Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Peleti, brichete, pellets

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
994 replies to this topic

#811
gooagle

gooagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 01.05.2010
daca este cineva care are detalii eu as fi interesat de o solutie pentru fabricat peleti din lemn ...

#812
slego

slego

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.02.2014

 dcristiand, on 06 februarie 2017 - 11:08, said:

În Bacău, peleții se vând „ca pâinea caldă”... dede nu mai are peleți de 2 săptămâni și va primi cel mai devreme după 15 feb. ...; romst nu are (n-am fost să văd dar mi-a spus cineva); prakt sunt cei mai mari derbedei: au avut cei mai scumpi peleți din piață (16-17 lei pe vremea când ceilalți vindeau cu 13,5 și se găseau); când a început criza, au mărit prețul și au ajuns să vândă cu 19 lei sacul! până au terminat tot ce aveau; am întrebat când mai aduc și mi-au zis că, cel mai probabil, nu vor mai aduce... că iarna e cam gata și nu vor să stea cu ei pe stoc peste vară...; singurul loc unde am găsit a fost LerMer: peleți scw cu 14,35 sacul; doar că sunt mai slabi decât cea ce am avut până acum de la schw: 4,8 Kw/kg în loc de 5 și peste... oricum, am luat 40 de saci; cu încă 20 pe care îi mai aveam în magazie, sper să îmi ajungă până se mai încălzește afară când, dacă nu mai apar peleți pe piață, pot să merg cu centrala electrică fără să mă rupă...
Părerea mea este că această criză este puțin cam forțată: ce-i drept, a fost mai frig ca în iernile trecute iar lemn s-a tăiat mai puțin; astfel, majoritatea dealerilor au epuizat stocul contractat mai devreme decât au estimat iar acum se cam codesc să mai cumpere peste contract: și producătorii au mărit prețurile, mai ales la cantități mai mici decât contractele anuale obișnuite; plus adaosurile lor enorme, e posibil să nu-și recupereze banii din piață, să rămână cu ei peste vară și, pentru a-și goli depozitele, să fie nevoiți să facă discount-uri, poate chiar semnificative; ceea ce le va scădea profitul, sau chiar i-ar putea duce în pierdere... așa că vor aproviziona doar cu cantități mici și, de preferință, dacă îi „roagă” producătorii... ceea ce este mai greu de imaginat...; în felul acesta piața devine și mai impredictibilă decât era; cel mai probabil vom face fiecare dintre noi (sau majoritatea) stoc pentru întreaga iarnă următoare, eventual încă ceva în plus, ne vom orienta, de preferință, mai mult către producătorii locali verificați/verificabili și se va cumpăra mai puțin din DIY; aceștia vor rămâne cu cantități mari pe stoc; noi ne vom relaxa și vom stoca mai puțin iar ei vor contracta mai puțin; și astfel, peste două sezoane, va fi o criză și mai mare... cred că ar fi o idee bună ca cei ce nu au spații de depozitare adecvate sa-și facă între timp... privit din această perspectivă, viitorul încălzirii independente pare cam sumbru...
Problemele sunt mai multe: din cauza schimbarilor dese de legislatie (cod silvic) si amanarea licitatiilor sa creat o criza de lemn. Si lemnul ce se gaseste este scump. Primul efect a fost ca uni producatori de peleti care achizitionau biomasa (adica nu au ei o prelucrare ca sa-si preseze resturile) au dus lipsa acuta de materie prima si acea putina foarte scuma si au devenit nerentabil = au inchis astfel au disparut cantitati insemnate de peleti din Romania. A doua problema este ca DIY nu face stocuri peste vara si nici nu fac actiuni sa atraga consumatorii sasi faca stocuri. Astfel vanzarile in Romania sunt aproape zero vara si foarte mari iarna. Aici mai e o problema chiar daca ar fii destul pelet nu s-ar putea distribui cantitati asa mari in interval scurt de timp ca nu gasesti camioane (vorbin de un necesar de aproape 0 vara si iarna ai nevoie de 200 - 300 camioane pe saptamana, sunt 105 magazine DIY in RO care are nevoie minim de 2 camioane saptamanal fiecare). Astfel in RO se produc destui peleti doar ca pe perioadele cand populatia nu cumpara acestia pleaca din tara si mai tarziu lipsesc aceste cantitati. Solutia e simpla: cumparati minim 60% vara astfel incat sa existe o vanzare si o distributie constanta pe tot parcursul anului. Am avut situatii cand am mers sa cumpar vara la DIY si au zis ca in extrasezon nu tin pe stoc dar am spus ca vreau sa-mi aduca pe comanda ca daca nu am sa mobilizez si alti consumatori si mergem direct la producator, astfel au cedat si au adus. Trebuie sa intelegem ca nici producatorii si nici distribuitorii nu pot stoca toata productia de pe vara. Ea trebuie stocata de catre consumatori in mare parte. Zicea cineva ca din cauza crizei a crescut pretul, este fals pentru ca e normal ca in plina iarna sa fie mai scump si vara mai ieftin. Anul acesta a crescut ceva mai mult pretu pentru ca si materia prima e mult mai scumpa.

 gooagle, on 07 februarie 2017 - 11:02, said:

daca este cineva care are detalii eu as fi interesat de o solutie pentru fabricat peleti din lemn ...
Inainte de orice studiaza piata biomasei ca s-ar putea sa ajungi la concluzia ca nu este sau daca este e prea scumpa (sunt firmele producatoare de PAL MDF OSB care isi permit sa plateasca mai mult pentru ca si produc un produs cu valoare adaugata mai mare). Actualmente supravietuiesc doar cei care prelucreaza lemn si peleteaza propriul rumegus. Si asa va ramane minim 3 ani de acum in colo.

#813
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
@Slego eu am intrebat vara la magazinele din BUC zona nord de peleti si nici unul nu aducea. Au scos peletii doar toamna, deesi Hornb... in nord are unde sa-i depoziteze...

#814
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 25.01.2007
Totusi nu inteleg, anul trecut pe vremea asta erau peleti pe toate drumurile. Anul asta cred ca e o combinatie nefericita intre vremea rece in toata Europa si lipsa materialului lemnos pe plan local.

#815
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
Aceiasi nelamurire o am si eu...

#816
maiandrei

maiandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 26.07.2003
Să fie din cauză că, începând din ianuarie 2016, defrișările ilegale au devenit amenințări la securitatea națională?

http://mobile.hotnew.../stire/20716276

#817
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 25.01.2007
Si fix in ianuarie 2017 au inceput sa le fie frica de lege?

#818
maiandrei

maiandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 26.07.2003
S-au terminat stocurile și poate le e teamă până nu se dă liber din partea noii orânduiri...

Edited by maiandrei, 12 February 2017 - 01:25.


#819
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 25.01.2007
Pai si hotii de lemne au tinut seama vreodata de vreo oranduire? Cred ca e o explicatie mai simpla si mai directa: penuria asta prea coincide cu frigul din Europa si inceputul de an.

#820
SacDePureci

SacDePureci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 12.02.2007
Care gasiti peleti in zona Bucuresti, va rog mult postati aici ca eu cat de o saptamana si nu gasesc. Un baiat de la Dedeman mi-a zis ca au peleti pe stoc doar la Botosani! Mai am cativa saci pentru saptamana asta si dupa aia....

#821
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011
Cred ca problema e pe partea de distributie. In Cluj gasesti peleti la toate magazinele. La leroy am numarat vre-o 10 paleti numai la intrare, nu stiu daca mai au si prin spate. La fel si la Dedeman. Ma mira ca nu o redistribuie unde e cerere, probabil din cauza greutatii.

#822
mondidi

mondidi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.06.2004
In Botosani si Suceava sunt peleti peste tot. Am vazut de brad si de fag.

#823
dcristiand

dcristiand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.09.2016
păi, din păcate, e simplu: ca și concepție generală, încălzirea pe peleți era considerată un „lux” costurile mari de investiție fiind accesibile unui „public” cu venituri peste medie; public regăsit preponderent în zona București, Banat, Ardeal, zone cu venituri/nivel de trai, mai ridicate; acolo e și criza mai mare, la antipod sunt zonele mai sărace... la Dărăbani mă îndoiesc că are cineva încălzire pe peleți... :-(

#824
mondidi

mondidi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.06.2004
La Darabani sunt multi pe lemn si cu centeale bune (scumpe).


#825
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009
Apropo, stie careva o presa mecanizata (electric, hidraulic) pentru gospodarie ? Sa fie si la un pret rezonabil ? Caut de 2 saptamani pe net si nu gasesc nimic mai ieftin de 1000 Euro; plus ca nu bricheteaza decat 'scobitori'. Asta ma duce cu gandul la chinezi: pana n-o sa puna astia mana si pe piata asta cum s-a mai intamplat. Exemplu concret: presele electrice casnice pentru ulei. Inainte nu gaseai deloc, apoi au aparut scumpeturi de care nu te puteai apropia si la urma vin chinezii cu aparate rezonabile la un pret si mai rezonabil. mentionez: uz casnic, nu forjare industriala. Poate stie cineva ceva interesant si ne ajuta si pe noi. Eu mi-am construit una manuala cu cric hidraulic de 20 tone, 6 batoane odata, dar nu am randament. Deci m-ar interesa si ceva mecanizat, la cat rumegus imi ramane dupa lucrari; sunt tamplar. Stima si sanatate.

P.S. Si daca nu stie nimeni, mi-a venit o idee la o adaptare despicator lemne electric, pret aprox. 1000RON nou. Sa ma uit pe net cam cum s-ar putea adapta.

Edited by leonardusius, 16 February 2017 - 11:14.


#826
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,944
  • Înscris: 02.02.2007

 maiandrei, on 11 februarie 2017 - 23:29, said:

Să fie din cauză că, începând din ianuarie 2016, defrișările ilegale au devenit amenințări la securitatea națională?

http://mobile.hotnew.../stire/20716276
urmeaza sa vedem la tv o babuta care iese din padure cu un carut cu crengi, inconjurata de jandarmi si un procuror DNA, triumfator....

#827
slego

slego

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.02.2014

 godaro, on 10 februarie 2017 - 23:25, said:

Totusi nu inteleg, anul trecut pe vremea asta erau peleti pe toate drumurile. Anul asta cred ca e o combinatie nefericita intre vremea rece in toata Europa si lipsa materialului lemnos pe plan local.
Pe scrurt asa este.

 forbes29, on 10 februarie 2017 - 21:55, said:

@Slego eu am intrebat vara la magazinele din BUC zona nord de peleti si nici unul nu aducea. Au scos peletii doar toamna, deesi Hornb... in nord are unde sa-i depoziteze...
Pana acum retailarii nu au dat atentie produsului decat in sezon. Am auzit si eu raspunsuri cum ca nu au spatiu vara pentru ca aduc alte produse de sezon, adica pamant de flori etc. Acum cred ca si populatia si retailu au invatat lectia si isi schimba fiecare politica de achizitie. cu riscu de a ma repeta: daca populatia cere peleti vara se vor adapta si retailarii si producatorii ca nu le convine sa piarda vanzari.

#828
slego

slego

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.02.2014

 adi_stezar, on 15 februarie 2017 - 07:19, said:

Cred ca problema e pe partea de distributie. In Cluj gasesti peleti la toate magazinele. La leroy am numarat vre-o 10 paleti numai la intrare, nu stiu daca mai au si prin spate. La fel si la Dedeman. Ma mira ca nu o redistribuie unde e cerere, probabil din cauza greutatii.
Va spun eu, la cat reusesc sa achizitioneze nu le ajunge pentru toate zonele si atunci incearca sa acopere in fiecare saptamana o zona.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate