul ca intri la puscarie

#3051
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Totusi sunt situatii total diferite. In Franta procentul populatiei care lucreaza in agricultura e mult mai mic, subventiile mai mari, productivitate mai mare e si normal ca legislatia si controalele sa fie mai stricte. Normal ca toti vrem calea usoara caru cu bani ..... O sa invatam si noi in timp chestiile astea dar ne va lua timp, mult timp. Ne imbatam cu apa rece ca mai gasim la piata produse de la tarani aka naturale, eco etc. N as prea crede, eco mai e doar ce produci cu mana ta si nici atunci 100%. Dai o caruta de bani crezand ca s mai bune dar si taranu da cu pesticide in bezna mintii.... control? cine ce cand unde? Da la noi e cea mai mare democratie, fiecare face cum il taie capu..... da cand tragi linie e dezastru.
Revenind la vie am reusit sa defrisez vechea vie.... maine ma pregatesc sa fac gropile pt cea noua

#3052
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Nu stiu de ce ai simtit nevoia sa duci discutia in zona eco-bio, caru cu bani, dezastru, noaptea mintii etc.

Era vorba ca inca putem planta vie hibrida in anumite limite care sa nu necesite tratamente din doua in doua saptamani daca nu ai pretentia sa bei un vin asa zis nobil. Cine pune capsunica si zaibar isi pune pentru el nu sa faca un car cu bani, poate nu are chef sau placere sa stea cu vermorelul in spate de primavara pana toamna

De acord cu partea cu ce produci cu mana ta si chiar daca nu e 100% eco conform reglementarilor ca au dat cu avionul de tantari in zona ta, tot e mai putin chimizat

#3053
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
La cat de chimizata e asta nobila nu as pune in curte pentru consum propriu nici daca o primesc gratis, doua stropiri pe an cu piatra vanata si un insecticid, sa fie cat mai natural strugurele, astia si solul il chimizeaza.

#3054
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Cat e legenda si cat adevar, cat e argument clar  cat e prostie si ipocrizie? Umflu burta cu mititei, beau bere la pet, da la vinuri o ardem pe “naturisme”. Multi nici hpd ul nu l stiu vinifica , igiena..... asshhh sta drojdia pe doaga din toamna pana la urmatorul cules... dar e natural? e natural... Cat despre Ue cu scosul viilor alte bancuri , alte dezinformari. Pe proprietatea ta atata timp cat nu comercializezi poti cultiva ce vrei, bine mai putin chestii gen marihuana sau altele similare. Asa ca linistiti ne putem bucura multi ani inainte de capsunica zaibar si altele “traditionale”, naturale, stramosesti.... etc. E doar o chestie de gusturi. Pt fanii hpd sau eco sunt alternative “sanatoase” la hpd. Sunt deja soiuri superioare calitativ hpd urilor, cu rzistenta f buna. Doar ca necesita altoire sau mai bine zis costuri ridicate de achizitie. Din 1900 toamna stiinta nu a stat pe loc. Hai sa fim obiectivi si sa privim mai departe de “ cutumele” ue ne vrea sclavi, mafia ne ia capsunica sau stau cu vermorelu in spate.

#3055
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Cat despre Ue cu scosul viilor alte bancuri , alte dezinformari. Pe proprietatea ta atata timp cat nu comercializezi poti cultiva ce vrei,

Nu e adevarat. In Franta, Austria sau Italia s-a mers cu inspectori sa se distruga viile HPD existente.
Pana anul trecut daca cumparai o casa cu curte nu aveai voie sa plantezi NICI un butuc de vie - amenda si chiar inchisoare.
Teoretic nici la noi nu ai voie sa cultivi pentru uz personal peste 1000 mp de HPD, dar inspectorii nu se deranjeaza inca cu din astea, merg numai la plantatii de "canepa".

Alt exemplu, in USA nu ai voie sa ai cazanul tau si sa iti faci tuica ta. Un fost coleg de facultate, proaspat emigrat, a strans de pe jos fructele din casa inchiriata si in mijlocul curtii si-a improvizat un cazan ca pe vremea lui ceasca, cu oala si farfuria, in vreo jumatate de ora l-a saltat politia, a facut vreo saptamana de inchisoare si munca comunitara. Nu stia, ca macar o fierbea in casa, ascuns, nu in mijlocul curtii sa il toarne vecinii.

Nici eu nu recomand vechile soiuri HPD pentru ca noile soiuri "rezistente" au performante mult mai bune si nici nu necesita altoire, majoritatea sunt rezistente la filoxera
Insa asemenea interdictii mi se par groaznice.

Edited by Oxigen1234, 11 April 2018 - 08:48.


#3056
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Am primit cadou 2 sticle din acestea. Merge sa dau acum? Nu am mai folosit niciodata asa ceva, orice sfat este binevenit. Multumesc!

Attached Files


Edited by ionut27, 11 April 2018 - 10:14.


#3057
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
@unic635 .. "pe proprietatea ta atata timp cat nu comercializezi poti cultiva ce vrei"--> total fals.. nu ai voie prin legea venita din UE sa plantezi vie hibrida decat daca o faci in jurul casei si pe o suprafata foarte mica.

Exemplu de probleme: In zona unde am viile un vecin mutat la oras a primit drept mostenire 1ha de pamant cu vie invadata de ciulini.. practic o parloaga!! Omul a pus bani la bataie si a scos tot.. a nivelat pamantul si apoi l-a pregatit pentru plantarea de vite noi. La final a si plantat pe tot terenul multi butasi. Nu stiu daca mai am pozele dar a facut o treaba manuala de nota 10 cu un mare semn de intrebare cel putin pentru mine ( butasii nu aveau deloc ceara/parafina pe ei ). In primavara urmatoare mare mi-a fost mirarea sa vad intreg pamantul plini de buruieni si butasii lipsa. Intreband am aflat ca a venit o comisie de la judet (sesizata de un prieten) care a descoperit ca butasii sunt hibrizi si care l-au amendat pe mostenitor si l-au obligat in termen de 30 zile sa scoata toti butasii. Practic omul a ramas si fara bani si fara butasi. Intreaga investitie s-a dus la gunoi din cauza regulilor europene. Respectiva parcela se afla intre alte vii cu vita nobila.

#3058
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
I-ai cumparat terenul?

#3059
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Nasoala treaba, dar logic luand o pe o suprafata mare , 1 ha  plantatie sunt peste 5000 butasi, cam greu de vorbit de consum propriu.  De admirat totusi ca autoritatile isi fac treaba. Azi am terminat si eu de pus cei 250 butasi plus 50 de nova, placerea lui taica meu. A fost nitel de trebaluit, terenul il pregatisem de ieri , am frezat la 30 -40 cm  si azi pichetat , gropi, plantat, sa vedem acu ce o sa rasara.

#3060
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
@unic635 - in ce regiune? pe langa Fundulea deja s-a terminat plansul si se desfac mugurii la vie, si este foarte uscat pamantul, am inceput sa ud
cred ca la vara va fi seceta mare

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate