Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Vita de vie

* * * * * 8 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
6983 răspunsuri în acest subiect

#3061
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.529
  • Înscris: 09.07.2013
Nordul judetului Olt e locatia, dar la mine e invers, a fost foarte moale, vineri inainte de Paste am scos vechea plantatie, si am frezat bine, seara a plouat zdravan, marti iar frezat si ieri plantat. Solul a fost numai bun, in jos la 80 cm chiar ud deabinelea. Capusile(mugurii) azi am vazut ca incep sa umfle la o vita ce o am langa un zid in rest nu, dar ieri nu era niciun copac inflorit azi deja si prunii si ciresii corcidusii infloriti , merii maine cred ca incep si ei. Rasadurile abia de ieri se pun , in rest a fost foarte moale si Sarbatorile.

Fișier atașat  IMG_3230.JPG   1,04MB   37 download-uriFișier atașat  IMG_3231.JPG   1,11MB   41 download-uriFișier atașat  IMG_3232.JPG   1,46MB   40 download-uri  
Cam asa arata treaba marti dupa amiaza dupa ce am terminat de frezat, fasia inburuienata ducea pana la capat acolo a fost vechea vie aveam cam cam 700 capete, era platata la 1/1 m, acu le am pus la 1.5 intre randuri si 1.1 intre vite. Daca merg bine o sa mai pun in toamna 200. Ce m a surprins ca partea superioara era cea mai umeda, mult mai argiloasa, un lut galbui roscat, mai jos solul e mai afanat mai bine drenat , e mai bun ca solul din gradina. Daca trec pe acolo azi o sa fac o poza.

#3062
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.350
  • Înscris: 26.02.2006
Se mai poate tăia via acum, sau e prea târziu? Am un vecin mai în vârstă care e în spital și m-a rugat pe mine sa mă ocup, el nu a avut timp și cum sa o taie.

#3063
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.529
  • Înscris: 09.07.2013
Merge doar sa fii atent la muguri (capusi) sa nu cada, daca cad asteapta pana cresc lastarasi .

#3064
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Buna ziua,avem o vita vie,a fost pusa acum vreo 20 si ceva de ani.A inbatranit cred,este cam uscata. Se poate cumva sa pun din acea vita ,o alta ramura in pamant?vreau sa fie acelasi tip de frunze,ca asta ma intereseaza,nu strugurii.Asa mi a spus cineva.Scuze,nu ma pricep deloc.
O  sa pun si poza.Mutumesc

Fișiere atașate


Editat de Miky80, 15 aprilie 2018 - 09:46.


#3065
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.485
  • Înscris: 18.05.2004
Doar hdp si cateva soiuri autohtone se pot inmulti astfel. Moldova, Black magic,coarna neagra
Soiurile nobile trebuie altoite obligatoriu pe portaltoi rezistent la filoxera.

#3066
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Daca am pus poze,poate va dati voi seama,deloc nu ma pricep,nu sunt struguri de masa.Si daca nu merge asa,cum ar trebui sa fac?Multumesc
Imi plac frunzele,sunt mari si verde inchis.Ce fel de soi o fi?cum aflu?
Si ca idee,auzisem ca nu creste vita la umbra nucilor,in spatele gardului sunt 3 nuci.,si nu are soare deloc.

Editat de Miky80, 15 aprilie 2018 - 09:51.


#3067
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.610
  • Înscris: 23.09.2009
Vita de vie nealtoita poate sa ajunga si la 80-90 de ani, la vita altoita durata de viata este mai mica cca. 40-45 de ani.

#3068
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Deci o las asa?pe 2 dintre ..,ca nu stiu cum se numesc,nu mai apar frunze,cum e in poze :(

#3069
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.773
  • Înscris: 07.09.2004
kpk1, Moldova si Black Magic care se mai numeste Codreanca, nu sunt soiuri autohtone. Oricum, dupa frunze e HPD.

Miki80 se numesc butuci si s-au degarnisit. Trebuia butasita mai demult, inainte de plecarea in vegetatie. Iei segmente de coarda de un an cu cate patru ochi (muguri) si le plantezi undeva pe un rand asa incat sa ai un singur ochi afara. Le uzi oridecateori e nevoie sa fie pamantul umed. Dupa un an le muti pe cele care s-au prins in locul definitiv.
Nu inteleg ce treaba are frunza, pentru ca altfel gasesti soiuri mai noi si hibrizi care merg in bolta si sunt buni fie de masa fie de vin...

#3070
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Ce este HPD?Nu vreau altceva,o vreau pe aceasta,nu mi trebuie nici de vin nici de masa
Putin ajutor cu acea coarda de un an?Cu 4 muguri?Ca acea din poza cand  o sa creasca?

#3071
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.773
  • Înscris: 07.09.2004
Hibrid producator direct. Au aparut la noi in Europa dupa ce vita de vie nobila a fost decimata de filoxera in secolul 19. Ulterior s-a rezolvat problema prin altoirea vitei nobile. Ma rog nu are rost sa dezvoltam. Poti gasi si singur pe net despre HPD.
Lemnul de un an se recunoaste prin faptul ca ritidomul, adica scoarta nu se exfoliaza. Corzile de un an sunt acele corzi lungi crescute anul trecut si au grosimea in jurul a 8-10mm. Lemnul este brun roscat si nu inchis la culoare cum e cel multianual. Tai bucati din acele corzi lasand pe fiecare 4 ochi (muguri). Le plantezi in sol  asa incat sa ramana afara ultimul mugure. E bine ca solul sa fie umed mereu. Oricum, daca ai fi cautat butasirea vitei de vie gaseai raspuns in primul link returnat de Google.
Pai daca zici ca via aia are 20 ani asa va fi si noua vie peste 20. Nu o lasa ca pe o liana de la an la an. Ridic-o treptat pe bolta cu cate 60-70 cm ca sa lastareasca pe toata lungimea altfel se va degarnisi repede la baza.

#3072
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.529
  • Înscris: 09.07.2013
Fișier atașat  IMG_3269.JPG   896,76K   37 download-uriFișier atașat  IMG_3270.JPG   776K   40 download-uriFișier atașat  IMG_3271.JPG   1016,6K   40 download-uri
poze cu via proaspat plantata.

#3073
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Multumesc Cotzi,.
Lasand pe fiecare 4 ochi(muguri)...cred ca inteleg..

Editat de Miky80, 16 aprilie 2018 - 21:41.


#3074
Ursu82_Kiki

Ursu82_Kiki

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 524
  • Înscris: 29.12.2008
În sfârșit am reușit și eu să tai și să leg via. Acum mă rog sa nu dea vreun îngheț.

Fișiere atașate



#3075
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Frumos! Cand vad astfel de poze si ma gandesc la via mea imi vine sa urlu!! La mine butasii sunt extrem de diferiti!

Nu am cumparat acel teren!!

#3076
Ursu82_Kiki

Ursu82_Kiki

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 524
  • Înscris: 29.12.2008
Asta e la mine in curte, dar nu prea e frumos cu atâta iarba. Zilele astea ma ocup si de ea 😈

#3077
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.675
  • Înscris: 21.07.2011
Cine stie de ce nu se poate tine iarba in vie ca in livada?

Personal mi-e mult mai usor sa intru cu masina de taiat iarba saptamanal decat cu motosapa

Teoretic iarba ar consuma prea multe resurse, dar la campie unde e pamant fertil, cernoziom, poate ar mai incetini via din cresterea ei nebuna, iar pentru apa am sistem de irigatie cu picatura.

#3078
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.033
  • Înscris: 02.04.2008
In livada ca și în vie poate fi iarba ,cosita,ținută sub control .In vie pe pante mai ales se pot lăsa intercalat rânduri înierbate cu cele săpate .Pe langa butuc trebuie săpat neapărat .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 2

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate