Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Efectul psychedelicelor asupra creierului

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#37
ender1975

ender1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 23.02.2008

View PostFolderBulk, on Aug 4 2008, 14:01, said:

Cam multe detalii despre cum sa te droghezi pe aici . Eu as inchide topicul .
Cine intelege ca descrierile acestor experiente ar oferi informatii despre cum sa consumi droguri da dovada de naivitate si iresponsabilitate. In numele cui ceri desfiintarea acestui topic? Sau poate esti inca dependent de cenzura. Plus ca descrierile la care faci referire sunt despre efectele unei plante legale!
Fortele de decizie de pe glob (structuri secrete, companii influente, guverne, samd) au avut tot interesul si au indus in mod intentionat si tendentios in perceptia publica prin intermediul masmediei (care serveste bineinteles acelorasi forte, si in nici un caz informarii corecte a publicului) faptul ca substantele psychedelice sunt nocive, si le-au bagat in aceeasi oala cu toate drogurile. Ei bine lucrurile nu stau chiar asa, psychedelicele sunt in totalitate benefice! De fapt e impropriu sa fie denumite droguri.

Ca sa-ti dau un raspuns mai pe masura, uite ca am gasit intr-un alt topic, tot de pe Softpedia, inca o descriere asemanatoare, have fun:

"vreau sa va dau niste detalii despre cum am ajuns la o astfel de concluzie!
sa intamplat de ceva vreme, imi vedeam de viata mea de student in cadrul facultatii de fizica in cluj napoca.intr-o noapte de noiembrie , dupa o sesiune de horinca, eu impreuna cu un prieten( D ) ,am hotarat ca-i timpul sa lovim ceva birt.am ajuns intr-un bar prea putin respectabil pt a fi mentionat.am inceput sa socializam, vorba aia.ne-am luat la povesti cu un tip care spunea ca are ceva de fumat.eu m-am gandit la iarba.....si am plecat toti inspre alt bar (unde se poate fuma).eram deja vreo 7-8 persoane.am ajuns la barul respectiv ,ametit destul de bine... din cauza bauturii.intr-adevar avea si iarba la el.am fumat un joint.a fost bine, berea mergea ...muzica buna etc.nu stiu exact cat era ceasul ...cand ,tipul cu iarba (nu ii tin minte numele-nici macar initiala (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ) ) mi-a dat sa pun sub limba putina tinctura de "salvia divinorum"LEGALA IN ROMANIA!.pe moment nu am stiut ce e....eram, oricum,semi-mort de beat.nu stiam ca o sa ma pierd si mai mult intre niste hotare greu de descris ,greu de conceput .....interesante
dupa 15-20 de minute am inceput sa simt un efect extrem de ciudat.......vedeam alb-negru si imaginea a inceput sa se inchida (ca si televizorul cand ii dai off).avand in vedere ca nu eram cine stie ce experimentat cu iarba , am crezut ca ea e de vina (eu uitasem complet de "salvia" ).sunetele din jur se repetau.puteam sa le vad....erau ca si o ceata alba ce intra in mine.vibram impreuna cu muzica.superb.ma simteam albastru si vedeam negru.nu stiu cum sa explic altfel....asta era vizualul meu pt piesa care mergea (pink floyd rupea atmosfera....au extrem de multa PUTERE in sunetele lor)Veneau de peste tot.imi venea sa vomit........vedeam vocile prietenilor mei.am incercat sa le explic....prea multe idei,prea multe cuvinte....a iesit o amestecatura de cuvinte, fara nici o legatura.au ras de mine......prostii (ma gandeam eu)
totul s-a oprit.ce dracu?eram singur intr-un con de lumina galbena.ma priveam din partea dreapta ( de la barbie in jos) dar reuseam sa ma transpun in orice punct al corpului meu.nu am avut timp sa explorez posibilitatea ca totul a luat-o razna ....ma simteam sectionat in mii si mii de file(din cap pana in picioare) si cineva ma rasfoia.am trecut prin toata viata mea.practic mi-am vazut moartea.....fara sa ma afecteze prea mult, stiam ca "filmul" meu s-a sfarsit.........eram intr-un loc pe care nu-l pot explica....eram SINGUR,era frig...am incercat sa strig ,sa ma misc, nu am reusit.frica a pus mana pe mine.si vreau sa zic FRICA!!!eram terifiat.ce s-a intamplat?unde sunt?de ce ii totul asa de real?chiar am murit??AM MURIT!!!!CHIAR AM MURIT....EU NU MAI EXIST!!!!!!!!DUMNEZEU?unde esti??UNDE ESTI ACUM?am inceput sa rad isteric .... mi-am dat seama...ce gluma buna....DUMNEZEU............. EU SUNT DUMNEZEU!!!!!.Timpul nu avea valoare,.....am fost cuprins de o senzatie euforica combinata cu o tristete ciudata...eram singur......... de ce eu????? de ce eu???NU POT!!! am inceput sa aud niste melodii ciudate......simteam ca pot sa raspund la orice intrebare......dar nu era nimeni SA PUNA INTREBAREA.aveam cunoastere totala a lucrurilor.aveam un alt tip de intelegere a lucrurilor. mi-am dat seama ca eu EXIST ....in momentu ala m-am intors in bar....lumea din jurul meu era bi-dimensionala.ca niste desene animate.....toti erau niste cartofi.am ras.......nu stiu cat timp......mi-am dat seama ca de fapt sunt intins pe jos!!lumea se uita ciudat la mine........dintr-o data....o ura imensa a pus mana pe mine.........jegosii.....oamenii......n-au nimic,toti beau,toti mananca,putini gandesc.....si mai putini VAD.
dintr-o data am fost impins din spate si am inceput sa ma misc cu o viteza extrem de mare.am trecut prin tavanul barului.un efect ciudat al calatoriei a fost ca eu puteam sa fiu ,intr-o singura persoana: viitorul EU , trecutul EU si prezentul EU.desi ma miscam la viteza asa de mare, toate lucrurile erau in slow motion.iar am ras.....radeam de tiparele vietii.toate sentimentele posibile s-au unit.am simtit tot!!!exact asa e.....de pe varf direct in abis............eram singur.....nimic in jurul meu....eram din nou in forma de "carte" si cineva ma rasfoia, dar stiam asta......stiam ca tot eu sunt....intr-un trecut nu prea indepartat...nu eram speriat.....ceea ce era mai interesant, era universul din stanga mea......niste galaxii cu miliarde de stele,interactionau, schimbau informatii, rase noi formate....noi tipuri de inteligente....noi tipare,am ras, imi era sila, ce puteam sa fac? era deasupra mea.ma tot gandeam la Zorro si la Che Guevara.....mi-au sarit in minte, nu ca ar avea vreo legatura, dar incercam sa iau un model,un tipar, pt situatia de fata......era prea mult pt mine.l-am auzit pe eminescu repetand o strofa din "lucreafarul "
Ei numai doar dureaza-n vânt
Deserte idealuri;
Când valuri afla un mormânt,
Rasar din urma valuri"
era prea mult pt mine.........plangeam,mi s-a dat cunoastere absoluta si mi-a fost luata.cea mai cruda gluma.reveneam.....
s-a oprit
imi vad mainile, stiam ca erau acolo, dar niciodata nu le-am observat.....le-am vazut si cu ele impreuna am vazut trotuarul pe care eram,cam la 100 de metrii de bar.prietenul meu (D) fugea inspre mine .Eu, ma tineam de marginile realitatii.Vedeam tesatura realitatii....toate tiparele vietii....incercam sa raman in realitatea mea.....nu mai vroiam....nu mai puteam....tremuram.(D) a ajuns la mine.l-am intrebat ce dracu se intampla.....si am plecat,din nou cu o viteza peste inchipuirile mele.nu mai stiu unde, m-am trezit dimineata acasa.nu stiu cum am ajuns.
nu mai stiam ce e real si ce nu.nu stiam daca sunt EU....sau pur si simplu am ales viata respectivului(a mea) intr-un gest de ura fata de eter,cine sunt?ma cunosteam, da' eram eu???
am observat o schimbare.....felu in care gandesc era altul.....intelegerea mea asupra unor lucruri a trecut de cea normala,de cea fizica.E introspectiva......pot sa ma pun in orice situatie....stiu ce doresc oamenii din jurul meu.....pot sa le simt iubirea,ura,patima,uratenia sufleteasca....vad cele mai subtile expresii ale fetei.Poate e o forma de telepatie
m-am lasat de facultate,desi am sa o termin intr-un viitor. nu era drumul meu ACUM........deocamdata nu mai sunt in Romania,m-am desprins de tot ce eram, familia exista doar cu numele pt mine.....incerc sa ma despart de prieteni si de toate legaturile bolnave din viata mea. imi creez propria existenta.


trebuie sa ne dam seama ca toata materia ii doar energie , ce vibreaza foarte fooaarte incet ....ca noi toti suntem o singura constiinta care se experimenteaza pe EA ,subiectiv.Nu exista moarte...VIATA e doar un vis....si NOI suntem imaginatia noastra!!!

omul e impartit in 3 :trup ,minte si suflet.abia incep sa imi descopar sufletul......tot timpul a fost cu mine, dar era blocat de rutina din viata mea : facultate(mai putin) , alcool , gagici si orice lucru care ar putea sa imi amorteasca trupul.
de atunci ....... am mai fumat o data salvia.experienta respectiva ramane doar pt mine, dar mi s-au confirmat unele lucruri.....a fost mai blanda cu mine.

exersati-va creierul.....si faceti puntea dintre creier si suflet.toate senzatiile descrise mai sus au fost cat se poate de reale,am simtit durerea fizica dincolo de hotarele intelegerii....toata fiinta mea zdruncinata.

nu recomand nimanui "salvia divinorum". mie mi s-a dat prea multa.nu imi pare rau....dar eu am aflat doar dupa 4 zile ca a fost "salvia" .toata experienta mea a durat cam 2 ore ( o experienta normala cu "salvia divinorum" dureaza intre 5 si 15
minute)."


#38
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Am citit tot topicul, dar nu am vazut nicio explicatie concreta. Si eu sunt foarte curioasa de efectele psychedelicelor asupra creierului. Am citit cateva articole, dar cum acestea prezinta multe necunoscute pentru mine, nu prea am inteles mare lucru. Si, de fapt, articolele citite de mine s-au axat doar pe efecte, ca x substanta afecteaza y receptor, dar eu vreau sa inteleg cauzele exacte.

Am vazut ca articolele folosesc foarte mult cuvantul "alterare" si anume: psychedelicele altereaza perceptia normala a lucrurilor. Pe altundeva am citit ca lumea materiala pe care o vedem ca fiind solida e, de fapt, formata din atomi, deci 99% din ceea ce vedem e spatiu ... gol, soliditatea fiind o iluzie.
Intrebare: poate fi vorba de o variatie, nu de o alterare a perceptiei?

:)

#39
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

View Postcaroline_hi, on Dec 8 2008, 18:22, said:

...
deci 99% din ceea ce vedem e spatiu ... gol, soliditatea fiind o iluzie.
Intrebare: poate fi vorba de o variatie, nu de o alterare a perceptiei?

:)

interesant, si eu vreau sa stiu :P

#40
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postkonami, on Dec 8 2008, 18:57, said:

interesant, si eu vreau sa stiu :P
Da, e interesant ... vad ca lumea citeste ... dar nu posteaza nimeni. :D

#41
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
De unde cumpar si io psihodilice de astea ?

#42
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

View Postcaroline_hi, on Dec 8 2008, 19:02, said:

Da, e interesant ... vad ca lumea citeste ... dar nu posteaza nimeni. :D

pai stiinta nu a facut pasi extraordinari in domeniul asta ... deci e normal ca majoritatea forumistilor sa nu incerce un raspuns :)

vrei sa auzi teoria mea ? :P

View PostStapanul_clonelelor, on Dec 8 2008, 19:05, said:

De unde cumpar si io psihodilice de astea ?

stiu o baba in piata ... e dilăr ... le vinde la legatura cu morcovi :lol:

Edited by konami, 08 December 2008 - 19:08.


#43
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postkonami, on Dec 8 2008, 19:06, said:

pai stiinta nu a facut pasi extraordinari in domeniul asta ... deci e normal ca majoritatea forumistilor sa nu incerce un raspuns :)
Landscape? Bean?  :naughty:

Da, asa e, dar isi pot da cu parerea. Ceea ce imi aminteste ce se spune in zen: Nu cauta adevarul. Doar inceteaza sa cultivi pareri. :lol:

Quote

vrei sa auzi teoria mea ? :P
:dj:  Sa auzim. :P

#44
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008

View Postender1975, on Aug 22 2008, 23:04, said:

o descriere:

reuseam sa ma transpun in orice punct al corpului meu
Ryana, vezi ce usor a fost pentru acel nenea? A tras niste iarba pe nas si gata deja se transpunea in orice punct al corpului. Si probabil a si vizitat niste universe paralele intre timp.

Edited by Stapanul_clonelelor, 08 December 2008 - 19:26.


#45
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View PostStapanul_clonelelor, on Dec 8 2008, 19:26, said:

Ryana, vezi ce usor a fost pentru acel nenea? A tras niste iarba pe nas si gata deja se transpunea in orice punct al corpului. Si probabil a si vizitat niste universe paralele intre timp.
Well ... daca e vorba de o variatie si nu de o alterare a perceptiei, psychedelicele reprezinta un catalizator, dar efectele sunt trecatoare. Drumul sigur e cel pas cu pas, nu luatul pe scurtatura. :D

Nu mai face off-topic. :lol:

Edited by caroline_hi, 08 December 2008 - 19:33.


#46
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

View PostStapanul_clonelelor, on Dec 8 2008, 19:26, said:

Ryana, vezi ce usor a fost pentru acel nenea? A tras niste iarba pe nas si gata deja se transpunea in orice punct al corpului. Si probabil a si vizitat niste universe paralele intre timp.

universe paralele ? :lol:  :coolspeak:

#47
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
@caroline . Pai da, pas cu pas, 0,01 grame in prima zi , 0,02 grame a2a zi si tot asa :lol: .  Eventual putem sa facem si niste flotari si sa tragem de fiare inainte, sa nu zicem ca am ales calea usoara :) .

@konami: nu te-ai prins ?

Edited by Stapanul_clonelelor, 08 December 2008 - 19:39.


#48
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View PostStapanul_clonelelor, on Dec 8 2008, 19:38, said:

@caroline . Pai da, pas cu pas, 0,01 grame in prima zi , 0,02 grame a2a zi si tot asa :lol: .  Eventual putem sa facem si niste flotari si sa tragem de fiare inainte, sa nu zicem ca am ales calea usoara :) .
Nu. Halucinatii poti avea si fara a consuma psychedelice. Eu, de exemplu, am avut odata cand aveam febra. :)
Si sunt persoane ca Eckhart Tolle care pot avea astfel de perceptii si in absenta drogurilor. L-am vazut odata intr-un interviu in care spunea ca multi i-au scris ca stari asemanatoare lui au avut si acestia consumand psychedelice. Tolle a incercat sa vada daca e adevarat si a confirmat. Acum ... o fi Tolle dus cu pluta? :lol:

Edited by caroline_hi, 08 December 2008 - 19:48.


#49
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

View Postcaroline_hi, on Dec 8 2008, 19:47, said:

... o fi Tolle dus cu pluta? :lol:

posibil ... daca nu s-a prins bine de inele, calatoreste intre "universe paralele" :lol:

#50
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postkonami, on Dec 8 2008, 19:51, said:

posibil ... daca nu s-a prins bine de inele, calatoreste intre "universe paralele" :lol:
Tu elaboreaza-ti teoria! :lol:

ps: Mai doua versuri si poti participa la catrene. Ai votul meu.  :coolspeak:

Edited by caroline_hi, 08 December 2008 - 19:54.


#51
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

View Postcaroline_hi, on Dec 8 2008, 19:53, said:

Tu elaboreaza-ti teoria! :lol:

ps: Mai doua versuri si poti participa la catrene. Ai votul meu.  :coolspeak:

:kisstogether:  :inlove:

#52
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postkonami, on Dec 8 2008, 19:58, said:

:kisstogether:  :inlove:
:hug:



1 User(s) are reading this topic (0 Guests and 0 Anonymous Users)
1 Members: caroline_hi

:(

#53
GOC

GOC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 12.12.2003

View Postcaroline_hi, on Dec 8 2008, 18:22, said:

Am citit tot topicul, dar nu am vazut nicio explicatie concreta. Si eu sunt foarte curioasa de efectele psychedelicelor asupra creierului. Am citit cateva articole, dar cum acestea prezinta multe necunoscute pentru mine, nu prea am inteles mare lucru. Si, de fapt, articolele citite de mine s-au axat doar pe efecte, ca x substanta afecteaza y receptor, dar eu vreau sa inteleg cauzele exacte.

Am vazut ca articolele folosesc foarte mult cuvantul "alterare" si anume: psychedelicele altereaza perceptia normala a lucrurilor. Pe altundeva am citit ca lumea materiala pe care o vedem ca fiind solida e, de fapt, formata din atomi, deci 99% din ceea ce vedem e spatiu ... gol, soliditatea fiind o iluzie.
Intrebare: poate fi vorba de o variatie, nu de o alterare a perceptiei?

:)

Draga mea, in viziunea ta, care este diferenta dintre "variatie a perceptiei" si "alterare a perceptiei" ?

Soliditatea, sau mai exact spus, caracterul continuu al suprafetelor pe care le vedem, nu este atat o iluzie cat o reprezentare simplificata a realitatii. Daca avem halucinatii si schimbari de perceptie nu inseamna ca percepem laturi ascunse ale realitatii, inseamna doar ca suntem drogati de numai stim de noi...

#54
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

View PostGOC, on Dec 8 2008, 20:30, said:

Draga mea, in viziunea ta, care este diferenta dintre "variatie a perceptiei" si "alterare a perceptiei" ?

Soliditatea, sau mai exact spus, caracterul continuu al suprafetelor pe care le vedem, nu este atat o iluzie cat o reprezentare simplificata a realitatii. Daca avem halucinatii si schimbari de perceptie nu inseamna ca percepem laturi ascunse ale realitatii, inseamna doar ca suntem drogati de numai stim de noi...

draga, intrebarea era bine pusa ... atat timp cat tu nu stii sa explici de ce percepem suprafete, orice tentativa de a explica halucinatiile devine ridicola... asadar, ce e realitatea ?  ;)

ps. nu comentez replica ta "o reprezentare simplificata a realitatii", deoarece sper ca ai glumit :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate