Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

martor in proces cand esti in judecata cu una din parti in alt proces- e posibil?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
nitmar

nitmar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 08.07.2007
Poate o instanta civila sa te accepte ca martor in proces de plangere contraventionala cand pe aceeasi cauza ai facut plangere penala impotriva celui care te cheama ca martor si care este petent in acest proces?
Am facut o plangere la itm impotriva firmei la care am lucrat pentru neachitarea salariului timp de 4 luni; itm a facut un control,i-a dat amenda si un termen pana la care sa-mi achite restantele salariale, iar el a contestat in instanta procesul verbal- din aprilie ii tine pe cei de la itm in instanta. Intre timp,eu l-am bagat in penal pe patron pt inselaciune,fals in declaratii etc.,dosar care se afla in cercetare penala.Acum ma trezesc cu citatie , fostul patron ma cheama in procesul lui cu itm-ul ca martor. Martor la ce naiba? Eu am facut o sesizare,itm a facut un control si a dispus.Eu nu am fost martor la control si nu am nici o informatie legata de acest fapt. Practic se razbuna, e un mod de hartuire si de prejudiciere a cercetarii penale aflate in desfasurare- in instanta eu ar trebui sa vorbesc in public,inclusiv in fata lui despre aspecte care le-am reclamat si se afla in cercetare, asa ca baiatul va fi pus in tema... Cum e posibil asa ceva?

#2
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
In primul rand, fa urgent o cerere de interventie in procesul civil. Fara sa pomenesti nimic de "calitatea" de martor. Este interesul tau sa sustii actiunea civila, fiind persoana prejudiciata de catre actele patronului, hotararea instantei fiindu-ti opozabila. Mai jos, prevederile C. proc. civ.:

"Interventia

            Art. 49. - Oricine are interes poate interveni intr-o pricina ce se urmeaza intre alte persoane.
            Interventia este in interes propriu cand cel care intervine invoca un drept al sau.
            [...]
            Art. 50. - Cererea de interventie in interes propriu va fi facuta in forma prevazuta pentru cererea de chemare in judecata.
            Ea se poate face numai in fata primei instante si inainte de inchiderea dezbaterilor".

Tu invoci drepturile tale in calitate de salariat pagubit prin actul ilegal al patronului. Cand te infatisezi la data stabilita pentru audieri ca martor, invoci calitatea de parte in acel proces administrativ, asa ca nu poti fi martor.

Oricum, hotararea penala definitiva are autoritate de lucru judecat fata de cea civila. Iar din momentul in care se pune in miscare actiunea penala, instanta suspenda de drept actiunea civila.


Probabil ca instanta civila (de contencios administrativ, banuiesc) nu a verificat calitatea persoanelor. Lista cu martori a fost alcatuita de catre patron impreuna cu avocatul sau, presedintele a aprobat-o mecanic, dupa care au urmat citatiile.
In nici un caz tertipurile lui nu pot prejudicia procesul penal, important e ca tipul sa fie trimis in judecata si condamnat.

Insa cum sustii acuzatiile de inselaciune, fals in declaratii, etc.?

#3
nitmar

nitmar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 08.07.2007

 clara_spiele, on Jul 27 2008, 22:45, said:

In primul rand, fa urgent o cerere de interventie in procesul civil. Fara sa pomenesti nimic de "calitatea" de martor. Este interesul tau sa sustii actiunea civila, fiind persoana prejudiciata de catre actele patronului, hotararea instantei fiindu-ti opozabila. Mai jos, prevederile C. proc. civ.:

"Interventia

            Art. 49. - Oricine are interes poate interveni intr-o pricina ce se urmeaza intre alte persoane.
            Interventia este in interes propriu cand cel care intervine invoca un drept al sau.
            [...]
            Art. 50. - Cererea de interventie in interes propriu va fi facuta in forma prevazuta pentru cererea de chemare in judecata.
            Ea se poate face numai in fata primei instante si inainte de inchiderea dezbaterilor".

Tu invoci drepturile tale in calitate de salariat pagubit prin actul ilegal al patronului. Cand te infatisezi la data stabilita pentru audieri ca martor, invoci calitatea de parte in acel proces administrativ, asa ca nu poti fi martor.

Oricum, hotararea penala definitiva are autoritate de lucru judecat fata de cea civila. Iar din momentul in care se pune in miscare actiunea penala, instanta suspenda de drept actiunea civila.


Probabil ca instanta civila (de contencios administrativ, banuiesc) nu a verificat calitatea persoanelor. Lista cu martori a fost alcatuita de catre patron impreuna cu avocatul sau, presedintele a aprobat-o mecanic, dupa care au urmat citatiile.
In nici un caz tertipurile lui nu pot prejudicia procesul penal, important e ca tipul sa fie trimis in judecata si condamnat.

Insa cum sustii acuzatiile de inselaciune, fals in declaratii, etc.?


Imi cer scuze,mi-a fost mutata in alt topic si abia acum am vazut raspunsul. Le sustin cu martori si inscrisuri- respectiv copii dupa facturi ale firmei semnate de mine si cu CNP-ul meu pe ele,pot aduce in instanta inclusiv clientii firmei cu facturile de vanzare-cumparare ale autovehicului in original. El a declarat si ca nu are cunostiinta de una din firmele la care am lucrat pentru el(am lucrat pentru el la doua firme consecutiv- una ii apartine,cealalta nu ),pot dovedi ca el a administrat-o cu martori ; iar inselaciunea- s-a prezentat ca asociat al firmei X, el a reprezentat societatea in relatia cu terti,inclusiv in fata organelor de control cand a incasat amenzi cu nemiluita, iar ulterior la registrul comertului am vazut ca unicul asociat al firmei este o persoana de care nu am habar, deci el si-a asumat in mod mincinos aceasta calitate. Ce este mai grav,si in aceasta vara a continuat aceeasi tactica, de a-si ascunde activitatea in spatele unei firme care nu face trimitere catre el- am sesizat si itm,si opc si garda financiara,dar nu stiu daca s-a deranjat cineva sa-i faca vreun control. Era o idee buna sa intru ca parte in acest proces,dar e prea tarziu,nici nu ma simt pregatita de o confruntare cu el. Oricum daca ar castiga itm,acesta i-a impus masuri obligatorii de achitare a restantelor salariale,deci...A,am ca dovezi si sms-uri trimise de el in care isi recunoaste restantele salariale dar le conditioneaza de retragerea plangerii la itm.
Ma gandesc ca ma cheama ca martor doar pentru a gasi o bresa in sanctiunea pe care i-a dat-o itm,de aceea incerc sa impiedic audierea.Maica-sa e boss la primarie si are un avocat beton,iar eu ca martor nu voi avea avocat langa mine.
De aceea ma gandeam sa invoc pe de o parte faptul ca pe aceeasi cauza am introdus plangere penala impotriva lui, apoi ca sunt direct interesata intr-o solutie favorabila itm,pt a-mi recupera restantele salariale. As putea spune ca nici nu am fost martor la controlul ce itm l-a facut la firma lui, si nici nu am cunostiinta de vreun aspect legat de modul de desfasurare al acestui control,am fost informata prin posta de itm de masurile dispuse- dar aici mi-e teama sa nu le fac probleme celor de la itm,nu prea stiu ce a contestat individul. Nu stiu,sunt intr-o ceata totala.

Edited by nitmar, 06 August 2008 - 13:14.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate