Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Peleti, brichete, pellets

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
994 replies to this topic

#19
silviu318

silviu318

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 13.06.2008

View Posts_tre_ss, on Aug 9 2008, 07:35, said:

mazga  respectiva   zice      ca  e  condens    cu  ce o  mai fi  ;) :))

atentie  ca  rumegusul    pt  brichete  sa  fie  uscat
Acel condens "cu ce o mai fi" se face pe exteriorul burlanului. Am vazut la un vecin care avea burln de metal, 6 metri de la centrala in sus si pe exterior curgea o mazga neagra, dar la mine alta e problema, eu am horn din caramida si nu am probleme cu exteriorul ci cu intreiorul.
Rumegusul e uscat dar e de rasinoase, iar la taica-miu ii este frica sa il bage in centrala ca cica "se lipeste cleiul pe burlan si nu are chef sa curete burlanul si hornul in toiul iernii". Dar cand el nu e acasa... :drac:

#20
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
s_tre_ss stie el despre ce vorbeste - la condensarea uleiurilor din fum pe interiorul cosului. Asta se intampla cand arderea e incompleta, de obicei din cauza ca focul e prea "rece", e slab.

#21
dorin_bv

dorin_bv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 28.12.2008
Exista cilindri hidraulici gen Ifron , tractoare ,excavatoare care dezvolta puteri mari de apasare de zeci de tone forta , care montati pe niste suporti si un postament solid pot presa in plan vertical sau orizontal rumegusu . Prese gen folosite in industrie la ambutisat tabla cu matrita si panson. Problema mare este calitatea rumegusului care trebuie sa aibe umiditate scazuta si sa fie de esenta tare .

#22
Xtended

Xtended

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.09.2008

Masina de brichetat Bernardo BA 60-115-150

Model: BA 60

Putere de presare: 30-60 kg

Diamteru bricheta: 65 mm

Putere electrica a motorului: 5,5 KW

Capacitate de brichetare:30-60 Kg/h

 

 

Model: BA 115

Putere de presare: 30-60 kg

Diamteru bricheta: 65 mm

Putere electrica a motorului: 5,5 KW

Capacitate de brichetare:30-60 Kg/h

 

 

Model: BA 150

Putere de presare: 30-60 kg

Diamteru bricheta: 65 mm

Putere electrica a motorului: 5,5 KW

Capacitate de brichetare:30-60 Kg/h

 

Pret:

-BA 60 : 14365

-BA 115: 16615

-BA150: 31731

[ http://www.emtools.ro/magazin/images/BA_C.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



#23
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Am vazut in Obi niste brichete mari (ca niste busteni mai mici :D). Pot sa bag asa ceva in semineu sau risc cine stie ce complicatii? Nu ma pricep deloc, eram doar curios deoarece mi s-a parut ca au un pret incredibil de mic ....

#24
bia53

bia53

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.02.2009

View PostCristist50, on 7th December 2009, 20:27, said:

Am vazut in Obi niste brichete mari (ca niste busteni mai mici :D). Pot sa bag asa ceva in semineu sau risc cine stie ce complicatii? Nu ma pricep deloc, eram doar curios deoarece mi s-a parut ca au un pret incredibil de mic ....
La ce pret ai vazut, te rog?

#25
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Erau in niste saci, cam 20 de lei sacul. Acum nu ma pune sa iti spun si cate kg avea sacul ca nu stiu, mi-au sarit in ochi deoarece erau langa niste seminee si eu am luat de acolo un lichid de curatat geamul semineului.

#26
octavian09

octavian09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 10.01.2011

View Postcotrutaflorin, on 4th February 2011, 16:23, said:

Acum o saptamana am instalat o centrala pe peleti in Iasi. Am observat deja ca cei mai buni peleti sunt cei din fag, pe care i-am cumparat de la Praktiker. Pretul este insa mare, asa ca ridic tuturor utilizatorilor de centrale pe peleti din zona Iasului problema urmatoare: daca ne combinam mai multe persoane la un transport, putem aduce peleti de fag de la Otopeni (863RON/tona) sau peleti de stejar de la de Rosiorii de Vede (730RON/tona), suportand costuri mici in plus. E clar ca daca nu ne asociem sa platim mai multe persoane un transport mai mare, vom suporta costurile din magazine. Rog pe toti cei interesati sa-mi raspunda.

ai incercat peletii de fag de la Ciurea???

Edited by scheleton, 12 February 2012 - 19:50.


#27
cotrutaflorin

cotrutaflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 17.03.2007

View Postoctavian09, on 4th February 2011, 16:28, said:

ai incercat peletii de fag de la Ciurea???

Nu. Pot gasi peleti de fag la Ciurea? Cum? Si cum stiu ca sunt de fag si nu de paie?

#28
octavian09

octavian09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 10.01.2011

View Postcotrutaflorin, on 4th February 2011, 16:39, said:

Nu. Pot gasi peleti de fag la Ciurea? Cum? Si cum stiu ca sunt de fag si nu de paie?
Are de 3 tipuri: brad, brad+fag si stejar (asa mi-au zis cei de acolo in decembrie). Eu am cumparat 5 saci de aia fag+brad si au mers ok, nu lasau delog zgura. Singura problema era ca nu se aprindeau...nu stiu de ce...mereu aparea eroare de aprindere la ei. Cand adaugam pe snec cativa peleti de brad de la dedeman, se aprindeau si apoi mergea centrala cu aia de fag. La culoare is maronii (nu galbeni ca aia de la dedeman/baumax).

#29
cotrutaflorin

cotrutaflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 17.03.2007

View Postoctavian09, on 4th February 2011, 16:44, said:

Are de 3 tipuri: brad, brad+fag si stejar (asa mi-au zis cei de acolo in decembrie). Eu am cumparat 5 saci de aia fag+brad si au mers ok, nu lasau delog zgura. Singura problema era ca nu se aprindeau...nu stiu de ce...mereu aparea eroare de aprindere la ei. Cand adaugam pe snec cativa peleti de brad de la dedeman, se aprindeau si apoi mergea centrala cu aia de fag. La culoare is maronii (nu galbeni ca aia de la dedeman/baumax).
Ce inseamna au mers OK? Cat timp ati incalzit cu cei 5 saci? Ati incercat si peletii de stejar de la Ciurea? Aveti o modalitate de contact a persoanei/firmei de la Ciurea?

#30
octavian09

octavian09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 10.01.2011

View Postcotrutaflorin, on 4th February 2011, 16:50, said:

Ce inseamna au mers OK? Cat timp ati incalzit cu cei 5 saci? Ati incercat si peletii de stejar de la Ciurea? Aveti o modalitate de contact a persoanei/firmei de la Ciurea?
Au mers ok in sensul ca nu lasau zgura si m-au tinut cam 3 zile (5 saci de 15 kg). NU am incercat cei de stejar, dar as vrea sa mai cumpar de fag.
Telefonul de contact este : 0744629908.
Daca suni, te rog sa-mi zici ce preturi mai au pentru ca m-ar interesa sa mai iau acum vreo 500 kg de la ei. Eventual as lua de ambele tipuri : fag si stejar ca sa le amestec. In decembrie era 740 sau 760 lei / tona (sper sa nu gresesc).

#31
bebiscanu

bebiscanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 11.03.2010

View Postoctavian09, on 4th February 2011, 16:44, said:

Are de 3 tipuri: brad, brad+fag si stejar (asa mi-au zis cei de acolo in decembrie). Eu am cumparat 5 saci de aia fag+brad si au mers ok, nu lasau delog zgura. Singura problema era ca nu se aprindeau...nu stiu de ce...mereu aparea eroare de aprindere la ei. Cand adaugam pe snec cativa peleti de brad de la dedeman, se aprindeau si apoi mergea centrala cu aia de fag. La culoare is maronii (nu galbeni ca aia de la dedeman/baumax).
  Peletii de la dedeman sau baumax nu sunt de brad, iar peletii de Otopeni nu sunt buni deloc.(locuiesc aproape)

#32
cotrutaflorin

cotrutaflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 17.03.2007

View Postbebiscanu, on 4th February 2011, 20:03, said:

Peletii de la dedeman sau baumax nu sunt de brad, iar peletii de Otopeni nu sunt buni deloc.(locuiesc aproape)
Ce problema au creat peletii de la Otopeni? Chiar sunt curios. Stiu ca sunt produsi la Caransebes, si ca sunt de fag.

#33
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View Postcotrutaflorin, on 4th February 2011, 20:23, said:

Ce problema au creat peletii de la Otopeni? Chiar sunt curios. Stiu ca sunt produsi la Caransebes, si ca sunt de fag.
Sunt prea lungi si se blocheaza snecul  si lasa prea multa zgura.

#34
cotrutaflorin

cotrutaflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 17.03.2007

View Posttdi_man, on 5th February 2011, 01:22, said:

Buna ziua,

Tocmai am terminat casa si am ajuns la instalatiile termice. Unde pot gasi centrale BIODOM 27 in zona Moldovei (BACAU, IASI, PIATRA NEAMT)?
Buna ziua.
Daca doriti sa instalati o centrala pe peleti, cunoasteti si un furnizor de peleti DE CALITATE in zona Moldovei? Eu am o centrala pe peleti, dar nu BIODOM.

#35
CAZANE

CAZANE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 24.07.2009

View Postcotrutaflorin, on 5th February 2011, 09:38, said:

Buna ziua.
Daca doriti sa instalati o centrala pe peleti, cunoasteti si un furnizor de peleti DE CALITATE in zona Moldovei? Eu am o centrala pe peleti, dar nu BIODOM.


Stiu un producator de peleti care a retehnologizat complet  fabrica si  se afla in jud.Neamt in localitatea Grinties,sediul firmei este in Iasi..Nu stiu daca e bine sa postez numarul de telefon ca sa nu para reclama ,dar ma risc pentru a informa cat mai multe persoane doritoare:0749/371743.Sper sa va fie de folos!

#36
cotrutaflorin

cotrutaflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 17.03.2007

View PostCAZANE, on 5th February 2011, 10:01, said:

Stiu un producator de peleti care a retehnologizat complet  fabrica si  se afla in jud.Neamt in localitatea Grinties,sediul firmei este in Iasi..Nu stiu daca e bine sa postez numarul de telefon ca sa nu para reclama ,dar ma risc pentru a informa cat mai multe persoane doritoare:0749/371743.Sper sa va fie de folos!
Multumesc. Nu vad de ce ar putea sa para reclama transmiterea unui numar de telefon. Stiti cumva din ce fel de esenta sunt peletii pe care ii produce fabrica respectiva?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate