Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

MOSTENIRE

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Mosu_Tuti

Mosu_Tuti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 04.08.2008
Buna ziua. Sunt nou si nu prea stiu mersurile, un amic mi-a spus ca de aici pot obtine informatii utile. Nu mai stiu ce sa fac. Ma lupt de 18 ani sa recuperez propietatea bunicilor, propietate luata, nationalizata, rechizitionata sau nu mai stiu cum. In ori si ce caz, primaria se opune sa mi-o retrocedeze integral si incearca toate tertipurile pentru a ma intarzia. Ei spera sa ma curat. Da am 66 de ani si nu cred ca mai am mult de trait. Acum trebuie sa aduc de la tribunal dovada ca sunt mostenitorul legal a parintilor mei , iar parintii sunt mostenitorii bunicilor. De ce nu mi-au spus asta de acum 18 ani ? Va rog sa ma sfatuiti cum trebuie sa procedez la tribunal si ce acte trebuie sa duc. Multumesc anticipat. Mosu Tuti.

#2
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Succes!
Ce Titlu de proprietate detineti? Adica, sunteti in posesia unei dovezi care sa ateste faptul ca parintii, bunicii au fost proprietarii terenului respectiv, cu suprafata de ... ha, situata in...?
Care este "istoricul" imobilului? Cum a fost dobandit de parinti/bunici? Prin mostenire? Contract de vanzare-cumparare? Donatie?
Exista si alti mostenitori? Au fost pusi in posesie?
Sa inteleg ca Primaria v-a aprobat retrocedarea partiala a proprietatii. Functionarii au motivat in vreun fel refuzul retrocaedarii intergale?

Edited by clara_spiele, 04 August 2008 - 08:40.


#3
Mosu_Tuti

Mosu_Tuti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 04.08.2008
Buna ziua. Da, am o roaba de acte, sunt din Bucovina, aici exista de 100 ani Carte Funciara si Planse Cadastrale. NU ! Nimeni nu contesta propietatea, si nimeni nu spune ce vrea, ce acte sa ii aduc. Nimeni nu face nimic si toata lumea zambeste, dar de fiecare data mai inventeaza cate ceva. Sunt disperat. Pamantul exista, Extras de C.F.si Planse cadastrala, exista. Imi raspund la solicitarile mele in ultima zi a celor 30 de zile legale dar raspunsul contine numai prostii. Au spus ca mi-au inregistrat pamantul in propietatile comunei in baza H.G. 131. In HG 131 se vorbeste despre relatiile comerciale ale Rom. cu Marocul. Aici este zona de munte, pasunile si fanetele nu au fost niciodata nationalizate. Ei afirma ca parcelele de pasune si padure mi-au fost nationalizate in baza legii 119 din 1949. dar in aceasta lege se vorbeste despre nationalizarea industriei. In aceasta zona, in afara de paduri nu a fost luat niciodata nimic. Acum ma intreaba daca sunt sigur ca sunt mostenitorul bunicilor mei. Dar pana acum de ce mi-au retrocedat mai mult de jumatate din suprafata terenului. Sunt niste hoti care folosesc toate tertipurile pentru a definitiva retrocedarea. Nici comunistii nu mi-au nationalizat pamantul(pasunea), astia , indiferent de culoarea politica, vor sa puna mana macar pe o bucatica din pamantul stramosilor. Ma voi duce la tribunal. dar in conditiile actuale, un proces ar putea dura 30 de ani. Voiam sa intreb ce hartii trebuie duse la tribunal, poate voi afla. Mosu Tuti.

#4
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Pentru o Actiune in Revendicare, este necesar Titlul de proprietate, adica titlul bunicilor (contractul de vanzare-cumparare, certificatul de mostenitor, etc).
Cu ce acte iti probezi proprietatea asupra terenului?

Un lucru nu inteleg: sustii ca imobilele nu au fost niciodata nationalizate. Atunci, logic, ce sa-ti retrocedeze, din moment ce bunurile nu ti-au fost luate niciodata?

Nu exagera, procesul nu dureaza 30 de ani, daca iti doresti proprietatea este necesar sa te bati pentru ea. Intotdeauna a fost si va fi o lupta crancena pentru pamant. Pentru orice zi de intarziere obtii despagubiri bune.

Deci, ce titlu de proprietate detii? Cum dovedesti (cu ce acte) ca bunicul a avut in proprietate terenul? Cum l-a obtinut?
Esti singurul mostenitor al bunicului? Banuiesc ca esti in posesia certificatului de mostenitor, din moment ce ti-a fost retrocedat partial terenul.

Ai spus ca "raspunsul Primariei contine numai prostii". Care a fost cererea ta, cu ce ti-ai probat dreptul si cum au motivat autoritatile refuzul restituirii integrale?

Ce legatura are refuzul restituirii integrale cu "bunele relatii" intre Romania si Maroc?

Cine se afla in prezent in posesia terenului?

Edited by clara_spiele, 08 August 2008 - 13:22.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate