Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Peleti, brichete, pellets

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
994 replies to this topic

#1
silviu318

silviu318

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 13.06.2008
Stie cineva cum se fac brichetele din rumegus? Ce se baga in rumegus sa stea asa lipit sau sta din cauza ca e presat? :unsure:  :helpsmilie:  :worthy:

#2
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

 silviu318, on Jul 24 2008, 14:00, said:

Ce se baga in rumegus sa stea asa lipit

Multe, multe atmosfere :D

#3
silviu318

silviu318

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 13.06.2008

 Berti, on Jul 24 2008, 14:23, said:

Multe, multe atmosfere :D
:lol:
Cat de multe?! (si doar atat,  se preseaza doar, nu se amesteca cu ceva lipici ca si PAL-ul?sau placajul?)
Spoiler


#4
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
"What are wood pellets?

Wood pellets are made from dry sawdust compressed under high pressure and extruded through a die.  They may include a low level of added binder, such as starch, but many use nothing other than steam.

They come in a range of sizes: for domestic and relatively small scale systems 6 or 8 mm is typical, while for larger systems 10 or 12 mm are common.

Wood pellets should be dry, clean, mechanically robust and have an ash content defined by the appropriate standard (see below) to which they have been made, which may also define other contaminants such as chlorine content.

They should also flow freely and can be delivered via a pneumatic system.

What are briquettes?
Briquettes are similar to wood pellets, but physically larger. Sizes vary but briquettes can vary in diameter from around 50 mm to 100 mm +. Briquettes are usually between 60 mm and 150 mm in length. They can offer a cleaner, more consistent alternative to firewood logs, offering higher energy density and steady combustion."


( http://www.biomassen...;_schema=PORTAL )

#5
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Pe un site niste indieni (saraci) aveau o presa cu surub si amestecau lut  cu rumegusu si uscau brichetele la soare. Problema cu lutul este ca lasa cenusa multa.

Masinile "moderne"  folosesc presiune si aburi. Poti incerca si cu pasta de faina incalzita-n apa pe post de lipici, dar nu stiu daca se merita. Tre sa pui cat mai putina ca sa nu sara pretul brichetei prea mult.

Exista si sobe care ard rumegusul direct.

#6
silviu318

silviu318

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 13.06.2008

 blimpyway, on Jul 24 2008, 16:00, said:

Exista si sobe care ard rumegusul direct.
Stiu de sobe din alea, dar mie imi trebuie pt centrala! :confused:

#7
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Si doar nu vrei sa-ti cumperi o masina de brichetat?

Un utilaj mic, cel mai mic, costa in jur de 13.000 de euro si scoate brichete rotunde, nu prea comprimate, adica se cam faramiteaza la o manipulare neadecvata. Cu cat creste presiunea de comprimare, creste si pretu utilajului. Brichetele cele mai eficiente sunt cele rectangulare, problema e ca, utilaju incepe de la 40.000 de euro (cel mai mic). Vezi aici, Modelu 100 costa vreo 40k+TVA, iar modelu 200 sare de 65K+TVA... iar restu, nici nu vreau sa-mi imaginez.

Asa cum am spus si mai sus, la mijloc sunt multe atmosfere... fara vreu adaos de liant, nici macar abur. Utilajul se racordeaza la reteau de apa, dar nu pentru umezirea rumegusului, ci pentru racirea uleiului.

Un asemenea utilaj, e mare consumator de energie, motoarele incep de la 4Kw si nu se opresc la 50Kw, ele sunt rentabile doar daca rumegusul nu trebuie transportat...

Edited by Berti, 24 July 2008 - 17:58.


#8
silviu318

silviu318

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 13.06.2008

 Berti, on Jul 24 2008, 18:55, said:

Si doar nu vrei sa-ti cumperi o masina de brichetat?

Un utilaj mic, cel mai mic, costa in jur de 13.000 de euro si scoate brichete rotunde, nu prea comprimate, adica se cam

NU, desigur. dar am talaj si rumegus si nu stiu ce sa fac cu el si ma gandeam sa fac cateva brichete manual, nu-mi trebuie mie utilaje ca nu am atata materie. ceva actionat manual sa faca cateva brichete pe zi, pana la iarna faceam ceva. ma interesa daca se lipeste cu ceva, dar daca e doar din forta se poate rezolva. merge facuta una (bricheta) de diametru=30 si peste 200 kg forta? (cam atata pot obtine)

Edited by silviu318, 24 July 2008 - 21:39.


#9
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 silviu318, on Jul 24 2008, 20:37, said:

NU, desigur. dar am talaj si rumegus si nu stiu ce sa fac cu el si ma gandeam sa fac cateva brichete manual, nu-mi trebuie mie utilaje ca nu am atata materie. ceva actionat manual sa faca cateva brichete pe zi, pana la iarna faceam ceva. ma interesa daca se lipeste cu ceva, dar daca e doar din forta se poate rezolva. merge facuta una (bricheta) de diametru=30 si peste 200 kg forta? (cam atata pot obtine)

sa nu te puna pacatu sa folosesti cleiuri sau prostii,ca ai omorit centrala/soba si cosul de fum.

#10
silviu318

silviu318

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 13.06.2008

 caldut, on Jul 24 2008, 22:41, said:

sa nu te puna pacatu sa folosesti cleiuri sau prostii,ca ai omorit centrala/soba si cosul de fum.
Stiu, stiu!  :lol: (ca de aia nu bag pal sau rumegus in ea) Si asa ma cam deranjeaza ca e din brad. si acel clei e periculos, se transforma intr-o mazga neagra!

#11
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
amidonul e un "clei" care arde curat.
Temperaturi de ardere ridicate rezolva si mazga din rasinoase

#12
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007

 Berti, on Jul 24 2008, 18:55, said:

Un utilaj mic, cel mai mic, costa in jur de 13.000 de euro

Anunt din .ro gasit cu gogu:  "Vand masina de brichetat 22000RON Masina ( presa ) de brichetat este marca Comafer, italiana, hidraulica, complet automata, 7,5-11Kw, 35-100Kg/ora, diametru brichete 70mm.Pret 22000 RON." adica in jur de 6100 euro. (nu dau link pentru ca nu ma intereseaza sa le fac publicitate; doritorii pot cauta cu gogu "masini de brichetat")

#13
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Second-hand, DA... dar noua nu gasesti la pretu asta.
Oricum s-a lamurit problema, omu nu vrea sa-si cumpere asa ceva.

Referitor la arderea lemnului de rasinoase.
Eu folosesc de vreo 3 ani, intr-o centrala Atmos cu gazeificare, doar lemn de rasinoase uscat si n-am nici o problema.
Dar asa cum a precizat un coleg, temperatura ridicata e solutia, caloriferele imi sunt subdimensionate, deci pot sa tin agentu termic la 80-90° C, fara sa-mi fierb creierii prin casa.
Cei care au calorifere dimensionate pentru instalatii cu gaz, dar folosesc centrala pe lemne, si tin agentu la 50-60 de grade ca altfel e sauna, au mari probleme cu condensu si cu "mazga".

Edited by Berti, 25 July 2008 - 08:57.


#14
silviu318

silviu318

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 13.06.2008
Centrala e pe lemne (combustibil solid) iar caloriferele dimensionate, dar agentul termic avea cam 80o C si ajungea si pe la 100o, iar la 120o era "evacuata" ceea ce mi sa si intamplat de vre-o 3-4 ori. Acea "mazga" nu mi s-a facut in centrala pt ca nu am bagat rasinoasa, am bagat acum 2 ani PAL-placaj-molid intr-o soba si cand am vazut ce e pe burlan.... Acea "mazga" la temperaturi ridicate era lichida, se scurgea pe burlan si cand trebuia sa il curat era "beton", foarte tare si nici nu se dezlipea de pe burlan. Sa fie din cauza prefabricatelor acea "mazga"?

#15
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
Mazga aceea se numeste funingine si se produce oricum. (FUNÍNGINE,  funingini, s.f. Materie neagră sau neagră-brună, rezultată din arderea incompletă a corpurilor organice, alcătuită mai ales din cărbune, care se depune pe partea interioară a coșurilor, a sobelor etc. – Lat. fuligo, -inis.  - dexonline) Daca nu apelezi la cosari pentru a-ti curata cosurile, sunt produse care fac acest lucru. Este indicat sa-ti cureti in mod regulat cosul deoarece funinginea se poate aprinde si poate provoca incendii.
(Produs eliminator de funingine și gudron
xxxxxx este un produs conceput pentru eliminarea
funinginii și gudronului din centrale, șeminee, sobe, coșuri de fum și hornuri ce folosesc drept combustibil lemn și cărbune.
Folosirea regulată a produsului elimină posibilitatea înfundării
coșului de fum scade considerabil depunerile de gudroane
pe pereții centralelor și a coșurilor de fum și elimină
posibilitatea de aprindere a coșului de fum dar nu exclude
necesitatea hornăritului mecanic la anumite perioade de timp
pentru îndepărtarea depunerilor de zgură. Produs în Franța.
Flacoane de 1 Kg.
- pret 130 ron)

#16
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 silviu318, on Jul 24 2008, 22:37, said:

NU, desigur. dar am talaj si rumegus si nu stiu ce sa fac cu el si ma gandeam sa fac cateva brichete manual, nu-mi trebuie mie utilaje ca nu am atata materie. ceva actionat manual sa faca cateva brichete pe zi, pana la iarna faceam ceva. ma interesa daca se lipeste cu ceva, dar daca e doar din forta se poate rezolva. merge facuta una (bricheta) de diametru=30 si peste 200 kg forta? (cam atata pot obtine)

cu un cric poti obtine si 2t forta, cu unul hidraulic poti sari de 10 tone

#17
silviu318

silviu318

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 13.06.2008

 jay333, on Jul 25 2008, 14:23, said:

Mazga aceea se numeste funingine si se produce oricum.
Multumesc pt. informatie dar stiu ce e aceea funingine (se comporta ca un praf mai mare, nu e foarte lipicioasa si se dezlipeste de pe horn si burlane cu usurinta) dar aceasta "mazga" se comporta altfel. (am descris-o mai sus)

#18
s_tre_ss

s_tre_ss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 18.07.2007

 silviu318, on Jul 25 2008, 17:13, said:

Multumesc pt. informatie dar stiu ce e aceea funingine (se comporta ca un praf mai mare, nu e foarte lipicioasa si se dezlipeste de pe horn si burlane cu usurinta) dar aceasta "mazga" se comporta altfel. (am descris-o mai sus)
   mazga  respectiva   zice      ca  e  condens    cu  ce o  mai fi  ;) :))

atentie  ca  rumegusul    pt  brichete  sa  fie  uscat

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate