Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Efectul psychedelicelor asupra creierului

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#73
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008

 Stapanul_clonelelor, on Dec 22 2008, 21:02, said:

M-am uitat la ceva filme pe iutub cu oameni ce sugeau in piept salvia . Saracii, cred puteai sa-i violezi si nu-si dadeau seama.
:huh: Te uiti la filmulete pe youtube cu unii ce erau drogati si prima idee care iti vine in minte este aceea ca poti sa-i violezi fara sa-si dea seama....
Frate ce fumezi???

Efectul psihedelicelor asupra creierului.....hmm...interesant...eu mi-s nefumator dar cand am tras dintr-un bong am tusit o noapte intreaga...efecte dintr-un singur fum....mi-a fost sete....am baut mult suc ca nu aveam apa langa mine....:(

Edited by Securistu, 22 December 2008 - 21:38.


#74
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

 Securistu, on Dec 22 2008, 21:37, said:

Efectul psihedelicelor asupra creierului.....hmm...interesant...eu mi-s nefumator dar cand am tras dintr-un bong am tusit o noapte intreaga...efecte dintr-un singur fum....mi-a fost sete....am baut mult suc ca nu aveam apa langa mine....:(
Pai, ce ai tras din bong?
Si eu sunt nefumatoare si am tras odata tutun din bong de incercare si am fost vreo 10 minute ametita bine. :D

Edited by caroline_hi, 22 December 2008 - 22:02.


#75
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008

 caroline_hi, on Dec 22 2008, 22:01, said:

1.Pai, ce ai tras din bong?
2.Si eu sunt nefumatoare si am tras odata tutun din bong de incercare si am fost vreo 10 minute ametita bine. :D
1.I se spune iarba,ganja,skunk,marijuana,sweet Mary-Jane,the bomb,....etc.
2.Tutunul este chiar nasol....ai fost ametita din tutun???....wow....drept sa spun nu suport tutunul,mirosul de tigara sau fumul aferent....
Presupun ca nici alcoolul nu l-ai incercat???

#76
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

 Securistu, on Dec 22 2008, 22:26, said:

1.I se spune iarba,ganja,skunk,marijuana,sweet Mary-Jane,the bomb,....etc.
2.Tutunul este chiar nasol....ai fost ametita din tutun???....wow....drept sa spun nu suport tutunul,mirosul de tigara sau fumul aferent....
Presupun ca nici alcoolul nu l-ai incercat???
1. Ok. Am inteles. :D
2. Da. Nici eu nu suport mirosul.
La bong? :lol:

#77
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 caroline_hi, on Dec 22 2008, 23:01, said:

Pai, ce ai tras din bong?
Si eu sunt nefumatoare si am tras odata tutun din bong de incercare si am fost vreo 10 minute ametita bine. :D
vezi că pe tine cam te mâncă. nu zic că-i bine ori rău, că doar îi viața dumitale, da vezi să nu mergi cu încercările astea de psihedelice prea departe, ca să-ți demonstrezi tu nu-ș ce teorie referitoare la religii sau mai știu eu ce.

poate n-am înțeles eu ideea topicului, da nici biolog, sau cum s-o numi nu-s, ca să ofer eu explicația mecanismelor din țeastă.

#78
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

 gigel de hohențolărn, on Dec 22 2008, 22:29, said:

vezi că pe tine cam te mâncă. nu zic că-i bine ori rău, că doar îi viața dumitale, da vezi să nu mergi cu încercările astea de psihedelice prea departe, ca să-ți demonstrezi tu nu-ș ce teorie referitoare la religii sau mai știu eu ce.

poate n-am înțeles eu ideea topicului, da nici biolog, sau cum s-o numi nu-s, ca să ofer eu explicația mecanismelor din țeastă.
In postul la care ai dat quote zice de tutun. Tutunul nu e psychedelic. :D

#79
ender1975

ender1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 23.02.2008
In prezentarea de mai jos Kathleen Harrison (fosta partenera a lui Terence McKenna) explica de ce este indicat ca salvia sa fie consumata in modul traditional shamanic si nu uscand frunzele si fumand. Mai explica de ce este important sa mai fie cineva langa cel care consuma salvia pentru a fi supravegheat.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/brEvQskNgjE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wnJNPGsWMig?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Se mai gasesc pe youtube si alte prezentari interesante de la World Psychedelic Forum.

Edited by ender1975, 23 December 2008 - 00:07.


#80
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008

 caroline_hi, on Dec 22 2008, 22:29, said:

1. Ok. Am inteles. :D
2. Da. Nici eu nu suport mirosul.
La bong? :lol:
1. :coolspeak: Se mai pune faptul ca dupa ce am tras singurul fum si dupa ce am baut 2l de suc am vorbit 3 ore despre problema religiei...o dezbatere ateu vs crestina...ciudat este faptul ca in astea 3 ore nu am facut absolut nicio greseala gramaticala,am vorbit coerent si la obiect....nu am ridicat vocea si am pus intrebari geniale.... :w00t:
2.Tutunul este nasol....eu cand simt miros de tutun pe haine(lucrez intr-un mediu exista si fumatori) acele haine direct la masina de spalat....
3.Dap...la un pseudo-bong....romanul este creativ si am facut(de fapt amicul meu ) un bong dintr-o sticla...eficienta maxima....El are experienta cu astea si mi-a spus ca bongul este mult mai eficient decat jointul.....


Quote

vezi că pe tine cam te mâncă. nu zic că-i bine ori rău, că doar îi viața dumitale, da vezi să nu mergi cu încercările astea de psihedelice prea departe, ca să-ți demonstrezi tu nu-ș ce teorie referitoare la religii sau mai știu eu ce.
Lasa fata sa se distreze....este libera sa faca ce vrea....
Trebuie sa faci diferenta dintre un fum tras la misto cu o dependentza....si btw....ganja nu provoaca dependenta... :coolspeak:

#81
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

 Securistu, on Dec 23 2008, 09:53, said:

3.Dap...la un pseudo-bong....romanul este creativ si am facut(de fapt amicul meu ) un bong dintr-o sticla...eficienta maxima....El are experienta cu astea si mi-a spus ca bongul este mult mai eficient decat jointul.....
Intrebarea cu "La bong?" era in legatura cu alcoolul. :lol: Era o gluma.


Quote

Lasa fata sa se distreze....este libera sa faca ce vrea....
Trebuie sa faci diferenta dintre un fum tras la misto cu o dependentza....si btw....ganja nu provoaca dependenta... :coolspeak:
Voi presupuneti ceea ce eu nu am spus. Nu am spus ca as fi fumat psychedelice.  ^_^  + eu nu vad distractie in asta pentru ca exista moduri mult mai eficiente de a te distra, pe cand, psychedelicele, din contra, te pot face sa ai experiente neplacute. :)

#82
Kyu

Kyu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 24.01.2007

 caroline_hi, on Dec 22 2008, 21:39, said:

It is now widely accepted that ?-opioid receptor (partial) agonists have hallucinogenic ("psychotomimetic") effects, as exemplified by salvinorin A.
Ok. Inteleg ca ai halucinatii, dar nu inteleg de unde vine pierderea memoriei pe moment. Poti explica asta sau imi poti indica un articol? :)

Halucinogenele sunt substanțe care interferează în funcționarea normală a creierului disturbând diferite funcții cerebrale, printre care și a memoriei. Din câte știu eu macanismul memoriei încă nu se cunoaște foarte bine. Chiar mai deunăzi s-ar fi descoperit că în mecanismul memoriei de lungă durată e posibil să intervină un proces la nivel de ADN, numit  metilare ADN (articol: Memories may be stored on your DNA - nu te lăsa prea tare păcălită de titlu, citește și comentariile cititorilor, adepții reîncarnării au trecut repede la speculații :) ). Oricum dacă ne gândim logic, prin receptorii ăia trec neurotransmițătorii (filmulete: Neurons and neurotransmitters  si Neurotransmitter Action) organismului care de multe ori transportă dinspre sistemul nervos periferic (SNP) informație senzorială despre mediul exterior si care ulterior vine înregistrată în creier (formând amintirile). Ori dacă acești receptori sunt îmbâcsiți de substanțele halucinogene (iale ocupate de chei provenite de la salvie/LSD/heroină/etc) îți dai seama că transmisia de date de la SNP nu mai este eficientă, până la a fi blocată. În plus e posibil ca și mecanismul intim de memorare la nivelul celululelor neuronale să fie disturbat de acele reații biochimice celulare pe care le produc agoniștii halucinogeni.

Articol despre psihedelice și pierderea memoriei nu am găsit, dar prin analogie poți citi despre alcool și pierderea temporară a memoriei: blackout si bineînțeles pe wikipedia: Efectul alcoolului.

De exemplu:

Alcohol seems to suppress the metabolism of glucose in the brain. The occipital lobe, the part of the brain responsible for receiving visual inputs, has been found to become especially impaired, consuming 29% less glucose than it should. With less glucose metabolism, it is thought that the cells aren't able to process images properly.


Quote

Am vazut clipul. In orice caz, el vobeste de droguri mult mai puternice si de abuzul lor. Psychedelicele ca Salvia Divinorum, de exemplu, nu creeaza dependenta fizica, nici psihica, deci acea decadere in timp de care vorbeste tipul  nu e posibila in acest caz + ca the side effects nu sunt notabile. Bineinteles, orice abuz e, oricum, de evitat.

Profu' acela vorbește în general despre mecanismul adicției. Poți deveni dependent și de ciocolată, de cafea, de alcool, de tutun, de adrenalină, și chiar și de sex sau extaz religios, neavând treabă cu drogurile.

Edited by Kyu, 23 December 2008 - 13:45.


#83
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008

 caroline_hi, on Dec 23 2008, 11:21, said:

1.Intrebarea cu "La bong?" era in legatura cu alcoolul. :lol: Era o gluma.



2.Voi presupuneti ceea ce eu nu am spus. Nu am spus ca as fi fumat psychedelice.  ^_^  + eu nu vad distractie in asta pentru ca exista moduri mult mai eficiente de a te distra, pe cand, psychedelicele, din contra, te pot face sa ai experiente neplacute. :)
1.Un amic din Canada a incercat iarba + alcool(Jack)....dar a uitat tot...i s-a rupt filmul dupa al treilea fum si primul shot....
2.Cand am spus distractie nu m-am referit la fumat...Da...exista multe alte moduri sa te distrezi si nu implica drogurile...
Experiente neplacute???....pai daca nu ai incercat nu stii ce experiente neplacute poti sa ai....

#84
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

 ender1975, on Dec 23 2008, 00:00, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/brEvQskNgjE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wnJNPGsWMig?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Se mai gasesc pe youtube si alte prezentari interesante de la World Psychedelic Forum.
Pe la sfarsit tipa spune ca motivul pentru care unii prefera ciupercile in locul saviei e ca, in cazul ciupercilor, poti decide cat de far vrei sa mergi, dar in cazul salviei nu. Si mi se pare ca a zis ca unii oameni, dupa ce consuma salvie, nu se mai intorc.  :mellow: Eu nu am mai auzit asta.

 Securistu, on Dec 23 2008, 13:53, said:

2.Cand am spus distractie nu m-am referit la fumat...Da...exista multe alte moduri sa te distrezi si nu implica drogurile...
Experiente neplacute???....pai daca nu ai incercat nu stii ce experiente neplacute poti sa ai....
Fii atent. Eu nu am zis nici ca am consumat asa ceva, nici ca nu am facut-o. Restul sunt presupunerile voastre care nu isi au rostul. In plus, netul e plin de experientele celor care au consumat psychedelice. :)

Edited by caroline_hi, 23 December 2008 - 16:12.


#85
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

 Kyu, on Dec 23 2008, 13:36, said:

Halucinogenele sunt substanțe care interferează în funcționarea normală a creierului disturbând diferite funcții cerebrale, printre care și a memoriei. Din câte știu eu macanismul memoriei încă nu se cunoaște foarte bine. Chiar mai deunăzi s-ar fi descoperit că în mecanismul memoriei de lungă durată e posibil să intervină un proces la nivel de ADN, numit  metilare ADN (articol: Memories may be stored on your DNA - nu te lăsa prea tare păcălită de titlu, citește și comentariile cititorilor, adepții reîncarnării au trecut repede la speculații :) ).
Am citit articolul. Foarte interesant.

Quote

Oricum dacă ne gândim logic, prin receptorii ăia trec neurotransmițătorii (filmulete: Neurons and neurotransmitters  si Neurotransmitter Action) organismului care de multe ori transportă dinspre sistemul nervos periferic (SNP) informație senzorială despre mediul exterior si care ulterior vine înregistrată în creier (formând amintirile). Ori dacă acești receptori sunt îmbâcsiți de substanțele halucinogene (iale ocupate de chei provenite de la salvie/LSD/heroină/etc) îți dai seama că transmisia de date de la SNP nu mai este eficientă, până la a fi blocată. În plus e posibil ca și mecanismul intim de memorare la nivelul celululelor neuronale să fie disturbat de acele reații biochimice celulare pe care le produc agoniștii halucinogeni.
Fascinant. :)

Quote

Articol despre psihedelice și pierderea memoriei nu am găsit, dar prin analogie poți citi despre alcool și pierderea temporară a memoriei: blackout si bineînțeles pe wikipedia: Efectul alcoolului.
Nici eu nu am gasit. Doar se pomeneste ca pierderea memoriei pe o perioada scurta de timp e unul dintre efecte, dar nu se explica, nu se intra in amanunte.
De blackout nu cred sa fie vorba, decat in doze mare si asta presupune pierderea cunostiintei. Una e sa ai halucinatii, adica sa vezi lucruri care nu exista si sa fii constient de asta si alta e sa iei acele halucinatii drept reale fiind sub efectul psychedelicelor. Am inteles ca psychedelicele pot inhiba pe moment formarea de amintiri noi, but, still, odata revenit la normal, iti aduci aminte tot ce ai experimentat (altfel nu se explica abundenta de experiente publicate pe net).

Sunt multe nelamuriri, dar nu stiu in ce masura pot fi explicate pentru ca e clar ca efectele acestor droguri sunt complexe. Oricum, subiectul e foarte interesant. :P

Quote

Profu' acela vorbește în general despre mecanismul adicției. Poți deveni dependent și de ciocolată, de cafea, de alcool, de tutun, de adrenalină, și chiar și de sex sau extaz religios, neavând treabă cu drogurile.
De acord, dar dependenta, psihologica, de exemplu, vine daca efectele sunt placute. Eu nu as numi efectele psychedelicelor placute, de dorit, sunt pur si simplu niste efecte ciudate. :)

#86
asocvalung

asocvalung

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.11.2008
2 Tim.3.13

Edited by asocvalung, 24 December 2008 - 20:22.


#87
BigSmoke_CT

BigSmoke_CT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 28.11.2008

 caroline_hi, on Dec 23 2008, 17:46, said:

De acord, dar dependenta, psihologica, de exemplu, vine daca efectele sunt placute. Eu nu as numi efectele psychedelicelor placute, de dorit, sunt pur si simplu niste efecte ciudate. :)

Adevarat, dar cu toate ca sunt...ciudate, si sunt intr-adevar ciudate apare la un moment dat un fel de dependenta,atat psihica cat si fizica,mai mult fizica, mai ales dupa abuz.
Cea psihica este mai mult dorinta de cunoastere, de a intelege trairile...de a explora un taram necunoscut,de fiecare data altfel.
Cea fizica se manifesta prin frisoane si simturi slabite, cu toate ca mintea merge brici,realitatea nu e "deformata" etc...

#88
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

 BigSmoke_CT, on Dec 25 2008, 14:41, said:

Adevarat, dar cu toate ca sunt...ciudate, si sunt intr-adevar ciudate apare la un moment dat un fel de dependenta,atat psihica cat si fizica,mai mult fizica, mai ales dupa abuz.
Cea psihica este mai mult dorinta de cunoastere, de a intelege trairile...de a explora un taram necunoscut,de fiecare data altfel.
Cea fizica se manifesta prin frisoane si simturi slabite, cu toate ca mintea merge brici,realitatea nu e "deformata" etc...
Cam generalizam. Putem vorbi de psychedelice in parte. Eu am citit, de exemplu, despre Salvia Divinorum si Amanita Muscaria despre care nu se poate spune exact daca creeaza o dependenta fizica si nici ca sunt efecte negative notabile. Pur si simplu nu se stie, sau cel putin eu nu am citit despre asa ceva. Nu compara cu heroina sau mai stiu eu ce droguri cu un impact puternic asupra organismului.

Dependenta psihologica, la urma urmei, orice o poate provoca. Depinde de conformatia individului. :)

#89
ender1975

ender1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 23.02.2008

 caroline_hi, on Dec 23 2008, 17:10, said:

Si mi se pare ca a zis ca unii oameni, dupa ce consuma salvie, nu se mai intorc.  :mellow: Eu nu am mai auzit asta.
In sensul ca in cazul salviei o poti lua la aiurea la plimbare fara sa-ti dai seama.

Quote

Oricum dacă ne gândim logic, prin receptorii ăia trec neurotransmițătorii organismului care de multe ori transportă dinspre sistemul nervos periferic (SNP) informație senzorială despre mediul exterior si care ulterior vine înregistrată în creier (formând amintirile). Ori dacă acești receptori sunt îmbâcsiți de substanțele halucinogene (iale ocupate de chei provenite de la salvie/LSD/heroină/etc) îți dai seama că transmisia de date de la SNP nu mai este eficientă, până la a fi blocată.
Majoritatea psihedelicelor (halucinogenelor) DMT, LSD, psylocibin, mescalin, ibogaine, fac parte din familia triptaminelor si au structura chimica foarte asemanatoare cu cea a neurotransmitatorilor (care sunt tot triptamine, serotonin spre exemplu). Asadar aceste substante pot chiar juca rolul de neurotransmitatori pentru anumiti receptori, si nu au un efect inhibitor de dezactivare a receptorilor, ci din contra, constituie un catalizator. Mai mult, e posibil ca psihedelicele sa constituie neurotransmitatori pentru alti receptori care in mod normal nu pot fi activati cu neurotransmitatorii produsi de creier. Deci posibilitatea ca psihedelicele sa activeze creierul pentru alte benzi de frecvente mi se pare destul de plauzibila.
Salvinorin A nu este triptamina, actioneaza intr-un alt mod, inca nu este clar cum.
Heroina intr-adevar blocheaza transmisia, si nu este psihedelic, deci nu are ce cauta in discutia de pe acest topic.

#90
Kyu

Kyu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 24.01.2007

 caroline_hi, on Dec 23 2008, 17:46, said:

Nici eu nu am gasit. Doar se pomeneste ca pierderea memoriei pe o perioada scurta de timp e unul dintre efecte, dar nu se explica, nu se intra in amanunte.

De blackout nu cred sa fie vorba, decat in doze mare si asta presupune pierderea cunostiintei. Una e sa ai halucinatii, adica sa vezi lucruri care nu exista si sa fii constient de asta si alta e sa iei acele halucinatii drept reale fiind sub efectul psychedelicelor. Am inteles ca psychedelicele pot inhiba pe moment formarea de amintiri noi, but, still, odata revenit la normal, iti aduci aminte tot ce ai experimentat (altfel nu se explica abundenta de experiente publicate pe net).

Nu confunda blackout-ul (în jargonul bețivilor romani: tăierea filmului) cu pierderea cunoștiinței (articolul din wikipedia atrage atenția asupra acestui aspect). Mie nu mi s-a întâmplat niciodată blackout-ul in rarele beții din facultate, dar am avut colegi cărora li s-a rupt filmul. A doua zi după beție, nu-și mai aminteau de la un moment dat pe unde au umblat, ce au făcut și cum au ajuns să se trezească în camera X a căminului studențesc Y. Le lipsea o bună secvență din filmul vieții petrecute deunăzi. Astfel, creierul ori nu a înregistrat acțiunile lor în acea perioadă de timp, ori pur și simplu ulterior nu mai reușeau să acceseze acele memorii.

Și în cazul psihedelicelor presupun că fenomenul e similar, chiar dacă îți aduci aminte de ceea ce ai experimentat în "interior", nu-ți mai amintești gesturile, acțiunile și vorbele în interacțiunea cu mediul exterior în perioada de timp căt ai avut "experimentul". Creierul era ocupat cu halucinațiile induse de substanța respectivă neglijând inputul de la sistemul nervos periferic.

Quote

De acord, dar dependenta, psihologica, de exemplu, vine daca efectele sunt placute. Eu nu as numi efectele psychedelicelor placute, de dorit, sunt pur si simplu niste efecte ciudate. :)

S-ar putea cu timpul din ciudate să devină plăcute. ;)

 ender1975, on Dec 30 2008, 01:33, said:

Majoritatea psihedelicelor (halucinogenelor) DMT, LSD, psylocibin, mescalin, ibogaine, fac parte din familia triptaminelor si au structura chimica foarte asemanatoare cu cea a neurotransmitatorilor (care sunt tot triptamine, serotonin spre exemplu). Asadar aceste substante pot chiar juca rolul de neurotransmitatori pentru anumiti receptori, si nu au un efect inhibitor de dezactivare a receptorilor, ci din contra, constituie un catalizator. Mai mult, e posibil ca psihedelicele sa constituie neurotransmitatori pentru alti receptori care in mod normal nu pot fi activati cu neurotransmitatorii produsi de creier. Deci posibilitatea ca psihedelicele sa activeze creierul pentru alte benzi de frecvente mi se pare destul de plauzibila.

Dacă induc false percepții (halucinații) pesemne că îl catalizează mai mult decât trebuie.

Quote

Heroina intr-adevar blocheaza transmisia, si nu este psihedelic, deci nu are ce cauta in discutia de pe acest topic.

Heroina e un agonist miu-opioid, adică tot un opioid ca și Salvia divinorum, bineînțeles unele efecte sunt diferite și cu mult mai drastice asupra sistemului nervos.

Edited by Kyu, 09 January 2009 - 15:29.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate