Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Efectul psychedelicelor asupra creierului

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#1
ender1975

ender1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 23.02.2008
Este cunoscut ca sub influenta psyschedelicelor apar asa numitele halucinatii.
Nu am consumat astfel de substante, dar din cele aflate ...  imi dau seama ca se impune intrebarea: sunt oare halucinatiile simple rezultate ale activitatii chimice din creier, sau reprezinta un alt mod de perceptie al realitatii? Nu exista nici o dovada ca halucinatiile sunt produse de creier! De fapt nici perceptia lumii pe care o stim cu totii nu este inca nici pe departe inteleasa. Majoritatea voluntarilor care au participat la astfel de studii sustin ca trairile sub influenta acestor substante sunt cu mult mai reale decat existenta de zi cu zi. Noi ... restul ... care nu am trait astfel de experiente tindem sa consideram spusele lor ca fiind doar niste iluzii, sau pur si simplu asa zisele halucinatii. Nu cumva gresim aici? Pana cand nu suntem martorii unor astfel de experiente nu cred ca suntem indreptatiti sa desconsideram spusele lor.

#2
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

 ender1975, on Jul 29 2008, 01:30, said:

Nu cumva gresim aici?
nope.

#3
nebun`

nebun`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 19.02.2004
eu spun sa incerati odata pe pielea voastra  ... Salvia Divinorum ... dupa care astept parerile.
Este un drog legal, se poate procura de pe net, sunt atatea magazine, chiar si .ro, iar efectul lui este ... inexplicabil. Trebuie incercat. Nu stiu daca creerul, sau chimia .. sau Dumnezeu ... sau o alta viata a mea ... dar ceva se petrece cand fumezi asa ceva. Daca va documentati putin desprea aceasta planta .. o sa observati ca nu toata lumea o poate agrea, consuma, nu are exact acelasi efect la toti ... la unii e un lucru minunat .. la unii e unu lucru teribil.
Cand creerul tau numai face diferenta dintre alb si negru .. si iti si explica practic .. de ce albul este negru .. atunci ori te lasi dus de val si .. trebuie neaparat ori sa fii singur in incapere .. ori sa fii foarte linistit ... ori .. te duci intr-un loc unde nu ai vrea sa mai fii niciodata in viata ta. Efectiv te transpui, te vezi pe tine si pe toti din jurul tau .. este ceva .. ciudat.  Cred ca poti asimila acel sentiment cu un deja vu , sau un vis foarte foarte real. Este pur si simplu real din toate punctele de vedere, iar cu toate ca punctul culminant nu dureaza mai mult de 2-3 minute ... chiar si a 2-a zi tot iti mai pui semne de intrebari despre unele lucruri.  Sub influenta unu psyhedelic .. creerul tau numai se gandeste la nevoile de zi cu zi .. sau de grijile de zi cu zi .. si  iti poti raspunde la niste intrebari care in mod normal .. intr-o zi obisnuita nu ai putea sa le vezi asa de clar. Este un sentiment care dupa parerea mea trebuie testat. Ca sa simti cu adevarat ca traiesti ... ar trebui sa incerci .. sa vezi cine esti .. unde te duce gandul .. in copilarile...sau .. iti rezolvi o problema de mult uitata. Efectiv iti poti canaliza toate gandurile catre un singur lucru, in acelasi timp sa fii in mai multe locuri. Un haos total, dar totodata un echilibru deplin.

    


PS. A nu se intelege ca acum ar fi OK sa prizezi cocaina sau mai stiu eu ce mizerie. Nu tot ce exista pe Planeta asta ar trebui testat, but then again .. daca urmasii urmasilor nostri nu trageau vaca de sani :P ... acum noi numai aveam cafe late :P daca ma intelegeti

#4
Nebeleizis

Nebeleizis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.07.2008
ati putea incerca mescalina.cumperi cactusu special (de pe internet sau de la floraria locala-numa sa-l iei pe ala bun) si in 2 zile ti-ai preparat mescalina :)
chestia cu 'drogurile' in romania a ramas de pe vremea comunistilor.toate drogurile-s rele!asa o fi....da' de ce diazepamul (valium) inca ii pe piata.a...se elibereaza cu reteta.ma scuzati!ar putea sa faca niste studii.....si sa introduca pe piata lsd,mecalina sau ciupercile psilocybin.consumate sub supravegerea unui personal adecvat ,aceste substante pot vindeca multe afectiuni fizice si psihice.stiati ca lsd-ul vindeca unele forme de cancer?DE FAPT....NU LSD-UL vindeca....ci tu ,folosind 'unealta'.ma rog, mentalitatea nu o sa se schimbe,genu asta de substante nu o sa fie lansate pe piata niciodata.aia de sus nu ne vor cu ochii deschisi.nu vor sa ne dam seama ca suntem niste sclavi(in mainile lor).nu vor sa ne dam seama ca ,de fapt,suntem divini.suntem particele din Dumnezeu.nu suntem diferiti cu nimic, unu fata de celalalt,dar in acelasi timp suntem unici prin modul in care ne folosim resursele(creieru). asta-i micul paradox care a dus la ura si la dispret.avem impresia ca suntem speciali, cand..toti suntem o apa si un pamant.toti avem sclipirea de geniu in noi si o folosim in anumite situatii in viata de zi cu zi.daca ar fi sa incercam sa o explicam....cuvintele-s de prisos, sunt triviale.sunt sigur ca toti am simtit la un moment dat ca am facut o chestie nemaipomenita si daca ar fi sa o zicem unui prieten sau parinte si-ar pierde semnificatia si sensul.

salvia e 'high-ul' legal (si mai sunt). motivul pt care salvia (in mod special) e legala ii urmatoru :te duce intr-un loc plin de intrebari la care doar tu poti sa raspunzi.esti dincolo de cea mai fantastica ,idioata,exagerata fantezia a ta in legatura cu drogurile si nu prea poate fi folosita sa te 'distrezi'.poti sa iti rezolvi unele probleme sufletesti.la fel ca si lsd-ul , salvia a mai fost folosita pt tratarea persoanelor alcoolice cu un procentaj de reusita mare.substantele mentionate nu-s 'party drugs'.trebuie sa aveti mare grija cu ele.influenteaza modul in care percepi lumea.trebuie constientizat ca (mai ales in cazut lsd-ului) nu o sa mai fi la fel dupa experienta (poti fi mai destept de 10 de ori....sau poti cadea intr-o depresie majora --totul consta in scopul pt care consumi substanta si nu in ultimu rand locatia, care trebuie aleasa cu grija).trebuie sa fii pregatit fizic si psihic pentru ceea ce o sa vina.chiar daca vrem sau nu ,cu totii trecem prin experiente similare....cand murim

Edited by Nebeleizis, 31 July 2008 - 02:27.


#5
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

Nu exista nici o dovada ca halucinatiile sunt produse de creier!

asa e, sint produse de pipota!!!!!!111

ma distreaza cind tot felul de drogati emana tot felul de teorii fulminante despre obiectele muncii lor :lol:

#6
Nebeleizis

Nebeleizis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.07.2008
nici nu ma asteptam la alt raspuns.da' , oricum, ai dreptate....is produse de pipota!!!!!!!!!

#7
nebun`

nebun`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 19.02.2004

 Mosotti, on Jul 31 2008, 07:52, said:

asa e, sint produse de pipota!!!!!!111

ma distreaza cind tot felul de drogati emana tot felul de teorii fulminante despre obiectele muncii lor :lol:




"drogati"




...nici nu trebuie sa ne cunoastem vreodata ..te cunosc ca in palma.






si nu pur si simplu drogati .. ci tot felul de drogati ... mda .. suntem pe nivele .. open minded si stubborn ... ghici unde esti tu .

#8
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Is produse de creier si de acea substanta chimica. Nu este evident ?

"sunt oare halucinatiile simple rezultate ale activitatii chimice din creier, sau reprezinta un alt mod de perceptie al realitatii ? "

Pai reprezinta un alt mod de perceptie a realitatii,  rezultat in urma schimbarii activitatii chimice din creier .

Uite ca sa dau un exemplu de oameni care percep realitatea altfel decat noi (cei care gusta cu urechea de exemplu') http://en.wikipedia....iki/Synesthesia

Cat despre posibila sursa a tutror religiilor... http://en.wikipedia..../Bicameral_mind

Edited by Stapanul_clonelelor, 31 July 2008 - 19:38.


#9
ender1975

ender1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 23.02.2008
Salvia divinorum este introdusa foarte funny si obiectiv de Terence Mckenna maestrul psychedelicelor anilor 90:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZQppO6rFNK8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


 Stapanul_clonelelor, on Jul 31 2008, 19:30, said:

Is produse de creier si de acea substanta chimica. Nu este evident ?
Pai reprezinta un alt mod de perceptie a realitatii,  rezultat in urma schimbarii activitatii chimice din creier .

Uite ca sa dau un exemplu de oameni care percep realitatea altfel decat noi (cei care gusta cu urechea de exemplu') http://en.wikipedia....iki/Synesthesia

Cat despre posibila sursa a tutror religiilor... http://en.wikipedia..../Bicameral_mind

Pai aici mi se pare ca te contrazici singur! Ori sunt produse de creier, ori sunt un alt mod de perceptie? Ca sunt produse de creier este considerat de psihologia clasica, adica ar fi rezultatul imaginatiei, experientelor si amintirilor noastre.
Printr-un alt mod de perceptie se mai poate intelege receptia altor frecvente, sau poate chiar a altor dimensiuni sau universuri paralele (bineinteles aceste idei sunt inca la nivel de speculatii). Incearca sa consideri modelul de receptor al creierului, adica in stare normala percepem lumea pe care o stim cu totii, iar in anumite conditii, sub influenta substantelor psychedelice spre exemplu, creierul devine receptor la alte frecvente, respectiv la alte realitati sau dimensiuni.
E posibil ca glanda pineala (care la unele reptile este practic un organ de simt cu lentila si retina!) sa fi ramas inca in decursul evolutiei un organ de simt ce poate fi activat sub influenta psychedelicelor spre exemplu. Chestiile despre Synesthesia vazute acum si de mine pe net sunt probabil niste anomalii vizuale sau auditive. Halucinatiile nu sunt ceea ce s-ar vedea cu ochii, auzi cu urechile, samd, ... e posibil sa apara cum spuneam, la activarea glandei pineale. Cel putin asta e tendinta psihologiei moderne, cauta informatii despre Rick Strassman si afli ce e cu DMT-ul si glanda pineala (the third eye). Sau mai cauta despre studiile lui Stanislav Grof.

Cat despre posibila sursa a tutror religiilor ... vezi filmul "Pharmacratic inquisition", poate fi socant pentru multi

http://video.google....942553983229569

si afli cum shamanismul si psychedelicele stau la baza religiilor.

#10
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
"Ori sunt produse de creier, ori sunt un alt mod de perceptie"

Modul de perceptie este produs de creier ... inclusiv halucinatia este o perceptie.

#11
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006
Ce cretini si comunistii astia, ca si cei de dupa ei de altfel : sa interzica ei tocmai drogurile, care sint tot ce poate fi mai bun pe lume ! Ma duc sa trag o pipa.

#12
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

 Stapanul_clonelelor, on Aug 1 2008, 09:04, said:

"Ori sunt produse de creier, ori sunt un alt mod de perceptie"

Modul de perceptie este produs de creier ... inclusiv halucinatia este o perceptie.

daca halucinatia e o perceptie iar realitatea este tot o perceptie, inseamna ca noi ne impunem realitatea (sau ne-o impun altii), iar barierele din creier pot fi doborate. trebuie upgradat softul, pentru ca hardul se pare ca e capabil si de alte perceptii  ;)

#13
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008
Kary Banks Mullis, Ph.D. (born December 28, 1944) is an American biochemist and Nobel laureate.
Dr Mullis was awarded the Nobel Prize in Chemistry in 1993 for his development of the Polymerase Chain Reaction (PCR), a central technique in biochemistry and molecular biology which allows the amplification of specific DNA sequences. Dr Mullis subsequently was awarded the Japan Prize that same year.

Quote

In a Q&A interview published in the September 1994 issue of California Monthly, Mullis said, "Back in the 1960s and early '70s I took plenty of LSD. A lot of people were doing that in Berkeley back then. And I found it to be a mind-opening experience. It was certainly much more important than any courses I ever took." [15] During a symposium held for centenarian Albert Hofmann, Hofmann revealed that he was told by Nobel-prize-winning chemist Kary Mullis that LSD had helped him develop the polymerase chain reaction that helps amplify specific DNA sequences.

LOL :lol:

#14
FolderBulk

FolderBulk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 19.08.2007

 tytysor, on Aug 2 2008, 17:15, said:

Ce cretini si comunistii astia, ca si cei de dupa ei de altfel : sa interzica ei tocmai drogurile, care sint tot ce poate fi mai bun pe lume ! Ma duc sa trag o pipa.
Un topic despre droguri ? Interesant . Parca stiam ca Softpedia nu incurajeaza pirateria , alea ,alea .... Cam multe detalii despre droguri , unii s-ar putea sa devina curiosi .

Edited by FolderBulk, 04 August 2008 - 05:54.


#15
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

 FolderBulk, on Aug 4 2008, 06:52, said:

Un topic despre droguri ? Interesant . Parca stiam ca Softpedia nu incurajeaza pirateria , alea ,alea .... Cam multe detalii despre droguri , unii s-ar putea sa devina curiosi .

nici televiziunile nu incurajeaza violurile sau crimele, totusi ele ne sunt prezentate zilnic ... ar putea tenta pe cineva ? probabil, dar pentru asta exista legi care pedepsesc violul, crima sau posesia de droguri.

rolul televiziunilor, presei si a forumurilor este de informare, iar daca nu-ti place subiectul, ai tot dreptul sa-l ignori. nu am dreptate ?  :P

#16
FolderBulk

FolderBulk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 19.08.2007

 konami, on Aug 4 2008, 07:10, said:

nici televiziunile nu incurajeaza violurile sau crimele, totusi ele ne sunt prezentate zilnic ... ar putea tenta pe cineva ? probabil, dar pentru asta exista legi care pedepsesc violul, crima sau posesia de droguri.

rolul televiziunilor, presei si a forumurilor este de informare, iar daca nu-ti place subiectul, ai tot dreptul sa-l ignori. nu am dreptate ?  :P


Da . Am inteles . Dar de curiozitate ai citit mai sus fraza asta ?
"eu spun sa incerati odata pe pielea voastra ... Salvia Divinorum ... dupa care astept parerile.
Este un drog legal, se poate procura de pe net, sunt atatea magazine, chiar si .ro, iar efectul lui este ... inexplicabil"

Zi-mi si mie unde ai vazut la stiri ca sunt prezentate "droguri legale" ... Unde vezi in cuvintele de mai sus "informarea" cu care bati toba ?  ;)

Sau aici "ati putea incerca mescalina.cumperi cactusu special (de pe internet sau de la floraria locala-numa sa-l iei pe ala bun) si in 2 zile ti-ai preparat mescalina  ". In curand o sa postati "vreti sa incercati sa fabricati o bomba ? Ai nevoie de .... Si bineinteles un PS : Bla Bla Bla ... este ilegal sa arunci in  aer ceva ..."

Cam multe detalii despre cum sa te droghezi pe aici . Eu as inchide topicul . Titlul era altul .

Edited by FolderBulk, 04 August 2008 - 14:06.


#17
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

 FolderBulk, on Aug 4 2008, 15:01, said:

Da . Am inteles . Dar de curiozitate ai citit mai sus fraza asta ?
"eu spun sa incerati odata pe pielea voastra ... Salvia Divinorum ... dupa care astept parerile.
Este un drog legal, se poate procura de pe net, sunt atatea magazine, chiar si .ro, iar efectul lui este ... inexplicabil"

Zi-mi si mie unde ai vazut la stiri ca sunt prezentate "droguri legale" ... Unde vezi in cuvintele de mai sus "informarea" cu care bati toba ?  ;)

Sau aici "ati putea incerca mescalina.cumperi cactusu special (de pe internet sau de la floraria locala-numa sa-l iei pe ala bun) si in 2 zile ti-ai preparat mescalina  ". In curand o sa postati "vreti sa incercati sa fabricati o bomba ? Ai nevoie de .... Si bineinteles un PS : Bla Bla Bla ... este ilegal sa arunci in  aer ceva ..."

Cam multe detalii despre cum sa te droghezi pe aici . Eu as inchide topicul . Titlul era altul .

"droguri legale" sunt si medicamentele, iar reclame la medicamente vezi in fiecare zi  :lol:

acum ca am stabilit termenii, ai ceva de spus si ontopic ? mie subiectul mi se pare interesant, si chiar sunt curios sa citesc despre experientele celor care folosesc asa ceva

sau daca nu te intereseaza, poti sa ignori de acum incolo topicul  :P

#18
FolderBulk

FolderBulk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 19.08.2007

 konami, on Aug 4 2008, 15:22, said:

"droguri legale" sunt si medicamentele, iar reclame la medicamente vezi in fiecare zi  :lol:

acum ca am stabilit termenii, ai ceva de spus si ontopic ? mie subiectul mi se pare interesant, si chiar sunt curios sa citesc despre experientele celor care folosesc asa ceva

sau daca nu te intereseaza, poti sa ignori de acum incolo topicul  :P
Bunica ta cand cumpara aspirina mergea la Drogherie . Contrar asteptarilor tale ea chiar folosea aspirina pentru dureri de cap si nu pe post de drog. Astea sunt medicamente .

Acum daca eu am fost off-topic spune-mi si mie ceva on-topic . Lumineaza-ma ! Efectul psychedelicelor asupra creierului, posibila sursa a tuturor religiilor .
Arata-mi si mie ceva on-topic scris pana acum . Si te rog sa incepi cu tine . OK ???

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate