Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Peleti, brichete, pellets

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
994 replies to this topic

#847
Emilia-G

Emilia-G

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.06.2017
Avem montata de 4 ani o centrala pe peleti FERROLI BIOPELLET. Suntem din Bucuresti si anul acesta  (dupa frigul tras in iarna) am spus ca trebuie sa ne aprovizionam din vara.

Saptamana trecuta am facut o vizita pe la magazine, dar preturile sunt totusi extrem de ridicate, si ni s-a spus ca preturile nu mai scad.

HORNBACH - Peleti Ucraina - 17.01 ron /sac - peleti deschisi la culoare dar maruntei, nu cred ca sunt de calitate foarte buna
DEDEMAN -   Peleti Schweighoffer - 16.01 ron/sac
MR BRICOLAGE  - Peleti Schweighoffer - 16.99 ron/sac (dar mai aveau doar 4 tone pe stoc)
PRAKTIKER - Au spus ca pana in toamna nu mai aduc
BRICO DEPOT - Aveau doar peleti din biomasa de 8 mm


Am postat pe acest forum in speranta ca poate ne sugerati o sursa mai ieftina, nu trebuie sa fie calitatea cea mai buna.
Vrem sa achizitionam 5-6 tone peleti.

Multumim anticipat!

#848
Emilia-G

Emilia-G

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.06.2017
Buna seara,

Revin cu rugamintea de a ne ajuta cu cateva informatii pentru achizitia de peleti pentru aceasta iarna.

La magazine  (Dedeman, Romstal) preturile sunt destul de ridicate in acest moment (16 ron si 17 ron/sacul) si ni s-a spus ca preturile nu mai scad in vara, chiar s-ar putea sa creasca din toamna.

Suntem interesati de 5-6 tone.  Va multumim!

#849
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Fara intentia de a face reclama cuiva, stie cineva mai multe despre campania asta de precomenzi?
https://www.bio-comb...mpcode=pretlist

#850
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
M-am inscris eu azi...vedem ce preturi dau
Ceva surse locale de peleti in zona Bucuresti/IF puteti recomanda? Al meu a inchis taraba.
Multumesc.

#851
Olyasis

Olyasis

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.07.2017
Salut! Nu am mai fost pe aci de ceva ani si vad ca nici contul meu vechi nu mai merge :(
Caut si eu bricheti, mi-ar trebui pentru jnceput vre-o 3-4 tone. Cineva mi-a lasat in posta vre-o 3 luni in urma un aviz publicitar ca vand bricheti din aia negri cu gaura (asa erau in desen)  facuti din floarea soarelui ori ceva de felul asta pa 140 eur tona. Totodata iti dau un fel de catalizator care se pune pe foc si arde odata la nu stiu cate tone pentru a curata  depunerile garantat.. Totul bine parca  dar nu pot gasi acea  bucata de hartie cu anuntul si nici la vecini nu l-am gasit pierdut. Cine a auzit despre astfel de chestii? Eu sunt mai nou cu brichetii si abea anul acesta incep a-i utiliza.

Eu stau la Iasi dar poate a ajuns prin tara pe undeva si prind un telefon de contact?



#852
flch

flch

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.01.2017
Salut. Locuiesc langa Cluj Napoca si intentionez in perioasa aceasta sa achizitionez cateva tone de peleti (probabil la sac). Exista doritori din zona care ar fi dispusi la o asociere in vederea reducerii costurilor de transport? Am gasit o solutie rezonabila la 800ron/tona fara transport. Peleti amestec fag cu rasinoase (calitate buna din ce am auzit).

#853
ecalin1

ecalin1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.03.2009

View Postflch, on 25 iulie 2017 - 22:28, said:

Salut. Locuiesc langa Cluj Napoca si intentionez in perioasa aceasta sa achizitionez cateva tone de peleti (probabil la sac). Exista doritori din zona care ar fi dispusi la o asociere in vederea reducerii costurilor de transport? Am gasit o solutie rezonabila la 800ron/tona fara transport. Peleti amestec fag cu rasinoase (calitate buna din ce am auzit).
suna bine. despre ce marca este vorba?

#854
flch

flch

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.01.2017

View Postecalin1, on 26 iulie 2017 - 16:47, said:


suna bine. despre ce marca este vorba?

Salut.nu e o marca. E o firma mica langa zalau care produce peleti.eu nu am incercat inca marfa.
Din ce am citit pe alt forum am inreles ca ar fi calitate ok.se pot testa(am vorbit cu ei la telefon).
Daca te intereseaza cam ce cantitate ai vrea sa iei?eu ma gandesc pt mine la 5t insa inainte o sa vreau sa ii testez.

#855
MarianDVM

MarianDVM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.07.2017
Buna seara>Sunt nou pe aici si proaspat proprietar de CT peleti Biodom 34,suprafata totala 130 m2, dar inarna asta incalzesc doar 65m2 pt ca restul nu este gata (pregatim camera tehnica ,instalatia si pana in toamna o pun in functiune),dar de unde luam peleti???Instalatorul meu mi-a spus sa iau doar Schw. ca nu lasa cenusa,chiar daca eu am gasit la Buzau (site-ul peleti-bricheti) peleti de fag cu 750 to +tva si 300lei transportul (vreau doar 3 tone),ca cica aia de fag lasa cenusa multa si au nisip.Astazi am fost la BricoDepot in Orhidea si nu aveau nici urma,apoi am fost la Dede in Militari si nu aveau decat bricheti.Am intrebat la termice si au zis sa ma puna pe lista de asteptare unde mai sunt inca cel putin 10 clienti inaintea mea care vor intre 3 si 10 to fiecare.Baiatul de la tejghea mi-a spus ca se respecta lista si cum vine marfa de la Schw. suna pe rand pe fiecare, (oare ?) si cam intr-o luna imi vine randul!!!Pai mai stau o luna asa si dupa aia se scumpesc sau vine o criza ca iei si peleti de papadie de nevoie? Voi cum va descurcati?Doresc indrumari si sfaturi de la cei mai vechi in bransa,cu experienta anilor trecuti.Ce Ct,ce peleti,de unde,etc.Cu stima.

#856
aditzuBA

aditzuBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 27.02.2007
Au si de brad , am luat eu miercuri 990 cu tot cu transport in Clinceni/Putul Olteni (....au depozit in Magurele si sunt super prinsi , trebuie sa stai pe capul lor cu telefoanele)
Cei de fag lasa zgura...posibil sa mearga pe Biodom, eu am o centrala mai ieftioara care e pretentioasa la pelleti.
Oricum ar fi...ia un aspirator de cenusa ca usureaza treba la curatat.

0740250256......D-na Alina

Bafta!

#857
MarianDVM

MarianDVM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.07.2017
Multumesc aditzuBA pt raspuns.Dar cine are depozit pe magurele,cei de la peleti-bricheti.ro?Ca ar fi aproape de line,stau pe Alexandriei.Daca ai mai luat de la ei ,cum sunt si de care ai luat?Ms.

#858
aditzuBA

aditzuBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 27.02.2007
Salutare
Este vorba despre cei de la Eco Pellet din Buzau.
Au depozit in Magurele pe langa cei de la Urgent Curier ...aleea Atomistilor parca.
E prima data cand iau de la ei , eu am luat din cei de brad.

#859
ecalin1

ecalin1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.03.2009

View PostMarianDVM, on 29 iulie 2017 - 14:26, said:

Multumesc aditzuBA pt raspuns.Dar cine are depozit pe magurele,cei de la peleti-bricheti.ro?Ca ar fi aproape de line,stau pe Alexandriei.Daca ai mai luat de la ei ,cum sunt si de care ai luat?Ms.

gasesti mai ieftin online bio-combustibil.ro

#860
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
16 ron sacul de peleti de brad in Hornbach Militari. Producator Ecowood. Anul trecut au fost 13.6 ron - Schweighoffer pana prin Decembrie cand au disparut.

#861
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
In judetul bihor de unde pot achizitiona peleti la un pret acceptabil? 5-6 tone mie cu un total de 20-30 de tone daca pretul este bun cumulat cu vecini

#862
ecalin1

ecalin1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.03.2009
a mai gasit cineva peleti rasinoase in zona Bucuresti?
multumesc

#863
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Brico Depot Militari 19ron sacul.
Mi se pare mie sau au sarit preturile cu 30-50% fata de anul trecut?

Inteleg ca e groasa treaba si cu lemnul de foc.

#864
dcristiand

dcristiand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.09.2016
dacă facem un calcul grosier: cât ar fi de proști peleții, tot au 4 Kw/Kg, adică 60 Kw/sac; la un randament mai modestuț, așa la vreo 85%, ajung cam 50 Kw în calorifere, adică vreo 0,4 lei/Kw (am pus 20 lei/sac ajuns în bunker-ul centralei); pe mine curentul mă costă în medie cam 0,65 lei/Kw în calorifere; deci, deocamdată e încă rentabil cu peleții dar s-ar putea în 2-3 ani să-mi pun întrebarea dacă mai merită... cam cum am făcut trecerea de la lemne la peleți...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate